Bombay Beach

Dokumentární / Drama / Hudební
USA, 2011, 77 min

Režie:

Alma Har'el

Izraelská režisérka Alma Har´el nás ve svém vizuálně strhujícím dokumentárním debutu zavede do blízkosti umělého jezera Saltonské moře uprostřed kalifornské pouště. Bizarní a nehostinné místo přezdívané „zmařený americký sen“ je obývané z valné části chudými nezaměstnanými rodinami. Ty jsou také hlavními protagonisty filmu. Parrishovi byli pro svou vášeň ke zbraním a výbušninám podezříváni FBI z terorismu, a strávili proto nějaký čas ve vězení. O svého psychicky nemocného sedmiletého chlapce Bennyho se ale snaží starat příkladně. Čerstvě zamilovaného mladíka CeeJaye, který touží po kariéře profesionálního hráče amerického fotbalu a doufá, že z Bombay Beach rychle zmizí, sem zavedl strach ze zločineckých gangů jeho rodného Los Angeles. Činorodý stařík Red oproti němu nedá na zdejší drsný život dopustit. Citlivě vybrané střípky z každodenního života hlavních postav režisérka poeticky laděného snímku skvěle umocňuje skladbami Boba Dylana a kapely Beirut a při několika inscenovaných pasážích v sobě nezapře renomovanou autorku hudebních videoklipů. (Jeden svět)

misbos

Lehká črta ze života "na kraji". Aneb - Gummo light. Způsob zpracování mi šel pod nos... i s tou trochou naděje nakonec. ()

hiddenWrath

"The Salton Sea the new recreational capital of the world. The future is now. And you, you have been present at the birth of a city.." Poor Benny :( ()

megacik

Dokument neposkytuje v podstate žiadne vysvetlenie, popis, čo bolo, čo sa stalo, ako sa to stalo, či prečo sa stalo, kde z najkrajšieho miesta na svete, sa za krátky čas stalo to najhoršie miesto na život, aké si len človek dokáže predstaviť. Čo ale dokument zobrazuje, je partia zúfalcov, ktorí žijú v jednej z najbohatších krajín sveta, a aj napriek tomu v podstate dobrovoľne, žijú v jej časti, ktorú možno nazvať najväčším zapadákovom na svete. Tam tlstnú, pijú, fajčia, nadávajú, a snažia sa vychovávať svoje deti....chudáci, tie deti. "Herci", t.j. skutoční obyvatelia tohto kraja vlastne nevedia hrať vo filme, ale aj napriek sa dokument tvári filmovo a výpravne. Dokumentárne je to tiež nula bodov, takže podľa mňa je toto odpad, podobne ako to miesto, kde žijú. Jednu hviezdu len za to zobrazenie skutočného života v tej horšej časti USA. ()

Oceňované dokumenty opět na Jednom světě

Oceňované dokumenty opět na Jednom světě

18.02.2012

Také letos bude možné na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět vidět snímky, které zaujaly porotce na řadě prestižních festivalů. Hlavní tematická kategorie… (více)