Comeback

Slovensko, 2014, 83 min

Miro Remo

Miro Remo, Juro Šlauka

David Kollar

Comeback môže filozoficky zmýšľajúcich magorov ako ja primäť k premýšľaniu nad prepojenosťou fikčného a reálneho sveta. Ono totiž Remo nám predkladá určité typy postáv, s ktorými chtiac nechtiac budeme behom filmu sympatizovať, pretože sú hrdinami jeho filmu. Na druhej strane by sme sa s podobnými ľuďmi v reálnom živote nechceli baviť a naše sympatie a ani pochopenie nevzbudzujú. Je to potom akási pasca na diváka, ktorý si tento paradox a tým aj vlastné pokrytectvo neuvedomuje. Tento faktor je silnejší vďaka tomu, že sledujeme reálne postavy. Najväčšiu hodnotu filmu vidím v tom, že ho ani nedokážem zaradiť medzi dokumenty. Tu sa hranica medzi dokumentárnym a hraným filmom stráca a mne tento ťažký spôsob rozprávania pripadá v tomto filme zvládnutý s maximálnou ľahkosťou.(19.8.2015)

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85%(13.9.2014)

zaujimave ale nedotiahnute. chybalo mi viac faktov, viac informacii o ziti vo vaznici, viac informacii o sledovanych "hrdinoch" dokumentu. prislo mi, ze cely cas dokument len tak plava po povrchu a vobec naplno nevyuziva potencial takej atraktivnej temy + hodne mi vadilo privela zbytocnych zaberov, ten cas mohol byt vyuzity ovela efektivnejsie.(4.12.2014)

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie.(5.9.2019)

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10.(3.12.2015)

• - Získať viacnásobné povolenia na nakrúcanie priamo za múrmi prísne stráženého väzenia bolo pre tvorcov nesmierne náročné. Každé jedno nakrúcanie bolo riešené samostatne. Boli schvaľovaní všetci ľudia, ktorí tam vchádzali s dokladmi, s presným plánom, čo sa bude a s kým nakrúcať aj aký je zámer. (Zdroj: hnonline.sk)

• - Miro Remo původně chtěl natočit film o homosexualitě ve vězení, ale při první konfrontaci s vězni zjistil, že zde prakticky homosexuálové nejsou. (janhabart)

• - Původně bylo dokumentováno něco okolo 6-10 vězňů, ale byli přeloženi do jiných věznic. (janhabart)