Čihajafuru

• Japonsko ちはやふる (více)
Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní
Japonsko, (2011–2020), 28 h 45 min (Minutáž: 22–25 min)

Předloha:

Juki Suecugu (komiks)

Asami Seto, Mamoru Mijano, Tóru Nara, Ai Kajano, Kazuja Nakai, Unšó Išizuka, Hóko Kuwašima, Ikue Ótani, Daisuke Sakaguči, Kendži Hamada, Aja Endó, Cubasa Jonaga (více)

Série(3) / Epizody(75)

Chihaya, Arata a Taichi boli dlhé roky najlepšími priateľmi, ktorých spájala spoločná vášeň pre starú japonskú hru zvanú "Karuta". Arata sa však musel odsťahovať a Taichi a Chihaya šli na rozdielne stredné školy. Keď sa opäť stretnú, Chihaya dúfa, že všetko bude také, ako predtým. Zistí však, že Arata už prestal karutu hrať. Dievča to tak nenechá rozhodne sa v Aratovi opäť prebudiť jeho stratenú hráčsku vášeň. (Chinese Ashio)

Recenze uživatele Hees k tomuto seriálu (3)

Čihajafuru (2011)

V celku zaujímave anime, ktoré sa zameralo na hranie Japonskej karetnej hry Karuto, v ktorej si rozložíte pred seba dvadsaťpäť kariet a súper tiež a keď ich čítajúci prečíta máte ich čo najrýchlejšie zobrať, alebo "vyštuchnúť" z hracej plochy. Chihayafuru v podstate túto hru propaguje vo veľkej miere pretože pre ostatných mimo Japonsko táto hra bola dosť neznáma. Takáto hra sa zdá na prvý pohľad jednoduchá, ale je nesmierne zložitá. Všetko ostatné ide v tomto anime do úzadia a dokonca aj láska, ktorá tam síce je v jednom prípade jasná v druhom nejasná. Bavili ma obe série približne rovnako a až na konci druhej série mi začala tá hra liezť už na nervy. Vo svojej podstate je anime stále o tom istom. Hlavný hrdinovia chcú byť najlepší v hraní karuta a preto stále idú na iný turnaj, alebo sa na nejaký turnaj pripravujú a podobne. Takže kto anime neprepadne v prvých dieloch tak nič iné v ňom žiaľ nenájde. Kľúčom k tomu, že mne sa anime páčilo bolo to, že mňa dané turnaje a vylepšovanie sa hlavnej hrdinky Chihaye bavili. Ak by ma to nebavilo môžem toto anime okamžite "dropnúť" čo ja nikdy v podstate nerobím (hehe) z dôvodu, že by mi to nemalo čo iné dať. Takže áno kritizovanie Chihayafuru je na mieste, že divákom neposkytuje širšie spektrálnu zábavu. Chihaya sa správala divne z dôvodu, že jediné čo videla bol svet Karuta a nič iné. Naopak iné postavy dokázali byť súčasťou aj iného sveta a nešlo im len o Karuto. Chihaya je prototypom postavy, ktorá má slabší rozum, ale keď sa do niečoho vrhne tak do toho ide naplno a v tomto prípade je to hranie karetnej hry. Je Chihaya niekto ako Naruto? (atď). Mashima zrejme Karuto hral z úplne iných pohnútok, ako ostatní hráči v prvej sezóne (keď sa bavíme len o postavách z prvej sezóny). Mashima je prototypom rozmýšľajúcej postavy a teda na jeho "bedrách" je toho veľa. Arata je zaujímavá postava takzvaného "tichého zabijaka" (niečo ako Šatan?), ktorý toho veľa nenahovorí a má vášeň pre Karuto. Hlbšie sa, ale nedozvieme o čo Arata usiluje a čo je jeho skutočným zámerom aj z dôvodu, že neskôr sa vo veľa dieloch nevyskytuje (druhá sezóna). Áno v anime je v podstate milostný trojuholník, ale bohužiaľ ten trojuholník je veľmi slabý a nemá rovnako silné všetky strany. Pochopíte keď pozriete anime Chihayafuru. Pokračovanie Chihayafuru 2 (Druhá sezóna). ()

Season 2 (2013) (S02)

Toto je druhá sezóna anime Chihayafuru . V druhej sezóne sa klub karuta na škole rozrastie o dve nové postavy. A tiež sa v podstate rozšíri milostný trojuholník o jednu stranu, ale nič výnimočné sa touto zmenou nestane. Kvalitatívny rozdiel medzi prvou a druhou sezónou nie je taký veľký, aký je rozdiel tu na csfd a to až šestnásť percent (dňa 11.10.2015). Druhá sezóna ide úplne v šľapajách tej prvej a hrdinovia proste chodia po turnajoch a turnaj strieda ďalší turnaj. Postavy si zachovávajú stále svoje rovnaké správanie a dve nové postavy sú tu hlavne preto aby nebola nuda z toho, že to je stále o tom istom. Ja som sa v podstate bavil rovnako ako v prvej sezóne a vedel som pozerať diel za dielom a to je u mňa tiež merítkom kvality. Myslím, že jediné čo je lepšie v druhej sezóne je to, že hlavný hrdinovia začnú dosahovať úspechy a vypracujú sa na vyššiu úroveň a ešte viac sa kladie dôraz na rôzne techniky hrania Karuta, ale len o vlas viac (viac sa už nedalo). A keď všetci hráči napredujú v hraní karuta tak Mashima napreduje aj inak a to tým, že dospieva a stáva sa z neho muž, ktorý to nemá ľahké. Čiže ak by som hľadal nasilu niečo čím je táto druhá sezóna lepšia, tak by sa mi to podarilo, ale v skutočnosti hodnotím obidve úplne rovnako a možno by som našiel aj niečo čím bola lepšia prvá sezóna, ale predsa len toto je komentovanie druhej. Chihaya bohužiaľ nevystúpila zo svojho tieňa a zamerala sa proste len na hranie hry a nič ďalšie nešlo na povrch. Aj keď Chihaya mala mimo hry nejaké zaujímavé momenty, ale divák mohol len hádať čo znamenajú. Arata sa emocionálne divákom vzďaľuje z dôvodu, že vo veľa dieloch nie je. Kanade som nespomenul v komentári k prvej sezóne a ona je v druhej aj v prvej sezóne na to aby približovala krásu jednotlivých básní, ktoré majú veľmi zaujímavé významy a sú krásne. Nový hrdinovia a to Sumire, ktorá sa pripojila ku karetnému klubu z vlastnými úmyslami, alebo Akihiro s jeho vyplazeným jazykom neboli až takými zaujímavými postavami. A tiež ani Tsutomu Komano, ktorý robil v podstate "supporta" (pomocníka) celému týmu. Takže pre tých čo bavila prvá sezóna druhá bude baviť podobne, alebo niekoho viac a pre tých čo ich to nebavilo tak tí druhú pozerať nebudú. Hodnotím Chihayafuru 2 zhodne ako prvú sezónu. ()

Season 3 (2019) (S03)

Naozaj, naozaj výborných prvých možno desať či dvanásť dielov tretej série Chihayafuru, neveril som, že niečo dokáže prekonať prvé dve série, ale tieto prvé diely sú plné napätia, ešte lepšieho spracovania a hlavne toho čo som od tretej série očakával a to vynikajúcich zápasov v tejto zaujímavej kartovej hre. Áno musím povedať, že v tejto tretej sérii aj trocha vyplávajú nejaké nové city na povrch čo sa týka romantiky, ale nie nie to nič nejako extrémne, skôr sa anime sústreďuje na tú kompetitívnosť medzi hlavnými hrdinami a medzi ďalšími hrdinami, ktorých sme spoznali. Tiež sa viac priestoru venuje Kráľovnej a kráľovi, čo je naozaj žiadúce, lebo si možno nájdu, aj tieto postavy svojich fanúšikov a zaujímavá postava je tak isto Haruka, ktorá bola vlastne na materskej, ale má vášeň proste hrať Karutu. Anime sa samozrejme ťažko porovnávajú čo sa týka sérii, lebo treba zobrať aj čas čo uplynul medzi sériami. Dlhých 7 rokov pre celú scénu anime znamená obrovské rozdiely a tak teda trojka rozhodne vylepšila zážitok, atmosféru, hudbu a čokoľvek, ale je to aj za to, že je proste vydaná o sedem rokov neskôr. Nebiť toho, že anime stráca trochu na sile v posledných dieloch a to len preto, lebo prvé diely sú naozaj našliapané kvalitou povedal by som, že toto anime je perfektné. ()