proStory (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2011, 16x26 min

• igi B.

Jó jó, kdyby ty >koncepty< nebyly, že... Nu ano, každému co jeho jest, každému dle jeho přirozenosti (pokladničku samozřejmě neopomíjeje), proti tomu žádnej dyšputát zas... ALE! . . . D.m.s.n. nehyzdí naši krajinu či města a obce jen ony podnikatelskobarokní a lidokatalogové sračky... Takže ejhle - pózy, klišátka a kecy z druhé strany, poplácávání se po ramenou veřejnoprávě prezentované (v jinak formou tendenčně vyrobeném pořadu) jako to pravé ořechové. Jenom má ta trafika (ejhle titulky s osobami v obsazení) zase takovou nějakou divně zavánějící jalovou architektůru, že... Tak si v těch barákách lidičky šťastně žijte, ještě že máme tu >dvojku< , co tu >problematiku< prostoduchému stádu tak pěkně >odbornicky< nastíní... °-/ - - - P.S. Igitátorovi to nedá nerejpnout si, ale jak tak všeobecně laicky sleduju tu naši popřevratovou >moderní< architekturu - neumím si představit, jak ty tak rádoby cool stavby budou vypadat za pár desítek let (nejen čistě po stránce stavebně-technické a kvalitou provedených řemeslnických >atypiozních< prací) a jak se v nich ti jejich dnes vytrendovaní majitelé a jejich rodiny budou stárnouce spolu s baráky cítit. Protože jak vidno je přes všechny ty samochválné píárové fabulace mnohdy král doslova nahý a forma vpravdě obsah požírá... - - - K věci: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319060206-prostory/311294340030008-zivot-v-konceptu/ - - - - - (Sledováno nočně na >prostrorném prostoru< , hodnocení a komentář zde jako první - 10.9.2011)(10.9.2011)

Rozhodně zajímavý pořad, jehož cílovou skupinou nejspíš nebude běžný divák TV Nova, se zpověďmi šílených i méně šílených architektů, ale zejména samotných staveb, které nejsou kompromisem, nýbrž vyvolávají kontroverzi ve vnímání svým okolím. U mně vedou díly Klusáka a Remundy, nicméně líbil se mi i Otevřený dům, Huť architektury stavěná Sedláckou metodou zaručující Přidanou paměť domu, Most nad Ústím nad Labem, také baZEN nad Brnem a výrok paní Šrámkové, že Baráky jsou vážná věc. Svatá pravda.(29.3.2013)

Hodnotím díl Otevřený vesmír banky, který u mě zafungoval jako zajímavý doplněk k osobní prohlídce Pleskotovy banky v Radlicích, kde jsem si párkrát vypil na střeše kafíčko a pokoukal po okolí. Vít Klusák mě baví.(15.12.2011)

• RickyFitts

promrhaná příležitost... tolik obježděnejch domů, tolik hvězd na plátně a většina dokumentaristů si není schopná připravit pár nepovrchních otázek... pro laiky zůstanou architekti exoty, ostatní se zas nic nového nedozvědí, 2* ...je to trapný, ale i přesto, že nejsou o nic menšími laiky než ostatní, tak zase jen ti dva - Remunda i Klusák - se alespoň snaží o nějaký témata a uměj alespoň trochu "filmovat"...(11.9.2011)

Na začátku seriálu jsem chtěla hodnotit nízko. Nemám ráda dokumenteristy, kteří staví pořady na napětí a konfliktech. Vadí mi, když se z kolemjdoucích i ostatních dělají idioti a po skončení se člověk cítí trapně. Je jasné, že architektura s sebou přináší spoustu problematiky, která není ve výsledku patrná a je dobré se s ní seznámit. S přibývajícími díly je pořad objektivnější a přesto, že ukazuje různé překážky a názory, už se tolik nebabrá v trapných situacích. Osobně jsem si odnesla z pořadu hodně, kolikrát jsem změnila způsob vidění a hodnocení. To, co se mi jevilo na první pohled divné nebo neestetické, jsem začala vnímat s přibývajícími souvislostmi mnohem pozitivněji. Jeden příklad za všechny je rekonstrukce starého pivovaru na Galerii současného umění v Lounech. Dnes jsem schopná vidět krásu v šedém betonovém interiéru. To bych dřív viděla jen jako depresivní studenou záležitost..(23.4.2013)