Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana (festivalový název)

A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman

Animovaný / Komedie

Velká Británie, 2012, 85 min

Předloha:

David Sherlock (kniha)

Bill Jones

Bill Jones

Ctyri hvezdicky si film vyslouzil za napad udelat autobiografii jinak, bez mluvicich hlav a zabavne. Ac se 17 ruznych animacnich technik muze zdat jako hrozna spousta, ktera spolehlive rozbije koncept filmu, opak je pravdou. Prechody strihu jsou udelany tak sikovne, ze vizualni zmeny si clovek vsimne az po chvili.(5.5.2013)

Surrealistická animace celého filmu dodává Grahamovu "životopisu" tu pravou jiskru. Co scéna to jiná animační metoda, je fakt, že ne každá je povedená. Jedinou věc bych vytkla, a to že se do filmu nevlezly všechny Grahamovy skvělé historky z knihy...Ale jinak nejoriginálnější životopis, co jsem kdy viděla.(3.9.2013)

Vynikající kousky jsou proloženy těmi podařenými, jeden či dva jsou vyvedené méně, ale tak či tak je to chytré, vtipné a kdyby nic jiného tak zajímavé pro kohokoliv, koho baví formy animovaného filmu. Faktem je, že Chapman byla jedna výjimečná, vynikající a mimořádně chytrá buzna - ovšem ne stereotypně umečená buzna, ale chlapská buzna s fajfkou - která vedla tuze zajímavý život. Takže tak. Nečekejte Pythony a nebudete zklamáni. A to 3D sice možná bylo zbytečné, ale tu a tam je využito pěkně. 80%(14.11.2013)

One man show dávno mrtvého, zesnulého, definitivně skonalého expythona Chapmana, který v animované podobě neopustí plátno / obrazovku po celou stopáž. Jeho hlas odvypráví každou scénu, kolikrát i za přítomné vedlejší postavy, stylizované figurky nahrávající na smeče. Základem k tomu byla audionahrávka původní biografie, kterou Chapman načetl tři roky před smrtí, a kterou si zdařile před mikrofonem "odehrál". Nevědět o jeho exnutí, pravděpodobně bych ani nezaregistroval, že nevznikla přímo pro účely filmu. Zbytek pythonů, plus milá camea jako Carol Cleveland nebo Stephen Fry si střihla vícero rolí. Těžko také ukecávat třeba Cleese, aby ve studiu namluvil sebe, když ve filmu samotném má jako Cleese možná tři věty. Čtenáři knihy to museli vědět předem, já jako jeden z mnoha, který ji nesehnal (ale stále sháním) byl ale překvapen tím, že se vlastně o žádnou biografii nejedná a reálné postavy a (asi i) události slouží k vytváření situací, které by ideálně mohly sloužit jako vtipné historky do besed typu Monty Python Live at the Hollywood Bowl. Naštěstí skutečně vtipné jsou a šílená animovaná forma jim neubírá. Ostatně epizodičnost nijak nezastírá a s každou novou historkou se i radikálně mění její podoba. Od ošklivé počítačové animace se přeskakuje i do úseků, které vypadají jak francouzské animované arty a s chutí bych si nějaký ten růžový gay obraz Chapmana a Cleese jedoucích na kole pověsil na zeď. Film nakonec naplňuje představu "python vypráví svůj životopis", je to bláznivé, je to stylizované, nebojí se to věcí, na které člověk nemůže být hrdý, v případě Chapmana je to opravdu hodně gay (včetně songu "Sit on my face" v podobě megalomanského tanečního čísla ze Smyslu života) a je to vtipné. Ucelené výtvarná forma, ve snovém světě z rukou Terry Gilliama, by tomu možná i přidala na celkovém vyznění ne-právě-ideálního života titulní postavy, jako celek je to ale pořád fajn.(22.2.2013)

Montypythonovské, trochu bláznivé, trochu nesmyslné, hodně nekorektní a trochu jako z jiného světa. Příběh začíná vyprávět sám Chapman, když má na jevišti „okno“ v roli Oscara Wilda. Kdo by ale čekal melodrama o útrapách herce narozeného za války s odlišnou sexuální orientací a řešícího problémy s alkoholem, jakou by asi natočili v Hollywoodu, šeredně by se spletl. Tohle je surreálné vyprávění, kde se sice občas ztratíme, ale spousta scének rozhodně pobaví, například Sigmund Freud a jeho výklad o posedlosti navigačními systémy. A rozhodně je zajímavá forma - vystřídá se celkem 17 různých druhů animace.(5.5.2013)