MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (více)

Série(2) / Epizody(19)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

jarmik

Skvělé! Miluju vyšetřování, a když se přidají zajímavé postavy a skvělý dobový soundtrack, nemůžu jinak než hodnotit plnou palbou. ()

Yardie

Když shrnu obě série - velmi zajímavé téma, držící se (alespoň první série, co vím) skutečnosti. Civilní, syrová, sterilní atmosféra, dobré rozhovory, sem tam nějaká vtipnější hláška. Na můj vkus je tam zbytečně moc osobních linek, u kterých jsem neviděl nějaký smysl vzhledem k hlavnímu tématu. Nedokázalo mě to vtáhnout, vytvořit si vztah s hlavními postavami, nechytlo mě to. Je to fajn vidět, ale čekal jsem trošku více. Chybí tomu jisté charisma, šťáva nebo něco takového. Lepších 70%. Howgh! ()

Santino7

Fincherov majsterštyk. To, ako ma svojho času (a následne aj pri viacerých opakovaných pozretiach) dokázal nadchnúť jeho špecificky poňatý Zodiac, tu bolo snáď ešte niekoľkonásobne prekonané a vypiplané do dokonalosti (i keď pochopiteľne, porovnávať film o stopáži necelých troch hodín s plnohodnotným desaťdielnym seriálom na inakšiu tématiku tak úplne nemožno, týka sa to len použitia podobného štýlu). Oddelenie behaviorálnej vedy, začiatky profilácie vrahov, psychologické analyzovanie zločinov z hľadiska ich motívov a vývinových štádií páchateľov, procedurálna fáza vyšetrovania, zavedenie pojmu sériový vrah, odbočka na akademickú pôdu, zasadenie do skutočných reálií so zakomponovaním množstva skutočných páchateľov zločinov (zbožňujem, keď mi film/seriál poskytne podnety na mne zaujímavú tému, a teda ma takpovediac nakopne k ďalšiemu zhromažďovaniu a študovaniu informácií na danú tématiku), slovné konfrontácie s nimi, žiadne scenáristické "barličky" na upútanie/zľahčenie matérie (brutálne vsuvky, zakomponovanie tajomna, mystična, nadprirodzena, nepomenovateľného zla - to je niečo, čo sa v danom žánri často vyskytuje a pomáha dotvárať celkovú atmosféru, niekedy lepšie, inokedy horšie, no čo je dôležité, tu sa nič také nekoná, nakoľko to vôbec netreba). Dialógy, dialógy, dialógy - to je v podstate to hlavné, čo robí tento seriál tak výnimočným, a potom samozrejme ešte aj bravúrne vykreslenie a stvárnenie jednotlivých postáv. Jednak špeciálnych agentov Holdena Forda a Billa Tencha, ich spolupracovníkov a ostatných blízkych osôb, no najmä (!!!) tých z opačnej strany bariéry, respektíve mreží - menovite Ed Kemper, Monte Rissell, Jerry Brudos, Richard Speck, Darrel Gene Devier, dvojica Benji Barnwright a Frank Janderman, či v neposlednom rade ešte len kryštalizujúci sa (možný) vrah z úvodov jednotlivých epizód (ktorý je taktiež inšpirovaný skutočnosťou, ostatne rovnako ako takmer všetko v seriáli). Všetci títo "zlí" sú stvárnení vyložene s bravúrou, dialógy s nimi sú doslova pôžitkom, jednoznačným vrcholom celého seriálu, no a každý z nich má tie svoje maličkosti/špecifickosti prejavu, ktoré sú podané vyložene fascinujúco, poľahky dokážu znepokojiť a zarývajú sa hlboko pod kožu (v prípade záujmu odporúčam tento článok). K samotnému spracovaniu na záver snáď už len toľko, že nakoľko je to po celý čas nasiaknuté do morku kostí onou fincherovskou charakteristickou "sterilnosťou", chladnosťou a odosobnenosťou, tak zmeny na režisérskej stoličke sú prakticky nepostrehnuteľné (Fincher mal pod palcom prvé dve a posledné dve časti, no a zvyšné si rovným dielom podelili Kapadia, Douglas a Lindholm - klobúk dole pred všetkými). Za mňa rozhodne seriálová udalosť (nielen tohto) roka, ktorú bez váhania okamžite radím do mojej osobnej seriálovej TOP5, a takisto bez váhania si to idem strihnúť celé odznova, hneď teraz. Na záver snáď už len prianie, že sérií (okrem potvrdenej druhej, ktorá by sa údajne mala podrobnejšie sústrediť na pátranie po jednom konkrétnom sériovom vrahovi z Atlanty) pribudne ešte viacero, a udržia si vysoko nastavenú laťku. Veď ak by sa to malo naďalej držať skutočných reálií, tak podľa protagonistov inšpirujúcich postavy agentov Forda s Tenchom by sme sa mali neskôr dočkať aj stretnutí s notoricky známymi menami ako Bundy, Manson, Berkowitz, Gacy, atď. Pokiaľ k tomu skutočne príde, tak sa máme rozhodne na čo tešiť. 100% () (méně) (více)

Flopik

Tak toto je naozaj lahôdka. Určite to nie je seriál pre každého ale som strašne rád že mne sa to páči , pretože si to neskutočne užívam. Kto čaká niečo akčné nech si to ani nepúšťa, toto je scenárovo a príbehovo masterpiece. Skúmanie myslí vrahov je atmosferické a seriál vás hneď po prvom diely vtiahne a nepustí. Herci vybratý na 1 chémia medzi nimi je výborná. Myslím že celkovo nadšenie je jasné a posledný diel a rozhovor s Edom brutálne vyvrcholenie.Za mňa 5* a 100% poďme na ďalšiu sérku. Druhá sérka je za nami a opäť to bola teda neskutočná podívaná. Tá atmosféra a tie dialógy to je proste neuveriteľné. Ústredná trojica ma stále dostáva so svojou chémiou no a druhá séria sa teda nadmieru vydarila.Ubudli síce rozhovory ale zato sa systém využil v praxi a pátranie ma teda bavilo, aj keď na konci mi možno chýbal nejaký lepší výsluch. Za mňa však obrovská spokojnosť, na ďalšiu sérku sa teším, prvá však u mňa lepšia. ()

petikacka

Je to začátek profilování pachatelů FBI a předobraz pro "Myšlenky zločince", ale mnohem zajímavější...Jednoho až napadne kdo je větší zrůda a manipulátor...Ta plechovka tuňáka pro neznámé koťátko ve sklepě ze kterého slyšíme pouze mňoukání a nakonec vidíme plechovku s červíkama a koťátko nikde, to mě dostalo asi nejvíc...Za mě 85% ()

Klajnik

Seriály nemusim, protože jim chybí preciznost těch nejlepších filmů. Většinou jsou moc dějově plytké, hloupé, zdlouhavé - obecně zbytečené. Těch pár kousků, které tu preciznost mají si ji né vždy udrží (Got, House of Cards), avšak Mindhunter zatím šlape. Vlastně mě to chytlo od prvního dílu první série. Viděl jsem, že to je jiná kvalitativní úroveň. Všechny technické aspekty tohoto projektu lahodí mému oku (barevné spektrum scén, kamera, střih...) - Fincher je provařenej perfekcionista a já s ním sdílím fascinaci psychopaty a sociopaty, jimž se věnuje ve většině svých děl. Tento projekt mu, více než jiný, dává možnost věnovat se jim podrobně. Obsah pojednává o formování behaviorálního oddělení FBI, které má za cíl porozumět specifickému myšlení lidských netvorů. Agenti Holden a Tench tedy objíždí americké věznice a mluví se sériovými vrahy. Jednotlivé rozhovory silně vychází z těch, které doopravdy proběhly (na youtube jsou comparisons). Psychologickou rovinu považuju za velmi zajímavou. Fincher dokázal přesně trefit a nastavit specifický tón, který trovoří atmosféru této show, která dle stížností po většinu času nikam výrazně nesměřuje. Dle mého ano, jenom se musí dodržovat ta faktická linka, takže agenti pracují na koncepci psychologie sériových vrahů, dělají s nimi interviews, řeší byrokracii uvnitř FBI a své vlastní životní situace. Přesto mne překvapilo vyvrcholení první série na poli povahy agenta Holdena. Dle mého ta show svůj tah na branku má a druhá série mne nebavila o nic méně. ()

KubykF

Měl jsem co dělat abych se prohryzal první sérií. Druhou asi ani už nedám. Netrpím přehnanou fascinací vyšinutými magory co si užívají šukání useknutých hlav (ne že by to bylo nezajímavé téma, ale celková vlna nadšení z hobby "psychologie masových vrahů", které jde tento seriál naproti, ve mně zanechala spíš rozpačité pocity), k postavám jsem si žádný vztah taky neudělal, jejich osobní životy hrozné. Má to i světlé chvilky, opravdové napětí ale minimálně, víceméně průměr. ()

kailik

Dal jsem si první díl, den si ho nechal v hlavě rozležet a druhej den jsem bděl do rána a dal zbytek. Druhou sezónu! ()

Sentido

Úvodní obsahový a dramatický dupnutí na plyn (s tím i moje nadšení) vyžehne palivo už v půlce a do cliffhanger "cíle" se nedojede tahem motoru, ale setrvačností. Pět našlapaných, namísto deseti utahaných, epizod by věci pomohlo. ()

zahadum

Neviem fakt čo k tomu dodať...jedným slovom nuda, státie na jednom mieste, potácanie sa ktoré nevedie k ničomu,,,neuveriteľne nepresvedčivý hlavný predstaviteľ ktorý by mohol uspávať hady...nie je v tom duša, napätie....Fincherová réžia sa blíži ku Kubrickovej bezduchej, precíznej robotiky......seriem na drahé kamerové filtre a ultra zábery keď v tom nie je život...je to umelina ktorá nemá čo ponúknuť. ()

Bozvav

Za mne pomalé, nudné, konverzační drama, jenž sice je velmi dobře zpracované, nicméně si neudrželo mou pozornost. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (více)