Jak přežít pokrok

Dokumentární

Kanada, 2011, 86 min

Mario Janelle

Daniel Louis

Dokument, ktery prezentuje zajiste zname veci (pokud tedy clovek neni absolutni ignorant), nicmene je stavi do souvislosti a kontextu. Aneb je nacase si priznat, ze civilizace doted byla jen experiment, ktery selhal a bylo vubec vyvojove moudre davat opicim inteligenci. Prirovnani moderniho cloveka k dobe ledove a lovci v nas sedi, je hodne lidi, ktere vubec nezajima priroda, to co ji delame a ani nedomysli, co nakonec vlastne delame samotni sobe. Kratkozrakost mysleni krasne ukazuje situace ohledne tezeni dreva v Amazonii a nazory mistnich, ze jinak pomrou hlady. Bohuzel si myslim, ze jednotlivci a spolecnost jako takove bez vedeni a mozku tezko neco zmeni, a z tohoto hlediska souhlasim s premisou dokumentu, ze vetsina lidi se vlastne stara jen sama o sebe a po nas potopa na zaklade sve zakladni povahy. (Neodvazuji se hadat jake procento lidi to je, ale muze to byt vetsina). Dava tedy smysl, jak v dokumentu zazni, ze lidi potrebuji rozvinout sebereflexi, vzhled atd. a ze tuto situaci musi resit skupine jako takove velky mozek lidstva. Myslim ze podobne dokumenty a nejen je by bylo treba naservirovat expertum, kteri tvrdi, ze planeta je modra a ne zelena. Bohuzel zda se, ze vetsina lidstva zije nekde v praveku myslenkovem, ci porad slepe veri mytu pokroku, vyvoje a vedy (viz perojativni nazvy napriklad u nas tzv. slunickovych lidi, ekologickych teroristu atd.). Take doporuciji knihu the Sixth Extinction, ktera jeste dale rozebira tema nastolene v tomto dokumentu (kniha je dokumentu naprosto nezavisla).(8.8.2014)

Dokumentů tohoto druhu je jistě mnoho a možná, že se i opakují, ale jak je známo opakování je matkou moudrosti a to že jsme přelidnění a planetu plundrujeme je holý fakt, který nemůže nikdo popřít. Dokument o tom jak korporace a banda zbohatlíků udává směr ničení naší planety, přispívá k zadlužením zemí třetího světa i nadbytku nepotřebného. 75 %(9.2.2013)

Jako optimista z povolání si dovoluji tvrdit, že nás pokrok jednou všechny zabije. On se totiž vždycky najde nějaký dobrák, který myšlenku důležitou pro lidské poznání neopomene zneužít proti lidem a devastaci přírody k tomu přihodí jako bonus zdarma. Tento dokument je zkrátka v souladu s mým dosavadním poznáním světa, ale zvolená forma měla dost daleko k fascinující zábavě, které bych jistě udělil lepší hodnocení.(24.10.2012)

Dokument je podaný, skoro výlučne a predovšetkým z pohľadu človeka. Pojednáva o dlhoch k Zemi, ktoré sa nedajú anulovať a nestíhame ich splácať, napriek tomu že za nás, ktorí ich spôsobujeme, platia zvieratá, životné prostredie a krajiny tretieho sveta.Pravdou je aj to, že sa predsa nemôžeme do nekonečna spoliehať na to, že technológia sama vyrieši problémy, ktoré spôsobila, nie len, že je to naivný, ale aj nehumánny pohľad na celú situáciu. Tvrdenia ako-nesústreďme sa na Zem a vyrazme do vesmíru?! Ha! Akoby mi ochorela matka a ja som šla na ulicu hľadať si nejakú novú-zdravú! Aj keby sme neriešili, že tu ničíme to, čomu vďačíme za svoju existenciu a miliardy ďalších druhov vyhynie, aj tak nemáme istotu, že stihneme nájsť a kolonizovať inú vyhovujúcu planétu. Kontroverzné tvrdenie, že by sme mali urýchliť evolúciu? No zatiaľ nám evolúcia celkom zavarila, pretože ľudia, ktorí sú inteligenčne na vysokej úrovni, vynaliezajú technológie a produkty, ktoré sa žiaľ dostávajú do rúk tých menej inteligentných, ktorí ich nedokážu správne využiť. No myslím, že ma najviac asi dostala veta, že experiment menom civilizácia zlyhal, teda, že sme na ceste, aby sme to mohli vyhlásiť. Ja myslím, že sme na konci cesty a toto tvrdenie nie je nijako predčasné!(29.11.2013)

• Frajer42

Tento dokument má co říct, ale řekne to tak rychle, že se v celé následující stopáži pouze opakuje. Opakování je matka moudrosti, ale všeho moc škodí. Dokument sice nabízí řešení bezvýchodné situace, do které se kvapem ženeme, ale toto řešení je z kategorie neakceptovatelných. Vůbec jsem třeba nepochopil, jakou roli v tom všem sehrál ten ošklivý Číňánek a proč vůbec byl do dokumentu zahrnut. Dokumentu velmi chybí takový ten pomyslně zdvihnutý ukazováček. Názory prezentuje velmi suše a ponechává na divácích, jak s nimi naloží. Jsem si jistý, že vě většině případů absolutně nijak. Většina z diváků nebude mít vůbec zájem informace akceptovat a ti kteří by čirou náhodou zájem měli, tak ti budou postrádat moc cokoli změnit. Já se k této situaci stavím třeba tak, že vzhledem k tomu, že jsem si plně vědom toho, kam se řítíme, tak se s radostí nechám unášet proudem s tím, že se jistě budeme snažit katastrofu oddalovat tak, jak jen to bude možné. Pokud mi vše výjde podle plánů, tak na svět nepřivedu nikoho, kdo by potenciálně mohl zažít situaci až to všechno praskne. To poté bude celé lidstvo v takové prdeli, jakou si bojím představit. Dokument mě prakticky vůbec v ničem neobohatil a zpracování také nepovažuji za nejatraktivnější. Zhlédnutí jistě nikomu neuškodí, ale upřímně není příliš o co stát.(30.11.2013)