Černá díra (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2011, 93 min

Jan Matiášek

"Tak kávu! - S mlíkem? Bez? - Obojí." Blbost. Totální absurdní a nelogická, kdy se prakticky jen opakuje úvodní "rozehrání". Za mě výbornej nápad a přesně takovej, kterej se mi líbí. Práce s detaily, výborný výkony v čele s Trojanem. Bavil jsem se. Jedná se o divadelní záznam, ozývají se smíchy diváků, kulisy se vůbec nemění, má to strukturu, pevnej řád a určitě to není lepší jak naživo, ale je to skvělý. Odjakživa mě bavily úvahy s časem, úvahy, že se události opakují nebo se čas úplně zastaví. Nedá se moc rozepisovat o ději, ani pátrat po odpovědích, proč to proboha je a o čem to vlastně je. Tady je to úplně jedno. Všechno nemá přece vždy danej důvod, i když jsme si zvykli po něm pátrat a pokud není, tak si ho vymyslet a řídit se jím. Bezdůvodnost mám rád. Tahle hra je o smyčce, která nedává smysl. A je to vtipný.(12.4.2017)

"Delfínci?" - "Makaj" Je to fakt magořina. Ale já se začal pořádně bavit, až když si herci začli měnit role. Skoro mi to v té chvíli přišlo jako improvizace. Excelují Trojan a především Babčáková. Jestli je dílo celého div. kolektivu, tak klobouk dolů. Myslel jsem si, že je to nějaká osvědčená hra ze zámoří. Ale ta pointa mi přišla jakási žádná.(22.9.2011)

Jedno a to samé stokrát jinak aneb sice ani zdaleka ne nejlepší komedie z repertoáru Dejvického divadla, ale stále nápaditý nadprůměr. Černá díra první hodinu dozrává každou opakující se smyčkou a "humory" si dlouho nechává od cesty. Ovšem v závěrečné půlhodině si díky tomu může dovolit uzrálé plody absurdity sklízet po nůších během kolotání všeho a všech. Právě díky druhé polovině se zpětně i ta první jeví mnohem lépe, když už jeden ví, že to otupování pozvolností a repetitivností byl důmyslně vychytralý plán, který je ve finále beze zbytku zúročen. Bez (ne)smyslu pro absurditu se tomu vyhněte širokým obloukem; ideálně přes delfinárium, protože makající delfínci jsou tou jedinou jistotou.(21.9.2011)

• ondrula

Pro mě je to taková těžko pochopitelná fantasmagorie, která nemá (až na dílčí komický prvky) nic moc co říct. Spíš divadelní experiment než moderní činohra. Byl jsem tedy celkem zklamanej a to přestože tam hrají moji oblíbenci. K uzoufání nudný totiž pro mě byly ty pasáže, co se do nekonečna (nebo s drobnou obměnou) opakovaly znovu a znovu až do zblbnutí. A závěrečná taškařice, ve kterou se celý to dívadlo zvrhlo, už to fakt nezachránila.(15.11.2012)

V DD jsem na tom byl šestkrát, protože je to nejspíš nejlepší hra co jsem kdy viděl. Stále mě baví, vždy když tam jsem tak se baví celé divadlo. Snad pokaždé co jsem tam byl, tak přišla ze stran herců nejaká improvizace a téměř vždy někdo z herců vyprskl smíchy. Je to energické, jiné, nové, hravé, zábavné. Herci jsou do jedno úplně dokonalý, nikoho nemohu vyzdvihnout, protože jsou všichni na 100%. Kdo to viděl v televizi, tak radím, jděte na to do divadla, stojí to za to a ta atmosféra je neopakovatelné.(2.10.2011)