Frontier Blues

Írán / Velká Británie / Itálie, 2009, 95 min

Gorgan je malé mestečko na Iránskej hranici s Turkménskom. V tejto vyprahnutej oblasti žijú štyria muži zaseknutí v priestore medzi samotou a očakávaním. Alam, 28-ročný Turkmén, žije so svojím otcom. Pracuje na hydinovej farme a svoj ​​voľný čas trávi počúvaním výuky angličtiny na svojom walkmane. Má v úmysle oženiť sa s Annou a odísť s ňou do Baku, hlavného mesta Azerbajdžanu, o ktorom si myslí, že v ňom všetci hovoria anglicky. Hassan, tiež dvadsaťosemročný, žije so strýkom, obchodníkom oblečenia, ktoré nikto nekupuje, odkedy jeho matka odišla do Paríža a opustila ho. Hassan má iba jedného spoločníka, osla, ktorého kŕmi starými novinami. Jeho hlavnou činnosťou je kradnutie poznávacích značiek z áut. 55-ročný rozprávač, ktorý je stále obklopený kŕdľom detí, sa stane hviezdou knihy fotografických portrétov, ale keď je jeho žena unesená pastierom v zelenom Mercedese, všetko sa začne komplikovať. (diablo26)

diablo26

Tak včera som zhliadol tento film na youtube v pôvodnom iránskom znení s anglickými titulkami... po pravde musím povedať že som to pozeral len kôly tomu že tam hrala Karima Adebibe (ex Lara Croft modelka) aj to keby som bol vedel že tam bude v zábere dokopi cca 1 minútu a nepovie ani slovo tak by som sa na to vysral :-), Ale teraz k filmu, pôsobil na mňa dosť depresívnym a smutným dojmom. Neviem či to v Iráne tak v skutočnosti je, ale každý herec tam vyzeral tak otrávene a v depresii zo svojho mizerného života že som si pomyslel, že Slovensko nieje na tom až tak zle :-) Atmosféra a prostredie filmu vo mne vyvolávala predstavu, že takto nejak to mohlo vyzerať v Československu za čias komunizmu. Dej sa točí okolo troch príbehov. Hassan (lokálny dement) nemá nič iné na práci len sa celé dni túlať so svojim oslom (ktorého kŕmy starými novinami) po okolí a obžierať sušené marhule. Jeho strýko predáva oblečenie v malom obchodíku ktoré však nikto nekupuje. Alam pracuje na slepačej farme a celý deň počúva svoj walkman aby sa načil po anglicky a odišiel do Baku kde podľa neho je dosť práce a každý hovorí anglicky. Tretí príbeh je o nejakom fotografovy a starom chlapíkovy ktorého všade fotí a jeho žena mu ušla na zelenom Mercedese-Benz viac som velmy tento príbeh s fotografom nepochopil o čo tam ide, nechcelo sa my prekladať slovíčka ktorým som nerozumel. Titulky sú dosť jednoduché a pochopý ich aj menej zdatný človek ktorý prišiel na škole do styku s angličtinou. ()