Comeback

Dokumentární

Slovensko, 2014, 83 min

Miro Remo

Miro Remo, Juro Šlauka

Spolužiak z výšky má švagra, ktorý pracuje v Ilave. Vždy po víkende u nich nám rozprával zážitky, ktoré sa počas neho dozvedel. Od vtedy ma zaujímalo, ako to vlastne chodí v slovenských väzniciach. Myslím, že žiaden iný materiál okrem tohto dokumentu tu nemáme, ktorý by to tak dokonale popísal. Človek sa ocitá vo vnútri toho komplexu. Vidí akí ľudia tam sedia. Čo spáchali a koľko za to dostali. Na druhej strane tento dokument zobrazuje dvojicu odsúdených, ktorí sú prepustení na slobodu. Majú problém nájsť si prácu, bývanie, prežívajú. Až 80% z nich sa vráti naspäť do basy. Proste si nezvyknú na normálny život aký žijeme my tu vonku, na slobode. Sledujeme vývin jednotlivca spoločnosti. Je zmätený a cíti krivdu. Na druhej strane, si ale za to môžu sami. Len som nechápal výšku trestu za úverový podiel v hodnote 22 000 slovenský korún. 8 rokov a 2 mesiace???? Naše právo je fakt smiešne.(4.2.2015)

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10.(3.12.2015)

Čo ma šokovalo najviac, že až 80 % prepustených väzňov sa do väzenia vráti. To je naozaj vysoké číslo, kde už sa dá pochybovať o tom, či väzenie naozaj pomáha a napravuje. Dokument Mira Rema úprimne zobrazuje osudy dvoch väzňov, v období posledných týždňov vo výkone trestu a prvých dní na slobode. Skvelá práca s kamerou a i výkony nehercov prekvapili. Obavy neboli naplnené, dokument ma doslova šokoval svojou otvorenosťou a výborným spracovaním. Len tak ďalej, viac podobných filmov u nás. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](13.9.2014)

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85%(13.9.2014)

Citlivo spracovaný dokument o prakticky tabuizovanej väzenskej problematike. Tentokrát venovaný nie obľúbenej šikane, ale čo so životom, keď ste celý život zvyknutý na basu. Veľmi mi to pripomenulo Shawshank Redemption, kde sa väzeň radšej obesil ako by sa mal trápiť na slobode. Tvorcovia sa zamysleli aj nad výškou a primeranosťou trestov a bohužiaľ súdnictvo na Slovensku je len odrazom súčasnej vládnej moci. Tí chlapi sú úprimnejší ako väčšina obyvateľstva a aj sympatickejší. Skrátka neviem prečo nedokáže niekto nakrútiť podobný celovečerný film, keď v dokumentárnej tvorbe sme už na špici..(18.4.2015)

• - Získať viacnásobné povolenia na nakrúcanie priamo za múrmi prísne stráženého väzenia bolo pre tvorcov nesmierne náročné. Každé jedno nakrúcanie bolo riešené samostatne. Boli schvaľovaní všetci ľudia, ktorí tam vchádzali s dokladmi, s presným plánom, čo sa bude a s kým nakrúcať aj aký je zámer. (Zdroj: hnonline.sk)

• - Film vznikal šesť rokov, pričom nakrúcanie trvalo štyri a prebiehalo v Ilave, Trenčíne a Bratislave. Za to obdobie sa asi 20 kompletne naplánovaných natáčacích dní muselo z rôznych dôvodov zrušiť. (janhabart)

• - Původně bylo dokumentováno něco okolo 6-10 vězňů, ale byli přeloženi do jiných věznic. (janhabart)