Černá díra (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2011, 93 min

Jan Matiášek

Těžko popisovat,tohle se musí vidět.Je to hra,která je prostě založená na dokonalém hereckém provedení.A to se v tomto představení povedlo dokonale.Pokud se do hry dostanete(zejména změny rolí a tempa jsou občas šílené),tak se budete bavit.Ale dokážu pochopit,že tato hra asi není pro každého a že se u toho člověk může i nudit.(10.4.2013)

V DD jsem na tom byl šestkrát, protože je to nejspíš nejlepší hra co jsem kdy viděl. Stále mě baví, vždy když tam jsem tak se baví celé divadlo. Snad pokaždé co jsem tam byl, tak přišla ze stran herců nejaká improvizace a téměř vždy někdo z herců vyprskl smíchy. Je to energické, jiné, nové, hravé, zábavné. Herci jsou do jedno úplně dokonalý, nikoho nemohu vyzdvihnout, protože jsou všichni na 100%. Kdo to viděl v televizi, tak radím, jděte na to do divadla, stojí to za to a ta atmosféra je neopakovatelné.(2.10.2011)

Jedno a to samé stokrát jinak aneb sice ani zdaleka ne nejlepší komedie z repertoáru Dejvického divadla, ale stále nápaditý nadprůměr. Černá díra první hodinu dozrává každou opakující se smyčkou a "humory" si dlouho nechává od cesty. Ovšem v závěrečné půlhodině si díky tomu může dovolit uzrálé plody absurdity sklízet po nůších během kolotání všeho a všech. Právě díky druhé polovině se zpětně i ta první jeví mnohem lépe, když už jeden ví, že to otupování pozvolností a repetitivností byl důmyslně vychytralý plán, který je ve finále beze zbytku zúročen. Bez (ne)smyslu pro absurditu se tomu vyhněte širokým obloukem; ideálně přes delfinárium, protože makající delfínci jsou tou jedinou jistotou.(21.9.2011)

V prvním momentě mě napadlo, že by titul Černá díra mohl být jevištním zpracováním atmosférického autorského komiksového hororu Charlese Burnse, ale ve skutečnosti je to zábava z úplně jiného soudku a žánrový protipól. Tohle je střelená komedie, která si pohrává s myšlenkou zpracovat na první pohled banální setkání několika náhodných cestujících u čerpací stanice a v nespočtu variant je nechá prožívat stále tutéž situaci, jen s drobnými modifikacemi. Absurdní humor vyplývá jednak z toho, že se herci ve svých rolích prohazují a posléze i zdvojují a násobí a zatímco v první variantě bylo obsazení typové, tedy odpovídající naturelu herců, poté můžeme vidět v policejní uniformě Simonu Babčákovou, zatímco Trojan hraje nevyzrálého puberťáka. Zároveň se tempo změn a proměn neustále zrychluje, podobně jako když předmět vlétá do černé díry a gravitace ho stále rychleji deformuje. S podobným nápadem přišel ve svých Příbězích pilota Pirxe už význačný polský spisovatel Stanislav Lem. Pokud přijmete autorovu hru, můžete se skvěle bavit, ale hra není vhodná pro ty, kteří u divadelní hry vyžadují nějaké hlubokomyslné poselství, protože cílem téhle hry je jednoduše pobavit, a zároveň nebude sedět těm, kteří nemají smysl pro absurditu a šílenou nadsázku. Celkový dojem: 90 %.(29.9.2011)

"Delfínci?" - "Makaj" Je to fakt magořina. Ale já se začal pořádně bavit, až když si herci začli měnit role. Skoro mi to v té chvíli přišlo jako improvizace. Excelují Trojan a především Babčáková. Jestli je dílo celého div. kolektivu, tak klobouk dolů. Myslel jsem si, že je to nějaká osvědčená hra ze zámoří. Ale ta pointa mi přišla jakási žádná.(22.9.2011)