Comeback

Slovensko, 2014, 83 min

Miro Remo

Miro Remo, Juro Šlauka

David Kollar

Co je vlastně účelem trestu odnětí svobody - jen samotné potrestání pachatele, nebo by měl i napravovat, vychovávat, varovat ostatní? Třestní zákoník sice uvádí i tyhle další cíle, jaká je ale realita? Miro Remo se se štábem svých bývalých spolužáků z VŠMU vydává do jedné z nejpřísnějších věznic blízko místa, kde vyrůstal a představuje dva z jejích téměř stálic, dva recidivisty, kteří si to prostě "v normálním životě vždy poserou tak, že je pro ně vězení tou příjemnější variantou". Náprava? O něčem takovém se u nich moc mluvit nedá, spíše o větší ztrátě svědomí, emocí či schopnosti žít na svobodě. Výborná kamera 4 hlavních kameramanů snímku Removi pomáhá zachytit ještě hlouběji příběhy jednotlivých postav, atmosféru věznice a vyvolat v divákovi spousty důležitých otázek a myšlenek, které ho budou provázet ještě pár dní...(7.7.2014)

Comeback môže filozoficky zmýšľajúcich magorov ako ja primäť k premýšľaniu nad prepojenosťou fikčného a reálneho sveta. Ono totiž Remo nám predkladá určité typy postáv, s ktorými chtiac nechtiac budeme behom filmu sympatizovať, pretože sú hrdinami jeho filmu. Na druhej strane by sme sa s podobnými ľuďmi v reálnom živote nechceli baviť a naše sympatie a ani pochopenie nevzbudzujú. Je to potom akási pasca na diváka, ktorý si tento paradox a tým aj vlastné pokrytectvo neuvedomuje. Tento faktor je silnejší vďaka tomu, že sledujeme reálne postavy. Najväčšiu hodnotu filmu vidím v tom, že ho ani nedokážem zaradiť medzi dokumenty. Tu sa hranica medzi dokumentárnym a hraným filmom stráca a mne tento ťažký spôsob rozprávania pripadá v tomto filme zvládnutý s maximálnou ľahkosťou.(19.8.2015)

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10.(3.12.2015)

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85%(13.9.2014)

Tak trochu iný dokument. Iný hlavne osadenstvom, ktoré je z opačného konca spoločnosti, o ktorom bežný človek radšej nechce nič vedieť. Predpokladám, že väčšina povedaného bola pravda, a tak sa im nedá ani fandiť, ani ich ľutovať, môžu si za to sami svojím konaním. Alebo je tu jeden faktor, štátom podporovaná legálna droga alkohol, ktorý bol podľa výpovedí prítomný pri všetkých průseroch. Myslel som pôvodne, že to ani nedopozerám, ale sám som sa čudoval, ako ma to zaujalo. Skutoční väzni dajú filmu inú náladu, ako keby to bol hraný film. Mimoriadny bol aj vzťah reportérky Mirky s niektorými väzňami, ich dlhoročný kontakt dospel očividne do štádia úprimného kamarátstva. Tá príťažlivá žena bola ich oporným bodom vonku, keď ich už každý poslal k vode, ale aj tak som mal niekedy obavy o jej bezpečnosť, upokojovalo ma len to, že niekto je za kamerou. Chvíľu je to aj groteska, samozrejme v alkoholovom opojení, a pri tom prichádza jeden skvelý pád cez bránu, ktorý by tak presvedčivo nezvládol žiadny kaskadér. Záver prináša aj dávku napätia, či ten nešťastník pôjde natvrdo sedieť ešte aj za úverový podvod pri kúpe počítača PC Athlon na splátky v sume pár tisíc korún. –––– Tu by mali chodiť decká od základných škôl, aby sa tým veciam vyhli. Aby vedeli, aký je život.(15.4.2015)

• - První den natáčení přišel štáb oblečen ve vězeňském oblečení. Tato drzost prý na vězně zapůsobila a stali se přáteli. (janhabart)

• - Původně bylo dokumentováno něco okolo 6-10 vězňů, ale byli přeloženi do jiných věznic. (janhabart)

• - Získať viacnásobné povolenia na nakrúcanie priamo za múrmi prísne stráženého väzenia bolo pre tvorcov nesmierne náročné. Každé jedno nakrúcanie bolo riešené samostatne. Boli schvaľovaní všetci ľudia, ktorí tam vchádzali s dokladmi, s presným plánom, čo sa bude a s kým nakrúcať aj aký je zámer. (Zdroj: hnonline.sk)