John Henry Irons je konstruktér zbraní a génius v oblasti metalurgie, který s pomocí počítačové expertky Susan Sparksové vyvíjí pro americkou armádu ochranná brnění a novou akustickou zbraň, která nezabíjí, pouze nepřítele zneškodní a vyřadí z boje. Když je však jeho projekt sabotován bezohledným nadřízeným Burkem a Susan je při explozi v laboratoři zraněna zříceným panelem tak vážně, že skončí na vozíčku, rozhodne se znechucený Irons proti Burkovi svědčit. Poté co dosáhne jeho propuštění z armády, sám z projektu odejde. Vzápětí se však stane svědkem bankovní loupeže, provedené s pomocí své revoluční zbraně. Lupiči uprchnou dřív, než stačí cokoli zjistit. Následné pátrání ho přivede k Burkovi, který chce akustickou zbraň vyrábět a prodávat nejen pouličním gangům v Los Angeles, ale také teroristům po celém světě. Obrátí se na strýčka Joea a Susan a s jejich pomocí vytvoří ve své laboratoři speciální brnění, odolné všem klasickým zbraním i akustickým puškám. Zanedlouho se pak objeví v ulicích jako superhrdina, přezdívaný Steel, který potírá zločin a přes všechny překážky se chystá k rozhodujícímu střetnutí s Burkem. (TV Nova)

Trailer

Hellboy

V tomhle filmu je snad všechno špatně. Naprosto televizní vzhled, mizerná režie a neherecké výkony toho obra v hlavní roli, pitomej scénář, který nedokážu k ničemu přirovnat, to vše film jednoznačně řadí nejen mezi 21 nejhorších komiksových adaptací, ale zcela určitě i mezi nejhorší filmy vůbec. Černoši mohou být rádi, že mají "svůj" superhrdinský film (než teda někdo konečně natočí Luka Cage), ale myslím, že i oni by se bez týhle kejdy radši obešli. Vůbec se Warnerům nedivím, že tenhle skvost ani nevyšel na DVD, takže se teď dose těžko shání. Vážně, dívat se na to nedalo. K filmu nemám žádný nostalgický vztah z dětství a proto mi nedělá problém ho po zásluze odpálit. Ani nevím proč tomu nedám odpad (asi proto, že na Steelovi mi vůbec nezáleží, narozdíl od zmršeného Captaina Ameriky z roku '90). Ohledně komiksové předlohy: John Henry Irons alias Muž z ocele (což je jinak jedno z mnoha označení Supermana) se poprvé objevil v Adventures of Superman #500 v roce 1993. Poté, co byl Superman zabit v souboji s Doomsdayem, Irons se rozhodl pokračovat v jeho odkazu. Po vzoru marvelovského Iron Mana si sestrojil železné brnění a vyrazil do ulic konat dobro. Supermanský znak "S" na hrudi ale nepoužíval, protože věděl, že se často dostane za hranici zákona... Podobné filmy: Captain America (1990), Fantastic Four (1994), Nick Fury (1998). ()

tron odpad!

V 90. rokoch sa síce urodilo aj zopár kvalitnejších komiksoviek (Batman sa vracia) a ku koncu desaťročia sa zrodil výnimočný Blade, predznamenávajúci pomaly ale isto sa blížiacu novú vlnu "inteligentnejších" komiksoviek (naplno odpálenej v roku 2000 prvými X-Menmi). Ale väčšinou, ak v týchto rokoch vznikol nejaký komiksový film, šlo o zlo kalibru Batmana a Robina, oproti ktorým diskotékový Batman navždy s Valom Kilmeorm pôsobil ako oscarové veľdielo. No a potom vzniklo pár fakt strašných komiksoviek. Vrátane Supertajnej zbrane na motívy DC komiksu, ktorý, priznám sa, absolútne nepoznám. Film je však strašný. Nejakej múdrej, hollywoodskej, pomazanej, producentskej hlave napadlo, že by nemuselo byť od veci vraziť 16 miliónov do komiksovej značky, ktorú nikto nepozná a že by zároveň mohol jednou ranou vytvoriť nielen hit, ale i počiatok novej série a v neposlednom rade novú hereckú hviezdu. Tá sa mala stať zo slávneho basketbalistu, gigantického Shaquillea O´Neala. A celé to odrežíroval Kenneth Johnson, autor veľdiela Číslo 5 žije II a niekoľkých televíznych celovečerákov z WTF série Lebkáči. Neviem, či ten nápad nepochádzal zo Shaquilleovej hlavy, keďže sa na snímke podieľal ako producent. Ďalšou absurdnou producentskou osobou tohto prepadáku bol legendárny americký hudobník Quincy Jones a aby bol WTF dojem dostatočne extrémny, v podpornej úlohe sa objavila legenda blaxploitationu, Shaft Richard Roundtree. O tom, ako to celé nakoniec dopadlo, sa asi nemusíme príliš dlho baviť. Dopadlo to proste hrozne. Presne kvôli takýmto "zážitkom" mali komiksové filmy až do príchodu X-Menov (a vlastne ešte dlho po nich) takú zlú povesť. Film ukážkovo, príšerne prepadol, kritici ho roztrhali v zuboch, diváci v kinách umierali v masovom meradle, ďalšieho dielu sme sa nikdy nedočkali a výsledok bol dokonca taký strašný, že sme sa dodnes nedočkali ani rebootu. Shaquille má síce na akčnú rolu patričné fyzické parametre (2 metre a 16 centimetrov, ufff), ale to je asi tak všetko. Krvavou zaujímavosťou je, že v rovnakom roku Hollywood na dlhé desaťročia odpravil aj inú menej známu komiksovú značku s černochom v hlavnej úlohe a to Spawna. Ten, hoci sa tiež radikálne nevydaril, pôsobí oproti Supertajnej zbrani ako fenomenálne superdielo. ()

NinadeL

Velice špatná DC komiksovka, navíc s minimem Claire Stansfield. Její tři scény a trojice kostýmů se nese v tomto duchu - hraje sexy sekretářku, jejíž předností jsou dlouhé nohy v černých silonkách - ale bohužel se příliš zastává svého šéfa, takže jeho novému parťákovi začne vyhrožovat (což v kalhotovém kostýmu vůbec nevyzní) - a proto se jí onen padouch postará o rychlou smrt při "nehodě" ve výtahu (a to už vůbec není sexy, protože má na sobě venkovní kabát). A padouchem je Judd Nelson, jehož jedinej snesitelnej film byl Otec rock'n'rollu: Příběh Alana Freeda, což není mnoho. Není o čem. Zbytek je vata. ()

choze

Filmová 90. léta zaznamenala vedle jiného invazi černých superhrdinů (po komediálním METEOR MANOVI A BLANKMANOVI nastoupili velkoryseji orozpočtovaní temní frajeři SPAWN a BLADE) a basketbalových hráčů (Michael Jordan, Dennis Rodman). STEEL podle stejnojmenného komiksu od DC s Shaquilem O´Neillem v titulní roli se veze na obou vlnách. I já ho tu kdysi odstřelil jako naivní komiksovku pro děcka a tou taky je, nicméně je to dětská komiksovka příjemně svižně odvyprávěná a po akční stránce obratně těžící hubeňoučký šestnáctimilionový rozpočet (mezi námi to byl propadák jako když vyšije a u nás šel rovnou na video). Shaq je sice příšerný herec, který v civilu působí jako vytlemené retardované přerostlé dítě a v kostýmu se pak mimořádně tupě xichtí, ale má sympatickou parťačku a Judge Nelson je přesvědčivý hajzl. A ústřední hudební motiv si na sklonku dne ještě stále pobrukuju. ()

Asia_Power

Černej robocop hadr. Na 217 cm vysokýho Šakýla muselo padnout tolik železa na outfit, že kdyby se objevil u nás v Dc, tak ho většinová menšina během minuty komplet vysvlíkne a tu tunu železa odtahá do šrotu. Tím by supertajná zbraň skončila a bylo by to zábavnější než tahle akčárna. Největší záhadou pro mě je, jak tohle mohlo sežrat 16 mega v rozpočtu. Šakýl byl buď hodně drahej nebo si někdo kurevsky namastil kapsu. Ano, bééé je správně. ()

• Scénárista Kenneth Johnson vzal svůj skript mezi losangeleské děti, aby přispůsobil dialog současné mládeži. (Terva)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného komiksu (1993) Johna Henryho Ironse. (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)