• český

• slovenský

• slovenský

Trojica smrti

Horor

Itálie, 1980, 107 min (Director's cut: 102 min)

• Kusko.t2

Pestrofarebne krikľavý Argento. Jeho posadnutosť sýtymi a ostrými farbami je v “Inferne“ nadradená nad všetko ostatné. Strhujúce vizuálne orgie dotvorené progresívnym rockom Keitha Emersona, utláčajú nielen dialógy postáv – často obmedzené na minimum, ale aj príbeh samotný. Vďaka tomu je Argentovo Inferno v istých fázach zmätočné, neprehľadné, kopec vecí iba načrtáva a ich konkrétny význam a vysvetlenie neprináša. Inferno mi príde ako nejasná výpoveď človeka, sfilmovaná iba z jeho jediného pohľadu, s množstvom otáznikov a domnienok, ktoré sú v konečnom dôsledku súčasťou reálneho života každého z nás. Až snový pohľad človeka na neuveriteľné udalosti zamestnávajúce jeho myseľ v bdelom, ale aj pri vedomom stave, bez možnosti vierohodného vysvetlenia jeho podvedomím. Množstvo trhlín, záhadných impulzov, scén, ktoré nedávajú zmysel, a to až do precitnutia, ktoré ako keby nadobro zrútilo dosiahnuté, ťažko budované presvedčenie svetla na konci tunela. Toto je proste Argento! ### Inferno obsahuje aj pár scénok (zanedbateľné minimum), ktoré sa v dobe vzniku filmu stali v niektorých štátoch tŕňom v oku miestnych cenzorov. Vo Veľkej Británii dokonca Inferno cenzori z BBFC nepustili v roku 1981 do kín v nezostrihanej podobe, premietal sa iba Cut. Po čase sa samozrejme dostal film v podobe VHS-iek aj do požičovní a zaplavil tak britský trh video zábavy zásluhou distribučného štúdia “Key Video“ spadajúce pod “20th Century Fox“. Verzia určená pre domáce videá bola prístupná divákom v plnej, 107 minútovej nezostrihanej podobe. Toto VHS vydanie sa spája so zaujímavosťou – mylným označením obalu nosiča, ktorý uvádzal oficiálnu minutáž kazety 83 minút. Nebolo tomu však tak, jednalo sa iba o distribučný preklep. Uncut verziu na britskom distribučnom trhu si všimli okrem divákov aj cenzori, ktorí usúdili, že niečo podobné u nich doma nebudú akceptovať ako filmovú zábavu, preto film Daria Argenta umiestnili v auguste 1984 na zoznam tzv. Video nasties, aby sa sťahovanie tohto nevhodného titulu z obehu mohlo naplno rozbehnúť. Svoju unáhlenosť si cenzori uvedomili v septembri budúceho roku, kedy film zo zoznamu vyradili. O následný re-release Inferna sa v roku 1987 zaslúžilo štúdio “Film & Video” vydaním, tentoraz skrátenej verzie oproti originálu o 28 sekúnd. O šesť rokov nato prichádza so svojou verziou skrátenou o 20 sekúnd distribučné štúdio “Fox Video“, ktoré vyňalo z pôvodného zostrihu filmu scénu zabitia mačky a pojedanie myši. O vydanie Uncut verzie sa v roku 2010 zaslúžilo štúdio „Arrow Video“ prostredníctvom DVD a v roku 2013 aj BLU-RAY disku. ### Zmena hodnotenia: 29.10.2009 - 4*, 4.8.2012 - 2*.(29.10.2009)

• ditechi

Bohužiaľ veľmi slabá argentovka. Prakticky nič tu, aspoň podľa mňa, nefunguje tak, ako by malo a tých pár vecí to už nezachráni. Medzi ne patria napríklad depresívna atmosféra bezmocnosti a miestami dobrá hudba. Nečakal som síce oslňujúci príbeh a veľa logičností, avšak myslel som si, že práve preto bude toto dielo útočiť na pocity, no aj táto základná zložka filmu a silná Argentova stránka tentokrát zlyhala a desivá snová atmosféra tu nesiaha ani po členky tej zo Suspirie. A tak nemôžem hodnotiť inak ako len obyčajný podpriemer...(25.3.2007)

Naprosto skvěle vizuálně udělaný horor. Celý film má strašně zajímavou atmosféru a to, že se v něm vlasně nic neděje, jenom umocňuje to, že si připadáte jako v noční můře.(17.6.2004)

Pokračování Argentovi hororové trilogie "o třech matkách", pokračování filmu Suspiria (1977). Vyvrcholení je potom v novém filmu Terza madre, La (2007). Zajímavá hororová italská série, plná nezapomenutelných scén.(1.3.2007)

Fantastická atmosféra, vizuálně naprosto úchvatné, slabší děj, skvělá hudba.(26.1.2007)

Na scénu se zatopenou místností nikdy nezapomenu. Tohle opravdu nebralo konce a tep se mi zrychloval a zrychloval. I kdyby nic jiného, tahle scéna pro mne znamenala jeden z vůbec nejděsivějších okamžiků ve společnosti Daria Argenta. Celé je to jeden velký sen - Lynchovská rudá opona s černobílou podlahou zde mají spoustu starších bratříčků a sester. Absence logického vysvětlení mi zde opravdu nechyběla. Podobné vize si pamatuji z dětství, kdy se člověku mlelo ve snech všechno z pohádek a různých vyprávění příbuzných a stmelilo se to v jeden obrovský obraz a člověk se budil s hrůzou. Beru ten film jako velmi vydařenou vizualizaci zlého snu přenesenou na plátna kin. Nic míň - nic víc.(3.6.2010)

Zatím jsem od pana Argenta viděl jenom klasickou Suspirii (2x) a napínavý Deep Red a proti těmto filmům Inferno hrozně zaostává. Celý film je jenom o zaměnitelných slečnách, které pomalu postupují efektně nasvícenými ztemnělými prostory, dokud je někdo nepodřízne apod. Příběh nikde a odhalení na konci úplně bez dopadu. Kladný body právě za u Argenta zřejmě obvyklé efektní osvětlení, za krev z červený barvy namísto kečupu, za ještěrku, která papká krysičku a za množsví krysiček, který ohlodávají zlostného antikváře. Celkem třeba 60 %.(12.10.2009)

Druhý díl (no spíše semi-sequel) o třech matkách s názvem INFERNO/TROJICE SMRTI je sice momenty slabší než předchozí SUSPIRIA, ale pořád to má v sobě tu temnou atmosféru(smíchání jednotlivých barev a gore scény). Střídáním hlavních postav mi vůbec nevadilo. Hudbu tentokrát nejsou Goblins, ale Keith Emerson a rozhodně není špatná ba naopak je výborná, ale zazní jen v závěru a na závěrečných titulcích. Vražedné scény tu moc nejsou, ale to se dá snést, ale horší je to s urychleným koncem jako v SUSPIRIA, které mi nevadily, ale rozhodně to mohli lépe prodloužit. Jinak pro fanoušky Argenta pořád skvělá podívaná.(20.6.2006)

Přestože je námět pro mne velmi zajímavý, scénář bohužel sebral tomuto filmu titul kultovního snímku, a tak z něj dělá nadprůměrný horor pouze úžasná snová atmosféra zahalená do modra..(5.6.2007)

Původně jsem pouhými dvěma hvězdami Argenta trochu zaříznul, teprve teď po letech oceňuji, že ten film není vůbec šablonovitý jako většina hororů z oné doby a má svůj vlastní styl. Je to jak kdybyste vstoupili do surealistického snu. Ba Argento se nebojí ani ne příliš akčního finále a přitom to nijak neboří vybudovanou démonickou atmosférou a excelentní vizuální stránku. Jen bych snad vytkl špatnou masku smrti na konci a též jako Mariin jsem nepochopil k čemu tam byla ona postava knihovníka...(19.11.2015)

Atmosféra tentokrát na plné čáře zvítězila nad dějem, což ale vůbec nevadí. Rovněž použití hudby Keitha Emersona + Giuseppe Verdiho v těch nejbizarnějších scénách = na italské horory nadprůměrná podívaná.(1.8.2004)

Vizuálně skvělé, ale děj stojí za starou belu. Přesto stojí kvůli hrátkám s barvami za zhlédnutí.(1.11.2009)

Tenhle snímek by měl jistě patřit do italského zlatého fondu, třebaže mi přijde, že mistr Dario neudržel tempo a v konci je to znát. První hodina je vpravdě děsivá a neskutečně unášející. Ten "pokoj pod vodou" považuji za vrchol snímku.(22.5.2015)

• Ivo

Největší horor na tomto filmu je hudba. Tak prázdnou a příšernou slátaninu jaká se tam ozývá (zejména syntezátorové pasáže) těžko pohledat. Neskutečně rušivé a iritující. Samotný film je dost vyumělkovaný, nedotažený a člověk většinou neví co se děje a proč se to děje ...(8.3.2008)

Spousta lidí říká že italské horory jsou vizuálně skvělé ale se špatnými scénáři. Doteď jsem s tim nesouhlasil. Až při tomto filmu se to ukázalo. Scénář je tu opravdu, musím to tak říct, debilní. Prostě zmatený,divný atd. Vizuální stránka byla skvělá. Typický Argento se svými jakoby diskotekovými barvami, temnými zákoutími,synťákovou hudbou, spoustou krve a tak dále. Jen ten děj opravdu skřípe.Pro mě zatím nejslabší Argento. Ale stojí za to se na Inferno podívat.(24.9.2006)

Film takřka kultovní. Viděl jsem ho jako malé dítě a byl jsem z něj vyplašený. Ale nešlo o pravý strach, lekání atd, ale bylo to něco úplně jiného. Je to dost artově pojaté, i způsoby smrtí se mi líbí, že jsou originální, např. nůž zabodnutý do krku, ale z boku? to jsem snad ještě neviděl a to jsou věci, které já hodnotím jako originální. A scéna, kdy na začátku filmu plave slečna ve vodě pro klíče a začnout tasm plout mrtvolky je uplne supiš:-)(17.11.2006)

Zklamání. To že postavy jednají ještě hloupěji a pronášejí ještě více hloupější věty by mi ani nevadilo ale po perfektnm rozjezdu film uvázne na místě a už se z něj nehne. Nemluvě o otřesné masce Paní Temnoty která vyvolá spíše záchvaty smíchu. Hudba je přímo odporná a nedá se většinu času ani poslouchat, hlavně ty chorály co začnou hrát ke konci filmu a pak ještě během závěrečných titulků... no hrůza. Každopádně atmosféra je stále na úrovni, vraždy, už tradičně se světle růžovou krví, jsou i povedené i když opět už většina působí trochu směšně (hlavně díky hereckým výkonům) a tch koček (čtyřnohých i dvounohých) mi bylo celkem líto. Samotný podvodní úvod vysloužil tomhle hororu jednu hvězdičku navíc.(17.4.2007)

• Stejšn

Příšerná kravina, zajímavá hudba.(20.4.2009)

• DanRichter

film patří do trilogie (Suspiria, Matka slz), no dle mě je to nejmín vydařené z těch tří, stejně jako celkově patří mezi ty nejméně vydařené filmy u Argenta , a přitom námět není tak špatný .. studentky objeví tajemnou knihu, v níž se píše o třech místech, které jsou jakými si "azyly" tří mocných čarodějek , studentky začnou pátrat po tom všem, ovšem jaksi se ničeho nedopátrají :)), a tak bratr jedné ze studentek to jako správnej chlap vezme do svých rukou,a jak asi patrno, on se už dopátrá :)) .. tolik k příběhu, a co zpracování ? to tentokrát pokulhává výrazněji, a už to nelze přehlížet i v rámci toho,že je člověk fanda ital.horroru a Argenta :)) .. na jednu stranu skvělá napínavá atsmoféra doplněná o lekačky, kdy působivě hodně snivě a surrealisticky (jako vždy u Argenta), umocněná skvělým prostředím , kulisami , hrou světel, a jako vždy dobrou hudbou (tu bych moc nekritizoval, fakt se hodila a povedla) , jako i pár zdařilých gore , ovšem tentokrát to už nestačí, protože filmu chybí nějaká dějová linie, což bohužel působí občas chaoticky,k tomu opět toporné herecké výkony , ale i přesto vše by se to dalo zkousnout , nebýt toho nevydařeného závěru, škoda ! .. i tak bych film doporučil každému , kdo rád napínavé a ponuré horrory, na to jedno zkouknutí to jde!(15.8.2009)

Nemá to takovej náboj jako Suspiria, ale ostatní zůstává na stejné úrovni, obraz, kamera, nápady paráda .. škoda jen, že hudbě se něvenoval opět Goblin.(2.3.2012)

Popravde mi nevadí logicky nesúvis deja ak je nahradený dokonalou hororovou atmosférou. Pre tento film to platí stonásobne! Inferno obsahuje typické znaky Argentovských hororov na konci 70. rokov. Nad rozdiel od svojho krajana Fulciho, ktorý sa špecializuje na nezmyselné masakrovanie svojich obetí, Argento opäť (ako v snímke Suspiria) využíva predovšetkým hru svetiel (modrá a červená), kde vraždenie nadnáša do estetickej úrovne. Film dokáže výborne navodiť mystickú atmosféru už v úvode, ktorá je tvorená temným klavírnym doprovodom a legendou o Troch Matkách v podaní architekta Varelliho. Ďalej môžeme očakávať tajuplné osvetlenie ulíc, zákutí, dlhých chodieb a okien, ktoré doplňuje desivý vietor, či dážď. Nesmieme zabudnúť na starú mestskú budovu s tajnými chodbami, izbami, otvormi, schodiskom, pričom v nej dýcha dávne zlo. V podaní až metalovo-opernej hudby nám snímok servíruje hektický záver so zaujímavou pointou. Tento nenápadný, ale v zato zaujímavý filmový počin od Daria Argenta sa mohol kľudne volať Suspiria 2.(1.8.2013)