Yeosajang

Režie:

Hyeong-mo Han

Mi-ryeong Jo

molotov

Female boss je mým čtvrtým filmem Han Hjong-moa z druhé poloviny padesátých let, který jsem v krátké době viděl. Takže proč si je trochu neporovnat? Nejlepším dílem pro mě zůstává Madam Freedom, vynikající psychologické drama o rozkladu jedné rodiny. To, že je Han Hjong-mo mistrem v zobrazení psychologie postav dokazuje i v Female boss, romantické komedii o zkrocení jedné emancipované ženy.Feministky by z toho filmu opravdu radost neměly. Na začátku je hlavní ženská postava šéfredaktor časopisu Moderní žena a v kanceláři ji visí nápis "Ženy jsou nadřezené mužům". Na konci filmu sama na tuto pozici rezignuje, přenechá ji svému manželovi, který nahradí starý nápis novým "Muži jsou nadřezeni ženám". Mezitím se odhraje několik legračních scén, zejména nábor nových zaměstnanců je asi nejvtipnější scéna, co jsem v korejském raně poválečném filmu viděl. Těsně před koncem je také velmi dlouhá scéna z basketbalového zápasu, což je dost možná nejstarší sportovní scéna korejského filmu, a má úžasné naivní kouzlo. Oproti o tři roky starší komedii Hyperbola of youth je Female boss méně schématický a nestaví na kontrastu bohatý chudý, nýbrž žena versus muž. Hyperbola of youth bych proto řadil o trochu níže než Female Boss. Úplně mimo stojí detektivní melodrama Hand of fate, poměrně zdařilý film ukazující na osudů milenců tragédii rozdělené země. ()

pm

Nemám možnost žánrového srovnání, protože jinou jihokorejskou romantickou komedii z přelomu 50. a 60. let jsem zaručeně nikdy neviděla, ale oproti současným jihokorejským žánrovým kusům (mýma očima většinou přeslazené, umělé, dějově nelogické, nedívatelné…), kterých úspěch a boom nedokážu nijak pochopit, je „Šéfová“ dobrá. Nabízí zajímavě zachycené firemní vztahy, umělecké vsuvky z nočního klubu s tanečními výstupy, dokumentujícími dobu a prostředí, jsou solidní. Taky je užitečné vidět, jakým způsobem se vyprávění věnuje zobrazení žen a jejich postavení ve společnosti: mladé, vzdělané a ambiciózní dívky vlastně nechtějí vést ženský magazín, ani pracovat, opravdu spokojené jsou, až když mohou usměrněné rozumnějším maníkem doma v křesle štrikovat výbavičku pro mimina. Tak je to. ()