Nemoc třetí moci (festivalový název)

• slovenský

Nemoc tretej moci

Disease of the Third Power

Dokumentární

Slovensko, 2011, 52 min

Zuzana Piussi

Zuzana Piussi

Myslím, že proti výtkám týkajícím se téměř amatérského zpracování a pokulhávající formy stojí prostý fakt, že mladé dokumentaristce hrozí za její dílo dva roky odnětí svobody. Objekt pozornosti tohoto dokumentu dal sám odpověď, zda je stav soudnictví (a demokracie) na Slovensku hodný kritiky, což je hodně eufemistické vyjádření. Je smutné konstatovat, že v dlouhodobém sváru o přirozenou podstatu člověka měl zřejmě pravdu Thomas Hobbes, když ve svém zásadním díle Leviathan píše o „přirozeném stavu“ před vznikem státu plném latentního násilí, kdy člověk je v podstatě zlý instinktivně se řídě heslem ,,člověk člověku vlkem". Slovenská politicko-mafiánská klika to aktualizovala - soudce soudci soudcem. Jeden z aktérů dokumentu říká, že podobné věci se dějí jen v bývalých postsovětských republikách a pak tedy u nich na Slovensku. Nenechme se mýlit - my tady v Česku na svou Zuzanu Piussi teprve čekáme...(31.12.2012)

Zuzana Piussi sa rozhodla k nebývalej odvahe a ponúkla autentický dokument o stave súdnictva na Slovensku. Jej zámer je chvályhodný, ale realizácia zostala na pol ceste. Podobný politický dokument si rozhodne zaslúži viacej objektivity a nielen sa čľapkať na hladine povrchnosti ( aj za cenu väčšej minutáže ). Lebo inak sa nedá nazvať istá tendenčnosť jej filmovej výpovede, nech je akokoľvek pravdivá. Toto je jediná slabina filmu, inak som spokojný. Režisérka pichla do osieho hniezda, respondentom dáva sugestívne otázky ( Máte strach ? ) a v mnohých prípadoch sa odpovede nedočká. V prevažnej väčšine sa zaoberá disciplinárnymi konaniami nepohodlných sudcov, ktoré sú akýmsi synonymom honu na čarodejnice. Stav justície na Slovensku je žalostný a preto sú podobné filmy veľmi dôležité.(1.11.2012)

• Radko

Stotožňujem sa s názormi, ktoré hovoria o silnej téme a slabučkej úrovni spracovania. Veľa nového som sa nedozvedel, kauzy boli dávnejšie mediálne preprané, vrátane analýz o katastrofe súdnictva. Dokument len ilustroval túto biedu. Súdnictvo je také, aké sú jeho základy - boľševickí prospechári sa zmenili, často prostredníctvom rodinných väzieb typu otec-sudca, syn -sudca, na kapitalistických mamonárov. Hádam preto mi nebol ani jeden z vystupujúcich sudkýň a sudcov sympatický - takmer všetci (s výnimkou ex sudcu na chalupe), spolu s arogantnými politikmi pôsobili ako banda odľudštených, peňazibažných démonov. Tieto karikatúry človečenstva sa len navonok mediálne bijú na piesočku moci pod zástavou: "Ja som ten spravodlivejší, to tí druhí sú bakaní!"( a je úplne jedno či je to sudca A, B, C, alebo politici ako napr. Lipšic, Mečiar, Fico, Žitňanská). Pritom sú všetci plus mínus rovnakí. Nemám v úmysle ich meniť, len poradiť liečbu nemoci spomenutej v názve filmu: tabletku cyankáli. A nie jednu - jeden kýbeľ.(17.12.2012)

• kaposlav

Horšie ako úroveň slovenského súdnictva je úroveň tohto dokumentu. Mám pocit, že Zuzanka Piussi je režisérka na zakázku kresťanských pravičiarov a strašne mizerná. Už v druhom tzv. dokumente si podáva všetko a všetkých, len akosi spolok čo bol medzi rokmi 1998 až 2006 pri moci obchádza. Lipšic je asi jej miláčik. Ku všetkému dostal priestor sa vyjadriť ako tu tak aj v tzv. dokumente "Od Fica do Fica".(17.12.2012)

Ako tu už načrtol Radek99 tento dokumentárny film má čisto obsahovo-výpovednú hodnotu. Nejde v ňom o zpracovanie alebo formu ktorá pripomína amaterizmus, ide v ňom o obsah ktorý je tak silný a odvážny že pri kvalitnom strihu diváka aj tak zaujme. Pomaly šokujúci obraz tejto prehňitej a nespavodlivej justície.(3.2.2014)

• - Dramaturg slovenská televise Rozhlas a televízia Slovenska dal Zuzaně Piussi po odvysílání filmu podepsat prohlášení, že při jeho tvorbě nenatáčela skrytou kamerou. (JoranProvenzano)

• - Mistr zvuku si nepřál být uvedený v titulcích filmu, protože měl strach. (JoranProvenzano)

• - Zuzaně Piussi vyjádřil podporu velvyslanec Spojených států amerických ve Slovenské republice, který ji pozval na osobní setkání, dále ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg či předseda slovenské Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál, který sepsal petici, jejímž podpisem lidé souhlasí se spácháním diskutovaného trestného činu a požadují, aby šli do vazby spolu s ní. Na její podporu se také dne 16. listopadu 2012 v Praze konala demonstrace (nejen) dokumentaristů před ambasádou Slovenské republiky. (JoranProvenzano)