Epizoda 2 (S01E02) (epizoda)

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2017, 56 min

Tvůrci:

Joe Penhall

David Fincher

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Joe Penhall

Jason Hill

Jim Davidson

Kirk Baxter

Scénografie:

Steve Arnold

Kostýmy:

Jennifer Starzyk

Komentáře uživatelů k epizodě (20)

Je "to" tam. Ešte prvý diel bol opatrný a rozjazdový, ale v dvojke sa do toho Fincher konečne dôstojne oprel a je to super. Parádne ústredné duo, autentické a zvláštnym spôsobom originálne napísané (a nasnímané?) sexuálne scény a je tu dokonca dosť humoru. S tým však mám trochu problém. Skvele zostrihaná pasáž "putovania hrdinov" je bomba. Rovnako tak ich hlášky a dialógy (a nezabudnuteľný, za všetko hovoriaci a pritom slovami nesprevádzaný pohľad Holta McCallanyho vo výťahu na svojho mladého parťáka). Je to tak trochu buddy movie (buddy series?) a k tomu tento typ humoru, pochopiteľne, patrí. To je OK. Čo už OK nie je, tak to sú troška nemiestne fóry, v ktorých tvorcovia jemne zľahčujú brutálne vážnu tému sériových vrahov ("...a potom bude mať sex s tvojou hlavou..." - wtf?). A mám pocit, že napriek snahe sa Fincherovi nepodarilo byť až taký mrazivý, ako plánoval. Napr. scény s vrahom študentiek zrejme v jeho predstavách mali byť desivé práve svojou obyčajnosťou (vrah vyzerá ako sympaťák, ktorý vám povie tri fóry za dve minúty a potom sa tomu začne hurónsky smiať a je pri tom cukrovú vatu a zapíja ju kofolou), ale nakoniec idú skôr len na pol plyna. Každopádne jeho teória o "mamách a ich synoch" je pozoruhodná. Teším sa, čo toto duo vyvedie v budúcnosti, lebo zjavne ide o parťákov, ktorí budú držať pri sebe. "Vražednú pardon vajíčkovú pomazánku prosím."(28.12.2017)

Odosobněné lokace, chladné barvy, práce s detaily, tlumené emoce, perfekcionismus. Skeptický bůh David Fincher je cítit na sto honů, dál ovšem platí, že počátky psychologického profilování sériových vrahů mě zatím do kolen úplně nedostávají. Něco, co je nám předkládané a co je řekněme otřepané, dle mého spadá do dřívějších než do 70. let. Navrch charisma ústředních postav není zrovna valné.(31.10.2017)

Spoilery! Druhý díl mi rozhodně nepřišel o autobus lepší než ten první, jak mi bylo slibováno. Vzrůst kvality dávám za zásluhy hlavně mnohem menšímu výskytu té otravné kurvy, kterou si hlavní hrdina narazil, a kterou se nechává ovládat, trýznit a manipulovat. Měl by poslechnout rady moudrého tlouštíka a pohlavně zneužít její uříznutou hlavu a posunout tak kvalitu následujících dílů. Hlavní hrdina mě stále ještě trošku sere, ale postupně si na něj začínám zvykat. Dialogy jsou skutečně vybroušené k naprosté dokonalosti. Fincher je zde zkrátka ve svém rajónu.(11.2.2018)

"Není to snadné.. Porcovat lidi je nesmírně těžká práce, fyzicky i duševně.. Lidé si to neuvědomují.."(22.10.2019)

„Prax, prax a ešte raz prax, i samotná škola je ti na hovno, ak ju nemáš. Na vyučovaní ti natlačia kaleráby do hlavy, a keď príde na lámanie chleba, si totálne v riti” ! Najprv jeden z dvojice frekventovaných agentov F.B.I. , Holden Ford pôjde do nebezpečnej väznice na „kus reči” s Edmundom Kemperom, ktorého vražedné sklony sa začali prejavovať v pred / pubertálnom veku, keď ho vlastná mamka sústavne ponižovala, a tak sa dalo zrejme očakávať, že sa z neho vykľuje - sériový vrah študentiek, ktorý vo všeobecnosti nenávidí ženské plemeno...? Druhý z kolegov, Bill Tench o tom sprvoti nechce ani počuť, čiže vo chvíľach voľna radšej volí hranie golfu, až po ich „turné” po spojených štátoch, sa necháva zlanáriť i on, a tak aspoň obaja zisťujú, že poznať potenciálneho psychopata, nie je úplne od veci, však ? Spomínate ešte, keď Clarice Starling navštevovala Dr. Hannibala “KANIBALA” Lectera v legendárnom Mlčaní Jahniat, tak to je jedna z inšpirácii, ktoré sú k dispozícii + poznať tvorbu Davida Finchera, je namieste, pretože sú tu taktiež ďalšie indície z jeho filmov, ktorým sa venoval na režisérskej stoličke... Strihač Kirk Baxter patrí medzi dvorných spolupracovníkov Davida Finchera, veď je ovenčený dvomi oscarmi - pre najlepší strih, práve z jeho dielne. Renomovanou, výkonnou producentkou je na počudovanie sa, Charlize Theron, tak aj to vnímam, ako pozitívny aspekt. Postavy, t. j. AGENTI sa ku koncu epizódy poberú smerom do suterénu, kde budú mať špeciálne, vyhradený čas, určený na štúdium všelijakých indivíduí, inak ich šéf, sprvoti z tejto myšlienky, nebol vôbec nadšený, až následne sa nechal od nich, lepšie povedané od neho ( od Billa ) - singulár, jednotné číslo, presvedčiť... Dúfam, že nabudúce dám za päť hviezdičiek ? Potenciál by tu bol.(29.11.2017)

Hoho, tak Kemper mě fakt dostal! Jako bych tam byl s ním.(24.3.2018)

Formálně asi nejtypičtější Fincher z celé série. Některé sekvence jsou sestříhané ve stylu Fight Clubu, ale jinak je to čirá konverzačka ala Zodiac a Mlčení jehňátek, akorát protkaná podprahovým černým humorem.(21.10.2017)

V tomto díle seriál odhalí plně svou formu a obsah, každý tak bude vědět, zda pokračovat ve sledování či ne. Cesta do hlouby vrahovy duše je výborná, dialogy napínavé, za mě jednoznačně plné hodnocení.(22.11.2017)

"Nemůžeš toho chlápka minout. Má tak dva metry a nejmíň sto třicet kilo." "Wau. Pořádný kousek." "Si piš. Zabil několik studentek v Santa Cruz. Šest náctiletých. Usekl jim hlavy a pak měl pohlavní styk s jejich mrtvolami. Svojí mámu dokonce zabil kladivem. Měl pak sex s její hlavou." "Nekecej." "S její pusou." "Ne." "Jo." ... a zatímco se neustále klábosí, rýsuje se nám tu vskutku kuriózní zápletka, jež se mi setsakra zamlouvá. Stylizace kráčející ve šlépějích detektivních pořadů ze sedmdesátek je prostě báječná. Ústřední dvojce žerete každé slovo.(24.8.2019)

Tak jo, trvalo to, ale tady už mě Fincher dostal. Tohle si užiju..A má to výbornej soundtrack!(7.12.2017)

• marhoul

O fous lepší než první část, ale popravdě nechápu to místní všeobecné nadšení. Šanci tomu dám. Ze zvědavosti.(27.6.2019)

Tady už každý bude definitivně vědět, jestli půjde do dalších dílů. Byť je mi toto téma velmi blízké, tak forma seriálu mi nevyhovuje. 62%.(3.11.2017)

8/10(9.11.2018)

trvalo to do konce druhé epizody než člověk začal tušit o co (asi) půjde... tedy zakládáme nové oddělení (takové o dvě třídy utahanější a méně záživné "Masters of Shrink").(9.12.2017)

Parada. Tento dil byl chladny jak chirurgicka ocel. Rozhovory s vrahem byly vysponovane az na pudu. A ta paradni montaz? Ta byla uz jen jako tresnicka na dortu.(29.10.2017)

Vrah je originální a rozhovory s nim naprosto luxsuní. Po nijakém prvním díle to začíná nabírat obrátky.(6.11.2017)

Konečne sa to šplhá tam kam som chcel. Prvý rozhovor s vrahom napätý a luxusný...(25.10.2017)

• mrtvej pes

Jen se mluvilo - a neřeklo se nic, co by mě oslnilo.(15.2.2018)

Holden sa rozhodne vypočuť sériového vraha Eda Kempera, vraha študentiek, pretože je presvedčený že by to mohlo pomôcť v budúcnosti pri pátraní po zločincoch, avšak úrad pre vyšetrovanie a jeho nadriadený nie sú z jeho rozhodnutia nadšený. Rozhovory dvojice určite zaostávajú za prvou sériou True detective a aj keď majú niečo do seba, zatiaľ ma seriál príliš neočaril.(29.8.2019)

Po prvním díle jsem si nebyla jistá,jestli to bude to pravý ořechový,i když mám tuhle tématiku fakt ráda. Dala jsem tomu ale ještě jednu šanci a nelituju! Teď se to začíná rozjíždět,Fincher prostě umí!(17.2.2018)