poster

Otrokem (festivalový název)

 • Velká Británie

  I Am Slave

Thriller

Velká Británie, 2010, 82 min

Režie:

Gabriel Range

Scénář:

Jeremy Brock

Kamera:

Robbie Ryan

Hudba:

Harry Escott

Scénografie:

Cristina Casali
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dzedzy
  ****

  Knížka je lepší. Je to tam přehlednější jak se události seběhly a tak nějak realističtější. Např. ten její útěk proběhl v knize zcela jinak, než zde. Ale je fakt, že film byl knihou pouze inspirován. Přesto si myslím, že kdyby film natočili podle knihy udělali daleko lépe. Takto to pěti hvězdičkami skutečně ohodnotit nemohu. To by bylo vůči knížce nefér. Navíc si myslím, že kdo knihu nečetl, tak se bude v ději filmu malinko ztrácet. Ve filmu totiž není ani popsáno co se odehrává ještě v Súdánu a co už v Anglii a stále děj skáče sem a tam.(21.2.2016)

 • Myshkin
  ****

  Realita, kterou film zobrazuje, je naprosto šokující. Novodobé otroctví v Evropě je pojem, pod kterým si málokdo umí něco představit. Myslím si, že takovéto filmy, které ukazují svět, jaký je a v souvislostech (jako tento navíc skvěle natočené), jsou velmi důležité a je obrovská škoda, že se většinou nedostanou k širšímu publiku. I teď, po čtyřech letech, tu snímek viděla jen hrstka lidí.(14.3.2014)

 • milancecil
  *****

  312. Společensky velmi důležité dílo, téma únosů a obchodování s lidmi, útlak a vykořisťování, myslím, že v příběhu dívka žila ještě velmi pohodlně, na rozdíl od současné reality, která si v jednotlivých případech ve způsobech týrání a donucování nijak nezadá se zvěrstvy v koncentračních táborech, vždyť to režim s benevolencí umožňuje, je to jakýsi bonus za loajalitu, za jeho podporování, vždyť takoví otrokáři platí také daně, často jsou ve veřejně vlivných postaveních a patří tedy mezi mocensky důležité opory, a když se jim snad jejich sloužící znelíbí či porouchá? Tak ho jen někam vyvezou a vyhodí, bude se snad o původ neznámého někdo ve lhostejné společnosti zajímat? Nebude, vše je velmi dobře nastavené, aby takové praktiky beztrestně fungovaly, velmi smutné a obtížně přijatelné pro každého, kdo má v sobě ještě nějakou lidskost, soucit a úctu k životu ostatních lidských bytostí na Zemi.(23.6.2015)

 • Aljak
  **

  Téma filmu síce absolútne skvelá, ale po dejovej stránke obyčajný priemer. Od tohto som si sľuboval určite viacej, pretože s týmto by sa dalo naozaj lepšie pohrať a vytvoriť oveľa lepšiu dramatickú líniu, ktorá mi v tomto prípade veľmi chýbala. Bohužiaľ, takto to bolo dokola o tom istom "nemôžeš odísť nikam", pritom možností bolo v podstate celkom dosť. Na záver treba dodať, smutné že otroctvo existuje v takejto forme ešte aj v dnešnej dobe, dokonca vo "vyspelom" modernom západnom svete. Smutné... Len škoda, že ten film bol taký slabučký.(10.5.2016)

 • Morholt
  *****

  Že se tohle děje v Africe, nebo v arabském světě, s tím se tak nějak počítá. Je to sice hnus, ale přeci jenom není to náš svět. Ale to, že je něco podobného možné i v Evropě, nad tím zůstává rozum stát. Je to o to horší, že se nejedná o prostitutky pod dohledem gangů, ale o regulérní otrokyně v rodinách zámožných a často vysoce postavených lidí a k vzteku je i to, že se tak děje za tichého přihlížení evropských vlád. Ono se sice může zdát, že konkrétně tady hlavní hrdinka zase tolik netrpěla, ale pro tyhle, vlastně ještě přírodní, lidi je problém bydlet ve městě a když je zavřete mezi čtyři stěny, je to pro ně poloviční smrt. No a tohle všechno film bez příkras ukazuje a Wunmi Monsaku svojí roli podává nevídaným způsobem, který přesně pasuje na otřepané "ona svou postavu nehrála, ona se jí stala". Tohle je věc, která by měla sbírat ceny a ne se krčit někde v rohu, zatímco ptákoviny typu Desert Flower sklízejí ovace. 90%(16.1.2016)

 • - Národ Nuba tvoří několik národů, které mluví různými jazyky. V roce 2007 tvořilo společnost 1,1 mil osob, přičemž nejrozšířenějším náboženstvím byl Islám, avšak bez uznání práva Šária. (SIRRIUS)

 • - Pracovným označením snímky bol názov Untitled Gabriel Range Project. (MikaelSVK)

 • - Nazer je Nuba z vesnice v pohoří Nuba, ležící v Africe na území Jižního Kordofánu, v současnosti patřící k Súdánu. Na území se však vedou ozbrojené konflikty a území má silné tendence k připojení k Jižnímu Súdánu. (SIRRIUS)