Nemoc třetí moci

(festivalový název)
  • Slovensko Nemoc tretej moci (více)

Nemoc třetí moci je průbojný, výpovědně hodnověrný výsledek riskantní výpravy investigativní publicistky Zuzany Piussi do oblasti, kde soudce je soudci soudcem. (Letní filmová škola)

laik_60

fillm o čom všetci vedia a čia, niektorí bezbranne a niektorí ostentatívne :) K forme sa vyjadriť - ako laik - nechcem, lebo som laik a cele sa mi to zdá byť také nejaké "laické". A či to má ten film zmysel, alebo zapadne v starých krabiciach uložených na zaprášených policiach archívu .. to sa ukáže. ()

Flego

Zuzana Piussi sa rozhodla k nebývalej odvahe a ponúkla autentický dokument o stave súdnictva na Slovensku. Jej zámer je chvályhodný, ale realizácia zostala na pol ceste. Podobný politický dokument si rozhodne zaslúži viacej objektivity a nielen sa čľapkať na hladine povrchnosti ( aj za cenu väčšej minutáže ). Lebo inak sa nedá nazvať istá tendenčnosť jej filmovej výpovede, nech je akokoľvek pravdivá. Toto je jediná slabina filmu, inak som spokojný. Režisérka pichla do osieho hniezda, respondentom dáva sugestívne otázky ( Máte strach ? ) a v mnohých prípadoch sa odpovede nedočká. V prevažnej väčšine sa zaoberá disciplinárnymi konaniami nepohodlných sudcov, ktoré sú akýmsi synonymom honu na čarodejnice. Stav justície na Slovensku je žalostný a preto sú podobné filmy veľmi dôležité. ()

agassi68

Tak a máte to čierne na bielom alebo priamo bomba do kschitu. Vládne nám mafia, bezcharakterní ľudia sú psi tejto verchušky a majú skoro 50% podporu verejnosti. Po takomto dokumente má človek pocit bezmocnosti a márnosti všetkého snaženia. Keď poctivý sudca rezignuje proti takejto svojvôli, čo máme robiť my?! Tento augiášov chliev sa hádam ani vyčistiť nedá lebo súdnický a aparátčikovský bordel sa dedí. Boh s nami.. ()

Marek1991

Poviem k tomu toľko, na Slovensku a hlavne na čele súdnictva je mafia, o tom vie celá republika, len celá republika sa bojí niečo urobiť, je ľahostajná, demokracia tu nie je, všetko je to len o osobných záujmoch. Potom sa dejú veci ako, že si ľudia znalí veci siahajú na život, ďalších zavraždia, ďalších potrestajú, vyhrážajú sa im a klamári a mafiáni si kľudne spia ďalej. Keby som nebol veriaci, asi by som na nich privolával všetko zlo, nech si ich zoberie, lenže to by som bol buď rovnaký ako oni alebo všeobecne zlý a ja taký človek ako oni nie som a zlý nechcem byť za žiadnu cenu. Tento dokument je pre neznalých len úvodnou ochutnávkou k veci, chýbajú v ňom veci ako škandál s tancom sudcov so soškou spravodlivosti, vražda prominentného právnika Ernesta Valka, vlastne ak by malo ísť o súhrnné poňatie stavu justície, je veľmi slabý, je v ňom málo. Miestami zosmiešňuje a dáva menej priestoru kritizovaným ako tým, čo kritizujú, preto ho mnohí napádajú, taktiež nie skvelé veci ohľadom skrytých kamier, kde napriek začierneniu si dokázali ľudia s maslom na hlave aj tak uplatňovať škodu a za tieto veci je očividne známa režisérka sympatizujúca s pravicou hnaná pred súd a hrozí jej väzenie, napriek tomu, že to robila legálne. Očividne si nedala pozor a bol to z jej strany aj amaterizmus, na jednej strane len slabo poukázala na vec, že ešte niekto je schopný obhajovať tento stav, chýbala tam investigatívnosť a na druhej si nedala pozor a má tam mnoho kritizovateľných momentov, napriek tomu, že poodhaľujú pravdu. Moju podporu má, napriek tomu, že ona sama slabo vidí do vecí, spracovanie je slabé, v tom čom žijeme sa nedá nazvať inak ako štát v područí mafie, ale ani len netuší, že mnohí z tých, čo ju najhorlivejšie podporujú, tiež idú vypočítavo, pravica okolo Lipšica, americký veľvyslanec, pán Schwarzenberg, pán Dostál, pán Chmelár, to pre mnohých ľudí skrátka nie sú dôveryhodné osoby a ani pre mňa, ale skôr by svoj názor mala vyjadriť široká verejnosť a povedať nie západným privatizérom a hlavne východnej mafii a založiť štát odznova. Film len viac poodhalil zlo, ktoré panuje našej justícii. To odhodlanie si cením, lebo väčšina si radšej natočí film o lietajúcich lienkach, ako keby mal riešiť naozaj dôležité veci ohľadom spravodlivosti. Ak by som mohol vyzvať všetkých súcich ľudí v tejto republike, poprosím nebojte sa, buďte silní v duchu a odbúravajte stres, naučte sa to a postavte sa nespravodlivosti, lebo toho budete možno raz viac ľutovať, že ste sa tomu nevzopreli a poprosil by som, ak môžem o dokument o finančných skupinách operujúcich na Slovensku, poprosím spojte sa viacerí dokopy, urobte to tak, aby nad vami na súde nevyhrali a poodhaľte, čo najviac pravdy, to by mal byť ďalší dokument, tiež by ešte niečo k tej justícii mohlo vzniknúť, ďakujem! ()

Havenohome

Nie je to totálna katastrofa, ale inak s klerikom súhlasím. Od Piussi sa ani nedá čakať nejaký sofistikovaný prístup. Aj keď toto je pre mňa jej najpozerateľnejší film......................Je cítiť, že autorka je predpojatá a to uberá na váhe jej postoja a argumentov. Záznamy z disciplinárnych pojednávaní majú však svoju silu. Je to ako zo súdneho procesu s Miladou Horákovou. Preto zamrzí, že dokument nemá premyslenejšie spracovanie, ktoré by si téma zaslúžila. Aj keď je otázne, či v tejto krajine má niečo zmysel............................ Je to klasická démonizovanie tváre z vrchola trojuholníka. Do dokumentu by sa malo dostať viac tých nižšie postavených ľudí. Vinný je každý, kto svojim mlčaním podporuje Harabinovú garnitúru. ()

• Zuzaně Piussi vyjádřil podporu velvyslanec Spojených států amerických ve Slovenské republice, který ji pozval na osobní setkání, dále ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg či předseda slovenské Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál, který sepsal petici, jejímž podpisem lidé souhlasí se spácháním diskutovaného trestného činu a požadují, aby šli do vazby spolu s ní. Na její podporu se také dne 16. listopadu 2012 v Praze konala demonstrace (nejen) dokumentaristů před ambasádou Slovenské republiky. (JoranProvenzano)
  • Technik, který měl na starosti mastering obrazu, si nepřál být uvedený v titulcích filmu, protože se o politiku nezajímal. (JoranProvenzano)
  • Dramaturg slovenská televise Rozhlas a televízia Slovenska dal Zuzaně Piussi po odvysílání filmu podepsat prohlášení, že při jeho tvorbě nenatáčela skrytou kamerou. (JoranProvenzano)