Mrtvá trať

Dokumentární

Česko, 2011, 52 min

Pavel Berčík

Šimon Špidla

Expedice ze sibiřského Krasnojarsku po Jeniseji a dál do tajgy vstříc pozůstatkům jedné Stalinovy velikášské stavby. Jakkoliv mi spousta záběrů přišla málo zajímavá, ty střípky informací dávaly dohromady až znepokojivě jasnou zprávu o tom, jak se žije pod vládou tyrana. Dokument přímočarý jako tok řeky Jeniseje. ;-)(15.12.2017)

• mik256

Tenhle film vlastne ani moc dokumentarni neni. Informaci se nam dostava poskrovnu, vetsinu casu spis poslouchame ruzne (neprijemne) zvuky (v kine priserne tahalo za usi) a divame se na detaily napr. jak tuzka jede po papire a kresli reku nebo zeleznici do mapy nebo ruzne zabery na reku, atd. Byt jsem mel pocit, ze pujde hlavne o zeleznici, vic nez pulka filmu zabira reka a dlouha cesta lodi k ni. Az cca v polovine zjistujeme, ze jde o trek mladych dobrodruhu, kteri se vydali podivat se, co ze stavby zbylo. Diky tomu se nam dostane par dlouhych zaberu z mista, opet prokladanych obtizne rozpoznatelnymi (a cim dal vic obtezujicimi) detaily novinovych fotek a dalsich vyjevu. Mel jsem pocit, ze nejsem sam, kdo se v kine nudil.(13.3.2012)

• MeGab

NA TENHLE FILM ROZHODNĚ NECHOĎTE!!! Poprvé mě štve, že nemohu dát nějakému filmovému dílu odpadní hodnocení ne jednou, ale pětkrát, desetkrát či víckrát. První polovina filmu není dokumentární film o přírodě Sibiře, protože se tam o ní ani jednou nezmíní. Není to ani dokumentární film o lodi, na níž je to natáčené, protože se tam o ní ani jednou nezmíní. A nakonec to není ani dokumentární film o „mrtvé trati“, protože ji tam ani jednou neukážou. Jediné, co je tam vidět, je voda, statický pohled z okna lodi ven, pár fotografií nesouvisející s tématem a klikatá modrá čára na papíře. K tomu fakt odporná hudba a idiotsky sestříhané ruské projevy či vzpomínky pamětníků, které se sice vztahují k tématu, ale nevydaly by ani na jednu mizernou rozhlasovou reportáž. Škoda, že nelze autory žalovat za ušlý čas a peníze vynaložené za vstupenku. Odešel jsem z kina v polovině filmu i s tím, že jsem pak čekal asi hodinu na nádraží na vlak. Na tom nádraží plném ožralců to byl rozhodně příjemněji strávený čas.(24.3.2012)

Dokument som videl /neviem a nepamatam sa presne kedy a kde/ a pacilo sa mi to. Teda nepacila sa mi stavba trate v polarnej pustatine, v krajine vecneho permafrostu. Nepacilo sa mi utrpenie ludi, stavajucich tuto trat. Ale pacil sa mi stylm, akym je to natocene, a bol som rad prislusnym informaciam z tohoto dokumentu. Slusnych 90 %(8.1.2014)

Na toto velmi zajímavé téma by se zcela určitě dal vytvořit i lepší dokument. U tohoto divák místy usíná, místy se nudí a místy dokonce ani neví, co tím chtěl básník říci....Je až s podivem, že 50 minut tohoto na mě působilo jako 3 hodiny ve školní lavici pod bičem protivného učitele dějepisu. Každopádně nákres nevýslovného utrpení lidí pod Stalinovou vládou si zaslouží alespoň 3 hvězdy.(23.1.2015)