Beyond Skyline

Beyond Skyline

Akční / Sci-Fi / Horor / Dobrodružný / Thriller

USA, 2017, 105 min

• sniper18

Pôvodný film sa mi páčil, aj napriek obmedzenému rozpočtu dokázal ponúknuť dostatočne nápaditý a dokonca aj vizuálne atraktívny pohľad na mimozemskú inváziu s dostatkom kvalitnej akcie, preto som sa tešil aj na toto pokračovanie, ktoré už má rozpočet viditeľne lepší a tak už dokáže ponúknuť lepšiu výpravu, ešte viac akcie a aj známejších hercov, ale výsledok ma teda veľmi sklamal. Ešte úvodná fáza pôsobí dobre, síce opäť ponúka začiatok samotnej invázie, len z pohľadu iných ľudí, takže tu diváka pôvodného filmu nemá čo prekvapiť, ale bavilo ma to, pre takéto apokalyptické začiatky mám vždy slabosť. Ale po tej štvrtine filmu sa dej presunie na vesmírnu loď, čo síce podľa záveru pôvodného filmu vyzeralo nádejne, ale toto ma absolútne nebavilo, už mi to prišlo až moc béčkové v tom horšom slova zmysle, prišlo mi to ako nejaká počítačová hra pre deti. A naneštastie sa úroveň filmu nezlepší ani po opätovnom prenesení deja mimo lode, tentoraz do atraktívnej ázijskej prírody. Síce ma zaujal nápad takto spojiť bojový film so sci-fi, ale moc to nefunguje a navyše aj v tejto časti je plno prvkov, ktoré mi prišli úplne brakové a tak som sa už vlastne nudil až do konca. Obsadenie nie je zlé, Frank Grillo ma v posledných rokoch baví prakticky v každej úlohe, vedľajšie postavy tiež nie sú zlé a v druhej polovici sa tu nájdu Iko Uwais a Yayan Ruhian, ktorí niečo predvedú zo svojich bojových schopností. Po akčnej stránke mám ale dosť rozporuplné pocity, vizuálne a technicky je veľmi dobre zvládnutá, je pomerne rozmanitá a občas aj krvavá, pričom poteší aj výber rôznych mimozemských protivníkov, ale jej zábavnosť závisela od toho, čo sa práve odohráva. Také tie obyčajné strety ľudí s mimozemskými nepriateľmi ma celkom bavili, napríklad všetka akcia z úvodu, rovnako všetky veľkolepé zábery na tú skazu a dokonca ani tie finálne súboje s bojovým umením nie sú zlé, ale ten zvyšok nestojí za nič. Všetky akčné scény, kedy dochádza ku stretu dvoch mimozemšťanov, pričom jeden je ovládaný ľudskou mysľou my už prišiel dosť otravný, až trápny. A čo sa týka réžie, technicky s filmom nemám problém, ale chýbalo mi tu napätie a tiaživá atmosféra. V pôvodnom filme som sa o postavy obával a pritom mi ani neboli sympatické. Takže som sa tešil zbytočne, pôvodný film si ešte kľudne pozriem, ale toto pokračovanie s výnimkou efektov nemá čo ponúknuť, väčšinu času som sa nudil. 46%(23.12.2017)

Čo sa mi na filme páčilo? Veľmi rýchly nástup hlavného deja a niekoľko pekných akčných scén v boji s mozgo-žrútmi. Pravdepodobne by celý film bol lepší, ak by sa človek bol schopný do deja filmu sám importovať ako jedna z postáv, ktorá sa bojí o svoj mozog. Ale aj tak je rovnako dobrý, ako prvý diel tohto sci-fi (Skyline). Celkom sa mi páčil dizajn mimozemšťanov, hoci často vykrádal iné lepšie sci-fi z minulosti. Medzitým sa nám dostane dostatok prime záberov trhania mozgu z hláv, detí z materníc, miech z chrbtice, údov z tela či vytrhávania čriev do okolia. Komu nevadí gore a absencia nejakého hlbšieho zmyslu toho filmu, ten bude vo svojom živle. A k tomu film celkom dobre vyzerá vizuálne, takže ak priehrštie CGI krvi a mozgovomiechového moku lietajúceho vzduchom je to, po čom túžite, budete určite nadšení. Aj ja som sa na to vlastne pôvodne tešil.(18.11.2019)

Nelehké hodnocení. Bohové vědí, že mám zvrhlý vkus. Že miluju pokleslý brak. Že mám zvráceně rád špatné a levné filmy a la Asylum. Že se šťastně tlemím tam, kde se suchopárně-intelektuální divák chytá za hlavu a řve "no to snad proboha ne!". A tahle filmová halucinace je fakt prvotřídní bizár, ještě šílenější (i epičtější) než první Skyline. Invaze "sklízečů" lidských mozků na Zemi pokračuje a absurdita vévodí všem scénám i dialogům. Jedním z početných zlatých hřebů tohoto opusu je třeba závěrečná kung-fu řežba s emzáckými kyborgy na území indočínského opiového kartelu, točená ovšem v jávském chrámu, s mými oblíbenými jávskými řežebnými trpajzlíky Jajanem a Ikem. Především se ovšem dozvíme proč (a kým) byl vlastně stvořený člověk, nebo že modrá není dobrá. Extrémně výživný scénář by mohl sloužit jako psychiatrická diagnóza a poukázka na doživotní pobyt v pakárně. Ale na druhou stranu mě neskutečně štvala a otravovala naschvál rozskákaná ruční kamera, která bohužel vyvážila předešlé plusy. Jsem zvědavý na trojku s onou sexy orientálkou v roli Rose.(3.1.2018)

První Skyline nebyl nic moc, ale vyloženě sračka to nebyla. Druhý díl je o dost zábavnější. V podstatě sledujeme stejnou událost očima jiných postav a jestě pak i za děj prvního dílu, který až tak nutný není vidět, snad jen kromě jedné postavy. Na 20 miliónový rozpočet je to celkem epické a film má v podstatě 3 úplně jiné třetiny. První v Los Angeles, druhá na kosmické lodi a třetí v Laosu, kde se do děje v mísí Iko Uwais a Yatan Ruhian. Bohužel fight mezi Grillem a Uwaisem skončí dřív, než se nějak rozjede a Yayan je tu taky trestuhodně nevyužitý kromě konce, kdy mačetou efektivní rozřeže několik emzáků. Dozvíme se více o emzácích a konec je tak trochu ve stylu druhého Independence Day. V rámci výplachu na jeden večer ideální. Objektivně 6/10, neobjetivně o bodík více. Klidně bych si dal trojku.(14.4.2018)

Za vlasy pritiahnuté spojenie sci-fi, hororu a akčného žánru. Na stretnutie Ika Uwaisa s Frankom Grillom sa určite musel tešiť každý, kto má rád filmy s tematikou bojových umení. Ja taktiež, škoda ale, že spomínaní páni nedostali väčší priestor na predvedenie svojich vycibrených štýlov a napokon zostalo len pri pár buchnátoch.(12.4.2018)