poster

Mrtvá trať

 • Slovensko

  Mŕtva trať

  (festivalový název)
 • USA

  Into Oblivion

Dokumentární

Česko, 2011, 52 min

Režie:

Šimon Špidla

Scénář:

Šimon Špidla

Producenti:

Pavel Berčík

Střih:

Šimon Špidla
(další profese)
 • Slarque
  ****

  Expedice ze sibiřského Krasnojarsku po Jeniseji a dál do tajgy vstříc pozůstatkům jedné Stalinovy velikášské stavby. Jakkoliv mi spousta záběrů přišla málo zajímavá, ty střípky informací dávaly dohromady až znepokojivě jasnou zprávu o tom, jak se žije pod vládou tyrana. Dokument přímočarý jako tok řeky Jeniseje. ;-)(15.12.2017)

 • mik256
  *

  Tenhle film vlastne ani moc dokumentarni neni. Informaci se nam dostava poskrovnu, vetsinu casu spis poslouchame ruzne (neprijemne) zvuky (v kine priserne tahalo za usi) a divame se na detaily napr. jak tuzka jede po papire a kresli reku nebo zeleznici do mapy nebo ruzne zabery na reku, atd. Byt jsem mel pocit, ze pujde hlavne o zeleznici, vic nez pulka filmu zabira reka a dlouha cesta lodi k ni. Az cca v polovine zjistujeme, ze jde o trek mladych dobrodruhu, kteri se vydali podivat se, co ze stavby zbylo. Diky tomu se nam dostane par dlouhych zaberu z mista, opet prokladanych obtizne rozpoznatelnymi (a cim dal vic obtezujicimi) detaily novinovych fotek a dalsich vyjevu. Mel jsem pocit, ze nejsem sam, kdo se v kine nudil.(13.3.2012)

 • MeGab
  odpad!

  NA TENHLE FILM ROZHODNĚ NECHOĎTE!!! Poprvé mě štve, že nemohu dát nějakému filmovému dílu odpadní hodnocení ne jednou, ale pětkrát, desetkrát či víckrát. První polovina filmu není dokumentární film o přírodě Sibiře, protože se tam o ní ani jednou nezmíní. Není to ani dokumentární film o lodi, na níž je to natáčené, protože se tam o ní ani jednou nezmíní. A nakonec to není ani dokumentární film o „mrtvé trati“, protože ji tam ani jednou neukážou. Jediné, co je tam vidět, je voda, statický pohled z okna lodi ven, pár fotografií nesouvisející s tématem a klikatá modrá čára na papíře. K tomu fakt odporná hudba a idiotsky sestříhané ruské projevy či vzpomínky pamětníků, které se sice vztahují k tématu, ale nevydaly by ani na jednu mizernou rozhlasovou reportáž. Škoda, že nelze autory žalovat za ušlý čas a peníze vynaložené za vstupenku. Odešel jsem z kina v polovině filmu i s tím, že jsem pak čekal asi hodinu na nádraží na vlak. Na tom nádraží plném ožralců to byl rozhodně příjemněji strávený čas.(24.3.2012)

 • Martin741
  *****

  Dokument som videl /neviem a nepamatam sa presne kedy a kde/ a pacilo sa mi to. Teda nepacila sa mi stavba trate v polarnej pustatine, v krajine vecneho permafrostu. Nepacilo sa mi utrpenie ludi, stavajucich tuto trat. Ale pacil sa mi stylm, akym je to natocene, a bol som rad prislusnym informaciam z tohoto dokumentu. Slusnych 90 %(8.1.2014)

 • LadyAnia
  ***

  Na toto velmi zajímavé téma by se zcela určitě dal vytvořit i lepší dokument. U tohoto divák místy usíná, místy se nudí a místy dokonce ani neví, co tím chtěl básník říci....Je až s podivem, že 50 minut tohoto na mě působilo jako 3 hodiny ve školní lavici pod bičem protivného učitele dějepisu. Každopádně nákres nevýslovného utrpení lidí pod Stalinovou vládou si zaslouží alespoň 3 hvězdy.(23.1.2015)