poster

Princezna za tři koruny (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 54 min

 • Schlierkamp
  **

  Česká televizní pohádka o tom, jak královští rodiče zanechali na svém chudém zámku svého syna prince Jindřicha s jediným služebníkem Ámosem o samotě. Hned na začátku je nutno říct, že tak stupidní scénář bez jakékoli zápletky či snad náznaku řešení nějakého problému a zoufale nevěrohodné herecké výkony od herců slavných jmen se jen tak nevidí. Ačkoli mám obě hlavní postavy ve značné oblibě, hodnotím jejich výkon jako naprosté selhání, neboť komické situace nikdy nebyla silná stránka M. Dlouhého a naopak z nejasných důvodů osvědčený a oblíbený komik P. Nárožný zde neuvěřitelně přehrává, je afektovaný, nevtipný a v mnoha okamžicích dokonce trapný. Pokud k tomuto společně připočítám těžce amatérskou práci kameramana Jana Ostena a nevlídně odpornou místnost, v níž se téměř celá tato nepovedená taškařice odehrává, je jasné, že hodnocení nebude z nejvyšších. Onu princeznu za tři koruny (s nejasnou souvislostí na tři královské koruny) hrála herecky slabá, ale jediná soudná osoba, jež se oprostila od fraškovitého přehrávání a laciného humoru, K. Špráchalová, a nebýt její hezké tvářičky, snad bych dokonce volil ještě nižší hodnocení. Pokud je toto obvyklý styl natáčení pana Bonaventury, nemám zájem objevovat jeho další díla. Typická ukázka, kdy se kvalitní herci snaží až přespříliš, aby z totálně nulového a ostudného scénáře, udělali aspoň něco koukatelného, což se v tomto případě jednoznačně nepodařilo.(23.8.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  **

  Je hezké, když v pohádkách jsou vtipy pro malé i větší diváky, když se nebere tak úplně vážně, když z toho plyne nějaké ponaučení. Trocha ztřeštěnosti není na škodu, předvídatelnost je organickou pohádkovou ingrediencí. Vybavuji si jen málo pohádek, kde si hlavní hrdina tu princeznu nevezme a většinou to je proto, že je to fiflena, která to, že se svatba nekonala, měla jako životní výchovnou lekci. Tady vtipy vyšumí, trocha vážnosti by prospěla, ponaučení postřehne jen ten, kdo na něj číhá jako tchýně na zeťovu smrt a ztřeštěnost je ukoptěná, násilná a hypertrofovaná. Zůstává tedy skvělé obsazení a trochu herecky toporná ale velmi hezká princezna. Tomu se říká brutální vražda potenciálu.(19.9.2015)

 • Adam Bernau
  ***

  Antioblomov a asi největší hovadina, jakou jsem kdy viděl, a kterou je docela výkon dosledovat do konce. Ovšem vyjdeme-li z kánonu pohádky jako typu slovesného či literárního útvaru, představuje Princezna za tři koruny (název není zrovna přesný) maximální komplikovanost vyprávění při maximálním zjednodušení tématu. Tak odhaluje samu psychoanalytickou dřeň žánru a zároveň dovádí k nejčistší orthodoxii poselství o tom, že k největšímu looserovi přijde štěstí samo. Protože osud. Takže až budete úplně nejvíc v prdeli, pusťte si Princeznu za tři koruny. Buď vám nastřelí životní optimismus, nebo si to hodíte ještě v jejím průběhu. (Je třeba upozornit, že v této pohádce Petr Nárožný nezranil žádného osla.)(21.8.2016)

 • otík
  *

  Hrozná, nezajímavá, ukřičená a zcela poťouchlá pohádka o království, které opustí král s královnou a zůstane mu vládnout jejich syn spolu s ujetým rádcem. Jejich nicnedělání přeruší princezna ze sousedního království, která se řídí věštbou z kostek a věří, že právě zde potká lásku i bohatství. Jde přesně o takovou pohádku, která je zcela trapná a hrozná, ačkoli by obsazení napovídalo o opaku. Děs. Hudba: Pavel Hrubeš(3.2.2013)

 • flanker.27
  odpad!

  Koukám na to deset minut a už mě z toho ječení a bezobsažného žvanění, které asi tvůrci považovali za vtipné, bolí hlava. Proč ti scénárističtí amatéři u novějších pohádek mají za to, že se tam má neustále mlít pantem, mlít pantem, mlít pantem a žádný obsah to nemá. Je smutné vidět dobré herce se ztrapňovat v takové ubohosti, která nemá nic, čemu by se dalo říkat děj, postavy nebo logiku.(22.7.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace