Reklama

Reklama

Nelítostné války hmyzu

(seriál)
  • Austrálie Monster Bug Wars!
všechny plakáty
Dokumentární
Austrálie, 2011, 12x45 min

Působivý seriál Nelítostné války hmyzu vás zavede do zápasnického ringu přírody, kde spolu na smrt bojuje nemilosrdný hmyz, který je stejně nevšední jako nebezpečný. Záběry natočené ve velkém rozlišení vám umožní prozkoumat fascinující zbraně, strategie a chování, jež si příroda osvojila za miliony let. Uvidíte šest zbrusu nových epizod, které uvádějí odborníci dr. Linda Rayorová a dr. Bryan Grieg Fry, a stanete se svědky působivých střetů mezi hejny pustošících zabijáků a divokých soubojů tváří v tvář, z nichž vzejde pouze jeden vítěz. Svět nestvůrného hmyzu je džungle, v níž vládne jen jediný zákon – sněz, nebo sní někdo tebe. Na úvod uvidíte nechvalně proslulý hmyz, mimo jiné sklípkance jedovatého, mravence buldočího a obrovskou kudlanku nábožnou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Milujem pavúky či podobné predátory zo sveta bezstavovcov! Som chovateľ, a preto si vždy rád pozriem nejaký dokument o nich. Pozriem si ich rád, aj keď sú bulvárne natočené a cielené pre ukojenie akčne zameraných fanúšikov prírody. Človeku, ktorý vidí aspoň trocha do taxonómie a systematiky živočíchov pohne kus žlčou zaraďovanie pavúkov či stonožiek do triedy hmyzu, ale dokument nebol určite natočený pre odborníkov. A bežný divák si podobné nezrovnalosti ani nevšimne. Nakoľko som videl seriál v dabingu (s pôvodným znením v pozadí), zarazil ma aj otrasný a nepresný preklad dokonca aj bežných slov. Častokrát z toho vznikli až komické situácie počas projekcie. Na druhú stranu si radšej pozriem "autenticky" sa tváriace situácie, než podobné japonské aprírodné zvrátenosti. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Dokumentární pořady BBC, na stanicích Discovery, Animal Planet či NGC postupně zcela prohloubily mé vnímání a cítění vůči zástupcům fauny. Konkrétně v Nelítostných válkách hmyzu jsem začala ten, pro většinu lidí otravný, odpudivý a příšerný hmyz, vidět zcela z jiného pohledu. A ten si lidé nejspíš neuvědomí, dokud nějaký takový dokument nezhlédnou. Hmyz není totiž vůbec takový, jak si ho lidé představují a jaký vůči němu zaujímají odpudivý postoj. Ten jejich pravý život nám ukazují a zpřístupňují právě géniové dokumentů svými uchvacujícími záběry a tématy. Při nich si vždy uvědomuji, jak jsou vlastně lidé se svými povrchními problémy a dusící se pod nápory ztechnologizovaného a vyumělkovaného světa, ztrácející své osobnosti, odcizeni od citů, respektu, sobečtí, bezohlední a zlí, oproti všem zástupcům živočichů, v podstatě zcela malicherní a bezvýznamní. Ochuzeni o jakousi tu krásu či nedotčené prostředí. Dokáží být často jen nadřazení. Jen ten, kdo dokáže mít skutečný cit a hluboké vnímání k ostatním, k okolí, přírodě, dokáže stejně vnímat a být fascinován těmi miniaturními a záhadnými tvory, které většina jen bezvýznamně zašlápne, překročí či jim nevěnuje nic, než znechucený pohled. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Australáci jak známo mají na rozdíl od nás co se týče hmyzu (no i když nejen hmyzu - vlastně ještě žraloky, medůzy, hady....) zastoupeny pořádné potvory, tak kdo jiný by měl tohle točit že? :-). Roizhodně se jedná o hodně zajímavý počin a pokud se někdo bojí pavoků, či uskakuje před švábem či čokonce cvrček, neměl by na toto vůbec koukat. Tvůrci nám hmyzáky naservírují hodně zblízka, někdy skoro až moc. Dokument je o level horší než dělá třeba BBC protože je to zaměřeno zcela evidentně na komerční stanice, kde dávají přírodovědné pořady. Skoro každý souboj je komentován nějakým entomologem z té či oné university a mně tam ti samozřejmě usměvaví odborníci sázející si tu na sklípkana, tu na mravkolva tu nastonožku celekm štvali. Dalším otravným je opakování děje, protože samozřejmě skrze pořad jedou reklamy... A co asi bylo nejhoší, hmyz v dokumentu je ozvučen dodatečnými zvuky... Ne, cvrček necvrká, to by nevadilo.. Ale jinak tiší pavouci vydávají při číhání strašidelné mručení, u jedné stonožky jsem zaslechl cosi jako řev velociraptora a přísahám, že když jeden Ferda bez šátku spadl do důlku mravkolva zaslechl jsem zaječení... Je divné, že Sir Atteborough se bez tohoto celkem dobře obejde... No nic. A jelikož jsme na satu nebo kabelu, je nám potřeba každý hmyz přirovnat k něčemu reálnému z našeho života, tedy k tomu co známe. Dravá stonožka je tak ,,masový vrah'' a kdyby bylo možno ji zavřít, byla by zavřená ve ,,věznici s nejpřísnější ostrahou'' atd... Trochu laciné. A je to škoda, protože hmyz je nasnímán perfektně a opravdu lecos jsem se z dokumentu dozvěděl. Dal bych víc, ale sečtu lit o dohromady, dám ,,jen'' 4 kusadla. * * * * ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nelítostné války hmyzu nezapřou, že jsou určené pro trh komerčních televizí a chybí jim veřejnoprávní střízlivost a vědecká věcnost. Chtějí bavit, chtějí poutat pozornost a někdy chtějí i šokovat. Typické je používání výrazů a přirovnání, která platí pro svět lidí, někdy si pomáhají i úsměvnými pomůckami typu polnice, která svolává mravence do války proti nepříteli. Ale přes to všechno dávám nakonec nejvyšší počet hvězdiček, protože představují atraktivní výlet do světa miniaturních predátorů, vyznačují se špičkovou kamerou a přes výše uvedené dokážou zprostředkovat spoustu zajímavých informací. Navíc podání je opravdu populární, takže se okruh zájemců nemusí omezit pouze na příznivce entomologie. Seriál nepojednává pouze o hmyzí říši, jak by název mohl naznačovat, ale o všech miniaturních tvorech patřících do říše bezobratlých. Divák je svědkem soubojů pavouků, štírů, mravenců a dalších predátorů mikrosvěta. Celkový dojem: 90 %. ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Akční, mnohdy až válečná střetnutí zástupců nejen hmyzí říše, která končí buďto smrtelným K.O., nebo rovnou hromadným masakrem. Mravenci, kudlanky, stonožky, štíři, pavouci (ti jsou zastoupeni snad v každé části) a samozřejmě spousta dalších tvorů, kteří jsou pod fascinujícím drobnohledem kamery vykresleni jako ti největší predátoři. Mne, jako chovatele sklípkanů, snad jenom mrzí fakt, že právě pavouci to v soubojích "odsrávají" nejvíc, ať už proti mravencům, vosám nebo stonožkám. Matka příroda je zkrátka nemilosrdná. V jejím světě existuje jediné pravidlo: Sežer, nebo budeš sežrán! ()

Galerie (29)

Zajímavosti (1)

  • V seriálu se nejčastěji vyskytují pavouci, konkrétně sklípkani, sklípkanci, maloočky, palovčíci a skákavky, dále pak stonožky, brouci, kudlanky, štíři, mravenci, kobylky, zákeřnice, vosy, strašilky, škvoři, krabi, pijavice, cvrčci, mravkolvi a také šídla. (Inferion7)

Reklama

Reklama