Andělé

(festivalový název)
všechny plakáty

Keď sa úspešný divadelník Michal dozvie, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, rezignuje na všetko a odchádza na opustenú chatu, aby tam napísal knihu spomienok. Spoločnosť mu robia len jeho životná láska a ošetrovateľka. Snažia sa spríjemniť posledné okamžiky, no je pre nich náročné byť vedľa niekoho, kto sa tak ľahko vzdáva života. Vypätú atmosféru naruší príchod charizmatického cudzinca, ktorý sa až príliš zaujíma o Michala. Prebudí v ňom opäť život? Alebo je len jeho poslednou radosťou? Na pozadí osudov ľudí, ktorých cesty sa náhodne pretnú na lesnej chate, sa rozvíja komorný príbeh o potrebe lásky, nenávratných životných zvratoch a čakaní na zjavenie. Režisér a scenárista, Róbert Šveda, známy najmä vďaka televíznym seriálom Mesto tieňov, Dr. Ludsky či Odsúdené nadväzuje vo svojom druhom filme na debut Démoni. (oficiální text distributora)

hygienik odpad!

Keby som Anjelov hodnotil v čase ich kinopreniéry, bol by som milosrdnejší, lebo Švedovi Démoni sa mi vtedy veľmi páčili. Lenže v kontexte tuzemskej tvorby z roku 2017, predovšetkým filmu Špina, vyznievajú Anieli toporne a komicky nepresvedčivo. Popri nich vyzerá aj uspávacia Piata loď ako akčný film. ()

jiri.twist

Film, na který se nezapomíná, i když do dokonalých výšin má daleko. Ano, komorní, dokážu si představit jej jako divadelní hru, kde kulisy by byly ve stylu chaty a pár "stromů" jako les. Film, který má klady i zápory. To druhé pominu a z toho, co bych chtěl vyzdvihnout, je to především se věnování se tématu queer. Film, ve kterém se hned nevyznáte, někteří jej třeba i vypnou nebo pomyslně hodí do koše. Ale stopu ve mě zanechal. Jen ten "tajemný mladík" - v něm jsem se dlouho nemohl vyznat, stále jsem nevěděl, zda je to "něco" jako přitroublý Maďar z filmu Vesničko má středisková a nebo Joe Black v podání Brada Pitta ... 5655 ()

Anderton

Šveda je bezpochyby odvážny tým, že sa snaží nakrúcať v slovenských pomeroch filmy o homosexuáloch a ich pocitoch, čo je, netreba si nič nahovárať, u nás v širšom merítku stále nie príliš akceptovateľná téma. Anjeli ponúkajú viacero typov postáv, od snahy o tú komplexnú (Bebjak) až po čisto jednorozmernú (Jackuliak) a dokonca aj takú, ktorá nemá žiadnu charakteristiku, na konci nás v tomto smere ale čaká isté nečakané prekvapenie. V konečnom dôsledku ale Anjeli, napriek pozitívam, pôsobí skôr ako televízny film, raz s kvalitnými, inokedy skôr s menej presvedčivými dialógmi. ()

elelajla odpad!

Mojím prvotným úmyslom bolo zhrnúť komentár do vety: "Radšej vložiť penis do mraveniska a poliať sa kyselinou chlorovodíkovou ako ešte raz vidieť tento film." Bolo by to však prehnané. Pretože Anjeli nie sú film. Je to úplne konvenčný, nudný !slovenský! seriál bez jediného nápadu prezlečený za celovečernú drámu. Seriálové herectvo, seriálová kamera, seriálové dialógy. Trápne seriálové pokusy o vtip. Otravné seriálové hudobné motívy. Klišé na klišé... Aha, vlastne tá homosexualita! To je predsa úplne nové, také provokatívne, priam filozofické... bohužiaľ, milí tvorcovia (ako sa len teším, že tento komentár čítate) to nestačí. Aby som však za svoju kritiku nebol obvinený z trestného činu homofóbie, predstierajme, že hlavným protagonistom je žena. Čo to mení na sračkoidnosti tohto diela? NIČ. Ak si myslíte, že zo mňa hovorí/píše zlosť či škodoradosť, mýlite sa. To smútok a sklamanie ma prinútili ohodnotiť 2OO filmov, aby som toto mohol napísať. Režisér sa totiž kdesi vyjadril, že film točil na vlastný fotoaparát a všetci na ňom spolupracovali bez nároku na honorár. Ja, naivný, som z toho pochopil, že tým mal absolútnu tvorivú slobodu (v rámcii technických možností). Ak ju jeden skúsený a v rámci nášho (chorého) televízneho prostredia úspešný režisér využil na to, aby spravil toto... Slovenský film si ešte na svoje prebudenie počká. Na záver by som rád dodal zoznam svetlých stránok filmu: ()

Havenohome

Projekt nadobúda Ed Woodovský rozmer prihliadnuc na okolnosť, že režisér ho napísal ako príbeh odohrávajúci sa v zime a počas Vianoc. Narýchlo sa dozvedel, že ho budú točiť v lete, a že na umelý sneh nie su peniaze. Do mesiaca musel scenár prepísať a po zhliadnutí filmu musím povedať, že jediné, čo na ňom prepísal je asi len ročné obdobie. Zo ZIMA na LETO. Preto keď pozeráte Anjelov, stále sa pýtate wtf? Načo si tam usporiadali Vianoce v lete? Načo sa prechádzajú po lese a spomínajú, ako kedysi s rodičmi hľadali vianočné stromčeky? Prečo uviazne heteropár na chate plnej homosexuálov? (V zime by stačil závej snehu, z ktorého by auto nemohli vytiahnuť. Vo filme sa táto motivácia nahradí nekonečným čakaním na servis.) A čo celá symbolika Anjelov? Nakoniec to však nie je ani ten Ed Wood, ale len hodina a pól seriálovej nudy v ikea kulisách. Režisér sa nechal počuť, že v tomto filme zabudoval množstvo intertextuálnych odkazov na Bergmana, Woodyho Allena, Tennesseho Williamsa atď. Ja som tam nenašiel ani jeden. Dúfam, že Ingmar má širokú truhlu, lebo pri takýchto drístoch sa musí statočne v hrobe obracať. ()

• „S Dianou Kacarovou sme mali pripravený scenár celovečerného filmu Čubírková (2010). Je to veľmi náročný projekt a nám sa nepodarilo získať dostatočné finančné prostriedky na jeho natáčanie z dotácie Audiovizuálneho fondu. Celý štáb bol od minulého roku pripravený na nakrúcanie. Zrazu tu ale zostalo prázdne miesto, a pritom ľudia mali chuť niečo robiť. Tak sme začali špekulovať, že vytvoríme čosi spontánne, možno trochu punkové, hlavne "low budget". Vytiahol som teda zo šuplíka námet, ktorý je voľným pokračovaním môjho debutu Démoni (2007)," prezradil Róbert Šveda. (ČSFD)
  • Natáčení trvalo 12 dní, a to v Plaveckom Štvrtku. (Sufferer)