Jediná správná věc

One True Thing

Jediná správna vec

USA, 1998, 127 min

Mám rada filmy o silných ženách so srdcom na správnom mieste a odvahou zvládnuť aj tie najťažšie veci. Premýšľala som, kde sa skýva sila žien a myslím, že je to v materstve. "Keby som vedela, že budeš šťastná, môžem hneď zavrieť oči..." obávajú sa matky o svoje ratolesti vždy a v každej chvíli života. Komplikovaný vzťah matky a dcéry má iba jedno riešenie - pravdu, pochopenie a odpustenie. Herecký koncert. Na záver by som chcela len poznámku: to čo občas nazývame sentimentom je možno komunitný život obcí mimo veľkých miest. Chcem veriť, že nie je iba vo filmoch a niekde na svete majú to, čo bolo kedysi samozrejmé. U nás sa to pod rúškom individualizmu a rovnostárstva potiera stále viac. Škoda - naša škoda.(6.7.2009)

Scénář není až zase tak nápaditý...člověk tak nějak tuší hned od začátku o čem film bude. Ale ta Meryl Streep...jako nemocná žena je naprosto bezchybná. Hraje skvěle a bezchybně. A když přidáme René Zellweger a Williama Hurta, tak se z filmu, s žádným extra příběhem, najednou vlastně stává něco skvělého a těžce zapomenutelného.(22.10.2012)

Samozřejmě, že se to neobejde jako v každém "správném" americkém filmu, kde se vše točí kolem vážné nemoci, bez prapodivné pachuti sentimentu, kterého i tady je - zvlášť ve scénách různých sousedských oslav a setkání hospodyněk - až hrůza, ale když ona je Reneé Zellweger tak skvělá a Meryl Streep, William Hurt.........no mohlo by z tohoto obsazení vzejít něco špatného? Navíc předlohou je moc dobrá kniha a ani scénář není ani tak o nemoci samé, jako o širokospektrém pohledu na ni a o překvapeních, kterých se lidé okolo dočkají sami na sobě.(25.12.2004)

Lehké drama s hvězdným obsazením, to jsem musela vidět... Film je podán velice přirozeně, jen popisuje život s trošku vážnějším tématem a rodinnými problémy. Meryl Streep jako vždy dodává filmu tu pravou upřímnost a vyrovnanost. A i tentokrát se své role zhostila na výbornou. Postava ji seděla a zahrála to s velkým nasazením, ale také lehkostí, kterou do toho vždy dává. Pořád se udivuju nad tím, s jakým citem dokáže odehrát tak těžkou roli. Byla dokonalá máma. Také musím zmínit Renné Zellweger, která rozhodně nebyla zastíněna. Opravdu velmi slibně na mě zapůsobila, jak hrála velmi silnou, ale přitom citlivou povahu. Celý film je hlavně o vztazích, což je vždycky oblíbené téma, ale tady nebyla idylka, jako všude, a že by tu platil happy end... to ani náhodou. Právě proto mi místama přišlo, že to snad ani není americký snímek, jak přirozeně se do toho herci vložili a film působil zcela opravdově. Dýchala z toho rodinná atmosféra, ale taková trochu jiná. Holt vážnější... Některé momenty byly velice smutné, ale o to víc mi přišel konec reálný, upřímný a dojemný. A taky pochopitelný - takový život prostě je. Menší role jako Lauren Graham nebo William Hurt jen dotvářeli přirozenost příběhu. Opravdu se mi to líbilo a Renné to nejen zahrála skvěle, ale myslím si, že to byla prostě role, psaná jí přímo na tělo. Příjemný zážitek :)(6.7.2009)

Sledovat tento film pro mě byla povinnost. Jsem ráda, že v televizi konečně dali nějaký film s Meryl, když třeba naprosto opomněli její šedesátileté výročí... Jsem taky ráda, že to byla zrovna Jediná správní věc, která je prostě nesehnatelná, ač není nijak starým filmem, a v televizi doposud opomíjená. Zrovna tento film jsem dlouho chtěla vidět, protože už anotace naznačí, že to bude silný film o smutném tématu, kde Meryl prostě nemůže být jiná než skvělá. A taky že jo. Dodnes jsem nepochopila Oscara pro Gwyneth Paltrow a po zhlédnutí Jediné správné věci ho chápu ještě méně. Meryl podává opět skvělý výkon a film stojí na ní, ač hlavní roli měla vlastně hrát Renée Zellweger. Smutný děj a příběh má vždycky tendenci sklouznout k patosu,ale tady to vždycky nějak vybalancovali. William Hurt jako manžel Meryl a dokonce i ta Renée, kterou jinak nemusím, zde nebyli špatní. Film vás nutí zamyslet se a přemýšlet, a to je jen dobře. Hodně dojemné byly scény, kdy Meryl jako Kate sedí v křesle o Vánocích na náměstí a ona, ostatní i vy jako diváci tušíte, že jsou to její poslední Vánoce. To je hrozná představa. Nebo když dávala dceři rady ohledně svatby, když jí říkala svá přání, a taky věděla, že toho už se nikdy nedočká... Pro mě zkrátka silný film s báječnou Meryl, u kterého mi i slzička ukápla.(5.5.2013)

• - Příběh se odehrává v roce 1988, ale mnoho účesů a automobilů je stylu až let devadesátých. (jezurka42)