Nelítostné války hmyzu (TV seriál)

• Austrálie

Monster Bug Wars!

Dokumentární

Austrálie, 2011, 12x45 min

Malcolm Ludgate

Lukasz Termer

Přírodopisné dokumenty moc nevyhledávám, ale tohle je fakt pecka! Naprosto jedinečný dokumentární cyklus ze života, resp. spíš smrti hmyzu. Nechápu jak se tvůrcům podařilo všechny ty fascinující záběry bojujících zástupců hmyzí říše tak detailně a kvalitně natočit. Každý souboj začíná představením protivníků a jejich bojových schopností (musím vyzdvihnout skvělé počítačové modely i vyprávění dvou sympatických přírodovědců); potom se jde na věc a za pár vteřin je vyhlášen vítěz. Vše je navíc podbarveno perfektně sedícím zvukovým i hudebním doprovodem. Fight List: 1. díl pavouk vrhač vs zákeřnice, cvrček vs tarantule, strašník vs kudlanka, štír vs mravenci, pavouk skákavka vs pavouk lepovka; 2. díl štír vs mravenci, pavouk lampona vs pavouk třesavka, mravenec vs mravkolev, snovačka domácí vs snovačka Hasseltova, stonožka vs pavouk sklípák; 3. díl kudlanka vs maloočka, kobylka vs pavouk cyrtofora, nosorožík vs mravenci, vzájemný souboj skákavek, vzájemný souboj malooček; 4. díl kudlanka vs strašilka, mravenec vs snovačka Hasseltova, vodoměrka vs vodouch, pavouk zápředník vs pavouk badumna, pavouk slíďák vs pavouk atrax; 5. díl mravenci vs vosíci, skákavka vs čelistnatka, kobylka vs stonožka, maloočka vs štír, sladkovodní krab vs pijavka; 6. díl maloočka vs mravenci, kudlanka vs saranče, cvrčivec vs pavouk nefila, štír vs stonožka, škvor vs ploštice zákeřnice.(20.11.2011)

• UncleG

Karafiátovi broučci by se divili... Skutečnost, která mi opravdu leze na nervy je, že hmyzí masakry v tomto seriálu jsou "stejdžovaný", nikoli dokumentovaný. A to mi přijde už za hranicí etiky. Jsem prostě velká měkká srágora, ale pokud vznikne dokument, v němž se zabíjí cokoli živýho (ať je to blbá ploštice nebo ještě blbější žížala) pro pouhou zábavu, tak je to špatně. A ať mi nikdo netrvdí, že Monster Bug Wars jsou nějaká věda, ultradementní komentáře typu "kobylka má svalnaté končetiny" jasně nazačují, v jakejch intencích se pohybujeme. Tady jde vážně jenom o to, jak se hmyzáci, hnusáci a slizáci masej mezi sebou. Samozřejmě můžete namítat, že cestou na nákup jsem možná rozplác víc nebohejch členovců, než jich pochcípá v jednom díle Bug Wars, ale o tom to prostě není.... "Nech brouka žíííít"(30.5.2014)

• Stejšn

Potenciálně zajímavý, ale strašně dementní seriál udělaný americkým způsobem. Je to o hmyzu, ale neustále tu zaznívají výrazy jako "krvelačná příšera", "les černý a zlověstný jako hrob", "zabiják", "lesní ninja", "zbraně jako ze science fiction", apod. Mluví se tu o pavoukovi a nějaký mladý zasvěcený plešatý odborník nám tvrdí, že "skákavkám se někdy říká osminohé kočky". Do toho opět "pohybuje se jako shaolinský mistr kung-fu" a tak dále. K tomu neustálé počítačové animace a dramatická hudba. Dokonce tu hmyzu přidávají zvuky - např. napadený štír řve jako lev, nebo kousnutí mravence doprovází prásknutí výstřelu. Celé mi to připomíná novácké zpravodajství. A protože tenhle cyklus jde v televizi hned po seriálu uváděném Davidem Attenboroughem, mám co dělat abych "Nelítostným válkám hmyzu" nedal rovnou odpad. Je to škoda, protože spousta záběrů je fakt pěkných.(9.4.2014)

Australáci jak známo mají na rozdíl od nás co se týče hmyzu (no i když nejen hmyzu - vlastně ještě žraloky, medůzy, hady....) zastoupeny pořádné potvory, tak kdo jiný by měl tohle točit že? :-). Roizhodně se jedná o hodně zajímavý počin a pokud se někdo bojí pavoků, či uskakuje před švábem či čokonce cvrček, neměl by na toto vůbec koukat. Tvůrci nám hmyzáky naservírují hodně zblízka, někdy skoro až moc. Dokument je o level horší než dělá třeba BBC protože je to zaměřeno zcela evidentně na komerční stanice, kde dávají přírodovědné pořady. Skoro každý souboj je komentován nějakým entomologem z té či oné university a mně tam ti samozřejmě usměvaví odborníci sázející si tu na sklípkana, tu na mravkolva tu nastonožku celekm štvali. Dalším otravným je opakování děje, protože samozřejmě skrze pořad jedou reklamy... A co asi bylo nejhoší, hmyz v dokumentu je ozvučen dodatečnými zvuky... Ne, cvrček necvrká, to by nevadilo.. Ale jinak tiší pavouci vydávají při číhání strašidelné mručení, u jedné stonožky jsem zaslechl cosi jako řev velociraptora a přísahám, že když jeden Ferda bez šátku spadl do důlku mravkolva zaslechl jsem zaječení... Je divné, že Sir Atteborough se bez tohoto celkem dobře obejde... No nic. A jelikož jsme na satu nebo kabelu, je nám potřeba každý hmyz přirovnat k něčemu reálnému z našeho života, tedy k tomu co známe. Dravá stonožka je tak ,,masový vrah'' a kdyby bylo možno ji zavřít, byla by zavřená ve ,,věznici s nejpřísnější ostrahou'' atd... Trochu laciné. A je to škoda, protože hmyz je nasnímán perfektně a opravdu lecos jsem se z dokumentu dozvěděl. Dal bych víc, ale sečtu lit o dohromady, dám ,,jen'' 4 kusadla. * * * *(17.6.2017)

Myslel som, že po tom, čo mám napozerané všetky áčkové dokumentárne skvosty od BBC, ma už ťažko niečo výraznejšie zaujme, ale, ako povedal blitzer, ,,tohle je fakt pecka"! Výborný nápad, ešte lepšie spracovanie a ideálne zvolený koncept. Takmer každý súboj je veľmi zaujímavý a má v sebe poriadnu dávku akcie a napätia. Človeku niekedy až rozum zastáva nad útočnými či obrannými technikami, nad taktickou vyspelosťou či bojovými schopnosťami. Až pri tomto dokumente človek definitívne pochopí, že z celej fauny je najnásilnejším a najakčnejším práve svet hmyzu. Ide o skutočný Bronx živočíšnej ríše, s rabovaním, pouličnými bitkami aj prepadmi v tmavých uličkách.(20.11.2011)

• - V seriálu se nejčastěji vyskytují pavouci, konkrétně sklípkani, sklípkanci, maloočky, palovčíci a skákavky, dále pak stonožky, brouci, kudlanky, štíři, mravenci, kobylky, zákeřnice, vosy, strašilky, škvoři, krabi, pijavice, cvrčci, mravkolvi a také šídla. (Inferion7)