Slzy Gazy (festivalový název)

• Norsko

Tears of Gaza

• Norsko

Gazas tårer

Tears of Gaza

Dokumentární / Válečný

Norsko / Palestina, 2010, 90 min

Norský dokumentární film zachycující izraelsko-palestinský konflikt na Blízkém východě v průběhu června 2009. Jedná se sice o jednostranný pohled (= Izraelci jsou ti zlí a Palestinci utiskovaní), přesto přínosný, obzvláště v současné celosvětové atmosféře, kdy média protežují Izrael. ~ Dokument ukazuje tradiční, každodenní život palestinského lidu pod drobnohledem izraelských vrtulníků, bombové útoky a mrtvé v ulicích, v ruinách jejich domů, chaos, zkázu, smutek a slzy v očích dospělých i dětí, kteří ztratili své rodinné příslušníky nebo střechu nad hlavou. Opravdu smutné, zvláště záběry z nemocnice. Dostatečný materiál k odsouzení jakýchkoli válečných konfliktů a zbytečného krveprolévání. ~ ~ Téměř nikoho ve světě nezajímá, co se nám tady děje. Bomby padaly všude kolem nás, potom se na nás zřítil i celý náš dům. (4.2.2012)

Dokumentu Slzy Gazy bývá někdy vyčítáno, že je neobjektivní, a zobrazuje následky izraelsko-palestinského konfliktu pouze na jedné straně, přičemž ignoruje pozadí konfliktu jako takového. Abychom se však takovým nespravedlivým hodnocením vyhli, je třeba předně definovat, o čem dokument jako takový je. Dokument se zaměřuje na děti v Gaze, jejich příběhy a výpovědi z každodenní reality nekonečného konfliktu, jak jej prožívají na vlastní kůži ony. Autoři dokumentu se pokoušejí o jakousi sondu do duše dítěte, kterému armáda státu, který se tyčí kdesi za ostnatým plotem, zabila příbuzné a kamarády, zbourala jeho rodině dům, a ono kdesi v provizorním uprchlickém táboře v noci při snaze usnout plno strachu poslouchá nedaleké zvuky bombardování. Čím se takové dítě provinilo, že musí každý den trpět v takových podmínkách? Má právo na budoucnost, a leží ta v jeho rukou? Na tyto a další otázky se snaž autoři dokumentu odpovědět záběry z bombardovaných míst a rozhovory s dětmi a jejich rodiči. Dokument se nesnaží být pojednáním o příčinách a dějinách konfliktu jako takového, je jen a pouze syrovým zobrazením života dětí v Gaze, které se nám snaží ukázat, že médii často dehumanizovaní Palestinci jsou taky lidé, kteří cítí a milují. A v tomto ohledu u mě dokument obstál na výbornou.(27.3.2012)

Na tú vojnu to jednostranný a dosť emotívny pohľad, no útočiť bielym fosforom a bombami podobnými kazetovým sa nedá ospravedlniť. Hlavná vec, že dnes okolo takých vecí je kríza v Sýrii a tu sa všetci prizerali ako sa útočilo na Gazu. Nie je to tak dobrý pohľad na palestínsko-izraelskú krízu ako dokument Occupation 101, no je to aj iný typ filmu, je to skôr pohľad na vojnu a jej dôsledky na bežnom obyvateľstve.(3.9.2013)

• lusota

Vlastně jsem nenašla kriterium, podle kterého bych mohla tenhle dokument zhodnotit. Asi se všichni shodneme, že zabíjení nevinných lidí - Palestinců, ale i Izraelců a kohokoliv jiného- je strašné a mělo by být nepřípustné. Rozhodně nepatřím mezi ovci evropskou, která ze svého relativně bezpečného domova bez špetky zájmu přihlíží tomu, jak se dva národy mordí. Nevidím v každém Arabovi teroristu, ani v každém Židovi věčnou oběť. Proto mi vadí ta strašná jednostrannost a hra na city skrze jako knihy hovořící děti. Jinak dokument je zajímavý autentickým prostředím, záběry na mrtvé děti jsou šokující a srdcervoucí a určitě si teď umím život v okupovaném území mnohem konkrétněji představit.(31.7.2015)

Nechápem ako môže ublížiť človek človeku. Nechápem ako môže ktokoľvek vstúpiť dobrovoľne do armády. Zvuk dopadajúcej rakety je strašiak, ktorý v noci straší deti z Gazy. Tento dokument je silne naturalistický. Sám som mal problém z daktorými scénami(aj napriek tréningu pri fotkách z Líbye). Skrátka malá pauza, a zlá kvalita streamu, mi pomohla udržať obsah žalúdka. Chcem upozorniť, že dokument sa nedá označiť za jednostranný. Nehľadá súvislosti, neutvára závery, nepoučuje a neoznačuje vinníka. Je to zachytenie ala rozprávač oko kamery a záver si môžete urobiť sami. Filmové spracovanie nieje brilantné, ale informovanie o neľudských zverstvách sa musí uskutočňovať. 7/10 MeGab, zvláštne, ale v tvojom komente čítam iba béééékanie??? Choď sa trošku napásť, naočkuj sa šťastím a nezabudni mávať vlajočkou podporujúcou genocídu.(13.4.2012)

• - Válka v Gaze byla zahájena 27. prosince 2008 proti cílům teroristické organizace Hamas v Pásmu Gazy a trvala 3 týdny. Operace byla reakcí na soustavné ostřelování jihoizraelských měst ze strany islámských teroristů, kdy pouze za středu 24. prosince 2008 dopadlo na Izrael více než 60 raket a min. Vyšetřovatelé OSN ve zprávě zveřejněné 15. září 2009 obvinili Izrael a palestinské ozbrojené skupiny, že se v průběhu konfliktu dopustili válečných zločinů. Vyšetřování vedl bývalý jihoafrický soudce Richard Goldstone, jehož zpráva konstatovala, že Izrael vojenskými operacemi v Gaze mezi 27. prosincem 2008 a 18. lednem 2009 „spáchal činy rovnající se válečným zločinům a možná zločinům proti lidskosti“. Ale zpráva uvádí, že i „palestinské ozbrojené skupiny páchaly válečné zločiny stejně tak jako možné zločiny proti lidskosti“, a to odpalováním raket na jižní Izrael, kde nebyly vojenské cíle. V dubnu 2011 bývalý vrchní vyšetřovatel Richard Goldstone odvolal původní tvrzení, že Izrael záměrně útočil na civilisty, a prohlásil, že „kdyby věděl to, co ví nyní, byla by Goldstoneova zpráva odlišným dokumentem“. Zároveň prohlásil, že ačkoli zpráva našla důkazy o potenciálních válečných zločinech u obou stran, „v případě Hamásu (Palestina) je jasné, že jeho útoky byly záměrně cílené na civilisty ... ale vyšetřování a důkazy naznačují, že Izrael na civilisty záměrně neútočil.“ Během prvního dne útoku svrhlo izraelské letectvo 100 bomb na 50 cílů s odhadovanou úspěšností zásahů 95 % a zničilo většinu základen Hamasu během 4 minut. Mezi cíle útoků patřily vojenské základny Hamasu, jeho výcvikové tábory, velitelství a kanceláře. Izrael zaútočil na budovy a základnu Hamasu ve všech velkých městech Gazy, Útoky byly provedeny i na civilní infrastrukturu včetně mešit a islámské univerzity v Gaze, kde bojovníci z Hamasu schválně skladovali rakety a zbraně. Izrael použití bílého fosforu nejprve popíral, ale později přiznal jeho použití v rozporu s mezinárodními konvencemi. Nejvíce byla bílým fosforem zasažena budova OSN v Gaze a nemocnice al-Kuds. Izrael vystřelil 20 nábojů s bílým fosforem při útoku na hustě obydlenou oblast města Bejt Lahíja. (SIRRIUS)