Bezedné moře

The Deep Blue Sea

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2011, 98 min

Terence Davies

Terence Davies, Terence Rattigan (divadelní hra)

David Charap

Scénografie:

James Merifield

Kostýmy:

Ruth Myers
  • Allien.9

Rachel Weisz úchvatná (člověk by nevěřil, jak rychle jí tu nevyrovnanou čůzu uvěří), Tom Hiddleston rozkošný (alespoň co se vzhledu týče, s Freddieho povahou bych to nejspíš dlouho nevydržela), ostatní herci průměrní. Nejsmutnější je, že samotný scénář vůbec není špatný (nevyrovnaných postav není nikdy dost), doplácí nicméně na přehnaně pomalé provedení, které dělá z "The Deep Blue Sea" film - jak se tak lidově říká - bez náboje (tedy až na pěkně provedenou postelovou scénu)...(20.7.2012)

• Morien

Ani násilný střih nezakrývá divadelní podstatu tohoto kusu. Ani nelineární vyprávění nerozhýbe neměnný stav hlavní hrdinky. Některé scény mi připadají velmi dobře pojaté, třeba sledování němé interakce mezi rozhádanými milenci na pozadí zpívajícího davu v hospodě, ale ve výsledku se mi zdá, že nedošlo k dobrému přerodu mezi divadelním a filmovým žánrem a snímek tak svého, i přejícného, diváka silně frustruje. Speciální kruh pekla bych si pro režiséra představovala za to, že tak výsostně erotickou scénu práskne na samý začátek a ještě jí odejme všechen kontaktní zvuk a podkreslí zcela odcizenou hudbou, takže není žádný čas se na ni připravit a nevedou od ní stopy k tomu, aby ji divák mohl pořádně postřehnout, pochopit, procítit a použít jako vodítko ke všemu, co bude následovat. Díky tomu nemůžu s postavami soucítit, i když bych nakrásně chtěla.(14.1.2014)

Z pera dramatika Terence Rattigana byl vykouzlen tento poválečný filmový kousek. V ponurém prostředí rozbitého Londýna vznikl vztah, který byl na svou dobu dosti kontroverzní. I přesto, že se jedná spíše o festivalový film, do hlavních rolí byly obsazeny špičky britského filmu. V hlavních rolích se přestavili Rachel Weisz, coby svérázná a hluboce zamilovaná vdaná panička a Tom Hiddleston jako neméně svérázný a o to víc odrzlý voják z 2. světové války. Milostný trojúhelník uzavírá Simon Russell Beale, jakožto milý a oddaný postarší manžel. Ve filmu se postupně vystřídají snad všechny manželské a posléze i milenecké polohy. Od pobytu u striktní tchyně, přes vášnivou romanci až k psychicky vypjatému vyvrcholení dramatu. Rachel je v roli posedlé milenky dokonale přesvědčivá a podobně skvěle zahraný part má i Tom. Od milého džentlmena byl schopný se proměnit v opravdu nenáviděného partnera. Jednoznačně jim to dohromady fungovalo. Herecky jsem byla spokojená, často kritizovaná hudba mně osobně taky nevadila, o to víc mě iritoval zbytek filmu, jednotlivé scény bez časové posloupnosti mě mátly a často mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala. A kromě pár vypjatých scén jsem se vlastně u filmu taky dost nudila, těšil mě leda tak pohled na Toma Hiddlestona. Jeho (ať už mají jakoukoliv barvu) očím se nedá jen tak odolat, tohle ale bohužel nemělo být hlavní devizou dramaticky postaveného snímku.(3.1.2013)

Nie je jednoduché byť vo vzťahu, v ktorom ste milovaný, ale nemilujete. A ešte ťažšie je byť vo vzťahu, kde sa vám nedostáva lásky po akej túžite, ale vy milujete. No a najhoršie je, keď vás milovaný opustí. To prázdno vo vnútri musí byť strašné. Nechápem to nízke hodnotenie, nakoľko to bol veľmi dobrý film. Rachel zahrala úžasne, a to isté sa dá povedať aj o Tomovi. Dialógy nemali jedinú chybu, nevidím problém ani v muzike. Takže ešte raz ... nechápem.(17.1.2017)

Ano, souhlasím s vámi, tohle už jsme tu viděli mnohokrát, ale to nic nemění na tom, že díky provedení a hereckému obsazení je The Deep Blue Sea stále kvalitním snímkem. Žádných zmatečných časových skoků jsem se navzdory očekávání nedočkala. Celým filmem se táhne hlavní dějová linka odehrávající se během jednoho dne s občasnými retrospektivami, které pomáhají dotvářet celkový obraz snímku. Místy to působí divadelně a spousta scén je točena skutečně realtimově, což ovšem ničemu neškodí právě naopak. Vzhledem k tomu, že tento film je o vztazích, nic nepomůže k vcítění se do pocitů hrdinů víc než dlouhé konverzační scény. Vidět to na prknech jsem rozhodně nadšená.(1.10.2012)

• - Natáčení probíhalo v různých částech Londýna, největší část pak v lokalitách Three Mill Lane, v Dulvichově galerii, na Granville Square nebo ve stanici metra Aldwych. (Terva)

• - Režisér Terence Davies sa rozhodol obsadiť do role Hester Collyer herečku Rachel Weisz po tom, čo videl jej výkon vo filme Swept from the Sea (1997). Ihneď zavolal svojmu agentovi, aby mu s ňou zariadil stretnutie s tým, že on o nej predtým v živote nepočul, a spýtal sa ho: „Už si niekedy počul o tejto dievčine Rachel Weisz?". Agent mu na to so žartom odpovedal: „Je to víťazka Oscara!". Weisz sa na tom neskôr iba pousmiala a povedala: „Nemyslím si, že Terence Davies pozná veľmi dobre niekoho, kto nehral v čiernobielych filmoch". (jofffo1)

• - Časopis Time zaradil výkon Rachel Weisz vo filme ako štvrtý najlepší výkon roka 2012, zatiaľ čo New York Magazine ho označil za najlepší. (jofffo1)