Jak přežít pokrok

Dokumentární

Kanada, 2011, 86 min

Mario Janelle

Daniel Louis

Dokumentů tohoto druhu je jistě mnoho a možná, že se i opakují, ale jak je známo opakování je matkou moudrosti a to že jsme přelidnění a planetu plundrujeme je holý fakt, který nemůže nikdo popřít. Dokument o tom jak korporace a banda zbohatlíků udává směr ničení naší planety, přispívá k zadlužením zemí třetího světa i nadbytku nepotřebného. 75 %(9.2.2013)

Technologický pokrok, ekonomický rast a rast populácie ohrozuje samotnú existenciu ľudstva. Všetko má svoje hranice. Tušia to všetci, neprizná si to len ten, kto nechce. Len ten Robert Wright je zvláštny. Na jednej strane kritizuje konzumizmus a chod spoločnosti, a potom vyhlási, že ľudia by sa mali zbaviť svojej prirodzenej ľudskej povahy a „toho lovca z doby ľadovej, ktorým všetci pod škrupinou civilizácie zostávame“. Čo keby sme sa zbavili radšej tej civilizácie?(28.11.2013)

začalo to zajímavě, proč se člověk chová tak a né jinak atd.. ale potom převládly jenom obecně známé žuchly, že Země není nafukovací a že velkostatkáři ničí prales, což je škoda, ale i tak film rozhodně stojí za vidění.. je dobré vědět, že ještě existují lidi, kteří nemají v hlavě lejno, žel Bohu masa je těžce zmasírovaná a vypatlaná na to, aby si uvědomila, kam se řítí..každopádně, čím dřív lidstvo vychcípá, tím líp pro všechny živé tvory na této planetě(6.10.2012)

Dokument je podaný, skoro výlučne a predovšetkým z pohľadu človeka. Pojednáva o dlhoch k Zemi, ktoré sa nedajú anulovať a nestíhame ich splácať, napriek tomu že za nás, ktorí ich spôsobujeme, platia zvieratá, životné prostredie a krajiny tretieho sveta.Pravdou je aj to, že sa predsa nemôžeme do nekonečna spoliehať na to, že technológia sama vyrieši problémy, ktoré spôsobila, nie len, že je to naivný, ale aj nehumánny pohľad na celú situáciu. Tvrdenia ako-nesústreďme sa na Zem a vyrazme do vesmíru?! Ha! Akoby mi ochorela matka a ja som šla na ulicu hľadať si nejakú novú-zdravú! Aj keby sme neriešili, že tu ničíme to, čomu vďačíme za svoju existenciu a miliardy ďalších druhov vyhynie, aj tak nemáme istotu, že stihneme nájsť a kolonizovať inú vyhovujúcu planétu. Kontroverzné tvrdenie, že by sme mali urýchliť evolúciu? No zatiaľ nám evolúcia celkom zavarila, pretože ľudia, ktorí sú inteligenčne na vysokej úrovni, vynaliezajú technológie a produkty, ktoré sa žiaľ dostávajú do rúk tých menej inteligentných, ktorí ich nedokážu správne využiť. No myslím, že ma najviac asi dostala veta, že experiment menom civilizácia zlyhal, teda, že sme na ceste, aby sme to mohli vyhlásiť. Ja myslím, že sme na konci cesty a toto tvrdenie nie je nijako predčasné!(29.11.2013)

• Frajer42

Tento dokument má co říct, ale řekne to tak rychle, že se v celé následující stopáži pouze opakuje. Opakování je matka moudrosti, ale všeho moc škodí. Dokument sice nabízí řešení bezvýchodné situace, do které se kvapem ženeme, ale toto řešení je z kategorie neakceptovatelných. Vůbec jsem třeba nepochopil, jakou roli v tom všem sehrál ten ošklivý Číňánek a proč vůbec byl do dokumentu zahrnut. Dokumentu velmi chybí takový ten pomyslně zdvihnutý ukazováček. Názory prezentuje velmi suše a ponechává na divácích, jak s nimi naloží. Jsem si jistý, že vě většině případů absolutně nijak. Většina z diváků nebude mít vůbec zájem informace akceptovat a ti kteří by čirou náhodou zájem měli, tak ti budou postrádat moc cokoli změnit. Já se k této situaci stavím třeba tak, že vzhledem k tomu, že jsem si plně vědom toho, kam se řítíme, tak se s radostí nechám unášet proudem s tím, že se jistě budeme snažit katastrofu oddalovat tak, jak jen to bude možné. Pokud mi vše výjde podle plánů, tak na svět nepřivedu nikoho, kdo by potenciálně mohl zažít situaci až to všechno praskne. To poté bude celé lidstvo v takové prdeli, jakou si bojím představit. Dokument mě prakticky vůbec v ničem neobohatil a zpracování také nepovažuji za nejatraktivnější. Zhlédnutí jistě nikomu neuškodí, ale upřímně není příliš o co stát.(30.11.2013)