7 dní hříchů

7 days of sin

(festivalový název)

Česko / Slovensko, 2012, 107 min

• PinokKio

Zbytečně natahovaná hra na schovávanou (scénáře) a honěnou (v bezkulisách) poválečnými Sudety. Jediný, kdo by opravdu zasloužil vystěhovat za hranice, jen pan režisér Chlumský a to za dokonalé zprznění zajímavého námětu o bezpráví a pomstě na (leckdy) bezbranných lidech ..(28.6.2013)

Řekl bych, že to je podhodnocený snímek. Prostředí a zápletka jsou celkem atraktivní. Vetchý si hraje to svoje a zbytek nezaostává. Pěkné obrazy, kamera...určitě to patří k tomu lepšímu, co u nás vzniklo v roce 2012. Celkový kritický pohled na odsun u všech národnostních skupin má svou cenu. 65%.(1.12.2013)

• koog

Vizuálně krásný film, velmi dobrá kamera s několika opravdu povedenými záběry. Ovšem zkázou tohoto filmu je děravý scénář, špatné dialogy, nesmyslné chování postav. Celé se to tak podivně vleče bez většího smyslu. Vztah mezi dvěma hrdiny není moc uvěřitelný, chybí tam jiskra. Škoda.(1.11.2012)

Sudety, povojnové obdobie,Partyzáni, Nacisti....... týchto námetov už je tuším v našej kinematografii mraky a ,,7 dní hříchú,, nie je ničím výnimočné. Zápletka bola zbytočne o trochu viacej zamotanejšia než by bolo treba a ani na spádu a plynulosti deja to nemalo plusový efekt. Spokojnosť sa dá hovoriť o primárnych hercoch Vetchý- Kerekes.(4.8.2013)

Atmosféra dobrá, ale režijně to kulhá na obě nohy. Mrzí mě, že nebyly lépe prokresleny postavy, alespoň natolik, aby si k nim divák mohl vytvořit nějaký vztah. Takto mě dění filmu nechávalo chladnějším než by bývalo mohlo. Druhým problémem je podivně uspěchaný konec se zvraty, který nepůsobí věrohodně a nic víc než pokrčení rameny nepřináší. Téma je sice opravdu zajímavé, ale zpracování to pokazilo. Škoda.(26.4.2015)

• ondrula

Tenhle film je naprosto klasickou ukázkou toho, jak Češi neumějí točit historická dramata. Existuje přirozeně několik málo výjimek (Sekal), ale 7 dní hříchu mezi ně tedy rozhodně nepatří. Padesátiletej Ondřej Vetchý, kterej hraje mládence na ženění, to taky zrovna nevytrhnul. Rvačka na jeho svatbě, kde dostane do držky od nějakýho chcípáka, působí krajně nevěrohodně. Vica Kerekes stvrdila mou teorii, že krásky ze Slovenska jezdí do Čech jen vystrkovat nahej zadek - scéna, ve který Kerekes ukazuje cecíčky při koupání v potoce, je natolik samoúčelná, že vzbuzuje otázky, zda jí producent neobsadil jen kvůli tomuhle. Nejstrašnější ale je, jak jsou jednotlivé herecké výkony amatérské, nevěrohodné a až nechtěně komické; například banda partyzánů jde po silnici, proti nim jede vojenskej náklaďák nacpanej Němcema v uniformách a všichni se splaší (všimnou si toho druhého a namíří zbraně) teatrálně až tehdy, když jsou asi tři metry od sebe. Ještě horší jsou nevěrohodně naaranžovaný scény; tak například vyrabovaná samota vypadá tak, že má různé vybavení interiéru poházené úplně po celé zahradě - že by se ale chtělo někomu táhnout se s těžkým křeslem desítky metrů od baráku a pak ho tam povalit, to je přeci blbost. Podobných pitomostí je film plnej. Výborný taky je, jak jsou slovenští herci předabováni; strašně v postsynchronech bije do očí, že otevírají pusinku úplně jinak než podle toho, co říká dabér. Mimochodem, možná proto, že film měl nízký rozpočet, byli i do rolí Němců obsazeni Češi či Slováci, jejichž primitivní česká výslovnost je dost poznat. Ve filmu je tolik dalších nedodělků a průserů, že se mi je ani nepodaří všechny vyjmenovat. Například buran v lomu střílí na psa, ale z nějakého záhadného důvodu se místo střelby ozve nějaký komický pazvuk a buran se dokonce ani nesnaží zahrát, že jako vystřelil. Igor Bareš se snaží působit autoritativně, ale jelikož neumí hrát, tak třeba při gestu úderu pěstí do stolu působí spíš uboze. Přirozeně je amatérské i maskování; podřezaný herec má na krku namalovanou nějakou barvičku ve stylu "ono diváku dojde, o co nám přibližně šlo." Němky, které se v lese schovávají před rabiáty, přidušeně zakašlou a chlapi v jedoucím (řvoucím) autě, kteří jsou od nich asi 200 metrů, je slyší. Za poměrně dost pitomý považuju i nápad distributora nedávat filmu název Sudetenland - že prý by mladí diváci nevěděli, co to je (??) Tak přestože si o mladých vesměs také myslím, že jsou to ignoranti, nemyslím si, že by je název 7 dní hříchu nějak zvlášť mohl uchlácholit; takovej puberťák samozřejmě nejdřív koukne na ČSFD a když shledá, že je ten film dle hodnocení sračka, tak pak teprve na něj nepůjde do kina.(26.5.2015)

• Disease

Škoda, že si tvůrci lépe nerozmysleli, co vlastně chtějí točit. Podobnost s Hebermannovým mlýnem není čistě náhodná.(7.9.2015)

Ide o celkom iné hriechy, ako by sa čakalo podľa názvu a podľa obsadenia Vicy Kerekes. Ľudská zloba počas vojny nemala hranice na žiadnej strane hranice a svoje hriechy si občas, aspoň vo filme, pripomenie každý národ. Len škoda, keď je to takto zle zrozumiteľnou formou, keď som si niektoré obraty musel v polovici filmu overiť z iného zdroja. Film mi odpovede, ani náznaky nedával, len som sledoval naháňačky po lese, a to, ako Honza nikdy nebol v správny čas na správnom mieste. V téme bol Habermannov mlyn celkom iná liga, tu sú to len slabé tri hviezdy. –––– Hezky si tu žijete. Máte německou ženu, žijete v německém státě, pravděpodobně máte i německé kozy. Vy sám byste měl být Němec. Vyplňte to, a máte po probléme.(25.4.2016)

• marhoul

Škoda slov. To se nepovedlo. Mizerný scénář.(26.1.2019)

• NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Miestami celkom brutálne, celkovo však nezáživné. Samozrejme nemohla chýbať nahá scéna, bez toho sa už asi žiaden český film neobíde. Majú 3 mesiace, aby s tým niečo spravili. Snáď sa po premiére na LFŠ poučili, že to nie je to pravé orechové.(29.7.2012)

• Gogo333

Zklamán, čekal jsem víc. Film je docela natahován a nudí. Herci kromě Vetchýho a Kerekes a možná ještě dvou dalších mi tam vůbec neseděli a špatně se na ně koukalo. Navíc jejich hraní mi taky nepřišlo nějak úžasný. Koukal jsem na to hlavně kvůli právě Vetchýmu a Vice, ale ani ti tomu moc nedali. 45%(4.8.2013)

• Ollie235

Nemohu se zbavit dojmu, že česká kinematografie začíná být poněkud jednotvárná. A nejde ani o témata (koneckonců odsun Němců zase tak obvyklý na filmových plátnech není), ale zejména o provedení. Samotná neustálá snaha o vytvoření kvalitního dramatu s historickým nádechem mi vůbec nevadí, ba naopak. Problém je v tom, že na to jdou všichni takřka stejně. U 7 dní hříchů tomu bohužel není jinak. Námět je výborný, ale zase chybí kvalitnější scénář. Nešel jsem do toho s tím, že bych celou dobu seděl zařezaný napětím do sedačky, ale rozhodně jsem doufal, že se nebudu nudit a místy si dokonce ťukat na čelo kvůli naprostým blbostem, kterých tento snímek nabízí hned několik. Dalším obrovským problémem pro mě byla hudba - chtělo to opravdu něco jiného než jednoduchou opakující se melodii, znějící jako z béčkových kriminálek, vysílaných na Nově. Jediné co drží film jakž takž nad vodou je výborně vytvořené prostředí, místy věrohodná atmosféra a solidní herecká sestava v čele s výborným Vetchým. Škoda, mohlo z toho být něco víc.(6.11.2012)

Jsem ze Sudet, mam rad ten kraj a nedam na nej dopustit. Ano, ten film ma chyby, ale tentokrat hodnotim srdcem. Vetchy. Bares, Schmitzer tradicne skveli. I Vica ukazala, ze hrat umi. Krasna priroda, vyborna hudba a slusna kamera. Jen vic takovych ceskych filmu! Gratulace panu Chlumskemu! P.S. Revolucni gardy, dobytek a typicti Cesi.(24.7.2013)

• Harapes

Může být nudný film s takovýmto námětem?Ano,může.Zdlouhavé záběry a nelogické dialogy a chování postav filmu.Ondra Vetchý se opravdu snažil,ale střihač málo a scénárista už vůbec.107 minut nudy...nic více.(1.11.2012)

Není to samozřejmě vůbec špatné. Na můj vkus ale příliš vleklé a zdlouhavé. Klidně bych to o čtvrt hodiny zkrátil(zrychlil), nabralo by to tempo a větší neklid. Herci dobří, ale Vetchý hrál již v mnoha jiných filmech lépe. Chválím hudbu, místy je trochu vlezlá, místy naopak skvěle pokorná. Mistrovská instrumentace. Z historického hlediska jistě potřebný film, ale zase takový velký zážitek to nebyl. No a jinak kamera také poměrně zdařilá...(4.8.2013)

Film, který svým námětem daleko předčí jeho zpracování. Bohužel se nepodařilo tento námět přetavit v kvalitní scénář. Námět sám o sobě nabízí spoustu podnětů k zamyšlení. A to nejen o událostech po skončení II. světové války, ale celkově o charakterech lidí. Takže přínos filmu vidím spíš v tom, že na tahle témata upozornil.(18.5.2014)

• pend

Slibný námět, solidní herecké obsazení, krásná příroda...no většinou šedivá. Bohužel scénář nedává hercům moc prostoru, Vetchý není příliš věrohodný a ani Vica to nemůže zachránit.(28.4.2016)

• finn

Už plakát dával tušit průser. Nezůstat na diskuzi s tvůrci, vysloužilo by si 7 dní sotva * a konstatování o zbytečným počinu. Snaha scénáristy zalíbit se (ať už tlakem od produkce/distributora) úplně jiný cílový skupině, než by bylo vzhledem k tématu záhodno, je ubohá. Chtít se vypořádat s minulostí a přitom se nezabřednout do politiky? Budiž, ale ne s takhle nedůstojným výsledkem. Většina kritiky ze strany diváků byla podle mě oprávněná (název, nejasný vymezení událostí v 7 dnech, zbytečná topless scéna, nelogický reakce hl. postavy a především ZÁVĚR). Nejhorší na tom bylo, jak moc bylo z Ondřeje Vetchého znát, že to mohlo a mělo dopadnout jinak. Snad ještě dopadne, prozatím se jedná o kýč spíš pro televizní obrazovky... [LFŠ 2012](28.7.2012)

Našinec má neustálou potřebu vypořádat se s temnými místy naší historie.........nic proti a když se navíc ještě boří zažité mýty, tak ještě lépe. U sedmi 7 dní hříchu však platí, že obsah převážil formu.....a výtka jde jednoznačně k režiséru Chlumskému a scénáristovy Urbanovy. Tempo adagietto hra na pikanou nerealisticky se chovajících postav může vzdáleně připomínající Herzuv Habermannův mlýn (také z pera Josefa Urbana), nemá však stejnou gradaci a nevyvolává takové hnutí mysli. Poválečná atmosféra plus herecké výkony (a nemluvím jenom o Vetchém, ale příjemně mne překvapil například Bareš) jsou hlavními nosnými body......zbytek by si zasloužil větší péči už jenom kvůli událostem, které je inspirovaly.(22.1.2015)

• ZackSawyer

Nuda, při které jsem ztupil všechny nože! Co se asi stalo s pokladem ve skále?(22.7.2013)

Lesník Vetchý a jeho německá manželka Kerekes a jejich dramatických 7 dní života v Sudetech. Zajímavé originální téma, ale na můj vkus až moc komplikované. Film jsem viděla po pár letech znovu a skoro nic jem si z něj nepamatovala a stále jsem si myslela, že se jedná o příběh ze západní části Čech:)(2.2.2018)