• český

Slova

• slovenský

Psychologický / Mysteriózní / Romantický / Drama

USA, 2012, 102 min

V mém kritickém oku to je kus pis of shit, no v mé slabé chvilce to je docela snesitelná dávka jakýchsi emoci na pokraji emancipace. Nic mně nešokuje, rozhodně se mně nic nedotklo. Jedině tak flaška červeného mně pomkla k citu a zachováni jakési důstojnosti. Nebudu tady hulákat, jak dobré to bylo, protože bohužel nebylo, no v rámci norem, společenských domluv a mého výhradního vkusu bych to mohl kvalifikovat jako průměr (ehm) a ještě po tom co jsem včera viděl Hobita, pche. 5/10 a to stejně jen kvůli čokoládové Saldaaane.(17.12.2012)

Rorymu Jansenovi leží literárny svet pri nohách. Napíše prvú knihu a ihneď sa stáva jedným z TOP spisovateľov. Obdivuje ho celý svet a jeho kniha sa stáva bestsellerom. Jedného dňa si v parku k nemu prisadne starší pán o paličke. Spočiatku príjemný rozhovor sa po čase mení na tvrdé obvinenie. Je Roryho príbeh v knihe skutočne jeho vlastným výtvorom? Aká je vlastne pravda? Jeden základný príbeh opisuje dva vedľajšie pod-príbehy. Nechápem zaradenie tohto filmu pod žánre - mysteriózna, psychologická, dráma. Dosť ma to zmiatlo. Čakal som niečo úplne iné. Z prvých dvoch spomínaných je tu asi toľko koľko je soli v koreničke. Priznám sa, že napriek slušnému hereckému obsadeniu, snahe o originalitu príbehu, mňa tento film veľmi nechytil. Zívačka. S odretými ušami 3 hviezdy.(17.10.2013)

Hezký film, plný inspirujících myšlenek. Tematizuje vztah reality a fikce a mimo jiné ukazuje, jak se někdy náš život může dílem náhody navždy změnit. Současně je to film, jehož umělecká výpověď podle mě balancuje kdesi hlubokými životními moudry, které mohou citlivého diváka rozlítostnit, a banálními poznatky, nad jejichž povrchností lze bezstarostně mávnout rukou. Osobně bych se opatrně přiklonil spíše k prvnímu náhledu, protože se mi nakonec tahle pohodová podívaná opravdu líbila. A to především zásluhou zajímavých postav, sympatického obsazení (z Olivie Wilde jsem šel do mdlob), a hezké kamery i hudby. Plný počet ale nedám, protože se nemohu ubránit určitému vágnímu pocitu, jako by tento film chtěl mermomocí sdělit cosi závažného, ale prostě se mu to nepodařilo. A mimochodem připomněl mi částečně jiný film Tajemné okno, a jistě by se snímků s podobným námětem dalo najít i víc. Ale co už, za sebe můžu tento film s klidným svědomím všem pouze doporučit.(18.9.2012)

S odstupem dne přemýšlím nad pocitem z The Words a vidím to asi takhle: Líbila se mi linie Bradleyho Coopera, líbila se mi i linie Jeremyho Ironse. Už si tak ale nejsem jistý s příběhem Dennise Quaida, u kterého mám čím dál víc pocit, že tam byl skoro navíc. Konec filmu se snaží o mind-blowing pocit, který se po posledním záběru na chvíli dostavil, ale větší hloubku v tom bohužel nevidím. Tak či tak, The Words je zajímavý film s pro mě efektním stylem vyprávění, které mi u každého takového filmu dodá několik procent artovosti a příjemné chvění po těle. 6/10(5.3.2013)

Kvôli zápletke, téme alebo už len názvu, som sa na tento film nesmierne tešil (to som ešte ani netušil, že tam hrá napríklad Jeremy Irons!). Nevedel som presne čo mám čakať, ale určite som čakal viac. Ten film odhalí takmer všetko po chvíli a neprinesie žiadne prekvapenie. O nejakej invencii nemôže byť ani reč. Jediné čím sa The Words vyšplhali v mojich očiach na 3*, je myšlienka, v ktorej nejde len o slová. Aj keď kvôli obsadeniu Bena Barnesa to bolo ťažké prekúsnuť. To je prototyp slizkého človeka. Videl som ho niekde "hrať" druhý krát a dúfam aj naposledy. Našťastie to vykompenzovali krásne herečky. :)(10.1.2013)