Reklama

Reklama

Nemoc třetí moci

(festivalový název)
  • Slovensko Nemoc tretej moci (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Slovensko, 2011, 52 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Nemoc třetí moci je průbojný, výpovědně hodnověrný výsledek riskantní výpravy investigativní publicistky Zuzany Piussi do oblasti, kde soudce je soudci soudcem. (Letní filmová škola)

Recenze (48)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Ďaleko lepšie spracované, ako všetko, čo bolo doposiaľ mnou od Piussi videné. Tentokrát sa jej čiastočne podarilo vyhnúť určitým režijným prešlapom, vďaka ktorým takmer vždy zničila hodnotu informácií, ktoré sa snažila predložiť. Na záver treba len dodať, že zato v akok štáte žijeme, si v prvom rade môžeme sami. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Totálna katastrofa. Skvelo zvolená téma, skvelé "obsadenie" kvanta sudcov, fajn konfrontácia s Harabinom... Ale všetko ostatné je totálny amaterizmus a výsmech dokumentaristike. Režisérka nemá ani šajnu, čo je to DOKUMENT! Od začiatku je jasný jej názor, nenamáha sa s hľadaním ľudí, ktorí by jej protirečili (Mečiarov výstup trestuhodne odbaví jednou vetou), necháva hovoriť aktivistov o veciach, ktoré nemajú nijako podložené a ani sa ich nesnaží overiť, dáva pred kameru aktívnych (!) politikov... Toto má byť akože slovenská dokumentárna tvorba? Taký veľký potenciál (zábery z disciplinárnych riešení, humorné vsuvky, naštvaní sudcovia...) skončil doslova v koši... Na ukážku, ako sa nemá robiť dokumentárny film, je to skvelé... ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Myslím, že proti výtkám týkajícím se téměř amatérského zpracování a pokulhávající formy stojí prostý fakt, že mladé dokumentaristce hrozí za její dílo dva roky odnětí svobody. Objekt pozornosti tohoto dokumentu dal sám odpověď, zda je stav soudnictví (a demokracie) na Slovensku hodný kritiky, což je hodně eufemistické vyjádření. Je smutné konstatovat, že v dlouhodobém sváru o přirozenou podstatu člověka měl zřejmě pravdu Thomas Hobbes, když ve svém zásadním díle Leviathan píše o „přirozeném stavu“ před vznikem státu plném latentního násilí, kdy člověk je v podstatě zlý instinktivně se řídě heslem ,,člověk člověku vlkem". Slovenská politicko-mafiánská klika to aktualizovala - soudce soudci soudcem. Jeden z aktérů dokumentu říká, že podobné věci se dějí jen v bývalých postsovětských republikách a pak tedy u nich na Slovensku. Nenechme se mýlit - my tady v Česku na svou Zuzanu Piussi teprve čekáme... ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

K smíchu, pláči? Jisté je, že divákovi z tohoto dokumentu dobře nebude. Místy jsem byl upřímně šokovaný a nechápal jednak, jak se vůbec takové věci mohly stát (a stále se v současnosti dít viz nejmenovaný pán, který je stále na svém místě) a druhak, jak vůbec dokázala režisérka dostat film k publiku a přitom nepřijít vzhledem k zobrazovanému k zdravotní úhoně. Silné 4* (ale zároveň si uvědomuju, že jako Čech do dané problematiky vidím minimálně a ve stejné míře můžu hodnotit i objektivitu snímku). ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Stotožňujem sa s názormi, ktoré hovoria o silnej téme a slabučkej úrovni spracovania. Veľa nového som sa nedozvedel, kauzy boli dávnejšie mediálne preprané, vrátane analýz o katastrofe súdnictva. Dokument len ilustroval túto biedu. Súdnictvo je také, aké sú jeho základy - boľševickí prospechári sa zmenili, často prostredníctvom rodinných väzieb typu otec-sudca, syn -sudca, na kapitalistických mamonárov. Hádam preto mi nebol ani jeden z vystupujúcich sudkýň a sudcov sympatický - takmer všetci (s výnimkou ex sudcu na chalupe), spolu s arogantnými politikmi pôsobili ako banda odľudštených, peňazibažných démonov. Tieto karikatúry človečenstva sa len navonok mediálne bijú na piesočku moci pod zástavou: "Ja som ten spravodlivejší, to tí druhí sú bakaní!"( a je úplne jedno či je to sudca A, B, C, alebo politici ako napr. Lipšic, Mečiar, Fico, Žitňanská). Pritom sú všetci plus mínus rovnakí. Nemám v úmysle ich meniť, len poradiť liečbu nemoci spomenutej v názve filmu: tabletku cyankáli. A nie jednu - jeden kýbeľ. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (6)

  • Zuzaně Piussi vyjádřil podporu velvyslanec Spojených států amerických ve Slovenské republice, který ji pozval na osobní setkání, dále ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg či předseda slovenské Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál, který sepsal petici, jejímž podpisem lidé souhlasí se spácháním diskutovaného trestného činu a požadují, aby šli do vazby spolu s ní. Na její podporu se také dne 16. listopadu 2012 v Praze konala demonstrace (nejen) dokumentaristů před ambasádou Slovenské republiky. (JoranProvenzano)
  • Dramaturg slovenská televise Rozhlas a televízia Slovenska dal Zuzaně Piussi po odvysílání filmu podepsat prohlášení, že při jeho tvorbě nenatáčela skrytou kamerou. (JoranProvenzano)
  • Soudkyně Helena Kožíšková podala kvůli obsahu filmu žalobu na Rozhlas a televíziu Slovenska. Prý se v něm objevila bez svého souhlasu a rozhovor s ní o mrtvé soudkyni Martě Laukové s její dcerou Zuzanou Laukovou byl nahrán tajně, proto požadovala odškodné ve výši 30 000 euro. I když není jmenovaná a má zakryté oči, myslí si, že je lehce identifikovatelná. Přibližně za rok, v září roku 2012, dokonce podala trestní oznámení na neznámou osobu ve věci přečinu porušení důvěrnosti ústního projevu osobní povahy. Zuzana Piussi k tomu uvedla: "Člověk, který má máslo na hlavě, tak nedá souhlas s natáčením. Důležité bylo tuto situaci natočit. Nebylo to zcela košer, ale jinak se to udělat nedá!". Kroky soudkyně chápala jako zastrašování a aroganci, nicméně jí hrozilo odsouzení ke dvěma letům odnětí svobody. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama