Na filmu je nejsilnější pravděpodobně pocit bezmoci z toho, jakým způsobem se v padesátých letech "léčily" psychické choroby. Že by hlavní sdělení mělo být trochu jiné se nabízí, ale to se tvůrcům bohužel nepovedlo. Těžko říct, co přesně je špatně. Herci v hlavních i vedlejších úlohách (výborní Edelmann s Franzénem) předvedli svůj nadstandard, příběh byl postaven na skutečné události, ale přesto nevyzněl, jak měl. Možná byl děj filmu příliš fragmentovaný, příliš se snažil být zároveň dramatický i komický, každopádně pointa na samém konci mě nechala naprosto chladnou. Doporučuji fanouškům dějin psychiatrie, finské kinematografie nebo obsazených herců.(7.7.2012)

Anna Lappalainen sa narodila 27. júna 1986. Otej jej umrel keď mala štyri roky. Matka nebola schopná sa o deti postarať a tak sa Anna ocitla v niekoľkých pestúnskych rodinách. Skorú dospelosť prežila pomerne umelecky, prekonala bronchitídu a stala sa i masérkou. Chvíľu bola vydatá, ale potom sa dostala do problémov. Chvíľu sa pokúšala žiť s matkou, ale ich vzťah bol veľmi napätý, až nakoniec v roku 1933 Anna skončila v psychiatrickej liečebni Kellokoski s diagnózou depresie a psychózy. Tu by som skončila stručne o živote skutočnej Anny Lappalainen. Film Princessa začína v Kellokoski a zachycuje jej život v "úlohe" princezny. Strávila tam viac ako 50 rokov, zomrela až v nemocnici Nikkilä vo veku 92 rokov. Anna bola jednoducho veľmi zaujímavá paciantka, ktorá mala veľký vplyv na svoje okolie. V druhej polovici filmu povie jeden pacient "Cesta k Nobelovej cene začína lobotomiou.". Portugalský neurolog António Egas Moniz cenu za túto metódu naozaj získal. Ocenenia na Jussi 2011: Katja Kukkola za najlepšiu ženskú hlavnú postavu. No a ešte jedna zaujímavosť nakoniec - pripravuje sa remake.(1.12.2011)

Smutné, chladné, depresívne a navyše sa to odohráva v 50ych rokoch, takže tie kostými, plechové držky a celá tá atmosféra jedličkárne mi na psychike moc nepridali!(15.10.2011)

• myshichka

Vo filmoch z prostredia liečební väčšinou sympatizujem s "nespravodlivo" trýznenými pacientmi, ale v prípade tohto filmu to bolo inak. Nesympatická hlavná postava "princeznej", ktorá ani nevyzerala, že by bola duševne chorá, ale skôr sa rozhodla, že si zo všetkých bude robiť srandu... Jediným plusom bol fešák Samuli v úlohe ulízaného doktora a Krista Kosonen ako bláznivá speváčka.(14.4.2013)

Dobrééé, ale mohlo byť aj lepšie. Príbeh z psychiatrickej liečebne podľa skutočnej udalosti, ktorý je skutočne na zamyslenie, no bohužiaľ spracovanie sa mi až tak nepáčilo (od Fínov by som to čakal podané oveľa lepšie). Bolo zaujímavé sledovať ako príchod jednej ženy, ktorá sa považovala za princeznú, dokázal zmeniť správanie celého ústavu. Stačilo veriť, že nie sú pacientmi v psychiatrickej liečebni, ale poddaní princeznej a depresívny ústav sa razom zmenil na kráľovský palác, hoci len v ich predstavách. No z radosti pacientov a ich hry na kráľovstvo nebol každý až tak nadšený.... Zaujímavo podaný príbeh, a v niektorých chvíľach dosť depresívny. Katja Kukkola bola skvelá, no ešte viac ma oslovila mladá kráska Krista Kosonen alias barónka Christina Von Heyroth.(16.9.2013)