Supertajná zbraň

Supertajná zbraň

Akční / Krimi / Sci-Fi

USA, 1997, 97 min

• solskjaer

Jeden z nejhorších, nejtrapnějších a nejubožejších filmů , které jsem kdy viděl. Basketbalista Shaquille O´Neal by se měl držet svého koše a míče a hraní nechat na někom kdo tomu rozumí a Kenneth Johnson by se měl vzpamatovat vždyť zas tak špatný režisér to není aby se musel takhle veřejně ztrapňovat. Ve filmu jsem absolutně nepochopil ten krunýř co měl Shaquílle na sobě a když to tak vezmu nepochopil jsem vlastně nic. Hlavně však proč byla takováto blbost natočena!(24.11.2004)

• Hapretor

Total hovadina. Ale zasmál sem se u toho. Jako parodie na Iron Mana, Bat Mana a Robocopa dohromady celkem ucházející. Nejlepší fór byl s tim střílejícím invalidním vozíkem - to sem fakt čuměl, co ještě vymysleli. Takovej bude používat Bat Man v důchodu. A abych nezapomněl - Šakír Ou Nula je strašná držka.(10.8.2012)

• Hellboy

V tomhle filmu je snad všechno špatně. Naprosto televizní vzhled, mizerná režie a neherecké výkony toho obra v hlavní roli, pitomej scénář, který nedokážu k ničemu přirovnat, to vše film jednoznačně řadí nejen mezi 21 nejhorších komiksových adaptací, ale zcela určitě i mezi nejhorší filmy vůbec. Černoši mohou být rádi, že mají "svůj" superhrdinský film (než teda někdo konečně natočí Luka Cage), ale myslím, že i oni by se bez týhle kejdy radši obešli. Vůbec se Warnerům nedivím, že tenhle skvost ani nevyšel na DVD, takže se teď dose těžko shání. Vážně, dívat se na to nedalo. K filmu nemám žádný nostalgický vztah z dětství a proto mi nedělá problém ho po zásluze odpálit. Ani nevím proč tomu nedám odpad (asi proto, že na Steelovi mi vůbec nezáleží, narozdíl od zmršeného Captaina Ameriky z roku '90). Ohledně komiksové předlohy: John Henry Irons alias Muž z ocele (což je jinak jedno z mnoha označení Supermana) se poprvé objevil v Adventures of Superman #500 v roce 1993. Poté, co byl Superman zabit v souboji s Doomsdayem, Irons se rozhodl pokračovat v jeho odkazu. Po vzoru marvelovského Iron Mana si sestrojil železné brnění a vyrazil do ulic konat dobro. Supermanský znak "S" na hrudi ale nepoužíval, protože věděl, že se často dostane za hranici zákona... Podobné filmy: Captain America (1990), Fantastic Four (1994), Nick Fury (1998).(24.6.2009)

• tron

V 90. rokoch sa síce urodilo aj zopár kvalitnejších komiksoviek (Batman sa vracia) a ku koncu desaťročia sa zrodil výnimočný Blade, predznamenávajúci pomaly ale isto sa blížiacu novú vlnu "inteligentnejších" komiksoviek (naplno odpálenej v roku 2000 prvými X-Menmi). Ale väčšinou, ak v týchto rokoch vznikol nejaký komiksový film, šlo o zlo kalibru Batmana a Robina, oproti ktorým diskotékový Batman navždy s Valom Kilmeorm pôsobil ako oscarové veľdielo. No a potom vzniklo pár fakt strašných komiksoviek. Vrátane Supertajnej zbrane na motívy DC komiksu, ktorý, priznám sa, absolútne nepoznám. Film je však strašný. Nejakej múdrej, hollywoodskej, pomazanej, producentskej hlave napadlo, že by nemuselo byť od veci vraziť 16 miliónov do komiksovej značky, ktorú nikto nepozná a že by zároveň mohol jednou ranou vytvoriť nielen hit, ale i počiatok novej série a v neposlednom rade novú hereckú hviezdu. Tá sa mala stať zo slávneho basketbalistu, gigantického Shaquillea O´Neala. A celé to odrežíroval Kenneth Johnson, autor veľdiela Číslo 5 žije II a niekoľkých televíznych celovečerákov z WTF série Lebkáči. Neviem, či ten nápad nepochádzal zo Shaquilleovej hlavy, keďže sa na snímke podieľal ako producent. Ďalšou absurdnou producentskou osobou tohto prepadáku bol legendárny americký hudobník Quincy Jones a aby bol WTF dojem dostatočne extrémny, v podpornej úlohe sa objavila legenda blaxploitationu, Shaft Richard Roundtree. O tom, ako to celé nakoniec dopadlo, sa asi nemusíme príliš dlho baviť. Dopadlo to proste hrozne. Presne kvôli takýmto "zážitkom" mali komiksové filmy až do príchodu X-Menov (a vlastne ešte dlho po nich) takú zlú povesť. Film ukážkovo, príšerne prepadol, kritici ho roztrhali v zuboch, diváci v kinách umierali v masovom meradle, ďalšieho dielu sme sa nikdy nedočkali a výsledok bol dokonca taký strašný, že sme sa dodnes nedočkali ani rebootu. Shaquille má síce na akčnú rolu patričné fyzické parametre (2 metre a 16 centimetrov, ufff), ale to je asi tak všetko. Krvavou zaujímavosťou je, že v rovnakom roku Hollywood na dlhé desaťročia odpravil aj inú menej známu komiksovú značku s černochom v hlavnej úlohe a to Spawna. Ten, hoci sa tiež radikálne nevydaril, pôsobí oproti Supertajnej zbrani ako fenomenálne superdielo.(19.12.2004)

• blackJag

Nejapná komiksovka druhého sledu, "rekvírující" svůj potenciál z neuvěřitelné topornosti někdejší basketbalové hvězdy Shaqa O´Neala (kterou vhodně krotí případný dabing) a hloupého scenáristického syžetu. Vážné notování filmu vůbec nesedí (mělo jít raději o parodii ve stylu MYSTERY MEN), co přednesená replika, to výživná oběť na oltář trapnosti a ústřední záporák? Judd Nelson je stejně mimo, jako celý film. Cenit si lze na podobném produktu jen jediného - snahy filmařských řeholníků, kteří svou slušnou prací zaručují, že celý snímek přes svoji nezpochybnitelnou nepovedenost nepůsobí jako amatérská sračka typu OCELOVÉHO MUŽE. 30%(22.8.2012)

• - Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného komiksu (1993) Johna Henryho Ironse. (Terva)

• - Scénárista Kenneth Johnson vzal svůj skript mezi losangeleské děti, aby přispůsobil dialog současné mládeži. (Terva)