Vesnice roku (studentský film)

Krátkometrážní / Komedie

Česko, 2011, 39 min

Pre mňa jasný kandidát na celovečerný remake, prípadne seriál. Moravec je veľmi talentovaný režisér a budúcnosť má pred sebou. Tu dokázal ukočírovať také hviezdy ako Vetchý, či Budař, ktorí si natáčanie evidenten užívali. Práve obsadenie je spoločne so scenárom najväčšou devízou filmu. Na krátkom priestore je veľmi veľa vtipných, ale reálnych situácií, ktoré dokonale vystihujú našu mentalitu. Skvelá práca. "Neříkej hovno, když jíž fašírky."... 70%(3.12.2013)

• honajz

Co říct? Herci hrají hezky, kamera se snaží, jeřáb tu dokonce máme, slušný kompars, dobrý střih. To jo. Ale celkový nápad je jak povídka z Bakalářů, dvojnásobně dlouhá, navíc je asi každému hned jasné, jak to dopadne. Být to více hozeno do crazy (tedy více motivů jako muzeum hrnečků od oušek, letní kino tedy divadlo apod.), šel bych s hodnocením výš, protože u crazy ten příběh není až tak potřeba. Ale tohle je tak nějak mezi crazy a realitou, resp. pokusem být jako mladý Forman a pojmenovat ty české zlořády a boly. Jenže je to povrchní, z pohledu poněkud kavárenského, se spoustou nedotažených možností včetně vedlejších postav. Vadí mi i ten rádoby pokus o rádoby poetiku seriálu Obecní přebor. Některé vtipy už časem nejsou vtipné (flašky od piva). A konec je takový nijaký, no.(31.7.2013)

Možná bych šel s hodnocením i výš, kdyby šlo o pilotní díl zamýšleného seriálu. Pokud jím není, krouží mi hlavou spousta v ději nastolených a nezodpovězených otázek: Pokud mají Vetchý a Vlasáková potomka, jemuž je přes 20 let, kde je mu konec? Kdo byl před lety zmizelý občan, jehož ostatky jsou náhodně nalezeny na pozemku bývalého starosty? Šlo o vraždu? Zůstal, nebo nezůstal Vetchý starostou po událostech na konci? Dočká se, nebo nedočká ambiciózní Budař nějakého povýšení? Co je ochoten pro to udělat? Nebude Vetchého vydírat skrz tu kostru? V podobných prchavých epizodách a letmých zmínkách o něčem, k čemu už se pak nikdo nevrací, se skrývá tolik dramatického potenciálu, že bych takový seriál docela s chutí sledoval. Pokud je to ale jen jednorázová věc, jde spíš o lepší průměr. 60%(7.3.2012)

Po výborných Sedláčkových Mužích v říji další povedená formanovská komedie o současném každodenním venkovském životě, aneb jak docílit získání dotace za titul Vesnice roku. Ve filmu zůstává spousta nezodpovězených otázek, které starosta Ondřej Vetchý přechází s ledovým klidem, aby se mu povedlo postavit kanalizaci a čističku odpadních vod... to vytváří ve filmu výbornou atmosféru a představuje starostování malé obce, jaké v současnoti asi opravdu je. Starostování, které se řídí nepravidelným cyklem státních dotací a ministerských oběžníků, kterým se podřizuje veškerý život v obci.(8.3.2012)

Někdy se můžete snažit být sebelepším starostou, ale ta urputná snaha jít doslova přes mrtvoly vám pořádně podkope nohy. Hořce vtipný příběh jedné vesnice, skvělé vyprávění, které se jen tak někomu v necelých 40 minutách rozvinout nepodaří, výborně propracované i zahrané charaktery postav a spousta dobře promyšlených vtipných detailů jsou jasným znamením, že film opravdu stojí za to zhlédnout.(4.3.2012)

• - Film se natáčel v obci Sedlčánky u Čelákovic a ve filmu je použit její pravý název. (V7M)

• - Jednoho z členů výběrové komise si zahrál opravdový starosta Čelákovic Josef Pátek. (Vodnářka)

• - Jedná se o první magisterský hraný film na půdě Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. (V7M)