Reklama

Reklama

Planeta Dinosaurů

(seriál)
Dokumentární / Akční
Velká Británie, 2011, 2 h 52 min (Minutáž: 28–29 min)

Režie:

Nigel Paterson

Scénář:

Nigel Paterson

Hudba:

Ilan Eshkeri

Hrají:

John Hurt (vypravěč)

Epizody(6)

Tento šestidílný dokument vás provede kolem světa v průběhu milionů let. Jsou v něm užity nejnovější grafické technologie, aby přivedly k životu ty nejúžasnější tvory, kteří kdy žili. Všichni dinosauři, které uvidíte, byli objeveni v posledních deseti letech a jejich objev zapříčinil přepsání pravěké historie. Paleontologové nyní zjistili, že dinosauři, kteří se rozšířili po celém světě, se vyvinuli v tvory natolik monstrózní, děsivé a bizardní tak, že vedle nich Tyrannosaurus rex vypadá jako krotké zvířátko. Představujeme dokonalý vizuální zážitek doplněný o zajímavá fakta, ohromující akce a fascinující tvory. Draví dinosauři nežili jen na souši. Poslední nálezy paleontologů pomohly objevit nový druh mezi obrovitými mořskými predátory. Vládl oceánům v období konce jury, tedy asi před 150 miliony lety. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Samuel7 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý šestidílný dokument, který přináší mnoho zajímavostí a mění náš pohled na svět dinosaurů, neboť během posledních let bylo učiněno mnoho objevů o kterých drtivá většina lidí nemá ani tušení. Obzvláště mě zaujali plachtící opeření dinosauři. Také jsem ocenil mapu světa, která ukazovala jak vzhled kontinentů v daném období, tak i oblast, kde daný dinosaurus žil. Výhrady mám však ohledně vizuálního zpracování; dinosauři sice vypadají poměrně dobře a někteří při detailu obličeje až realisticky, ale jejich pohyby jsou velmi špatně provedené a hlavně prostředí vypadá velmi digitálně. Budu se opakovat jako v komentářích u jiných dokumentů, ale opravdu nechápu, jak může Putování s dinosaury z konce 20. století vypadat dodnes tak skutečně, ale ani po těch 14 letech, kdy vizuální efekty ušly velkou cestu nejsou tvůrci ( a často nejen) dokumentů schopní vyrovnat se technologii z doby, kdy neexistovaly mobily s barevným displejem a počítače používaly Windows 98. A že by zrovna BBC mělo problémy s rozpočtem? Ale jinak jsem si užíval každou minutu, protože dinosauři pro mě byli a jsou jednou z největších vášní a dokument je to nadprůměrně kvalitní. ()

Mr.Ripley 

všechny recenze uživatele

Snad úplně poprvé je kompletní CGI spíše na škodu, než k užitku. Totéž platí o zbytečné naturalističnosti, až fetišistickém vyžívání explicitní brutality, jež má posouvat formát za hranice tabu a přiblížit jej k realitě. Třetí výtkou je jakákoliv absence čehosi co by aspoň náznakem připomínalo jakousi dějovou nadstavbu, kterou vynikla série Walking with...atd. Kolem a kolem se jedná stále o místy dechberoucí dokumentární počin a trefně vybraným a vždy elegantním, zde občasně jízlivým Johnem Hurtem. Lost World - 3*, Feathered Dragons - 2*, Last Killers - 5*, Fight for Life - 5*, New Gianst - 5*, The Great Survivors - 4* = 3.5* ()

Reklama

Carol Pifková 

všechny recenze uživatele

Páni to perfektné spracovanie dinosaurov je až neuveriteľné. Tie detaily kože, oči, zvuky, vyzerali ako skutoční. Na môj vkus pri niektorých dinosauroch síce trošku veľa jasných a netypických farieb, ale to akej farby boli v skutočnosti sa asi nedozvieme nikdy, teda ak nerátam v dokumente to spomínané perie. Vrelo odporúčam pre všetkých nadšencov dinosaurov. Veľmi pekné spracovanie na dosť dobrej úrovni, a všetko veľmi pekne vysvetlené tou zobrazovacou technikou. Odporúčam si to pozrieť v HD kvalite. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Téma o dinosauroch ma vždy fascinovala a pravdou je, že toto je o nich jeden z najlepších dokumentov čo som kedy videl. Dozvedel som sa naozaj veľa cenných informácií. Oceňujem hlavne rigorózny prístup a naozaj pútavú naráciu s peknou vizualizáciou. Niektoré hlavné triedy dinosaurov síce neboli prebraté, ale vzhľadom na menší časový priestor je to pochopiteľné. Tento dokument ma tak očaril, že by som zvládol v jednom kuse pozerať aj 20 častí a stále by som nemal dosť. Dobrá práca. ()

PanCitron 

všechny recenze uživatele

Z počátku jsem měl trochu problém. Bylo to skvělé, dinosauři vypadali úžasně, ale chybělo tomu řekněme něco jako příběh nebo aspoň nějaký silný moment, který byl jednou z příčin (alespoň dle mého) proč se mi tak líbilo Walking with Dinosaurs. Vše se změnilo u třetího dílu a přechodu Centrosaurů přes řeku - to bylo úžasné. Rozhodně jeden z nejlepších dokumentů svého druhu definitivně na úrovni WwD. nejlepší díl: 04 - Fight for Life ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • První český dinosaurus s pozůstatkem zkamenělé kosti, jenž byl objeven v březnu 2003 poblíž obce Mezholezy a následně v září 2017 pojmenován pod veděckým názvem Burianosaurus augustai, žil podle odhadů českých paleontologů v podobném ostrovním prostředí jako Magyarosauři a Bradycneme, kteří se objevují v tomto seriálu, a tudíž byl také zakrslým druhem dinosaura a příkladem tzv. „ostrovního nanismu“. Burianosaurus však podle výzkumů českých paleontologů žil v období pozdní Křídy o něco dříve než Magyarosaurus a Bradycneme, a to konkrétně již přibližně před 90 miliony lety. (Marasuchus17)
  • Jedním z 3D animátorů byl také Čech Jaroslav Polenský, který byl již v roce 1999 vedoucím počítačové animace u českého filmu Z pekla štěstí (1999). Jeho jméno je zmíněno v závěrečných titulcích. (Marasuchus17)
  • Mezi odbornými garanty tohoto dokumentárního seriálu byli také Stephen Brusatte (tehdy za Americké přírodovědné muzeum) a Mike Benton (tehdy za Univerzitu v Bristolu), kteří již ke konci roku 2008 vydali odbornou knihu „Dinosauři“ se 170 počítačovými modely pravěkých zvířat (převážně neptačích dinosaurů, ale také pterosaurů a jiných živočichů), v níž vystupují pod jmény Steve Brusatte a Michael Benton. Brusatte již v roce 1999 sloužil jako odborný garant u dokumentárního seriálu Putování s dinosaury (od r. 1999) a následně vydal několik odborných knih s paleontologicko-dinosauří tématikou (např. „The Rise and Fall of the dinosaurs“– „Vzestup a zánik dinosaurů“ a „Dinosaur paleobiology“ – „Paleobiologie dinosaurů“). (Marasuchus17)

Reklama

Reklama