Jediná správná věc

One True Thing

Jediná správna vec

USA, 1998, 127 min

• Lacike

S rozbiehajúcou sa novinárskou kariérou zaneprázdnenej Ellen (Renée Zellweger) ochorela matka (Meryl Streep) na rakovinu a tak ju jej otec (William Hurt) požiada, aby sa o ňu starala kým sa z toho nedostane. Kedže on to nedokáže/nechce, lebo ho zaujíma len jeho snaha nakopnúť svoju dávnu spisovateľskú kariéru. A tak sledujeme jak sa s tým Ellen postupne napriek svojej nechuti popasuje. Čakal som, že sa film bude venovať hlavne zblíženiu matky a dcéry, ale viac je zameraný na vzťah dcéry a otca, ktorý poriadne nevidí čo sa deje, keďže si to nechce priznať a naďalej sa správa jak keby sa niť nezmenilo. Téma je to zaujímavá a v určitých aspektoch mi je aj blízka, keďže som niečo podobné ako hlavná hrdinka zažil, ale je to podané strašne nudne. Film držia na hladine priemeru hlavne herecké výkony Renée a nepodareného otca Hurta. Škoda že tu nebolo viac vypjatejších scén ako ich hádka v reštaurácii. Ale aj z nej sa dalo vyťažiť oveľa viac emócií. Meryl okrem jedného prejavu nič extra nepredvedie. Len postupne chátra. Chcelo to viac smutných scén ako bola tá vo vani. Línia s Eckhouseom, ktorému Renée celý príbeh rozpráva mi pripadala úplne zbytočná. Takže pôvodne som chcel napísať, že je to film určený pre ženy a preto mi príliš nesadol, ale nakoniec si myslím, že sa tá téma dala podať oveľa lepšie, ale Franklin nie je dobrý režisér. 5/10. PS: Ten oficiálny text distribútora je úplne od veci.(11.6.2019)

Nosný námět "Jediné správné věci" není originálem, dramat sestavených okolo rozkrývání rodinných tajemství a vážné nemoci je více. Avšak jednotlivá vlákna pavučiny problémů, emocí a ztráty iluzí jsou zfilmována přesvědčivě. Renée Zellweger ztvárňuje (pro ni) poněkud netypickou roli emancipované novinářky, která se netouží podílet na maloměstském životním stylu své matky, k níž neměla nikdy blízko. Avšak její otec podkopává veškeré ideální představy, jež si o něm vytvořila. Je to film místy laskavý, místy živý a vypjatý. Chválím velice konec, který byl vskutku nečekaný. A také autentické podání Meryl Streep a Williama Hurta.(30.1.2008)

Mám "ráda" filmy o rakovině, proto mě tenhle film táhl a hned jsem si ho oblíbila. Meryl jako žena, která má rakovinu a které nakonec podlehne je neuvěřitelně bezchybná. Sílu, cit a lásku, kterou pro tu roli a pro její bolest musela udělat... to je až okouzlující. Velice mě ale překvapil výkon Renée, znala jsem jí spíše komedií a najednou tohle. Byla jsem naprosto příjemně šokovaná, škoda, že nemá takových to filmů víc. Film vás vtáhne do děje a společně jím plynete. Po filmu jsem si přečetla knihu a byla jsem stejně příjemně překvapená. Jen rada - kapesníky!(26.8.2012)

Samozřejmě, že se to neobejde jako v každém "správném" americkém filmu, kde se vše točí kolem vážné nemoci, bez prapodivné pachuti sentimentu, kterého i tady je - zvlášť ve scénách různých sousedských oslav a setkání hospodyněk - až hrůza, ale když ona je Reneé Zellweger tak skvělá a Meryl Streep, William Hurt.........no mohlo by z tohoto obsazení vzejít něco špatného? Navíc předlohou je moc dobrá kniha a ani scénář není ani tak o nemoci samé, jako o širokospektrém pohledu na ni a o překvapeních, kterých se lidé okolo dočkají sami na sobě.(25.12.2004)

Slušné, ale neoslnivé drama, které se nemůže rozhodnout, v jakém světle ukazovat rakovinu. Jestli romanticky, v dojemných scénách, kde umírající s důstojnou vyrovnaností bilancuje svůj život, jak velí tradice melodramatu, nebo naturalisticky, kdy tutéž rakovina změní v nenávistnou trosku tím, že ji postupně připraví o tělesnou i duševní vyrovnanost. Jediná správná věc by byla najít mezi tím uvěřitelný kompromis, filmu se to bohužel moc nedaří. Meryl Streepová ho přesto může jednoznačně řadit ke svým úspěchům a pokud ji máte rádi, neváhejte a podívejte se. 60%(14.11.2009)

• - Příběh se odehrává v roce 1988, ale mnoho účesů a automobilů je stylu až let devadesátých. (jezurka42)