Epizoda 2 (S01E02) (epizoda)

Thriller / Krimi / Drama

USA, 2017, 56 min

Tvůrci:

Joe Penhall

David Fincher

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Joe Penhall

Jason Hill

"Nemůžeš toho chlápka minout. Má tak dva metry a nejmíň sto třicet kilo." "Wau. Pořádný kousek." "Si piš. Zabil několik studentek v Santa Cruz. Šest náctiletých. Usekl jim hlavy a pak měl pohlavní styk s jejich mrtvolami. Svojí mámu dokonce zabil kladivem. Měl pak sex s její hlavou." "Nekecej." "S její pusou." "Ne." "Jo." ... a zatímco se neustále klábosí, rýsuje se nám tu vskutku kuriózní zápletka, jež se mi setsakra zamlouvá. Stylizace kráčející ve šlépějích detektivních pořadů ze sedmdesátek je prostě báječná. Ústřední dvojce žerete každé slovo.(24.8.2019)

Je "to" tam. Ešte prvý diel bol opatrný a rozjazdový, ale v dvojke sa do toho Fincher konečne dôstojne oprel a je to super. Parádne ústredné duo, autentické a zvláštnym spôsobom originálne napísané (a nasnímané?) sexuálne scény a je tu dokonca dosť humoru. S tým však mám trochu problém. Skvele zostrihaná pasáž "putovania hrdinov" je bomba. Rovnako tak ich hlášky a dialógy (a nezabudnuteľný, za všetko hovoriaci a pritom slovami nesprevádzaný pohľad Holta McCallanyho vo výťahu na svojho mladého parťáka). Je to tak trochu buddy movie (buddy series?) a k tomu tento typ humoru, pochopiteľne, patrí. To je OK. Čo už OK nie je, tak to sú troška nemiestne fóry, v ktorých tvorcovia jemne zľahčujú brutálne vážnu tému sériových vrahov ("...a potom bude mať sex s tvojou hlavou..." - wtf?). A mám pocit, že napriek snahe sa Fincherovi nepodarilo byť až taký mrazivý, ako plánoval. Napr. scény s vrahom študentiek zrejme v jeho predstavách mali byť desivé práve svojou obyčajnosťou (vrah vyzerá ako sympaťák, ktorý vám povie tri fóry za dve minúty a potom sa tomu začne hurónsky smiať a je pri tom cukrovú vatu a zapíja ju kofolou), ale nakoniec idú skôr len na pol plyna. Každopádne jeho teória o "mamách a ich synoch" je pozoruhodná. Teším sa, čo toto duo vyvedie v budúcnosti, lebo zjavne ide o parťákov, ktorí budú držať pri sebe. "Vražednú pardon vajíčkovú pomazánku prosím."(28.12.2017)

Spoilery! Druhý díl mi rozhodně nepřišel o autobus lepší než ten první, jak mi bylo slibováno. Vzrůst kvality dávám za zásluhy hlavně mnohem menšímu výskytu té otravné kurvy, kterou si hlavní hrdina narazil, a kterou se nechává ovládat, trýznit a manipulovat. Měl by poslechnout rady moudrého tlouštíka a pohlavně zneužít její uříznutou hlavu a posunout tak kvalitu následujících dílů. Hlavní hrdina mě stále ještě trošku sere, ale postupně si na něj začínám zvykat. Dialogy jsou skutečně vybroušené k naprosté dokonalosti. Fincher je zde zkrátka ve svém rajónu.(11.2.2018)

Hmm tenhle seriál má takovou zvláštní atmosféru, kterou jsem ještě nikde neviděla (=nejspíš viděla, jenom si to nepamatuju), to se mi líbí. A hlavní postavy mezi sebou maj takovou dobrou chemii (přátelskou samozřejmě, tady jsou všichni hetero, zatím aspoň). Vypadá to zajímavě, zatím se teda nic moc neděje, vlastně se zatím neděje vůbec nic, Holden si povídá se sériovejma vrahama pro zábavu a jeho parťák Bill si hraje golf, zatímco jejich nadřízený si rvou hlavu nad tím, co zas tyhle dva dělaj tentokrát. Ale ono to sakra z nějakýho důvodu funguje, místy je to vtipný jak svině (teď myslím v dobrým smyslu, ne ve smyslu Hra o Trůny poslední série - to byl sakra špatnej vtip). Počítám s tím, že se to za chvíli rozjede a zatím si budu užívat uvedení do děje. Ale zase doufám že to nepřeženou a nebude 10 dílů jenom golf, i když samozřejmě je to psychologickej seriál, takže čekat náhodný zabití ústředních charakterů taky nebudu. :D Hodnocení: 8/10(10.8.2020)

Odosobněné lokace, chladné barvy, práce s detaily, tlumené emoce, perfekcionismus. Skeptický bůh David Fincher je cítit na sto honů, dál ovšem platí, že počátky psychologického profilování sériových vrahů mě zatím do kolen úplně nedostávají. Něco, co je nám předkládané a co je řekněme otřepané, dle mého spadá do dřívějších než do 70. let. Navrch charisma ústředních postav není zrovna valné.(31.10.2017)

• - V epizodě zazní při časové montáži píseň „Fly Like an Eagle“ od Steve Miller Band (verze z roku 1976). (J.F.B.)