Vinnetou

• Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)

Epizody(3)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

Roman07

Kým prvý diel sa dal s určitou dávkou sebazaprenia pozerať, tak druhý diel Tajomstvo strieborného jazera podliezol už aj tú najspodnejšiu hranicu. Najskôr prvá tretina sa venuje chytaniu koňa a oslave v tábore Apačov. Je to skôr paródia na Apačov. Kmeň Apačov tvorí zopár indiánov, niekoľko stanov, ako keby to už bola len nejaká rezervácia na konci 20. storočia. Veď nakoniec za bieleho dňa Apačov prepadne a porazí desať banditov a to bez jediného výstrelu. Prečo tam nechajú Winnetoua nažive a strážia ho, dodnes neviem. Indiánsky chlapec, ktorému sa podarí utiecť, potom prejde stovky míľ až do Santa Fé. Psychicky narušený vodca cestuje druhú tretinu filmu k Striebornému jazeru, a popritom len tak zo zábavy zabije nejakého člena svojej bandy. Čudujem sa, že mu nejakí ešte ostali, ak to robil celý život. Posledná tretina filmu je len hľadanie pokladu pod hladinou jazera. Celý dej je postavený na jednoduchom deji a dialógoch vhodných skôr pre telenovelu. ()

petokucho

Velke sklamanie. Paradoxne, tvorcovia vybrali celkom vhodnych hercov na hlavne postavy a 1. diel zacal slubne s vecsim priestorom pre prichod Old Shatterhanda (Karla Maya) na Divoky zapad a situaciu ohladom stavby zeleznice a prienik na indianske uzemia. Tu ale vsetky pozitiva koncia a potom to bola jedna velka katastrofa. Tato trilogia sa mala volat inac, s kniznymi predlohami nema okrem mien hlavnych hrdinov a ramcoveho zasadenia deja takmer nic spolocne. Nerozumiem preco sa filmy nedrzali knih, nielenze pridali vymyslene dejove linky a zapletky ale uplne zmenili aj zakladne rysy Mayovych pribehov (zoznamenie Winnetoua s Old Shatterhandom, ziskanie jeho mena, konov, pusiek... vynechanie Kleki Petru, partakov Sama Hawkensa, zmena charakteristik mnoho postav ako Nso-Ci, Incu-cuna, Tangua atd.. ) To by sa este ako tak dalo akceptovat (hoci pre core fanusikov knih a povodnych filmov velmi tazko) ako snahu tvorcov pridat nieco nove co zatraktivni filmy pre nove generacie...Uplny vrchol, ale bol ako vykreslili hlavne postavy na ktorych to cele stoji - z Winnetoua s Old Shatterhandom spravili nekompetentnych pajacov, ktori nemali takmer nic z hrdinov s ktorymi sa v minulosti stotoznovali cele generacie citatelov kniznej predlohy a divaci legendarnych filmov zo 60-tych rokov. Nove filmy casto vyznievali skor ako parodia, k comu prispelo aj groteskne vykreslenie zaporakov (hlavne v 2. a 3. dieli). ()

Olík

No řeknu Vám upřímně, že jsem z toho měl větší strach. Nejsem zastánce (ba naopak jsem odpůrce) novodobých předělávek osvědčených titulů, ale tady se práce docela zadařila. Vinnetou je Vinnetou, legenda, symbol doby...ségra si vystřihovala a lepila jeho fotky do sešitu, já si hrál na Old Shatterhanda - není co dál řešit. Recyklování právě této ikonické postavy by se na první pohled mohlo zdát jako rouhání největšího kalibru, ale tvůrcům se podařilo něco, na čem si už mnoho před nimi vylámalo zuby. Příběh samotný je klasika, ale líbila se mi stylizace, totálně mne dostalo zobrazení následovníka Lexe Barkera (Vinnetou nic moc), kvitoval jsem poctění old-schoolových hrdinů Gojka Mitiče a spol. ......prostě jsem z toho necítil rok 2016, ale opravdu jsem si připadal jako za blahých let pána Briceho. Pro rudé gentlemany by šedesátky dobou hojnosti, to je věc o které se nedá polemizovat, ale za sebe říkám: "proč ne?" ()

annes

Když si odmyslíte, že jde o Vinnetoua je z toho docela dobrej western. A teda pokud jste jim ochotní odpustit, že Nšo-či je šamanka a Hatátitlá s Ilčim jsou flekatí :-D ()

Kakho-oto

Film Vinnetou - Nový svět se mi celkem líbil a není tak úplně mimo od knižní předlohy. Stölzelova verze je více drsnější, špinavější a modernější než 50 let staré filmy. Čekal jsem poněkud více akcí, padouch Rattler je zde větším zloduchem než v knize, kde šlo o zbabělého opilce. Film Nový svět je ještě více "proindiánštější" než starší filmy a knižní předlohy. Co se mi moc nelíbí je likvidace Apačů pomocí kulometu - Apači ovládali partyzánský boj a tady v noci s pochodněmi přepadnou tábor železničářů. Závěrečná akce Apačům zlepší reputaci a to především zásluhou Old Shatterhanda. Obsazení není špatné (postavy Vinnetoua, Nšo-či, Inču-čuny, Rattlera i Sama Hawkense), i Möhringa (Old Shatterhand) beru (jen ten jeho věk...). Zatímco Barkerem ztělesněný Old Shatterhand je akční superman, Möhringův Old Shatterhand je inženýr, idealista, boxer a kladný hrdina, ale do nadlidského hrdiny má (v celém seriálu) daleko. Resumé: Vinnetou - Nový svět 70 %, lepší než 5-6 mayovských filmů ze 60. let Tajemství stříbrného jezera: o dobré dvě třídy horší než Nový svět, chvílemi se na to ani nedalo dívat - bez napětí, bez akcí, špatná romantika, hlavní hrdinové jsou trotlové, Apači se nechají porazit pár mexickými bandity, skvělá Mayova předloha byla naprosto a zcela ignorována... Film na úrovni strašného Petrolejového prince a místy skoro na úrovni příšerného Vinnetouova návratu (1998). Resumé: Vinnetou - Tajemství stříbrného jezera 35 % Film Vinnetou - Poslední boj: těžko uvěřitelný příběh, kde Apači potřebují na pomoc proti 30 banditům pomoc snad všeho zbytku volně žijících indiánů v USA (a všichni pak bojují o 3400 hektarů půdy - katastry dvou průměrných českých obcí...), Apačům musel v roce 1871 (!) pušky předat Sam Hawkens a ti je hned perfektně ovládali (v té době měli indiáni zcela běžně moderní pušky), prostě silně nereálné a také idealistické. Když se od toho oprostím, tak jsem viděl zábavný dobrodružný film. Je téměř jasné, že tímto nová řada s Vinnetouem končí, další díly nebudou. Nasvědčuje tomu i scéna sbratření těsně před posledním bojem. "Zaujalo" též, jak se Old Shatterhand hlásil ke křesťanství - jak k tomu došlo, když v prvním dílu tvrdil něco jiného? Mezi klady filmu řadím závěrečný boj i souboj Vinnetoua s Tokvi-Kavou (poloviční Komanč z Mayovy knihy Černý mustang), dramatický a vážný děj, český prvek (František Rossmann). Resumé: Vinnetou - Poslední boj 75 % Celkové resumé: viděl jsem tři filmy, dva mírně nadprůměrné, jeden velmi podprůměrný. Nejedná se o žádnou adaptaci Mayova díla (snad s výjimkou první části), ale o fanfiction tvůrců. Bohužel, stejně jako před 50 lety byl knižní May téměř zcela ignorován. Na rozdíl od klasických filmů z 60. let chybělo více akcí a romantiky - paradoxně tohle naopak bylo i v knihách a zrovna toto není pro filmové dílo to pravé. Výprava, kostýmy, hudba i vybraní herci - to vše bylo na slušné úrovni (pominu to, že Apači jsou ve všem včetně jazyka vyobrazeni stejně jako Lakotové). Kdyby první a třetí díl zkrátili o circa 20 minut a druhý nenatočili vůbec nebo by ho natočili jinak, byl bych velmi spokojený. Takto jde o vyloženě průměrný seriál. 60 % (tři čisté hvězdičky) () (méně) (více)

siloalampa

Už ako 10 ročný som mal Mayovky prečítané odzadu. Fascinovali ma preto, lebo boli podané rozprávkovo čisto, s nevídaným opisom drsnej nehy, nádhery a krásy divokého západu, plné zaujímavých príbehov a zvratov a to najčarovnejšie - boli plné správnej chlapskej romantiky. Ak má raz tento "film" vychádzať z predlohy knihy, tak by bolo pekné, keby to tak aj naozaj vyzeralo. Toto, čo nám tu autori naservírovali, je s prepáčením číry omyl a s Mayovkou to má spoločné akurát menoslov postáv. Vymyslené príbehy, nesúrodé charaktery, absolútne chabá výprava, prvoplánový odkaz. Ako fanúšik Karla Maya jednoducho musím byť kritický, pretože Karl sa zaiste v hrobe obracia. Ožratý Old Shatterhand súloží s prostitútkami, vzápätí odmieta Nšo-či. Pudový, prudko neinteligentný Winnetou, Klekí Petra neexistuje... Rozumiem, že film sa tvorcovia snažili spracovať inak ako originál, ale podarilo sa im to až tak, že filmu mali dať výsledný názov trebárs "Vlk z divokého západu" a nehrať sa na Winnetoua. Veď na knihe je najkrajšie to, že je z polovice rozprávková, tak prečo do toho ťahať surový realizmus? ROZHODNE BY SOM NEDOVOLIL ODLIŠOVAŤ SA AŽ TAK OD PREDLOHY, ALE NAOPAK - BYŤ JEJ EŠTE VIAC VERNÝ(Santer od začiatku po koniec, viac indiánskych kmeňov, viac dobrodružstiev, dotiahnuť charaktery). To by mohla byť cesta a odkaz pre ďalšiu generáciu. Toto je len snaha o niečo, čo by mi mohol trebárs lepšie vysvetliť režisér... ()

Torgal

Snaha tu očividne bola a nepochybne aj odvaha (to je to najpozitívnejšie čo môžem k tomuto uchopeniu predlohy povedať), ale z tieňa klasických filmov s Briceom a Barkerom sa vystúpiť nepodarilo. Nevidím žiadny dôvod sa k tomuto spracovaniu v budúcnosti vracať, je to len taká zaujímavosť na jedno použitie. Viac dojmov k jednotlivým filmom v ich profiloch. 6-/10 ()

feryk

Celá trojdílná serie je bohužel mnohem více o Old Shaterhandovi, který dostává více prostoru než Vinnetou, který celým filmem defacto jen tak proplouvá a kdyby tam nebyl a byl tam místo něco honza nebojsa, tak se nic nestane. Pokud nebudete hodnotit filmy podle knihy nebo starých verzí, tak si užijete dobrého westernu. ()

helraiser

Bože, proč remakovat něco, co je prostě dokonalé. Ústřední dvojice se na tu původní nechytá ani omylem, napětí vpodstatě nulové, ty nejlepší momenty a výprava z originálních dílů jsou fuč padouši jsou vážně marní. Přestřelky v podstatě o ničem avse co dělalo Vinnetoua takovou podívanou a co nás na tom bavilo je prostě fuč. Tohle je prostě průser a fanoušci původní série budou jistě zhnuseni. Nelíbilo ani omylem, těžké zklamání. ()

Kritik.

Považujem sa za náročného filmového kritika a môžem povedať že som bol veľmi pozitívne prekvapený, chvíľami priam nadšený. Dôležité je ale: --- Neporovnávať so starými filmami! (nejaké tie spojlery či podobnosť hercov vás potom milo prekvapia) --- Nečakať veľkofilm, len si vychutnávať scenérie, hudbu, vzťahy, atmosféru (veď vlastne - o deji to tentokrát vôbec nie je) --- Pozerať v dobrej kvalite --- Pozerať v dobrej pohode (; --- Pozerať bez reklám! (v žiadnom prípade nie v TV!) Prajem krásny zážitok! ()

bono22vox

Původní "klasiku" to samozřejmě nepřekonalo, nicméně o to se ale tvůrci ani nesnažili. Chtěli natočit nový dnešní pohled na Vinnetoua. A nutno říci, že se mi to líbilo. Kritika na místě rozhodně není. Ano chybí tu ta klasická romantika původních filmů, ale právě v tom staré filmy byly právě značně přehnaně naivní. Zde je příběh přece jen drsnější a uvěřitelnější. Není to ta klasická Mayova pohádka. A to tu zřejmě mnozí nemohou překousnout. Za mě první díl naprostá paráda. Další díly už byly pravda slabší, i tak ale oceňuji v konečném výsledku 4* ()

Karp

Není úplně podstatné, jak vypadají herci v hl. rolích, podstatné je, že duch knihy i předchozích filmů odešel do věčných lovišť... Kde je romantika (nikoliv milostná), kde je dobrodružství, kde je přátelství a otcovská ruka Sama Hawkinga, kde je neohrožený Old Shatterhand, greenhorn, ale jinak po čertech nebezpečný chlapík, který střílí jako ďábel a sil má tolik, že by mezi stehny umořil mustanga? Kde jsou souboje o život a čest? Olda přeci nemůže být ukňouránek, kterého přiváží ke kamnům vedle nějaké staré rašple, jako zlobivé štěně... Olda si vyrazí s nožem na grizzlyho a zpravidla bývá o krok napřed před ostatními... Olda (alespoň ten knižní) má nadhled a člověk až lituje, že se nemůže plazit tmou spolu s ním, aby někde něco vyzvěděl, anebo si podal nějakého "fuj" lumpa. Nový Vinnetou č.1 je tak bohužel pouze film o indiánech bojujících s dělníky, v němž se objevuje několik známých jmen z Mayových knih... Potenciál knih byl zahozen do koše a na vyrovnání se předchozím filmům zase současný filmový štáb neměl. A co je nejhorší, nevidím důvod, proč se na ten film dívat znovu. Kvůli čemu? Prakticky vše bylo někde jinde pod jiným názvem provedeno lépe a nostalgie diváka vše nezachrání. A když budu chtít příběh, přečtu si knihu, která nabízí mnohem zajímavější a napínavější děj než tohle nové dílko. Zatím*** ()

bearmeedek

ÚVOD: Udělat remake notoricky známého díla bývá často sebevraždou a proto se Skalistým horám filmaři raději vyhýbali. Příkladem je třeba nová Angelika, nemastná, neslaná, nudná a zbytečná sračka. Výjimkou je nová verze Sedm statečných, která je současným westernem, kde zcela „náhodou“ také sedm chlápků dělá pořádek. E01 **** : První díl překvapil. Nekopíruje tupě původní barvité dobrodružství, ale je blíž přírodě (realitě). Více jako klidnější western, popisující příběh německého inženýra Karla Maye po příjezdu na divoký západ. Apačové zde hovoří svou řečí a ta je titulkována. Hudební motivy z původního díla jsou v různých formách zakomponovány do té současné a nepůsobí to špatně. Dobrou volbou a zároveň poctou je účast starého Gojko Mitiče, kdysi nejslavnějšího východoevropského indiána. Na první epizodu se dobře dívalo a natěšila na další. E02 * : Velké zklamání. Došel dech a téma slavného Stříbrného jezera je zdlouhavé až nudné. Příliš mnoho prostoru k rádoby vztahovým scénám, které patří spíše do telenovel. Téměř žádná akce. Hlavní záporák nemá charisma a ještě ke všemu je to duševně chorý dement. E03 *** : Návrat do prérie, ale kvalit první části už nedosahuje. Dalo by se předpokládat, že Old Shatterhand v této části příběhu už bude zkušený zálesák a Vinnetou zase silným a zkušeným náčelníkem. To ale moc není pravda. Smrt velkého náčelníka nevzbudí žádné city a závěr jde tak nějak do ztracena. Kladem je zde starý Santer – Mario Adorf. ZÁVĚR: sérii by slušelo více akce i emocí. Tvůrci možná měli zůstat jen u první části, coby samostatného filmu (např.: Vinnetou: Zrození hrdiny) a finance z dalších částí vrazit do celkem zdařilého začátku. ()

Inozuka

Docela překvapení. Bál jsem se toho, co remake Vinnetoua přinese a již předem jsem si říkal, že tohle Philipp Stölzl nemůže vyhrát a ejhle remíza. Nápad přiblížit příběh o přátelství náčelníka Apačů a německého zálesáka realitě není špatný a dovolil tvůrcům nevyhnutelného duelu s legendárními šedesátkovými filmy vyjít se ctí. Představiltel Old Shatterhanda dle mého názoru výborný, Vinnetou moc sympatický není ... na straně indiánů vládne hlavně Gojko Mitič jako Inčučuna a dost mě bavil i náčelník Komančů ... záporáci až na Santera spíš nevýrazní. Nakonec tedy mírný nadprůměr, což vzhledem k velkému soustu považuji za značný úspěch. ()

Ramiraa

Nebyť tej príšernej frašky v podobe druhého dielu, išla by som s hodnotením vyššie. Knihy som nečítala, so starými filmami to odmietam porovnávať. Vo výsledku sú 1. a 3. diel slušným westernovým dobrodružstvom s presnými hercami, slušnou výpravou a prijateľným (aj keď miestami deravým) scenárom. Ako realistickejšie podanie príbehu nový Winnetou obstojí. Škoda toho parodického Tajomstva Strieborného jazera, to naozaj bolelo. A za tie neurčitky v indiánskej "slovenčine" by mali padať hlavy. Možno realistické, ale tiež istý spôsob, ako spraviť z Apačov komické figúrky. ()

RAFT

Pierre Brice a Lex Barker se musí v hrobě obracet.Co němci vytvořily za stupidní 3 filmy.Zlatá původní trilogie.Možná mělo to nějaký děj ale ten byl dost nudnej.40% ()

sosi odpad!

Zo začiatku som tento projekt privítal, chcel som zaspomínať na pôvodne dielo. Bohužial tento pocit ma rýchlo prešiel a mal som problémy to dopozerať. Klasika je klasika a na tú sa nič nechytá! ()

wixet

Hodnoceno po shlédnutí prvního dílu. Možná se hodnocení po shlédnutí zbývajícíh dvou změní... Čekal jsem daleko větší průšvih, ale nakonec mě to (možná právě proto) mile překvapilo. Je to poněkud syrovější (i když ne moc), než původní série, což ale odpovídá době vzniku. Rozhodně bych to nebral jako remake, spíš jako "reboot". Modla se z toho nestane ani omylem, ale rozhodně je to lepší, než podstatná část (samozřejmě ta mizerná - Old Firehand, Old Surehand, Vinnetou a míšenka Apanači...) původní série. Srovnáním se seriálem z roku 1980 bych snad mohl tuto sérii i urazit... :-) (film Vinnetou se vrací jsem pro jistotu radši neviděl...). Když se bavíme o Vinnetouovi, nelze samozřejmě nezmínit hudbu, která byla v původní sérii naprosto nedílnou součástí a bez které by každý díl měl v hodnocení tak aspoň o 20% dolů. No... možná i proto tato série nedosáhne slávy té původní. Hudba je tu opravdu hlavně kulisou a žádné velké motivy nečekejte. Ty jediné, které tam jsou, jsou smělou citací slavného dobrodružsví už přes půl století starého. Je mi jasné, před jak obrovsky těžkým úkolem skladatel stál, protože mimo krásné přírody byla pro Vinnetoua ikonická vždy i hudba. Je tedy pochopitelné, že se rozhodl hlavní původní motiv moc neměnit, avšak zbytek soundtracku mohl být výraznější... Shrňme to závěrem: nový Vinnetou neurazí, ale žádný slavný návrat se taky nekoná... P.S.: Česká televize tentokrát dodala celkem obstojný dabing. ()