Číslo 5 žije 2

Short Circuit 2

Číslo 5 žije II

Komedie / Rodinný / Sci-Fi

USA, 1988, 110 min

Ben Jahrvi (Fisher Stevens) se po vyhazovu z Nova Electronic snaží uživit výrobou hraček - malých robůtků vyrobených dle vzoru jeho přítele, robota Johnnyho 5. Právě dostal zakázku od velké hračkářské společnosti, vyrobit stovky takovýchto robůtků - a k tomu potřebuje pomoc. Nejprve obchodníka s Rollexkama Freda, a pak i samotného Johnnyho 5. Problém ale je, že na továrnu, ve které mají dílnu si dělají zálusk dva zlodějíčci, a to hlavně z důvodu, že hnedka přes ulici je velká banka... Pokračování úspěšného filmu, které - jak už to u druhých pokračování bývá - je minimálně o třídu horší než jeho starší bratříček. Autoři se z příběhu oblíbeného robota snaži vytřískat ještě nějaký prachy, a tak musel vzniknout druhý díl. I když je příběh o hodně slabší, pořád je zde Ben Jahrvi - s jeho roztomilou indoangličtinou (indočeštinou) a samotný Johnny 5, který určitě slabší povahy ke konci dovede k pláči. Ale nebojte, určitě všechno dobře dopadne, a pokud budeme hodní, za pár let si i na Johnnyho 5 v Hollywoodu vzpomenou, a možná se dočkáme ještě dalších dílů..(2.12.2008)

Toto pokračovanie v ničom nezaostáva za svojim predchodcom. Jednoduchá, rodinná, americká sci-fi komédia. Tak sa mi zdá, že sa mi to páči ešte aj o máličko viacej ako jednička. Možno aj preto, že sa z toho vytratil ten militárny, armádny, nádych a asi tiež aj opozeraný Steve Guttenberg. Tento krát sa do hlavnej ľudskej úlohy pretlačil Fisher Stevens, ktorý hodne bodoval už v prvej časti. Ako ambiciózny prisťahovalec, vynálezca, Ben Jahrvi bol opäť výborný. Pobavil som sa. "Číslo päť žije 2". ***(10.11.2011)

Pre mňa je toto moje ,,prvý krát" s číslom 5. Som jeden z mnohých, ktorí vyrastali na kazetových kultovkách ako NEKONEČNÝ PRÍBEH, E.T. alebo SÚBOJ TITANOV, toto sme ale doma na VHS nemali, preto to nebolo súčasťou môjho detstva, čo teraz ľutujem, pretože ten milý, občas nemotorný, zato vynaliezavý a vtipný robotko mohol byť dobrým virtuálnym kamošom :). Milé prekvapenie, malo to vtip a perfektnú atmosféru končiacich 80. rokov. Za mňa 80%.(3.5.2020)

"Nejsem Mitsubishi, jsem Johnny pětka." Návrat po datech bažícího robota mě potěšil. Číslo 5 mne opět nezklamalo a Benovo komolení američtiny rovněž neztratilo na kvalitě, ale příběh bohužel nebyl zdaleka tak zábavný. Zejména proto, že obsahoval příliš melancholických pasáží, kdy je Johnny smutný z toho, že je málo člověk, Bůh ho nemá rád a padouši se neštítí ho rozmontovat. Naštěstí si punkáč Johnny občas parádně zařádil a Ben k tomu přihodil telefonování z kalkulačky, ale ani to tu čtvrtou hvězdu tentokrát nezachránilo.(23.4.2016)

Dvojku som tiez videl v kine a takisto sa mi pacila aj ked ma mrzelo, ze tu nie su postavy Stephanie a Crosbyho, takze skôr ako pokracovanie to vyzera ako spin-off. Druha vec, ktora mi na dvojke dnes vadi, ze uz postrada tu naivnu atmosferu, ktoru mala jednotka a pôsobi to viac priblblejsie. Z postav sa okrem roztomileho Johnyho vratil uz len roztrzity a vtipny Ben Jabituya, ktory ale zmenil dabera a namiesto Bartosku ho dabuje Kaiser, takze pôsobi este komickejsie. Namiesto Ally Sheedy tu je dalsia kraska Cynthia Gibb, ale jej postava nie je ani zdaleka tak sympaticka ako Stephanie. Takisto novy hlavny hrdina, ktory sa z parchanta zmeni na dobraka je menej zaujimavy ako Crosby. Akurat zaporaci su tu hnusnejsi. Hlavne ten tucko a scena, ked rozmlatia Johnyho bola pre mna v detstve dost kruta. Dnes som to uz rozdychal v pohode, ale rozhodne som si tu scenu nevychutnal. Celkovo je dvojka o 2 triedy horsia ako jednotka, ale kedze je jednotka dokonala, tak aj dvojka je stale nadpriemerny film, ktory stoji za to. Skoda, ze nikdy nevznikla trojka, ktora by sa znova venovala Stephanie a Crosbymu. 6/10. P.S: Volly, ci jak sa ten bazmek od Pixaru vola je mizerna sracka, ktora sa na Johnyho nechyta.(5.11.2016)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu. (Terva)

• - Nesrozumitelné Oskarovy (Jack Weston) instrukce dvěma ozbrojeným kumpánům ve scéně, kdy je na chvíli polapen Číslem 5 na stromě, v českém dabingu nedávají smysl. Jde o nepřeložené věty ve variantě anglické pig-latin: „act-ay ared-scay“ a „et-gay ehind-bay im-hay“. Tato mluva se vyskytne i v pozdější scéně. (mykhal)

• - V prvním díle filmové série ztvárnil Fisher Stevens postavu jménem Ben Jabituya. V tomto pokračování se však role jmenuje Ben Jahrvi. Důvod změny nebyl uveden. (Terva)