Em a On

• Česko

Baumaxa

Dokumentární / Hudební

Česko, 2011, 87 min

Jsem zklamaný. Šel jsem na dokument věnovaný Xavieru Baumaxovi, mému oblíbenému zpěvákovi. Místo toho jsem sledoval 87 minut zběsile sestříhaných úseků z koncertů, záběrů na čelní sklo automobilu, doprovázených monologem Em Rudénka a šotů kterak Xavi venčí své čtyřnohé miláčky, respektive turisty (kamarády ze zahraničí? Who knows) - Momenty kdy popisuje svou klasickou angličtinou okolní scenérie patří (bohužel) k tomu nejlepšímu co celý film nabízí. Abych to shrnul, o zpěvákovi jsem se nedozvěděl zhola nic Em sice občas něco povypráví, ale kdo ví co z toho je pravda a co čirá mystifikace. Celkově tedy zklamání. Kdyby byl film točený tímto stylem o komukoli jiném, šel bych s hodnocením asi ještě níže a téměř jistě film nedokoukal.(20.11.2011)

Přes svůj počáteční odpor (kulminující ve 22. minutě), jsem se do snímku nakonec dostala a snad i nějaká ta katarzička na konci ukápla. Takže nemůžu aplikovat svoji oblíbenou dokumentární námitku "zvolené téma neunese takovouhle stopáž", protože kdyby po té první čtvrthodince nebyl ten hodinový ocásek, tak vůbec nemám čas si na styl a objekty zvyknout a ještě se do toho i zažrat.(19.10.2012)

Baumaxu mám ráda. Zpaměti vysolím na počkání takovou dobrou desítku jeho textů. Asi čtyřikrát jsem ho viděla naživo. Se slzou v oku vzpomínám, jak mi kdysi dávno, po koncertě v hradišťském Míru, ukazoval starou občanku, na které je jakožto sedmnáctiletý chlapec a já žila v blažené představě, že sem jedna z mála, která zná jeho pravé jméno (do kruté reality jsem byla uvedena hned během dalšího piva). Em Rudénka si jednou za čas citujeme s mými podobně postiženými kamarády. Dokument šlape. Díky častému rámování v detailech, člověk skoro cítí smrad piva. Dynamický střih háže jednu vtipnou momentku za druhou a vůbec sem si říkala, jak by bylo fajn, kdyby tu Xavi zrovna měl koncert a mohla bych mu po koncertě koupit pivo. Osobně jsem se ani minutu nenudila, ale chápu, že nefanouškovi tohle asi nic neřekne.(MFDF Jihlava 2011)(29.10.2011)

Luboše znám deset let,ale určitě bych nemohl říct,že ho znám.Ani tenhle dokument není o panu Tichém,ánžto nýbrž o talentovaném zjevu Baumaxovi.Což samozřejmě nemusí být jedna (půlitrová) nádoba.To zřejmě pochopil i pan Michálek a byl natolik rozumný (a schopný) ,že nám nenacpal pod nos vyčerpávající mix tichého domova a bouřlivého bau. Zvolenou formou (která sice není nějak kór originální,ale von ten Michálek bude spíš slušný filmař než hyenovitý dokumentarista /třeštíkovci už vědí../ ) skvěle nahodil o čem že ta baumaxstory vlastně je-sranda,sem tam hovno,kecy,kumšt a práce (i když střihačovi jsem občas nerozuměl). A co nám nezprostředkoval rejža (a občas moc hezká kamera),to už obstaral ON (a em). - U mě dobrý,vole.(14.1.2012)

• Katullka

Ten film už začal? *šňup*(18.1.2012)