Bezedné moře

The Deep Blue Sea

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2011, 98 min

Terence Davies

Terence Davies, Terence Rattigan (divadelní hra)

David Charap

Scénografie:

James Merifield

Kostýmy:

Ruth Myers

Nie je jednoduché byť vo vzťahu, v ktorom ste milovaný, ale nemilujete. A ešte ťažšie je byť vo vzťahu, kde sa vám nedostáva lásky po akej túžite, ale vy milujete. No a najhoršie je, keď vás milovaný opustí. To prázdno vo vnútri musí byť strašné. Nechápem to nízke hodnotenie, nakoľko to bol veľmi dobrý film. Rachel zahrala úžasne, a to isté sa dá povedať aj o Tomovi. Dialógy nemali jedinú chybu, nevidím problém ani v muzike. Takže ešte raz ... nechápem.(17.1.2017)

Jedno z mých nejoblíbenějších období historie a do něj zasazený, lehce depresivní film o hrdince, která opustí svého dobře situovaného manžela kvůli mladšímu pilotovi Royal Air Force. Manžel trpí, protože svou ženu stále miluje, hlavní hrdinka trpí, protože se její nový vztah nevyvíjí nejlépe, milenec trpí, protože s druhou světovou skončil i smysl jeho života. A divák zpočátku lehce trpí s nimi, protože neustálé skoky v čase v něm každou chvíli vyvolávají myšlenky: "Proč brečí, když ještě v předchozí scéně byla šťastná?" [47th Karlovy Vary International Film Festival](7.7.2012)

„Co se ti stalo, Hester? Láska, Bille, to je vše.“ Láska sužující protagonisty ve své hořké a bolestné podobě. Až deprimujíc vynikající Rachel Weisz jako posedlá, toužící a zklamaná žena, zmítaná mezi ďáblem a hlubokým mořem, mezi láskou a zázemím, se rozhodne pro sebezničující čin a nese následky. Velice rychle lze poznat, že je snímek adaptací divadelní hry. Tento dojem umocňuje maximum konverzací, věčné posedávání, minimum exteriérů a změn scén. K zajímavostem patří i oblouk první a poslední scény. K lepším patří krásné dobové kostýmy, nádherná kamera a hra se světlem. K horším – nervy drásající hudba a občas chybějící hranice mezi současností a flashbacky.(16.9.2012)

Ano, souhlasím s vámi, tohle už jsme tu viděli mnohokrát, ale to nic nemění na tom, že díky provedení a hereckému obsazení je The Deep Blue Sea stále kvalitním snímkem. Žádných zmatečných časových skoků jsem se navzdory očekávání nedočkala. Celým filmem se táhne hlavní dějová linka odehrávající se během jednoho dne s občasnými retrospektivami, které pomáhají dotvářet celkový obraz snímku. Místy to působí divadelně a spousta scén je točena skutečně realtimově, což ovšem ničemu neškodí právě naopak. Vzhledem k tomu, že tento film je o vztazích, nic nepomůže k vcítění se do pocitů hrdinů víc než dlouhé konverzační scény. Vidět to na prknech jsem rozhodně nadšená.(1.10.2012)

Aj takto sa môže skončiť sen o láske povrchnej ženy... Pre mňa jeden z najrozporuplnejších filmov za veľmi dlhú dobu. Na jednej strane som bol uchvátený technickou stránkou snímku a hlavne výrazovými prostriedkami, ktoré sa použili na odvíjanie príbehu, tiež herecký výkon R. Weisz bol ohromujúci, na strane druhej ma ale strašne iritovala samotná hlavná postava a tiež pár ďalších vecí z obsahovej stránky. A muzika? Narozdiel od iných užívateľov mi teda nesadla, skôr pôsobila rušivo. Celkovo to teda vidím na priemer. 60/100(26.1.2017)

• - Natáčení probíhalo v různých částech Londýna, největší část pak v lokalitách Three Mill Lane, v Dulvichově galerii, na Granville Square nebo ve stanici metra Aldwych. (Terva)

• - Časopis Time zaradil výkon Rachel Weisz vo filme ako štvrtý najlepší výkon roka 2012, zatiaľ čo New York Magazine ho označil za najlepší. (jofffo1)

• - Režisér Terence Davies sa rozhodol obsadiť do role Hester Collyer herečku Rachel Weisz po tom, čo videl jej výkon vo filme Swept from the Sea (1997). Ihneď zavolal svojmu agentovi, aby mu s ňou zariadil stretnutie s tým, že on o nej predtým v živote nepočul, a spýtal sa ho: „Už si niekedy počul o tejto dievčine Rachel Weisz?". Agent mu na to so žartom odpovedal: „Je to víťazka Oscara!". Weisz sa na tom neskôr iba pousmiala a povedala: „Nemyslím si, že Terence Davies pozná veľmi dobre niekoho, kto nehral v čiernobielych filmoch". (jofffo1)