Zkáza lodi Laconia (TV film)

• Česko

Zkáza parníku Laconia

The Sinking of the Laconia

• Německo

Laconia

Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Německo, 2010, 2x86 min

Kdysi někdo řekl velkou pravdu - Nakonec v každém člověku zvítězí ten nejtemnější zvířecí pud ...Bohužel aby v každém z nás nakonec zvítěžila kapka lidskosti ..? To už tak zákonitě nezní. Proto mě uchvátil tento válečný snímek svou kapkou toho lidského o to víc že skutečn¨ého. 3 hodiny bez dechu vás vtáhnou do poutavého, oduševnělého příběhu a skvělým hereckým výkonem.(28.1.2012)

Člověk by čekal, že film o ponorkách a potápění lodí půjde víc do hloubky a nebude jen unyle šplouchat na mělčině. Žádné drama, bylo mi úplně u zádi, co se na obrazovce odehrává, proto asi nepřekvapí informace, že jsem u obou dílů mentálně absentovala v poslední třetině... spánek byl záživnější. 50%(1.2.2013)

Zajímavý, ale poněkud zdlouhavý film, který dokazuje, že lidskost je doménou ne národů, ale jednotlivců. Vždy a všude se najdou Ti, kteří dokáží aktivně pomáhat, stejně jako většina těch, kteří o tom maximálně hovoří. Tento čin kapitána a mužstva německé ponorky U-156 si zasloužil filmovou adaptaci. Tato je možná až moc zdlouhavá a místy nezajímavá, přesto se v ní naleznou pasáže, díky nimž jsem rád, že jsem toto drama mohl vidět. 65%(24.6.2012)

Skvělý dvoudílný film který ukazuje že i kapitán německé ponorky byl především člověk a i když jeho válečný stroj dokázal způsobit zkázu a potopit loď na které nebyli jen vojáci jak si původně myslel tak našel v sobě tu lidskost a navzdory vrchnímu velení jednal sám za sebe a vrátil se zachránit ty co předtím torpédoval.Sám se pak stal terčem pro letadla i když na svou ponorku nechal umístit obrovský znak Červeného kříže.Herecká plejáda hvězd v podobě poručíka z filmu Stalingrad Thomase Kretschmanna který si zde zahrál admirála,nebo cestující na lodi skvělá Franka Potente tedy filmová partnerka Jasona Bourneho z filmu Agent bez minulosti a plno dalších skvělých herců kteří filmově dokazují že lidé zůstávají lidmi i v obtížných situacích a nepřítel občas i pomůže i když bojuje se svým svědomím.(9.4.2018)

Skvělá záležitost ! TV film, který hravě strčí do kapsy nejeden rádoby válečný film. Film je natočen podle skutečné události (koukněte třeba na wikipedii) a snad kromě některých postav z řad přeživších cestujících se ani o píď neodklonil od hitorické linie příběhu. Toto drama nastavuje v souvislosti s jednáním kapitána U156 Wernera Hartensteina (příjemně dabovaného L. Vaculíkem) celou řadu nepříjemných otázek včetně té, - může a měl by se voják ve válečném konfliktu chovat lidsky k poraženému nepříteli? Jak je to s našimi pudy, naším přesvědčením a s tím dobrým v nás? Co se v našem chování tak radikálně mění před válkou a během ní? Torpédovat loď nepřítele (zde navíc regulérně válečnou byť transportní) je jedna věc, ale co přeživší? Má se jim v zájmu nepsaných námořnických zákonů navzdory válce pomoci? ---- Nemám tomu co vytknout, herecké výkony vynikající, zpracování je perfektní - všechna ve filmu užitá technika odpovídá skutečnosti, film je plný neuvěřitelně moudrých dialogů... Zkrátka - velké a milé překvapení. ! Čekal jsem další Lusitanii či Gustloffa, tedy jen věcné, téměř dokumentárně zpracované filmové drama o potopení těchto parníků... Tohle však bylo úplně o něčem jiném. Doporučuji vidět! Tleskám a dávám 4 hvězdy! * * * * DODATEK - Hartenstein po opravě U156 stihl potopit už jen jednu loď. 8.3.1943 byla jeho ponorka napadena a potopena americkým hydroplánem PBY Catalina pilotovaným poručíkem J.E. Drydenem ze základny na Trinidadu. 5 rytířských křížů! * * * * *(1.2.2012)