proStory (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2011, 16x26 min

• RickyFitts

promrhaná příležitost... tolik obježděnejch domů, tolik hvězd na plátně a většina dokumentaristů si není schopná připravit pár nepovrchních otázek... pro laiky zůstanou architekti exoty, ostatní se zas nic nového nedozvědí, 2* ...je to trapný, ale i přesto, že nejsou o nic menšími laiky než ostatní, tak zase jen ti dva - Remunda i Klusák - se alespoň snaží o nějaký témata a uměj alespoň trochu "filmovat"...(11.9.2011)

• igi B.

Jó jó, kdyby ty >koncepty< nebyly, že... Nu ano, každému co jeho jest, každému dle jeho přirozenosti (pokladničku samozřejmě neopomíjeje), proti tomu žádnej dyšputát zas... ALE! . . . D.m.s.n. nehyzdí naši krajinu či města a obce jen ony podnikatelskobarokní a lidokatalogové sračky... Takže ejhle - pózy, klišátka a kecy z druhé strany, poplácávání se po ramenou veřejnoprávě prezentované (v jinak formou tendenčně vyrobeném pořadu) jako to pravé ořechové. Jenom má ta trafika (ejhle titulky s osobami v obsazení) zase takovou nějakou divně zavánějící jalovou architektůru, že... Tak si v těch barákách lidičky šťastně žijte, ještě že máme tu >dvojku< , co tu >problematiku< prostoduchému stádu tak pěkně >odbornicky< nastíní... °-/ - - - P.S. Igitátorovi to nedá nerejpnout si, ale jak tak všeobecně laicky sleduju tu naši popřevratovou >moderní< architekturu - neumím si představit, jak ty tak rádoby cool stavby budou vypadat za pár desítek let (nejen čistě po stránce stavebně-technické a kvalitou provedených řemeslnických >atypiozních< prací) a jak se v nich ti jejich dnes vytrendovaní majitelé a jejich rodiny budou stárnouce spolu s baráky cítit. Protože jak vidno je přes všechny ty samochválné píárové fabulace mnohdy král doslova nahý a forma vpravdě obsah požírá... - - - K věci: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319060206-prostory/311294340030008-zivot-v-konceptu/ - - - - - (Sledováno nočně na >prostrorném prostoru< , hodnocení a komentář zde jako první - 10.9.2011)(10.9.2011)

Hodnotím díl Otevřený vesmír banky, který u mě zafungoval jako zajímavý doplněk k osobní prohlídce Pleskotovy banky v Radlicích, kde jsem si párkrát vypil na střeše kafíčko a pokoukal po okolí. Vít Klusák mě baví.(15.12.2011)

Důležitost uvedení tohoto pořadu v ČT jednoznačně převyšuje jeho formální dokumentaristickou kvalitu - to na úvod k mému hodnocení. Zatímco "natáčení" architektury se tvůrcům víceméně daří - i když veskrze fotograficky-statickým způsobem (a šlo by to i jinak?), značné limity mají tvůrci co se týče vhledu do dané problematiky. Celý pořad tak stojí a padá na osobnostech jednotlivých autorů, dokumentaristé se v podstatě zmůžou na pouhé "konfrontace z ulice". Ty jsou naštěstí většinou po čertech zábavné, až remundovské. Otázka je, jaké má tento pořad možnosti u laiků. rozhodně na ně není primárně mířen - a tím vlastně architektuře poukazuje poněkud medvědí službu, ale díky aspoň za ni.(9.10.2011)

Isteže, komentátormi spomínaná a kritizovaná nezrozumiteľnosť a ego-sebaprezentácia tu občas je, a to ako zo strany architektov, tak zo strany režisérov, nuž ale: boli umelci niekedy iní? Nájdu sa i stavby, s ktorými a rovnako ich tvorcami som sa nijako nestotožňoval (ba naopak, kládol som si otázku: ako vôbec môžu existovať ľudia, schopní komunikácie s takýmito nabobtnalými kreténmi?), ale poväčšinou som v proStoroch videl kopec zaujímavých info o krajine, ovplyvňovaní okolia, ekologických aspektoch stavby, dopadoch nezmyselných stále megalomanskejších corbusierovských monolitov na krajinu, niečo o ekostavbách a kopec iných inde nedostupných info o architektúre. Chvályhodný počin, privítam pokračovanie. Mimochodom: kvôli tomuto seriálu som sa donútil ráno vstávať a cca 6.20 kukať telku, čo už samé osebe je zázrak, ktorý si zaslúži štyri hviezdy.(15.5.2012)