Jediná správná věc

One True Thing

Jediná správna vec

USA, 1998, 127 min

Nosný námět "Jediné správné věci" není originálem, dramat sestavených okolo rozkrývání rodinných tajemství a vážné nemoci je více. Avšak jednotlivá vlákna pavučiny problémů, emocí a ztráty iluzí jsou zfilmována přesvědčivě. Renée Zellweger ztvárňuje (pro ni) poněkud netypickou roli emancipované novinářky, která se netouží podílet na maloměstském životním stylu své matky, k níž neměla nikdy blízko. Avšak její otec podkopává veškeré ideální představy, jež si o něm vytvořila. Je to film místy laskavý, místy živý a vypjatý. Chválím velice konec, který byl vskutku nečekaný. A také autentické podání Meryl Streep a Williama Hurta.(30.1.2008)

přes dobré výkony herců nemůžu dát víc...jakkoli to bylo vážné téma,chvílemi mi něčím - nevím čím - lezla Katherine na nervy (Meryl jí ale zahrála skvěle),a to mi kazilo celkový dojem....bohudíky tam byly i úsměvné kousky,bavila jsem se například nad prvním vařením Ellen pro dámský sedánek.....a pak se holka "rozvařila",že? :-)(17.12.2011)

Slušné, ale neoslnivé drama, které se nemůže rozhodnout, v jakém světle ukazovat rakovinu. Jestli romanticky, v dojemných scénách, kde umírající s důstojnou vyrovnaností bilancuje svůj život, jak velí tradice melodramatu, nebo naturalisticky, kdy tutéž rakovina změní v nenávistnou trosku tím, že ji postupně připraví o tělesnou i duševní vyrovnanost. Jediná správná věc by byla najít mezi tím uvěřitelný kompromis, filmu se to bohužel moc nedaří. Meryl Streepová ho přesto může jednoznačně řadit ke svým úspěchům a pokud ji máte rádi, neváhejte a podívejte se. 60%(14.11.2009)

Lehké drama s hvězdným obsazením, to jsem musela vidět... Film je podán velice přirozeně, jen popisuje život s trošku vážnějším tématem a rodinnými problémy. Meryl Streep jako vždy dodává filmu tu pravou upřímnost a vyrovnanost. A i tentokrát se své role zhostila na výbornou. Postava ji seděla a zahrála to s velkým nasazením, ale také lehkostí, kterou do toho vždy dává. Pořád se udivuju nad tím, s jakým citem dokáže odehrát tak těžkou roli. Byla dokonalá máma. Také musím zmínit Renné Zellweger, která rozhodně nebyla zastíněna. Opravdu velmi slibně na mě zapůsobila, jak hrála velmi silnou, ale přitom citlivou povahu. Celý film je hlavně o vztazích, což je vždycky oblíbené téma, ale tady nebyla idylka, jako všude, a že by tu platil happy end... to ani náhodou. Právě proto mi místama přišlo, že to snad ani není americký snímek, jak přirozeně se do toho herci vložili a film působil zcela opravdově. Dýchala z toho rodinná atmosféra, ale taková trochu jiná. Holt vážnější... Některé momenty byly velice smutné, ale o to víc mi přišel konec reálný, upřímný a dojemný. A taky pochopitelný - takový život prostě je. Menší role jako Lauren Graham nebo William Hurt jen dotvářeli přirozenost příběhu. Opravdu se mi to líbilo a Renné to nejen zahrála skvěle, ale myslím si, že to byla prostě role, psaná jí přímo na tělo. Příjemný zážitek :)(6.7.2009)

Pěkné to bylo. Něčím mi ten film připomněl Cenu za něžnost, snad trochu komplikovaným vztahem mezi matkou a dcerou, možná také osudem jedné z nich. Každý se s těžkostmi vyrovnává po svém, někdo jim čelí přímo, jiný zase oklikou a tady je to docela srozumitelně zobrazeno. Renéé se mi hodně líbila, myslím, že ji tahle role sedla úplně skvěle.Celkově mě obsazení hodně potěšilo, původně jsem Jedinou správnou věc chtěla vidět díky Willamu Hurtovi, ale teď jsem ráda za všechny.(7.7.2011)

• - Příběh se odehrává v roce 1988, ale mnoho účesů a automobilů je stylu až let devadesátých. (jezurka42)