Jediná správná věc

One True Thing

Jediná správna vec

USA, 1998, 127 min

Nosný námět "Jediné správné věci" není originálem, dramat sestavených okolo rozkrývání rodinných tajemství a vážné nemoci je více. Avšak jednotlivá vlákna pavučiny problémů, emocí a ztráty iluzí jsou zfilmována přesvědčivě. Renée Zellweger ztvárňuje (pro ni) poněkud netypickou roli emancipované novinářky, která se netouží podílet na maloměstském životním stylu své matky, k níž neměla nikdy blízko. Avšak její otec podkopává veškeré ideální představy, jež si o něm vytvořila. Je to film místy laskavý, místy živý a vypjatý. Chválím velice konec, který byl vskutku nečekaný. A také autentické podání Meryl Streep a Williama Hurta.(30.1.2008)

Lehké drama s hvězdným obsazením, to jsem musela vidět... Film je podán velice přirozeně, jen popisuje život s trošku vážnějším tématem a rodinnými problémy. Meryl Streep jako vždy dodává filmu tu pravou upřímnost a vyrovnanost. A i tentokrát se své role zhostila na výbornou. Postava ji seděla a zahrála to s velkým nasazením, ale také lehkostí, kterou do toho vždy dává. Pořád se udivuju nad tím, s jakým citem dokáže odehrát tak těžkou roli. Byla dokonalá máma. Také musím zmínit Renné Zellweger, která rozhodně nebyla zastíněna. Opravdu velmi slibně na mě zapůsobila, jak hrála velmi silnou, ale přitom citlivou povahu. Celý film je hlavně o vztazích, což je vždycky oblíbené téma, ale tady nebyla idylka, jako všude, a že by tu platil happy end... to ani náhodou. Právě proto mi místama přišlo, že to snad ani není americký snímek, jak přirozeně se do toho herci vložili a film působil zcela opravdově. Dýchala z toho rodinná atmosféra, ale taková trochu jiná. Holt vážnější... Některé momenty byly velice smutné, ale o to víc mi přišel konec reálný, upřímný a dojemný. A taky pochopitelný - takový život prostě je. Menší role jako Lauren Graham nebo William Hurt jen dotvářeli přirozenost příběhu. Opravdu se mi to líbilo a Renné to nejen zahrála skvěle, ale myslím si, že to byla prostě role, psaná jí přímo na tělo. Příjemný zážitek :)(6.7.2009)

Mám "ráda" filmy o rakovině, proto mě tenhle film táhl a hned jsem si ho oblíbila. Meryl jako žena, která má rakovinu a které nakonec podlehne je neuvěřitelně bezchybná. Sílu, cit a lásku, kterou pro tu roli a pro její bolest musela udělat... to je až okouzlující. Velice mě ale překvapil výkon Renée, znala jsem jí spíše komedií a najednou tohle. Byla jsem naprosto příjemně šokovaná, škoda, že nemá takových to filmů víc. Film vás vtáhne do děje a společně jím plynete. Po filmu jsem si přečetla knihu a byla jsem stejně příjemně překvapená. Jen rada - kapesníky!(26.8.2012)

Pěkné to bylo. Něčím mi ten film připomněl Cenu za něžnost, snad trochu komplikovaným vztahem mezi matkou a dcerou, možná také osudem jedné z nich. Každý se s těžkostmi vyrovnává po svém, někdo jim čelí přímo, jiný zase oklikou a tady je to docela srozumitelně zobrazeno. Renéé se mi hodně líbila, myslím, že ji tahle role sedla úplně skvěle.Celkově mě obsazení hodně potěšilo, původně jsem Jedinou správnou věc chtěla vidět díky Willamu Hurtovi, ale teď jsem ráda za všechny.(7.7.2011)

Asi už neřeknu nic nového, ale kdybych nevěděla, že ve filmu hraje Meryl Streep, jen podle popisu filmu bych se na něj asi nepodívala. Takových už tady bylo... rakovina je klasickým námětem. Ale v tomto filmu jsem byla překvapena (a Meryl to tentokrát nebyla, už jsem si zvykla na bezchybné výkony). Nejen Reneé Zellweger, kterou jsem si do shlédnutí filmu nedokázala představit jinak, než jako Bridget neskutečněnemožnou Jonesovou; dostalo mě například i rozuzlení toho, kdo vlastně Katherine předávkoval. Katherine byla nesmírná bojovnice, a Meryl Streep bravurně zvládla ztrácení síly i vlasů, a nakonec i chutě do života. Nedokážu si představit lepší provedení, naprosto vás to vtáhne do děje a až na konci si uvědomíte, že zmíněné změny byly naprosto plynulé, tak, jak to má být. Dokonalý zážitek! Shledala jsem pár okamžiků, které mě rozesmály, ale hlavně jsem nám zvýšila spotřebu kapesníků. Nejspíš to byl účel.?(7.6.2009)

• - Příběh se odehrává v roce 1988, ale mnoho účesů a automobilů je stylu až let devadesátých. (jezurka42)