Nelítostné války hmyzu

(seriál)
  • Austrálie Monster Bug Wars!
Austrálie, 2011, 12x45 min

Působivý seriál Nelítostné války hmyzu vás zavede do zápasnického ringu přírody, kde spolu na smrt bojuje nemilosrdný hmyz, který je stejně nevšední jako nebezpečný. Záběry natočené ve velkém rozlišení vám umožní prozkoumat fascinující zbraně, strategie a chování, jež si příroda osvojila za miliony let. Uvidíte šest zbrusu nových epizod, které uvádějí odborníci dr. Linda Rayorová a dr. Bryan Grieg Fry, a stanete se svědky působivých střetů mezi hejny pustošících zabijáků a divokých soubojů tváří v tvář, z nichž vzejde pouze jeden vítěz. Svět nestvůrného hmyzu je džungle, v níž vládne jen jediný zákon – sněz, nebo sní někdo tebe. Na úvod uvidíte nechvalně proslulý hmyz, mimo jiné sklípkance jedovatého, mravence buldočího a obrovskou kudlanku nábožnou. (oficiální text distributora)

Bloody13

Akční, mnohdy až válečná střetnutí zástupců nejen hmyzí říše, která končí buďto smrtelným K.O., nebo rovnou hromadným masakrem. Mravenci, kudlanky, stonožky, štíři, pavouci (ti jsou zastoupeni snad v každé části) a samozřejmě spousta dalších tvorů, kteří jsou pod fascinujícím drobnohledem kamery vykresleni jako ti největší predátoři. Mne, jako chovatele sklípkanů, snad jenom mrzí fakt, že právě pavouci to v soubojích "odsrávají" nejvíc, ať už proti mravencům, vosám nebo stonožkám. Matka příroda je zkrátka nemilosrdná. V jejím světě existuje jediné pravidlo: Sežer, nebo budeš sežrán! ()

Stejšn

Potenciálně zajímavý, ale strašně dementní seriál udělaný americkým způsobem. Je to o hmyzu, ale neustále tu zaznívají výrazy jako "krvelačná příšera", "les černý a zlověstný jako hrob", "zabiják", "lesní ninja", "zbraně jako ze science fiction", apod. Mluví se tu o pavoukovi a nějaký mladý zasvěcený plešatý odborník nám tvrdí, že "skákavkám se někdy říká osminohé kočky". Do toho opět "pohybuje se jako shaolinský mistr kung-fu" a tak dále. K tomu neustálé počítačové animace a dramatická hudba. Dokonce tu hmyzu přidávají zvuky - např. napadený štír řve jako lev, nebo kousnutí mravence doprovází prásknutí výstřelu. Celé mi to připomíná novácké zpravodajství. A protože tenhle cyklus jde v televizi hned po seriálu uváděném Davidem Attenboroughem, mám co dělat abych "Nelítostným válkám hmyzu" nedal rovnou odpad. Je to škoda, protože spousta záběrů je fakt pěkných. ()

gudaulin

Nelítostné války hmyzu nezapřou, že jsou určené pro trh komerčních televizí a chybí jim veřejnoprávní střízlivost a vědecká věcnost. Chtějí bavit, chtějí poutat pozornost a někdy chtějí i šokovat. Typické je používání výrazů a přirovnání, která platí pro svět lidí, někdy si pomáhají i úsměvnými pomůckami typu polnice, která svolává mravence do války proti nepříteli. Ale přes to všechno dávám nakonec nejvyšší počet hvězdiček, protože představují atraktivní výlet do světa miniaturních predátorů, vyznačují se špičkovou kamerou a přes výše uvedené dokážou zprostředkovat spoustu zajímavých informací. Navíc podání je opravdu populární, takže se okruh zájemců nemusí omezit pouze na příznivce entomologie. Seriál nepojednává pouze o hmyzí říši, jak by název mohl naznačovat, ale o všech miniaturních tvorech patřících do říše bezobratlých. Divák je svědkem soubojů pavouků, štírů, mravenců a dalších predátorů mikrosvěta. Celkový dojem: 90 %. ()

Z0oMb3E

Milujem pavúky či podobné predátory zo sveta bezstavovcov! Som chovateľ, a preto si vždy rád pozriem nejaký dokument o nich. Pozriem si ich rád, aj keď sú bulvárne natočené a cielené pre ukojenie akčne zameraných fanúšikov prírody. Človeku, ktorý vidí aspoň trocha do taxonómie a systematiky živočíchov pohne kus žlčou zaraďovanie pavúkov či stonožiek do triedy hmyzu, ale dokument nebol určite natočený pre odborníkov. A bežný divák si podobné nezrovnalosti ani nevšimne. Nakoľko som videl seriál v dabingu (s pôvodným znením v pozadí), zarazil ma aj otrasný a nepresný preklad dokonca aj bežných slov. Častokrát z toho vznikli až komické situácie počas projekcie. Na druhú stranu si radšej pozriem "autenticky" sa tváriace situácie, než podobné japonské aprírodné zvrátenosti. ()

blitzer

Přírodopisné dokumenty moc nevyhledávám, ale tohle je fakt pecka! Naprosto jedinečný dokumentární cyklus ze života, resp. spíš smrti hmyzu. Nechápu jak se tvůrcům podařilo všechny ty fascinující záběry bojujících zástupců hmyzí říše tak detailně a kvalitně natočit. Každý souboj začíná představením protivníků a jejich bojových schopností (musím vyzdvihnout skvělé počítačové modely i vyprávění dvou sympatických přírodovědců); potom se jde na věc a za pár vteřin je vyhlášen vítěz. Vše je navíc podbarveno perfektně sedícím zvukovým i hudebním doprovodem. Fight List: 1. díl pavouk vrhač vs zákeřnice, cvrček vs tarantule, strašník vs kudlanka, štír vs mravenci, pavouk skákavka vs pavouk lepovka; 2. díl štír vs mravenci, pavouk lampona vs pavouk třesavka, mravenec vs mravkolev, snovačka domácí vs snovačka Hasseltova, stonožka vs pavouk sklípák; 3. díl kudlanka vs maloočka, kobylka vs pavouk cyrtofora, nosorožík vs mravenci, vzájemný souboj skákavek, vzájemný souboj malooček; 4. díl kudlanka vs strašilka, mravenec vs snovačka Hasseltova, vodoměrka vs vodouch, pavouk zápředník vs pavouk badumna, pavouk slíďák vs pavouk atrax; 5. díl mravenci vs vosíci, skákavka vs čelistnatka, kobylka vs stonožka, maloočka vs štír, sladkovodní krab vs pijavka; 6. díl maloočka vs mravenci, kudlanka vs saranče, cvrčivec vs pavouk nefila, štír vs stonožka, škvor vs ploštice zákeřnice. ()

• V seriálu se nejčastěji vyskytují pavouci, konkrétně sklípkani, sklípkanci, maloočky, palovčíci a skákavky, dále pak stonožky, brouci, kudlanky, štíři, mravenci, kobylky, zákeřnice, vosy, strašilky, škvoři, krabi, pijavice, cvrčci, mravkolvi a také šídla. (Inferion7)