Reise nach Agatis

• USA Voyage to Agatis
všechny plakáty
Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama
Německo, 2010, 74 min

Manželský pár počas dovolenky v Chorvátsku podniká výletnú plavbu na malej jachte. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby si svojský partner obyčajnej ženy, ktorou Isabell je, nedoprial doprovod v podobe mladej spoločníčky. Kým v krásnej dievčine spočiatku budí dojem zaujímavého, priam starostlivého muža, je to práve Isabell, ktorá spozná pravú stránku Rafaelovho zvráteného správania. Jeho omnoho viditeľnejší prejav na seba nenechá dlho čakať. (*CARNIFEX*)

ricci.s

Párik vezme stopárku a vyberú sa na "romantickú" plavbu loďkou, problém je akurát ten, že chlapík je tak trochu psychopat a začne sa teror - či už fyzický alebo psychický. Marian Dora začína byť pre mňa akási ikona nemeckého zvráteného hororu. Po totálnom šialenstve Cannibal a ďalšom chorom (avšak pridlhom) snímku Melancholie der Engel som netušil, kam až bude schopný zájsť. Spočiatku to nevyzeralo nijako extrémne, aj keď tá gorescénka na pláži v úvode mi jasne dala najavo, že režisér sa nezaprie. Potom to pokračovalo v umiernenejšom duchu so spomaleným dejom, takže som si napokon myslel, že z toho žiadne ďalšie šialenstvo nevznikne. Ale to, čo nastalo v závere... už nemienim popisovať, pretože sa to slovami popísať nedá a nemienim riskovať kazenie mládeže (príp. že na mňa nejaký horlivý moralista rovno pošle uja v bielom plášti s kazajkou). Ale predstavte si, ono sa mi to naozaj páčilo, no čo už narobím. Ich will mehrere solche Filme von Marian, und schnell!!! ()

Flipnic

Marian Dora ve své nejlepší formě ... Mám pocit, že režisér spojil vše, co získal během natáčení svých předchozích filmů a tohle vše nejlepší využil ve svém excelentním majstrštyku!! Ten děj je úplně prostý a jednoduchý. Chlap s ženskou po cestě někam na dovolenou sebou vezmou po cestě mladou holku. Každému divákovi, který viděl Dorovy flicky musí být jasné, jak se film vyvine... A to je právě ten masakr. Milé a vstřícné chování k dívence se mění pomalu v drzé, neomalené jednání, šikanu, násilí, znásilňování a končí absolutním exploitačním, brutálním a totálně zvráceným peklem ... Takhle samozřejmě při popisu to vypadá na běžný exploiter, kterých vzniklo od počátku 70. let nespočet. Jenže Marian Dora je umělec, nebo spíše jím chce být ... Jeho "umění" se mne v Cannibalovi (2006) a Melancholii der Angel (2009) moc nedotklo, ale tady už ano!! Filmem se nese úžasná, krásná a smutná hudba. Fakt jen ta hudba je požitek pro uši. Vše se nese v snové atmosféře a spousta záběrů na přírodu, moře, vlny, ... to a ta hudba nám od začátku (těm vnímavějším, kteří tento záměr vycítili ...ehm...že?!), tak to všechno nám tísnivě a tíživě diktuje nevyhnutelnost osudu té mladé dívky a vlastně celé trojice ... Prostě jako by nám film vypovídal o pravém životě, že věci, které se mají stát, se stanou. Že utrpení jednotlivce, násilí a ta nejodpornější brutalita je v přírodě jen plivanec do oceánu a nic se při tom, ani potom nemění ... Že násilí a vraždění není pouze nevyhnutelným osudem obětí, ale také vrahů samotných, kteří se svému osudu také nevyhnou a nemají na výběr (to tvrdí Dora, nikoliv já!! ...). Prostě je to tíživý, depresivní a extrémně smutný film, kdy na konci dokonce i mé oko slza zalila a viděl jsem svět, vesmír a život pouze z té špatné a hnusné stránky ... Tady opravdu Dora zabodoval!!! Absolutní pecka, která se musí pochopit a procítit ... ()

Dellamorte

1 z fimov kde sa Dora nevyšantil vo vlastnom pieskovišti, kde už prekroćll aj Olafa. Na jeho pomery umiernená vlnou preliata jazda , ktorá ale neuškodí odskúšaným. Mierne sklamanie nepopieram ,lebo si myslím, že bolo nevyhnutné pritvrdť. Marian ale svoje remeslo ovláda a už len ostáva len tá vzduchoprazdna peňaženka. Takouto formou neprerazil ani Jackskon so svojím ( B.T. ) a teraz je kráľom veží. Dora je zatiaľ mimo obraz..Držím palce ! Každopádne TUČNÉ OK. ()

George Stobbart

Jeden z tých filmov, pri ktorom som si vydýchol keď sa skončil. Ale nie preto, že by bol zlý; ale preto, že vyznením bol ťažký, depresívny a nepríjemný, podobne ako predchádzajúci Dorov "Cannibal", oproti ktorému mi však prišiel záživnejší a lepšie vygradovaný, predsa len to najhoršie si nechal na koniec. Pritom sa to pomaly rozbiehalo vo voľnej, dovolenkovej atmosfére a komorný lodný príbeh dokonca miestami pripomenul skvelú prvotinu Romana Polanskeho "Knife in the Water", no všetko sa postupne vyhrotilo do psychopatických rozmerov a vyvrcholilo brutálnym, misogynistickým záverom. Som zvedavý s akým šialenstvom príde Marian Dora keď mu niekto zverí väčší rozpočet – čo je už iba otázkou času. Tento film je však pre mňa (zatiaľ) jeho vrcholným dielom a sedelo mi, že v ňom rozšíril svoj záber a nekoncentroval sa len na znechutenie diváka. ()

*CARNIFEX*

Manželský pár počas dovolenky v Chorvátsku podniká výletnú plavbu na malej jachte. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby si svojský partner obyčajnej ženy ako je Isabell, nedoprial doprovod v podobe mladej spoločníčky. Kým v krásnej dievčine spočiatku budí dojem zaujímavého, priam starostivého muža, je to práve Isabell, ktorá pozná pravú stránku Rafaelovho zvráteného správania, ktoré nenechá na seba dlho čakať. Najsilnejšou stránkou podaktorých nemeckých hercov je budenie reálneho dojmu slizkosti a nechutnosti. Bohužiaľ, na mňa pôsobia veľmi nesympaticky, čo je na druhú stranu zrejme vodou na mlyn pri hororovej tvorbe (obzvlášť pri tomto druhu spracovania!). Snímok ako taký bol pre mňa až na úvod a úplný záver, kedy človeku môže prísť doslova špatne a úzko na duši, totálnou nudou. Čím viac sa však blížil koniec, aj vďaka hudbe z orgánu z kostola Sv. Františka, vzbudil pomerne silné nepríjemné pocity. No a presne to bolo jeho účelom - 55% ()

darkrobyk

Dora je neuvěřitelně zručný filmař a jeho filmy jsou temné básně. Tenhle kousek mně zbytečně dlouho hnil doma. Úvodní plážová scéna, skvěle nasnímaná, by mohla být klipem pro leckterou temnou kapelu. Místo křiku oběti bouří moře! Moře je zlaté, stříbrné a nakonec onyxové.Na jeho hladině vznikají abstraktní obrazy doprovázené podmanivou hudbou Transmitted Dreams. Zpočátku impressionistická báseň se postupně přetaví v dekadenci. Koketa Lisa pozdě zjistí, že nasedla na nesprávnou loď. Spojení hudby a násilí připomene obrazy ze Saló aneb 120 dnů sodomy. No a pak samozřejmě Fulci. Rozparovač z New Yorku věčně inspirující. Jako celek působí snímek coby dokonalý šperk určený spíše artově orientovanému publiku. ()

pornogrind

Pokud nepočítám Caribbean Sunrise tak tohle je moje první seznámení s tvorbou Marian(a) Dory. A seznámení je to víc než zajímavý. Děj je naprosto jednoduchej, ale to zpracování mluví za vše. Vypráví o netradiční dovolené ve třech a postupném zvětšování agrese a násilí. Film je totiž natočen a odvyprávěnej velice zvláštní formou. Né že by film až tak šokoval, ale vyzařuje z něj tíseň a deprese. Navíc hudba, která ve filmu zaznívá tomu všemu dává ouplně jinej rozměr. Ten kdo čeká krvavej masakr bude určitě zklamanej. Po tomhle by měl sáhnout ten kdo hledá netradičně uchopenej a natočenej exploiťák. Do snímku jsem šel s ouplně něčím jiným než jsem od něj dostal. A právě proto mě tak překvapil a zaujal. Zvrácenost, ale pojatá jinak než jsem zvyklej. Za mě spokojenost a už teď vím, že tohle není rozhodně poslední kousek co jsem od Marian(a) Dory viděl. Hlavou mi vrtá jedna otázka. Neví někdo proč se ve filmu objevovala fotka Anneliese Michel ? ()

ARI50

Viděl jsem moc věcí ale tohle je moc, ožraly nechutný psychopat přibere na plavbu ženskou a celý film koukáte na těžkou nudu na lodi a na konci přijde odporné znásilnění a zase nuda hrozný film. ()

JASON_X odpad!

Dovolím si bez urážky reagovat na jeden zdejší pětihvězdičkový komentář: Takže kdybych nekvalitní kamerou a naprosto neumětelským způsobem natočil sebenudnější děj, proložil ho mizernými záběry "přírodních krás", a nechal k tomu hrát nějakou silnou a dojemnou a uměleckou hudbu, znamená to, že ten film pak díky té hudbě bude také silný a dojemný a umělecký, a ony mizerné (=mizerně natočené) záběry přírodních krás mu dodají nějakou existenciální hloubku?? No to snad... Reise nach Agatis je bezkonkurenčně nejnudnější a nejmizerněji natočený exploaťák, jaký jsem kdy v životě viděl. Pro někoho umění, pro jiného odpad. ()

Astaroth12

Neviem či bol hnusný celí film alebo len hlas, ktorý tento film doprevádzal. Veľmi krásne a utešene znázornená príroda a do toho hudba, ktorá sa do toho naramne hodila. Film ma umeleckú hodnotu, je to celé na takej vkusnej rovine, aj keď je vo filme niekoľko šokujúcich momentov, ale nedá sa povedať, že ma to šokovalo, ale len prekvapilo, ako krásne to režisér vie znázorniť na filmové plátno. Je tu túžba, rozkoš, šialenstvo v parádnej stopáži a tak nuda nehrozila. Dora ma nešokoval, ale zas krutosť a miernu zvrátenosť nezaprel. ()

raimi

Tak nevím. Po té auře, která Mariana Doru obestírá, a kvůli které jsem se jeho filmům prozatím vyhýbal, se dostavilo mírné zklamání. Čekal jsem, že pudu do vývrtky a budu proklínat okamžik, kdy jsem se rozhodl něco od něho zkouknout... a ono nic. :-) Samozřejmě tomu pomohla volba filmu, vybral jsem něco, co (na jeho poměry) nebude moc (pseudo) art, ani přílišný zvěrstvo, a nebude to trvat šest hodin. A jako dobrý, líbilo se mi to. Dora je zajímavej auteur, kterej si jede svoje. Na dovolenou do Chorvatska s ním teda nepojedu, ale něco dalšího i zkouknu. ()

Flaxik

Cestopis s jedním píchnutím na konec. Jak jetel poslouchám odpornou němčinu, koukám se na škaredé lidi a sleduju amatérské záběry středomořských ostrovů, které natočí kdejaký turista s digikamerou lépe a poutavěji a nakonec si užiju 12 minut (dvanáct!) něčeho, co se tváří strašně brutálně, ale ve světle předchozích cca 50 minut koncentrované nudy to působí spíš otravně. Že někdo prostě neumí filmovat a schovává to pod hraní si na art, to bych přežil (v českých zemích máme celou líheň takových). Mrzí mě, že mu je někdo ochotný na to skočit. Ta jediná odvážná scéna na konci to vytahuje z odpadu, jinak je to otravný hnus. ()

honajz2

Když jsem přidal komentář k Trierovu filmu Jack staví dům, zmínil jsem se tam o dvou extrémních režisérech, kterým se asi Trier snaží konkurovat. U jednoho z těch dvou jsem zmínil, že ty svoje filmy vydává za umění a to je právě Marian Dora. A mě napadla krásná myšlenka - je Dora větší umělec než Trier? Odpověď zní... Počkejte si, dostanu se k tomu. Takže, zaprvé, absolutně nechápu, co na tomhle filmu bylo mysteriózního. Nejmysterióznější na tomhle filmu je asi ten plakát, u kterého jsem celkem dlouho luštil, co na něm proboha je a hlavně co drží tu růži. Jo, nakonec jsem přišel na to, že je to ruka (ještě že tak). Jenže co se filmu týče - nebyla to náhodou sci-fi? Tady jediná postava, která se chová jako člověk, je ta Isabell, ti dva manželé jsou tak strašně vypatlaný a divný, že mám dojem, že jsou to nějací mimozemšťané. Divně mluví, divné věci dělají, všichni sériový vrazi světa by jenom čuměli, jak divně a nelogicky postupují. Ale ok, aspoň ti dva byli správní hnusáci - vyžraná německá podoba Jiřího Lásky a klasická ohyzdná Němka. Začátek filmu (ten po té úvodní scéně na pláži) je docela zajímavý, jelikož to vypadá na manželský pár, který si přestává rozumět a chtějí se mezi sebou zase sblížit. Pak mezi sebou vezmou tu Isabell, jdou na moře a začíná dlouhá show záběrů moře, ostrovů, panoramat, strašně přiblížených záběrů na obličeje, nahých žen... Než začne někomu hrabat, trvá to dost dlouho. A záběry to ne vždy zachraňují - celý ten film je celkem amatérsky natočený a kamera se pořád klepe, ačkoli někdy se ty panoramata povedou. Jo, pak tady ještě někdo mele bláboly a do toho jsou záběry točené pod vodou, a to má na tom být asi to umělecké. Hm, ne. Když už jde do tuhého, první krutou událost hraje klidná hudba. Pokus o vytvoření psycha? Ne, takhle se to nedělá. No a pak už zbývá jenom finále, kde se nahánějí na opuštěném ostrově za zvuků jeden z tří songů, co tu hrají pořád dokola (ale abych pravdu řekl, na ostrově je to docela napínavý) a pak je tu finální scéna, která tak nějak trochu hnusně působí, ale celé je to tak pitomě rychle sestříhané, že to skoro nemá účinek. Kromě kamery je tu příšerný i zvuk, někdy vůbec není rozumět, co tam kdo říká. Ale upřímně, jsou tam momenty, kdy se tam něco zajímavého najde, takže 2*. Ačkoli teda nechápu, co v tom všichni vidí za brutalitu, až na dvě scény je to celkem klidný. Umučení Krista je brutálnější, když už. A kdo tedy vyhrál souboj Trier vs. Dora? Kupodivu, Dora asi bude o chlup lepší, ale dobrý režisér to není. ()

Yoshimitsu

Nechutný psychopatický manželský pár se vyžívá v trýznění mladé holčiny na lodi. Ten chlap byl nechutnej pupkatej fricek s malým pérem a krvavý konec mě neohromil, ani nepohl se žaludkem. Jediná kladná věc je excelentní houslový doprovod jinak skoro nekoukatelné. Dávám 20% ()

Rathalos

Opat sklamanie,Marian Dora ma zase nenadchol,asi najslabsia zalezitost od neho,takmer cely film nic,az na konci je zopar minut sled nechutnosti a zvratenosti a to nestaci,nuda,nic viac,nic menej,jedna hviezdicka za zaver...:-) ()

RobLord odpad!

Nekvalitní kamera (v době HD) zabírá dementního, psychopatického, nahého muže (vypadá jak Randsdorf s narovnanou tlamou) a jeho nahou nerdy družku, jak šikanují, mučí a masakrují nahou teenku. Katastrofálně natočeno a podáno. Co se asi stalo Marianu Dorovi v dětství? ()

G04T

Druhej film z výzvy od uživatele pornogrind a zároveň moje první setkání s německým režisérem Marianem Dorou. Horory a celkově i všechny filmy z druhýho tisíciletí moc nemusím, ale tady můžu v klidu říct, že tohle se prostě povedlo. A rozhodně tohle není poslední Marianův film, kterej jsem viděl. Někde to trošku nudí za což dávám jednu hvězdu dolů, ale jinak fakt výborný. Skvělá hudba k těm gore scénam. Je tu fakt dost momentů, který mi zůstanou v palici ještě hodně dlouho, ale nebudu je tu vypisovat, abych nespoileroval. Holt Němci jsou prostě prasata :D Možná bych si dovolil říct, že tohle dílo je prostě umění, ale to by mě rádoby artoví diváci zpíčovali. ()