Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (E02) (epizoda)

• Německo

Winnetou - Das Geheimnis vom Silbersee

Tajomstvo strieborného jazera

Dobrodružný / Western

Německo, 2016, 1 h 34 min

• Kubaso

Vůbec nepochybuji o tom, že na počátku téhle minisérie stál ušlechtilý záměr přiblížit Mayovy hrdiny dnešnímu divákovi a zároveň i realitě Divokého západu. Ta dnešní realita je ovšem taková, že kdykoli se někdo odhodlá zpracovat již viděný příběh (takže skoro vždycky), filmová studia, potažmo televizní stanice, ze strachu z internetu zplodí produkt bez chuti, v němž je původní vize utopená pod hromadou kompromisů. A tak jsme se dozvěděli, že Sam Hawkens chodil za kur...a (což jsme od jistého věku všichni tak nějak tušili), že Old Shatterhand byl pacifista a ne nepřemožitelný superman, nebo že se Vinnetou rád chvástal. Jenže pak je tu také Nšo-či, která svým oděvem a schopností komunikovat se zvířaty připomíná spíš Sheenu (na rozdíl od ní ale kozy neukáže - konec spoileru), záporák bez charismatu, zato však s psychickou poruchou, nebo provizorní batyskaf, v jehož nevelké vzduchové kapse pokrevní bratři žvaní tak dlouho, že by na to vypotřebovali všechen vzduch z ponorky. Krajina kolem Plitvických jezer je sice pořád krásná, ale pokud má představovat místo z přelomu 19. a 20. století a já ji několikrát za film vidím snímanou z helikoptéry, dvakrát věrohodně to zrovna nepůsobí. Pořád jsem si opakoval, "nečetl jsem to, tohle zrovna ne", jenže když došlo k tomu, že náčelník Apačů, ztělesnění všech ctností, zalhal, definitivně mi došlo, že tenhle Vinnetou nemá nic společného ani s tím filmovým, ani s tím knižním. Abych jenom nehanil, nově pojatý Old Shatterhand/Karel May se mi docela zamlouval, a právě tak i vyobrazení předsudků vůči indiánům, jež byly ve filmech vlastní jen padouchům a postavám, jejichž "srdce byla zaslepena hněvem". To je ale vážně všechno.(16.1.2017)

• iXtr3m3

WTF? Že sa pôvodná séria vôbec nedržala kníh, na tú dobu a na to spracovanie to bola fakt že pecka. Ale toto bolo preboha ča? Old Shatterhand ako vysušený pobožný spiťálek, Winnetou ako tupý svalnatček, Nšoči WTF? Toto nemalo vôbec vzniknúť. To je preboha taký problém skúsiť nafilmovať skvelú trilógiu podľa knihy? Dosť slušnosti, kurvafix, toto ma extra nasralo. Debili, ktorí to povolili a debili, ktorí to stvorili. To si radšej tisíckrát pustím originál.(2.1.2017)

Nové převyprávění dobrodružné výpravy za pokladem na Stříbrném jezeře vkusně navazuje na události, které zažil Old Shatterhand, když poprvé přijel do Ameriky. Rozvíjí se jeho romance s Nšo-či, bratrství s Vinnetouem i jeho vztah k bílým lidem. Sam Hawkens se stává skutečně zajímavým člověkem, nejen komickou postavičkou, jakou byl dříve u Haralda Reinla. Příjemný díl.(21.1.2017)

• joelly01

"Nejlepe se tesim na to, jak natoci prepadeni Petersonovy farmy!" sdeluji Klenotovi. "Ale v tom novem prece zadna Petersonova farma nebude, to je uplne nove a je to jinak, zase nic nevis!" s despektem me usadil Klenot. Ale tak jsem se stejne divala a zase se mi to moc nelibilo. Nepovedli se ani zde ti zaporaci, tady ten El Loco co ho hral ten otravny kanak, zase takovy castingovy fail... Btw. po skonceni filmu jsem rikala Klenotovi: "Pro nas to asi nebude, tento novy Vinetou. Ale treba to nejak oslovi ty mlade." A pak jsme prijeli k Schwiegermamma a tam byl synovec a my jsme se ho ptali jak se mu libil novy VInetou a synovec rekl "Langweilig!". Coz by asi v jednom slovu docela trefne shrnulo cely ten traktat co jsem zde nyni napsala ja.(3.1.2017)

Od začiatku je jasné, že druhý diel je komédia. Dáva vtipné odpovede na mnohé otázky, na ktoré sa pri starej sérii nikto neodvážil opýtať, napríklad ako prišli bratia k svojim koňom, Oldo k henryovke a strapcovitému obleku a ako si udržiaval dokonale ulízaný účes. V takejto forme ma film už začal baviť, komédia ide tvorcom viac od ruky ako nejaká akcia s mostom alebo filozofovanie. Aj tu sa akcii nevyhli, ale že bola smiešna, to do čistokrvnej komédie pasovalo. Už len dúfam, že do záverečnej časti sa Apači naučia časovať slovesá, keďže skloňovať vedeli od začiatku, lebo počúvať všetko v neurčitku ide na nervy. A to je aj moja jediná výčitka k filmu. (28.12.2016)(30.12.2016)

• - Súčasný typ vysúvacieho rúžu bol vynájdený vo Francúzsku až po 1. svetovej vojne, takže Neke Bah (Emilio Sakraya) ním nemohol krášliť Nscho Tschi (Iazua Larios). [Zdroj: extraplus.sk] (magu)

• - Jazyk Apačů použitý ve filmu je lakotština, nikoliv žádné nářečí příbuzné apačštině. (tat67)

• - Zobrazení původních obyvatel Ameriky z národa Apačů je zde pouze ilustrativní. Filmaři se inspirovali spíše indiány z plání (prerií), jako jsou Siouxové, Vraní indiáni atd. (tat67)