Nemoc třetí moci (festivalový název)

• slovenský

Nemoc tretej moci

Disease of the Third Power

Dokumentární

Slovensko, 2011, 52 min

Zuzana Piussi

Zuzana Piussi

Nelichotivý obraz o slovenskom súdnictve a spoločnosti v ktorej žijeme. Vykonštruované procesy proti nekorumpovateľným sudcom, enormné tlaky z tých najvyšších miest a chobotnicou moci infikovaný stále ďalší...Prepojenie nezávislej súdnej moci s vysokými politickými špičkami a finančnými skupinami... Akokoľvek je technická kvalita dokumentu katastrofálna, nedá sa režisérke uprieť presvedčivá snaha o postupnú gradáciu celku. Miestami vtipné vsuvky po čase už vtipné nie sú. Preukázateľné usvedčenia o zneužití moci sa tiež nedočkáme. Hlavnou silou dokumentu tak ostáva bezmocnosť akéhokoľvek boja proti „nemoci tretej moci“. Žiadne idealizovanie, žiadna nádej. Je to všetko skrátka len a len v našich rukách.(22.1.2013)

Režisérke tohto dokumentu hrozia dva roky väzenia. Zvukár a technik odmietli byť zo strachu uvedení v záverečných titulkách. Sudcovia ohovárajú na oficiálnom zasadnutí ženu zosnulého sudcu. Sudkyňa zavesí na oficiálny web súdu svoje osobné stanovisko. Tento dokument vypovedá o Slovensku veľmi veľa. Hanbím sa, že pochádzam z takejto krajiny.(17.11.2012)

Ako tu už načrtol Radek99 tento dokumentárny film má čisto obsahovo-výpovednú hodnotu. Nejde v ňom o zpracovanie alebo formu ktorá pripomína amaterizmus, ide v ňom o obsah ktorý je tak silný a odvážny že pri kvalitnom strihu diváka aj tak zaujme. Pomaly šokujúci obraz tejto prehňitej a nespavodlivej justície.(3.2.2014)

• Radko

Stotožňujem sa s názormi, ktoré hovoria o silnej téme a slabučkej úrovni spracovania. Veľa nového som sa nedozvedel, kauzy boli dávnejšie mediálne preprané, vrátane analýz o katastrofe súdnictva. Dokument len ilustroval túto biedu. Súdnictvo je také, aké sú jeho základy - boľševickí prospechári sa zmenili, často prostredníctvom rodinných väzieb typu otec-sudca, syn -sudca, na kapitalistických mamonárov. Hádam preto mi nebol ani jeden z vystupujúcich sudkýň a sudcov sympatický - takmer všetci (s výnimkou ex sudcu na chalupe), spolu s arogantnými politikmi pôsobili ako banda odľudštených, peňazibažných démonov. Tieto karikatúry človečenstva sa len navonok mediálne bijú na piesočku moci pod zástavou: "Ja som ten spravodlivejší, to tí druhí sú bakaní!"( a je úplne jedno či je to sudca A, B, C, alebo politici ako napr. Lipšic, Mečiar, Fico, Žitňanská). Pritom sú všetci plus mínus rovnakí. Nemám v úmysle ich meniť, len poradiť liečbu nemoci spomenutej v názve filmu: tabletku cyankáli. A nie jednu - jeden kýbeľ.(17.12.2012)

Zuzana Piussi sa rozhodla k nebývalej odvahe a ponúkla autentický dokument o stave súdnictva na Slovensku. Jej zámer je chvályhodný, ale realizácia zostala na pol ceste. Podobný politický dokument si rozhodne zaslúži viacej objektivity a nielen sa čľapkať na hladine povrchnosti ( aj za cenu väčšej minutáže ). Lebo inak sa nedá nazvať istá tendenčnosť jej filmovej výpovede, nech je akokoľvek pravdivá. Toto je jediná slabina filmu, inak som spokojný. Režisérka pichla do osieho hniezda, respondentom dáva sugestívne otázky ( Máte strach ? ) a v mnohých prípadoch sa odpovede nedočká. V prevažnej väčšine sa zaoberá disciplinárnymi konaniami nepohodlných sudcov, ktoré sú akýmsi synonymom honu na čarodejnice. Stav justície na Slovensku je žalostný a preto sú podobné filmy veľmi dôležité.(1.11.2012)

• - Technik, který měl na starosti mastering obrazu, si nepřál být uvedený v titulcích filmu, protože se o politiku nezajímal. (JoranProvenzano)

• - Mistr zvuku si nepřál být uvedený v titulcích filmu, protože měl strach. (JoranProvenzano)

• - Zuzaně Piussi vyjádřil podporu velvyslanec Spojených států amerických ve Slovenské republice, který ji pozval na osobní setkání, dále ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg či předseda slovenské Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál, který sepsal petici, jejímž podpisem lidé souhlasí se spácháním diskutovaného trestného činu a požadují, aby šli do vazby spolu s ní. Na její podporu se také dne 16. listopadu 2012 v Praze konala demonstrace (nejen) dokumentaristů před ambasádou Slovenské republiky. (JoranProvenzano)