Robota

(TV film)
všechny plakáty

Dokument Víta Janečka zkoumá hodnotu, podoby a situaci české práce v tržním hospodářství. Situaci, kterou charakterizoval Ludvík Vaculík slovy: „Komunismus padl, a příčiny, z nichž vznikl, jsou zpátky. Co uděláme?" Polistopadový vývoj české ekonomiky často představoval realizaci neoliberálních receptů, k jejichž hlavním rysům patří zbavení ekonomiky regulativů i ochranných mechanismů a její otevření globální konkurenci. Průmysl v řadě tradičních průmyslových regionů zkrachoval a vytváří desetitisíce nezaměstnaných, kteří těžko nalézají uplatnění. Ti, kteří práci najdou, žijí často na hranici existenčního minima. Česká republika se pyšní tím, že pouze osm procent obyvatel žije pod hranicí chudoby, ovšem už se neříká, že nemalá část středních vrstev žije jen těsně nad touto hranicí. Zatímco statistiky – zejména průměrných platů – vykazují vzestup, v praxi mnozí zaměstnaní čelí zhoršujícím se platovým i pracovním podmínkám a nestabilitě zaměstnání, řada zaměstnanců v nejrůznějších pozicích zažívá ústrky a zacházení ne nepodobné ze zkušenosti dělníků 19. století. Jakoby – řečeno slovy Ludvíka Vaculíka – komunismus padl, ale příčiny jeho vzniku byly zpět. Film představuje několik „terénních" sond do života nezaměstnaných i zaměstnaných zejména v kritických průmyslových regionech, které kombinuje s názory filosofa Václava Bělohradského, sociologa Jana Kellera, ekonomky Ilony Švihlíkové a rozvojového experta Tomáše Tožičky. (oficiální text distributora)

Karlos80

igi B.: Plácáš nesmysly ty neštastný čoveče, opět si nezklamal:-) Žádný fňuky, pindy, bláboly, žádní plácající levicoví mudrlanti, ale tvrdá realita!!! To že přijdu o práci a nebo nemám vyšší vzdělání, ze mě automaticky ještě nedělá levicově smýšlejícího člověka, se prober!!! Vůbec mi nevadilo jak to bylo natočené (amatérsky a nýmandsky rozhodně ne, snad bys nechtěl aby dokument aspiroval na nějaké umělecké dílo?!!!), duležitej byl podle mě obsah a výpovědní hodnoty, a to všecko zde bylo více jak aktuální. Vcelku jde tedy o docela odvážný počin, který by před lety v TV vůbec neměl místo. Tohle, tenhleten řízenej globalistickej hnus co tu panuje, se může líbit jen naprostýmu magorovi bez vědomostí, zmanipulvatelné ovci (jejich ovci!) mladýmu kterého živý rodiče (pokud na to mají) a nebo zlodějovi, který na tomto ničemném systému parazituje, a teď babo raď co s tím? Našlo se v historii pár lidí, kteří Čechy měli rádi jako osinu v prdeli a názor na nás Čechy, měli z dnešního pohledu více jak aktuální, ale ti už nežijou. Ne, my Češi lezdoprdelkové napřed Sovětskému svazu, a teď Americe a Izraeli, už prostě jiní nebudeme (asi to ani nejde, je to dané mnoha okolnostmi), my si vládnou neumíme a nikdy jsme si pořádně ani nevládli, teď to jakoby zkoušíme už 20 let sami a vypadá to jak vypadá, bordel nad bordel! Líp už bylo jak se říká a říka to čím dál víc lidí že to bylo pod Sovětským svazem. Ukazuje se stále křiklavěji, že ten Marx měl vlastně pravdu. MrBurns: Pravda, svět se v posledních pár letech zásadně změnil. Ve skutečnosti již neprobíhá tradiční boj mezi pravicí a levici a jestli někdy probíhal, tak to poslední slovo, nikdy neměli politikové, ale lidé pro které se ta politika dělá, mocní, kteří si tam svoje ovečky dosadili a teď doufají v nějakou tu mědvědí službu. Hlavní politické strany se svými programy příliš neliší. Svět rozdělil lidi podle jejich přístupu k Novému světovému řádu (NWO) do tří skupin, jejichž definici tu rozvádět nebudu. Toť aktuální problém č.1, pro většinu však stále jen pouhou konpirací. ()

igi B.

Svatá robotomie, co TOTO zase je??? . . . Fňuky pindy bláboly na v principu sice závážná témata, leč zde ve filmu jen coby plácání a stesky všelijakých mudrlantů z lidu, které by jeden když je vidí a poslouchá nenajmul ani na umejvání nádobí a pár levičáckých >myslitelů< (...a NE ŽE BY SE OBČAS tito NETREFILI DO PROBLÉMU a neuhodili hřebíček na hlavičku, ale s tou svou lacinou tlachavě lidovou manipulátorskou dikcí teda - nazdar soudruzí - ale vám se žije v téhle žumpě dobře ne?...) tlačících stádu svůj světonázor, mlácení prázdné slámy páté přes deváté, dopatlané neskutečně amatérskou formou do hodinové matérie ve výsledku zase o ničem... %-/ . . . Tak ještě že aspoň Víťa z toho vyšel vítězně a i s takovouhle srajdojc se umí dobře prodat... Jak jinak než na účet eráru, že, ejhle tenhle pisskulturní socializhnus... . . . Jedna hvězdička tedy jen za některá fakta a informace, zbytek čistě jako film čuročirý profesní hnus! - - - P.S. A kdo nevěří, ať tam běží, pusťte si to lidičky třeba v klidu s čistou hlavou znovu a myslete (i ty Karle a ostatní) svýma inteligentníma pracovitýma (Karle?) hlavama! Viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10267485104-robota/31029434019/video/ - - - P.P.S. A jen tak mimochodem - největší problémy "polistopadového vývoje české ekonomiky" způsobilo ROZKRADENÍ (či takzvané VYTUNELOVÁNÍ) valné části náhle privatizovaných podniků jejich managementem, často za přímé účasti a pomoci odborových bossů coby zástupců pracujícího lidu a tichého přihlížení onoho. Dnes s novými >elitami< v čele státu a společnosti pokračující rozsáhlou korupcí, nepotismem a neuvěřitelným předražováním veřejných zakázek a rozkrádáním eráru na všech stupních státní správy i samospráv... Kulturu nevyjímaje, o čemž mimo jiné může svedčit i tenhle film... A v neposlední řadě škodí současné společnosti i ta lenost, hloupost, připosranost, povrchnost a manipulativnost >národního stáda< ! Tam všude hledejte kořeny dnešního ekonomického i společenského a sociálního marasmu! Proto je tenhle film d.m.s.n. ponejvíce >cezením krokodýlích slz nad rozlitým mlíkem< ! . . . Tak se jenom aspoň vy bystřejší děti zamyslete, komu tohle fabulování jednoduchých "pravd" zase slouží... Takže taky něco jednoduše: Už před víc jak jeden a půl stoletím jistí mudrlanti (většinou sami vcelku bohatí paraziti) tak dlouho vnucovali stádu své >hlubocerozborné< myšlenky (sic!) až vnutili a bořili a dělníci pak rozbíjeli stroje, že ty jim jako berou práci. Parazitovalo na těch problémech už tenkrát hodně sráčů a ve škole vás přece učili, jak to všechno dopadlo, že...! A teď je na řadě jako zastírací manévr tedy ta takzvaná "globalizace"! A všelijací noví paraziti - co si v ní mimochodem pěkně žijí na účet těch tolik kritizovaných (sociálních!!!) států - pábí dál... Ale oni takoví byli vždycky, v tom se v dějinách nezměnilo NIC! A ty dějiny se vlastně pořád opakují... - - - P.P.P.S. ALE POZOR - JÁ ZDE(!) NEHODNOTÍM NĚJAKÉ KONKRÉTNÍ OSOBNÍ NÁZORY A ZÁJMY TVŮRCŮ A PROTAGONISTŮ, JÁ ZDE HODNOTÍM JEN(!) TENHLE FILM A JEJICH PODÁNÍ A PŮSOBENÍ V NĚM! A TEN FILM(!!) NA MĚ PŮSOBÍ JAKO AMATÉRSKÁ NÝMANDSKÁ PRVOPLÁNOVĚ MANIPULATIVNÍ SRAČKA!!! . . . Opravdu je to zdejší stádečko tak snadno manipulovatelné a hloupé? - - - - - (Poprvé viděno s lehkým despektem 29.9.2011 na >lopotním prostoru< , hodnocení 7., komentíř zde jako druhý - 29.9.2011 - v reakci na vývoj situace /;-/ pak lehce doplněný a upřesněný 30.9.2011) - - - - - - - - - - Mimo mísu vol.1 (Reakce na oslovení nickem Karlos80 - 29.9., 30.9.) Milý ve své mudrosti (;o] >šťastlivče< Karle, viděl jsem v tom filmu jednoho profesionálního "parazita", jmenuje se Bělohradský. Dalšími by mohli být tvůrci téhle srajdy, je jich ta naše >veřejnoprávní< plná a v tom nepotistickém systému tihle nýmandi přibývají, želbohu stále jen přibývají... °-[.. . . . Máš ve svém profilu pěkné uvítání: (cituji) ***Vítejte v mém profilu přátelé dobrého filmu*** (konec citace). Hm, drž se toho "dobrého filmu" Musile, když nemusíš ale můžeš... ;o] - - - Mimo mísu vol.1A (Další >stálé doplnění komentáře< pro Karla 1.10.): Ano Karle, měním a doplňuji, protože mě tady stále nějací oslové oslovují a snad ještě nejsme tak daleko, abych se musel někoho ptát, zda mohu a jak mám reagovat. A jinak mír s tebou a teď jdu zase dělat nějakou tu DOBROU práci... Zkus to taky tak, hned ti bude líp a nebudeš muset mít pocit, že z tebe (?) někdo dělá troubu... Bohužel nemůžu reagovat na tvé vývody v diskuzi k filmu, jak jistě víš (vždyť to víš, tak proč jsi taková přisírka a píšeš mi tam bláboly, na které víš že nebudu moct reagovat?), protože nemám přístup do diskuzí - takže tímto považuju tuhle polemiku s tebou nadále za marnou. - - - - - Mimo mísu vol.2 (Reakce na oslovení nickem MartinX. - 1.10.) Ano pane paradoxní, na Islandu je zima a mají tam bankovní kolaps a jsou na pokraji státního bankrotu. V Antarktidě je taky zima a leckde jinde na Zemi je zima a lze tak očekávat krach a bankrot všech koutů světa, kde probíhá globální ozimování... ;-) . . . Nevím kam ti to jede, ale nechápu, proč se s tím obracíš na mě? - - - - - Mimo mísu všeobecně (1.10.) Fakt mě dojímá, jak někteří zdejší mudrlanti mají potřebu mě oslovovat a komentovat můj názor víc než samotný film. To mě teda těší, že mám takový vliv na stádo... ;o] . . . Myslím, že ve svém komentáři jsem řekl jasně co jsem chtěl říct a nemám potřebu se tady s někým dohadovat. Navíc, když ta polemika ve vztahu k mému komentáři ani nereaguje na to, co jsem konkrétně řekl ale zase takovým tím stylem "co jsem tím jako zase asi chtěl říct"... . . . Když tak se na ten film děcka konečně (nebo třeba i znovu) pořádně podívejte (viz link výše) - a SROVNÁVEJTE pak při tom svém hodnocení třeba i s jinými žánrově blízkými společensko-kritickými "dokumentárními" filmy na podobná témata! . . . Jo když vy se zas tak moc na ty >dokumenty< nedíváte, aha... No tak když to tady tak vnímám a čtu, vlastně mě to všechno už ani nepřekvapuje. Asi je to i o vás, je mi vás docela líto, ale udělat pro vás nemůžu nic... °-/ - - - P.S. A nežalujte na igitátora - VY koho se to týká, je to směšné a jen to dokazuje, že kde nic není... Do roboty s váma... ;o] - - - - - Mimo mísu debatérně (17.10.11): http://www.youtube.com/watch?v=AKb8twbLtuI - Ejhle psina - a hlavně se lidičky "nehádejme" a poslouchejme tátu Bělohradského, on už by se se svými kumpány nejspíš taky rád konečně probonzoval do vysoké politiky, když už to ti Zelenáči celý tak podrbali, že... - - - - - Howgh. () (méně) (více)

Xeelee

Už je to nějakej ten pátek, co jsem byl 1. 6. 2011 na jednom z mála promítání, kde bylo možný vidět nezkrácenou verzi, kterou se nepodařilo dostat do televize. Třeba už je k sehnání někde na Internetu, ale určitě ne se souhlasem veřejnoprávní ČT. Film byl promítán na husické faře pod názvem Závod ke dnu. Verze pro ČT je kratší o 24 minut (!!!). ()

Marek1991

Iste takto popísané je na tom skoro všetko pravdy, ale neráta to veľmi so zdieľanou ekonomikou, s participatívnymi rozpočtami v mestách, tiež so startupmi, ktoré často môžu spôsobiť väčšiu sebestačnosť miestnych ľudí od platenia rôznych poplatkov, s komunitnou prácou, s prevzatím podnikov zamestnancami, s moderným družstevníctvom, proste také to české a možno aj slovenské jednoduché aj bývalým režimom ovplyvnené rozmýšľanie, že chceme všetko lacno, ukazovať sa pred druhými, závidieť, ohovárať a aj keď to tu človek nevidí, keď sa spojila blbosť vzniknutá kedysi s tou súčasnou, tak zrazu si ľudia nevedia rady a nie to, že by som mal tu vôbec čakať ešte návrhy alternatív ku kapitalizmu, či globalizácii dnešného typu, je to len autentická pravda od bežných ľudí, ktorí mnohí neskôr aj tak pôjdu voliť tých, čo im to možno aj spôsobili. Túto kritiku som si neodpustil vzhľadom na to, že to hodnotím celkom vysoko a nie som žiadny pravicový ani ľavicový ideológ. ()

kinderman

Nejděsivější byla úvaha, kterak vládnoucí "elity" důmyslně pěstují nenávist mezi střední a nižší třídou (a obou tříd proti nezaměstnaným a Cikánům), aby příslušníci těchto vrstev neprohlédli, že na jejich úkor žijí ti nejbohatší, kteří do systému přispívají nejméně. A při pohledu kolem sebe (nežiju tak daleko od zobrazeného Jesenicka) na nezaměstnané, kteří by brali jakoukoli práci (ale ona tady není), si vzpomenu na legendární Klausův výrok, že každý přece může být podnikatelem. Tak jo. ()

Aelita

Kdyby se stejná práce na celém světě platila stejně, kdyby se lidé nehodnotili prací, ale existencí, kdyby neexistovaly peníze nekryté žádnou reálnou protihodnotou, kdyby se cenilo lokální "rodinné stříbro" a luxus byl luxusem, kdyby si lidé záviděli jen to, co má každý uvnitř sebe, kdyby se lidstvo nehnalo jako o závod neznámo kam, kdyby tisíckrát kdyby, stejně by se vše nakonec rozvrstvilo a nerovnoměrně rozdělilo, protože i lidé podléhají zákonům, podle kterých funguje celý vesmír - a ten je prostě nerovnoměrný. Myslím, že i roboti by válčili pro zdroje a dělili se na chudé a bohaté. Leda že by všichni byli Borgové. ___ Momentálně se čeká na změnu dosavadního globálního systému. Problém je jen v tom, že nikdo neví, jaký systém by mohl doopravdy spravedlivě fungovat. ()

Angelopul

Jako zjevení působil tento dokument na obrazovce v poslední době jinak bohužel názorové ploché České televize. Ve světle toho, že se zabývá skutečnými současnými problémy a přínáší komentáře naši intektuální elity, se dá filmu odpustit i jeho rutinní a podprůměrné zpracování. ()

mcleod

Velmi dobrý dokument o postavení práce ve společnosti, opouštění role práce jako nástroje integrace do společnosti. V dokumentu zazní výborné myšlenky Bělohradského, Kellera, Švihlíkové a Tožičky, kterých ale mohlo být více. Bohužel již chybí protinázory vůči těmto výborným levicovým myslitelům. Jediné názory z druhé strany tak zaznívají od manažerů podniku OP Prostějov, jejichž pravicové ekonomické poučky jsou v dokumentu rozbourány během chvíle jednoduchou otázkou: Vy byste se přestěhoval za prací do severní Afriky, kam se přesouvá výroba z Evropy? :-) Části s příběhy fabrik a jejich zaměstnanců jsou místy trochu nudné a méně inspirativní. Je to také důležitá součást, v dokumentu tohoto typu má své opodstatnění, ale mnohokrát je to bohužel hodně povrchní. ()

Horak

Zajímavé a nanejvýš aktuální téma, fandím všem podobným snahám. Sice poněkud jednostranný (až na vyjimku) pohled, ale nabízející zajímavý a podnětný pohled do pestrobarevnýho papíru zabalenýho průseru v kterym žijeme a (bohužel) doufejme ještě chvíli žít budeme. Vytknout lze nepříliš široký výběr lokalit, takhle se to smrsklo na OP - Jeseník a aby se neřeklo tak to kapku švenknem na Sušici a podmáznem Nošovicema, to je určitě škoda. Za vidění a popřemýšlení to ale každopádně stojí! 3.OKO. ()

Jeremiah

Sledování tohoto pořadu jsem několikrát v zoufalství přerušil, abych se poté zase rychle vrátil.Tento dokument mě totiž potěšil a vyděsil zároveň. Ne proto, že bych si nebyl vědom situace v jaké se náš národ ocitl, ale především proto, že tam nebyly naznačeny jakékoliv možnosti, jak se z tohoto marastu dostat ! Vyděsil mě bezvýchodností situací, do kterých se člověk velice často dostává bez svého zapřičinění. Se slzami na krajíčku jsem sledoval rodiny, kde oba manželé skončili bez příjmu a jejich zoufalou snahu sehnat jakoukoliv práci, třeba i hluboce pod jejich kvalifikací a schopnostmi. Na druhou stranu vidím, KDO zastává často i nejvyšší místa bez odpovídající kvalifikace. Registruji okolo sebe obrovskou korupci, aroganci a bezcharakternost. Jediné co mě trochu potěšilo bylo, že se vůbec někdo ODVÁŽIL takový dokument dát do TV. Za to si ho velmi vážím, i když si to asi hodně brzy odskáče. P.S. U tohoto dokumentu je scestné hodnotit jeho filmovou a uměleckou hodnotu. Důležitá je především jeho obsahová a výpovědní stránka. A její pravdivost mě úplně srazila na kolena. Bojím se budoucnosti, protože podobné stavy ve společnosti předcházely dvěma světovým válkám. Třetí by velice pravděpodobně byla pro lidstvo poslední. Ale nebude to těm nejzoufalejším úplně "fuk" ??? ()

Fifer

Tento dokument je důležitý pouze tehdy, pokud se dostane k obyčejnému divákovi. Neřiká sice vůbec nic nového, ale bohužel je u nás stále příliš mnoho lidí (zejména politiků), kteří tyhle nepříjemné pravdy odmítají slyšet, natož s nimi třeba polemizovat. Proto je dobře, že vznikl. Igi B: Mně se děsně líbí, jak téměř každý český film setřeš jako pičovinu o ničem a pak tu spácháš 56.řádkový komentář, který je také naprosto o ničem a nemá hlavu ani patu. Navíc na konkrétní argumentace nejsi schopen nijak reagovat(Martin X). Troll jak vyšitej. ()

MartinX.

igi B.: "Tam hledejte kořeny dnešního ekonomického i společenského a sociálního marasmu!" igi B., vy ťuldo, vždyť stejný problém, jako ti na Jesenicku, mají lidi ve Španělsku, v USA, kdekoliv, kde se prostě nevyplácí už ani ty lidi zaměstnávat. To nemá s našim marasmem (který je taky dost velký) nic moc co dělat, že se ruší fabriky tu a onde, a práce mizí. Tenhle film celý průser moc neanalyzuje a jen popisuje několik jeho jevových stránek, plus přidává názory pár intelektuálů levé observance. I tak tam toho zazní dost, aby si soudný člověk uvědomil, že něco je na nakloněné rovině, a jede to - kam? Ano, tam. ()

Andronikos

To, že súhlasím s obsahom dokumentu a názormi vystupujúceho sociológa, ekonómky a filozofa, nemôže zakryť skutočnosť, že to podľa môjho názoru extrémne diváka pohlcujúci film nie je. Spôsob natočenia nie je najhorší a režisér mal šťastie na nematovičovských obyčajných ľudí, ktorí mu dokázali do filmu prepašovať správnu dávku "človečiny" (vrátane toho, že mi občas výrok niektorých z nich nesedel). Kvôli typicky neprehľadným, agresívnym a ničnehovoriacim poznámkam v komentári "antikomouša" a antiktoviečoho igiho b. a s ohľadom na ideologický prúd, ktorý pre mňa reprezentuje, mám chuť Robotu dramatickým spôsobom nadhodnotiť, ale s ohľadom na to, že dokumenty všeobecne hodnotím väčšinou ako priemer (***), zostanem i v tomto prípade "objektívny" a onálepkujem takto aj zatiaľ najnovší počin V. Janečka. ()