MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (více)

Série(2) / Epizody(19)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

Nix

Já jsem tomu seriálu nevěřil. Není totiž možný, aby když se v tom seriálu nic neděje, mne to dokázalo připoutat k obrazovce, jenže opak byl pravdou. Rozhovory jsou udělané tak, že prostě chcete vědět víc a koukáte se na další díly a opravdu jsem dával pozor na každé slovo, co se tam říká, aby mi náhodou něco neuniklo. Byla to skvělá jízda plných magorů, jen je škoda, že už se opravdu asi nedočkáme dalších dílů. Tohle by si to stoprocentně zasloužilo. ()

Warhaus

Nechápu ten hype. Námět i děj hlavního příběhu je skvělý, i když se poslední díly děj komplet odchýlí. Co mě ale naprosto sralo byla více než minutová uvádějící znělka, to si vážně někdo myslí, že je super se dívat minutu na titulky před dílem? Stejně tak jsem doteď nepochopil vedlejší linky, a to především tu s Wendy a Fordem (mimo jiné Groffův herecký výkon nebyl nijak oslňující). Jejich linky se ve výsledku ukázaly tak zbytečné, že třeba po rozchodu Forda s přítelkyní o něm nebyla ani zmínka, jakoby ten příběh byl jen vatou na vyplnění času. Doteď ani nechápu smysl kočky a tuňáku u Wendy, prostě proč?! Jestli bych něco hodně pochválil tak by to byl výkon McCallanyho, kterému role vyloženě sedla. ()

GTS_PUNK

Seriálový počin streamovacej platformy Netflix Mindhunter, vychádzajúci z knižnej predlohy, ťaží z dvoch faktorov - zo skutočných udalostí a diváckeho záujmu o true crime. Tie však predstavujú iba základ a polovicu úspechu. Tou druhou polovicou je celkové spracovanie na vysokej úrovni, odrážajúce sa nielen na výstavbe príbehu, ale aj na prvkoch, akými sú herecké obsadenie alebo výprava. Séria číslo jeden je takmer dokonalá - prepojenie väčšieho príbehu s menšími epizódnymi odbočkami, ktoré zosobňujú najmä rozhovory dvojice agentov FBI (Jonathan Groff a Holt McCallany) s vrahmi, je divácky mimoriadne atraktívne a pútavé. Celkovým okorenením je aj zobrazenie osobného života a pozadia viacerých postáv, ktoré pokračuje aj v druhej sérii. Tá je z celkového hľadiska o niečo slabšia, ale stále si dokáže držať vysokú úroveň. Dôraz sa v nej kladie najmä na vraždy černošských detí v Atlante na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia, pričom v nej cítiť aj prítomnosť rasových a LGBT tém. Tie však výraznejším spôsobom príbeh seriálu nenarúšajú. Najvýraznejšou črtou celého diela je prítomnosť psychológie a jej uplatňovanie pri konverzáciách s vrahmi. Tie sú z diváckeho pohľadu o to viac zaujímavejšie, ak si uvedomí, že vychádzajú zo skutočných rozhovorov. Zároveň ponúkajú unikátny pohľad na jednu aj druhú stranu. Pri agentoch FBI vidno, ako pracujú s psychologickými prvkami, zatiaľ čo vrahovia odkrývajú svoj pokrivený, ale často viac než pútavý vnútorný svet, ako aj osobnú minulosť, ktorá z nich urobila tých, kým sú. Pri vrahoch v seriáli je nutné vyzdvihnúť aj ich herecké obsadenie, keďže protagonisti sa vo väčšine prípadov až mimoriadne podobajú na skutočné persony. Okrem už spomenutých pozitív stojí za zmienku tiež celková atmosféra, ktorou seriál oplýva. Tá je v tomto prípade výsledkom spojenia kvalitnej dobovo ladenej výpravy s prvkami, akými sú napríklad kamera, kostýmy, ale rovnako aj hudba. Vďaka tejto kombinácii má divák vo výsledku vierohodný pocit z dejového zasadenia do obdobia už spomenutých dekád druhej polovice 20. storočia. Mindhunter predstavuje seriálové dielo vysokej úrovne, ktoré si právom zaslúži chválospevy. Celkovému spracovaniu na čele s výborným príbehom, vychádzajúcim zo skutočnosti, sa iba ťažko niečo vytýka. Menšiu kritiku si možno dovoliť snáď iba voči poňatiu druhej série, ale pozitíva aj tu jednoznačne prevyšujú negatíva. Fikcia či skutočnosť - ukážkový príklad kriminálneho seriálu. ()

J.e.r.e.c

Člověku se jen zřídkakdy poštěstí, aby si při sledování filmu nebo seriálu říkal: „Tak tohle natočili přímo pro mě!“ Já měl ten pocit naposledy (dost překvapivě) u Rogue One a jsou to jedny z nejopojnějších chvilek, který si jako divák můžete užít. Ale pokud se jedná o dílo, které se zabývá vznikem psychologické profilace sadistických vrahů v 70.letech u FBI, a v kolonce režisér vidím jméno Fincher, tak jsem ani nic jiného čekat nemohl. A - stejně jako u v lecčems podobného Zodiaca - jsem dostal opět víc, než jsem si mohl přát. Je třeba upozornit, že tohle rozhodně není seriál pro všechny. Nejsou tu žádné akční scény, ani jiné divácky vděčné atrakce (snad až na tu trochu sexu), jen stovky dialogů, z nichž většina se točí kolem toho, jak uvažují ti nejvyšinutější lidé na světě. I proto je Mindhunter skvělý název, který dokonale vystihuje podstatu tohoto díla. Každý jistě nebude uchcávat blahem jenom z toho, že se před ním objeví podivný člověk jménem Ed Kemper a bude mu vykládat, jak je masakrování lidí náročná práce, ale čím víc toho o sériových vrazích víte, tím víc tady budete jako doma. Mindhunter je totiž až puntičkářsky přesný, co se týče odkazů i konkrétních citací, tohle, přátelé, zdaleka není fikce! Zhruba do poloviny seriálu jsem cítil až závislost, kdy jsem se v podstatě celý den už od rána těšil jen na to, až si v jedenáct večer pustím další díl. Pak tenhle pocit intenzivního poblouznění přeci jen malinko opadl, hlavně kvůli epizodě č.6, která má jen půlhodinku a působí mezi ostatními spíš jako výplň, ale později se vše zase vrátí do starých kolejí a poslední dvě části, kdy se režie znovu ujal Fincher, už opět chladně masakrují až do nejintenzivnějšího finále, jaké je v téhle branži k vidění. U jiných seriálů mi pokračování spíš vadí, ale tady se za něj modlím. 100%___Druhá řada kvalit té první nedosahuje, i když je otázkou, zda to vůbec bylo možné. Kromě klasického problému, že je to „more of the same“ (byť Berkowitz a hlavně Manson jsou super, Kemperovi se ani neblíží), za to může také několik chybných tvůrčích rozhodnutí. Zdaleka největší úskalí spočívá v nesmyslném důrazu na soukromý život obou hlavních vedlejších postav, tedy Tenche a Carrové. Tohle je seriál o tom, jak FBI profiluje a chytá sériové vrahy, tak proč do něj cpát nějaké vztahové píčoviny a výjevy z rodinného života, které jen zabírají čas a divákovu pozornost? A neustále prudící a opruzující Billova manželka mi upřímně řečeno lezla na nervy tak, že jsem si ze srdce přál, aby jí dostal do drápů nějaký ten Speck nebo BTK. Apropo, BTK má pravděpodobně nejdelší charakterovou expozici v historii televizních seriálů – za 18 dílů jsme ho viděli dohromady asi 10 minut. Dočká(me) se ve třetí řadě? Úplně chytré nebylo ani nechat Finchera režírovat pouze první tři epizody, protože jeho práce s napětím a podprahovým neklidem je o třídu jinde než ve zbytku seriálu. Navzdory všem výtkám je to pořád televizní špička a zejména vyšetřování v Atlantě se vším tím politikařením, složitou jurisdikcí, liknavou policií a nasranou veřejností dokonale ilustruje, jak kurevsky úmornou, frustrující a po všech stránkách náročnou práci musí skuteční agenti FBI dělat. A ve finále se jim za to nedostane ani pořádného zadostiučinění. 85 % () (méně) (více)

pushover

Přiznám se, že první díl jsem tak tak dokoukal. Částečně i vinou špatných titulků. Ale nakonec jsem dokoukal celou sérii a musím uznat, že lepší psychologii postav jsem dlouho neviděl. Člověk pak i odpustí, že celý seriál stojí na dialozích a chybí jakákoli akce. ()

DjangoDoe

MIndhunter sa pohráva s celkom ťažkou témou a veľmi ťažkým slovníkom cudzích slov, preto je kategoricky oddelený od dnešným hype seriálov celkom veľkou priepasťou. Prvé epizódy prinášajú skôr pohľad na začiatočnícke profilovanie vrahov a postupne sa zoznamujeme ako s hlavnými postavami, tak aj jednotlivými aspektami ich nadšenia, vrahmi. Ten klasický portrét osudového spojenia staršieho skeptického policajta s mladým a energickým kolegom je vo Fincherových rukách vždy dobrou voľbou. Postavy a najmä ich charaktery sú odlišné v každom smere ich práce, ale po určitých skúsenostiach a vzájomnej spolupráci nachádzajú rovnaký smer. Hlavným posolstvom mindhuntera je najmä spoznať doslova zoči voči zvrátené mysle vrahov a zároveň využiť tieto poznatky na chytenie resp. zabránenie ďalšej vraždy. Seriál ťaží úspech najmä s perfektnej autenticity či už zo 70tych rokov, skutočným vrahov alebo v podstate definovaniu pojmu sériový vrah. Ako som už spomínal, seriál je určený pre trocha náročnejších divákov, keďže sa kvalita odvíja najmä v dialógoch a nie v akčných scénach. Ak vás bavil film Zodiac od Finchera, tak si rozhodne pochutnáte, ak nie tak si rovno ušetrite cca 8 hodín života. ()

dkas

Nuda. Velká nuda ukecaným seriálem, kde se za celých deset dílů vlastně nic moc nestalo. Celé to řeší jen to, jak kecají s nějakými úchyláky ve vězení a pak o tom kecají spolu. Když už to vypadá, že by se konečně mohlo něco začít dít, vrátí se to k předchozímu scénáři. Kdy se opravdu něco stalo, tak je posledních pár minut celé série, které pravděpodobně mají navnadit na druhou sérii. Vzniká ale otázka, zda to celé nebylo trochu zbytečné? Celé se to zřejmě dalo sestříhat do jednoho dílu. ()

celticek

Skvělý seriál, hlavně z psychologického hlediska. Že je to Fincherovův projekt jsem vůbec nevěděl. Výborné exteriéry - vážně si připadáte jak v 70. letech minulého století. Od epizody s Kemperem je to vážně jízda, není zapotřebí žádné krve. Snad brzy vyjde 2. série. Hlavní postava mi na začátku nesedla (hlavně kvůli jeho hnusné přítelkyni), ale přerod z nezkušeného ucha na protřelého detektiva s neobvyklými metodami často vedoucími k dopadení zločinců je prostě geniální. Poslední epizoda se Fincherovi moc povedla. ()

Shaqual

Protagonisty si zamilujete, seriovým vrahům podlehnete a nad dokonalou vizuální stránkou s neskutečně precizní režií budete slintat blahem. V životě mě nenapadlo, že tak ukecaný krimi mě tak okouzlí, ale jsem za to fakt rád a upřímně doufám, že se několika sérií ještě dočkáme, protože to nepřetržitý dohledávání a ověřování skutečných událostí po každém díle za to opravdu stojí. ()

departed

Nejhorší, co se seriálu, který se vám vryje pod kůži svým technickým zpracováním, kvalitně propracovaným scénářem, tempem vyprávění, mrazivou hudbou či vizuálem s ikonickým Fincherovo filtrem, může stát je to, že ho zruší (nebo minimálně pozastaví na dobu neurčitou). Retro sedmdesátková atmosféra s dobře vybraným duem herců, kteří jsou sice diametrálně odlišní, avšak každého z nich si určitě oblíbíte, i přestože mně osobně se víc líbil Tench, vzhledem k jeho povaze, minulosti i přítomnosti. Myslím, že povolanější člověk na zrod FBI oddělení, které se specializuje na sériové vrahy nemohl být nikdo jiný než právě Fincher, ovšem za pomoci i jiných kolegů (přeci by to celý dvě série sám nezvládl, škoda). Z určitých scén mrazelo v zádech, průběh vyšetřovaní byl dostatečně dynamický, aby nenudil či se zbytečně opakovaly vyšetřovací šablony a některé rozhovory s vrahy byly napsány opravdu bravurně. Jen škoda, že se zase hypovalo na Mansona, který si tam ve výsledku odbyl pět minut a hotovo (asi stejně jako v Once Upon a Time in Hollywood). Rád bych další sérii co nejdřív. Přesně tohle se stalo i s netflixovým Punisherem a jak to nasralo. Hodnoceno: 2 série. ()

syphoon

Jak bych to napsal....? Nejsem policajt, ale myslím, že autentičtější a věrhodnější příběhy vyšetřévání ještě nikdo takhle nepříblížil. Je vystsihnuto, že se nešetří jeden příběh, ale zároveň několik na jednou, což může působit trochu zmateně nejene pro diváky, ale i pro samotné detektivy. Spousty lidských faktorů (birokracie, lenost a nešikovnost řadových policajtů) které ovlivní celý příběh vyšetřování jsou jak ze života vystřižené!!! Doufám v další řadu, neboť "pan punčocha" je stále na svobodě :) 75% ()

Najt

Vynikající seriál, který začíná velmi pozvolna a první 2-3 díly Vás trochu zkouší, potom si ale oblíbíte obě hlavní postavy a seriál Vás vtáhne jak černá díra. Holden a Bill jsou agenti FBI, kteří školí policejní jednotky po státech v rámci psychologie zločinců, časem vznikne behaviorální jednotka, ke které se přidá i doktorka Wendy, specialistka v oboru psychologie. Cílem je vyslýchat nejhorší vrahy, zkoumat jejich psychiku, nutkání, motivy apod. a vytvořit schéma, které pomůže k dopadení zločinců a předvídání jejich chování. Dojde na jména jako je Kemper, Mason, Bundy, Saulův syn atd... Je to počátek moderní éry vyšetřování kdy dojde i na pojmenování "sériový vrah". Postupem času jednotka řeší různé případy a dojde i na vyšetřování. Hlavní postavy jdou naprosto skvělé a scénář je na špičkové úrovni. Mindhunter je psychologické drama, které připomíná filmy Zodiac a Sedm a kvalitativně se jedná o naprostý top. I když k tomu mám určité výhrady je to řemeslná práce, která mi po paranormálním Twin Peaks trošku zpravila chuť, na Finchera jako režiséra, a vynikající kriminálka, která některými aspekty vychází ze skutečných událostí. Nezbývá než hodnotit plným počtem. Rozhodně Mindhunter můžu doporučit. ()

Ikedar

Veľmi návyková záležitosť, ktorá je každým dielom lepšia a lepšia. Trochu mi vadili niektoré akoby nedotiahnuté konce, ale dá sa povedať, že išlo o zámer tvorcov. Divák tak má príležitosť pochybovať o jednotlivých činoch hlavných protagonistov, dokonca spytovať ich rozhodnutia, aj napriek tomu, že sa danému mini-príbehu seriál ďalej prestane venovať. A týchto mini-príbehov je tu celá rada. Veľmi atraktívna mozaika, ktorej ucelenosť v podobe medziľudských vzťahov, konfliktov a dramatických situácií sa začne ukazovať až v druhej polovici série. To však neznamená, že to je niečo zlé. Naopak, ako som už napísal, je to len lepšie a lepšie. ()

Maniax

Fincherovskách preciznost natáhnutá na osm hodin ( i když točil "jen" 4 epizody). Skvělá dobová atmosféra a neskutečný výkony herců v čele s Groffem. Scény s vrahem Edem Kemperem jsou z toho nejlepšího, co jsem letos viděl. 5/5 a perte do mě druhou řadu, skončilo to k posrání otevřeně. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (více)