Shakugan no Shana - Final

(série)
Japonsko, (2011–2012), 10 h (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Jašičiro Takahaši (komiks)

Hudba:

Kó Ótani

Rie Kugimija, Satoši Hino, Šizuka Itó, Akeno Watanabe, Ajako Kawasumi, Hóko Kuwašima, Kendži Nodžima, Mamiko Noto, Micuo Iwata, Nanae Kató, Ai Kajano (více)

Epizody(24)

Tato série navazuje na události série druhé. Shana a Kazumi čekají na Yujiho rozhodnutí, za kterou z nich přijde. Objeví se u Shany, ale najednou zmizí a to bez jakékoliv stopy, že kdy vůbec existoval. Jedinou jejich nadějí zůstávají dopisy, které mu obě poslaly. Při pátrání po Yujim však zjišťují něco šokujícího. Objeví se totiž jako vůdce protistrany Bal Masqué. Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. Jedno je ale jasné, Shanu čeká ten nejtěžší boj jejího života. (Agita)

Subjektiv

Poslední Shana nezná míru, v jednom ohledu je to dobře, ve všech ostatních špatně. Šílené množství postav, se pouští do boje o osud světa, o konečné řešení otázky Guuze no Tomogara vs. Flame Haze. Boj se přerušuje jiným bojem a navazuje naň další boj, bezmála bezejmenní hrdinové po sobě metají mocná kouzla, která ničí vše, co jim stojí v cestě. Destrukce má opravdu grády a být rozumněji dávkovaná, zdůvoděná a mít možnost přilnout k bojovníkům či mít k nim odpor, mohla být překrásnou ozdobou seriálu. Je však šperkem zneuctěným všelikým harampádím. +++++ Jak zmiňují ostatní, seriál skutečně nedokáže diváku s úspechem vysvětlit, jaký má boj pro bojující strany smysl, jak má chápat jeho konec (krom toho, že si Shana a Júdži odpustí a vyznají si konečně lásku). Oč vlastně šlo? A proč má pocit, že se zřejmě chtělo sdělovat cosi Velikého a nesdělilo se nic? Díky tomu všemu i slušně vypadající souboje začnou být člověku lhostejné a znudí jej. Jako čirá abstrakce však neobstojí, tak dokonalé výtvarně zase nejsou. Slabé **. +++++ A aby nedošlo k mýlce, dodávám znovu: "Příšerné, pekelné, neuvěřitelné množství postav, postav a postav!" ()

Larky

Je tomu již rok, co jsem viděl obě řady Shany. Bylo to druhé shlédnuté anime a také ono rozhodně přispělo k tomu, že jsem si celou tuto „kulturu rozpohybovaných japonských obrázků“ zamiloval. Ikdyž bych dnes po roce a půl 200+ shlédnutých seriálech hodnotil první dvě sezóny možná méně, rozhodně je považuji za kvalitní a tak, když se objevily zmínky o třetí řadě a následně začala Shakugan no Shana III (Final) vycházet opravdu hodně jsem se těšil...což jsem asi neměl. Třetí řada totiž selhává prakticky ve všem, hlavně ale v tom, v čem excelovali první dvě a to ve velmi dobře napsaných postavách a taktéž v patřičně cool soubojích a napětí. S třetí řadou jakoby se také zapomnělo na kvalitní a osvědčený koncept, totiž mix magie, soubojů a solidní školní romance. Tentokrát je nám předkládán velmi nezajímavý a sterilní děj, spousta nudných soubojů, naprosto dementní osud Yujiho (tohle vymyslet, tak chodím kanálem - vůdce nepřátel - WTF?), ostatní v předcházejícíh seriích příjemné a osvěžující postavy najednou působí zbytečně až nuceně (chudák sexy maidka Wilhelmina). Děj je poslepovaný blábol a slet spousty hloupých dialogů, které tedy nudit opravdu umí, to ano. Nejsmutnější ale na tomhle otřesném paskvilu je hlavní hrdinka, která snad jako jediná ještě trochu svou tvář zachovává a statečně se pere s nepřízní osudu a hlavně se špatným scénářem. Osobně mě to celé docela mrzí, protože na ty 4-5 dní co jsem před rokem shlédnul první dvě serie rád vzpomínám a je to jedna z těch skoro srdcových anime zaléžitostí, o to víc mi tahle serie přijde špatná až katastrofální...Lepší 1*. ()

SonGokussj

Yuuji nedorazí ani k jedné vyvolené. Místo toho pohltí existenci Boha Vytváření, který má spolu s Yuujim jediný cíl. Spoilery: The God of Creation se snaží o vytvoření nového světa pro všechny Tomogary (záporáci), neboli tento svět od nich naprosto osvobodit, aby už neškodili lidem a žít v naprosto novém světě bez lidí, jen pospolu v míru a kráse. Co víc, tato myšlenka se líbí i všem Flame Haze, konečně by přestaly ukrutné boje a nastolil by se mír. Kde je tedy chyba? Absolutně netuším. Snad už od první episody Shana, její chůva a slečna "vyhodím vše do povětří" všechno vyhazují do povětří, zabíjí jak pominutí a ničí Yuujimu plán. Ten mezitím osvobodí v jiné sféře velkého hada s velkým H a bojuje přitom se Shanou. Tu jako jedinou se však snaží nezabít. Ba i chránit. Mezitím vrchní Sestra, vládkyně všech Flame Haze ničí po tisících Tomogara, kteří se snaží Yuujimu vyjít vstříc, protože už nechtějí nikoho zabíjet. Skupině Shana a spol se episodu co episodu nic nedaří, stále je Yuuji napřed (šikovný to kluk) a krok po kroku se mu povede otevřít portál do vysněné říše Xanadu (mmj cca předposlední díl...). Hurray. Všichni Tomogara, kteří bojovali na život a na smrt těch 22 dílů se najednou bez boje přemístí do nového světa. Všichni Flame Haze, kteří je vraždili a byli vražděni, se přemístí do nového světa se smajlem na tváři, dokonce i Shanina chůva a slečna "vše kolem mě vybuchne". Všichni konečně spokojeni! odcházejí do nové říše, aby tam žili v míru až do smrti. Jen Yuuji se Shanou bojují na život a na smrt, protože Yuuji chce do Xanadu a překecat tam všechny, ať je celosvětový mír a Shana sakra nevím proč ho sežehává ohněm, zabijí i Generála, který Yuujiho ochraňoval. Shaně se nakonec podaří Yuujiho přizabít, políbit a proměnit ho tak na -člověka- létajícího vzduchem s enormní mocí a horoucího se přemístit se Shanou do nové říše Xanadu, kam poté s úsměvem na tváři odletí. A všichni jsou šťastni. Konec spoiler. || Co se mi líbí: || Yuuji má krásnou novou sílu, respekt a je to prostě kápo. Dá se říct, že nejinteligentnější, ne-li jediný inteligentní člověk z celé série. || Co se mi nelíbí: || Vše. Příběh - sesmolená BLBOST, kde absolutně nedávají snad všechny věci smysl. Proč tam zuří válka? Proč se ho pokouší zabít? Proč to tam vybuchuje? Proč se mu snaží zamezit v otevření brány? Proč jsou tak šťastní, že otevřel bránu? Proč se všichni mají tendenci 24 dílů vraždit navzájem bez jakéhokoli logického důvodu!!! Postavy - necharismatické, nehezké, neinteligentní, nezapamatovatelné, nepotřebné, zbytečné, nezájem, nuda, proč tam jsou? Proč se tam objevili? Vždyť nic nedělají! Hudba - . . . +-. || Závěr: || Naprosto stupidní, nelogická Shana, která nevyniká v žádné věci, co její předchůdci. Je to hrozně chaotické, 19/24 dílů je ve Fuzetsu a všichni se tam prostě kosí a zabíjí a hlavní hrdinové tam zabraňují dobré věci, kterou přece jen na konci ocení... Hrůza. Katastrofa... Mám největší chuť tomu dát odpad... 15% !!! UPDATE: [5.10.2014] !!! - shlédl jsem Shanu I-III ještě jednou a musím říci, v několika věcech jsem se zmýlil. Yuujimu chtjějí zabránit s vytvořením světa, protože se bojí o explozi, pak o něco jiného a pořád se jim vlastně něco nelíbí. Co víc, už vím, proč se ti dva na konci sekali. Protože jsou blbí. Suma sumárum, komentář si držím, avšak zvyšuji na 2*, protože to nebylo -tak nedomyšlené-, jak se původně zdálo. Dával jsem pozor při dialozích a nebylo to -tak strašné-. Stále však zůstává, že vcelku nelogická blbost. Dobrá Shana u mě definitivně skončila 1. dílem. Ostatní jsou jen nepovedené natahováky. () (méně) (více)

LordSnape

Tvůrci chtěli všeho hodně a vznikl z toho guláš. Jsou to animátorské orgie plné výbuchů, kouzel a neskutečných efektů. Třetí Shana se snaží o filosofii, ale všeho je tady tolik, že nestačíte zírat. Konec je jeden velký fail. Motivace Yujiho by se dala nazvat komedií... Zásah ze strany nějakého boha, co to měl rozseknout vyšumělo do ztracena. Už to není o Yujim ani o Shaně a naštěstí ani jen o vztazích. Je to prostě o tom, jak spolu lidé a další rasy bojují, aby se pak odebrali někam, kde už bojovat nemusí... Na konci série vám bude po postavách líto a těžko se s nimi loučit, protože tady vlastně nejde o ty charaktery a nemůže tak dojít ani k pořádnému rozloučení. Neužijete si je. To, co dávalo v první sérii smysl a ten krásný mix žánrů tady už dávno neplatí a je to škoda. ()

Echelon1

Toto sakra vôbec nedáva zmysel. Čo som prebehol očami, rozbor tejto vety nájdete v komentáry od užívateľa SonGokussj. Vráťte mi 10 hodín života! Nebyť predchádzajúcich dvoch sérií, ani by som to nedopozeral, len som chcel vedieť, ako to konečne skončí. ()

JohnyTrava

Keď som dávnejšie dopozeral Shanu (I,II +S), bol som nahnevaný a túžil som po 3sérií. Dnes keď som ju dopozeral prijal som názor, že to malo prvou, max druhou (ako fanservice) skončiť. Pri pozeraní tretej série totiž často ani neviete načo sa pozeráte. Postav viac ako v nekonečných seriáloch, a tá LOGIKA, to jednoducho... áno zvykol som si, že u anime ide niekedy logika bokom... ale keď oni to všetko vysvetľovali a každú minútu to bolo o niečom inom (wtf?, kto tam bol vlastne záporák) SPOILER: Tomogary idú do nového sveta ale ešte predtým sa musia ísť rozbiť útokom na flame haze, flame haze bojujú proti vytvoreniu nového sveta ale potom tam nadšene odídu, tomogary si sami príjimu podmienku od flame haze.... a mohol by som pokračovať v tejto zbierke absurdností /KONIEC SPOILERU, nehovoriac, že miestami to pripomínalo miž-maž rôznych iných anime a farebnosťou... Priznám sa, že som sa miestami pohrával s myšlienkou odpadu, ja čo i tomu zlému dám 3 hviezdy. Nato ako som sa na toto anime tešil mi nedá inak ako 6 a to z veľmi dobrou vôľou a s prihliadnutím na celú sériu. PS. Ak si takto viedla novela, divím sa, že ju ešte verejne nespálili ako to robili náckovia. ()

daGGos

Nemohu říci, že bych se při sledování Shakugan no Shana III nějak výrazněji nudil. Spíše naopak, jakkoli je to už nějaký ten pátek, co jsem dvě předchozí řady viděl, dovolím si tvrdit, že právě 3 nabídla zdaleka nejucelenější zážitek s ohledem na to, že se nechodilo kolem horké kaše (natahování děje scénami ze školy a reálného světa, milostný trojúhelník a podobné ptákoviny, které mi dříve u Shany lezly krkem) a naopak se jde přímo na věc, takže je finále téhle seriálové trilogie výhradně příběhové a bojové. To by bylo (a v případě početných soubojů i je) rozhodně fajn, nebýt jedné "maličkosti" v podobě scénáře. Rozhodně se nepovažuji za nějak přehnaně náročného diváka. Ba právě naopak, patřím mezi ty všežravce, kteří jsou schopni mlaskat i nad leckterým brakem, je-li dobře naservírovaný (Guilty Crown). Ale (kupodivu) i já mám určité meze a standard, které poslední Shana už značně překročila. Že hlavní protagonista zčistajasna zAnakinovatěl? Nu dobrá. Některá nelogická rozhodnutí a twisty vyčarované jen tak z kouzelného klobouku? Dejme tomu. Ovšem aby hlavní konflikt celého anime byl v podstatě zbytečný, přičemž veškerá snaha a oběti postav přišly díky závěru úplně vniveč, tak to je už i na mě moc silná káva (více SonGokussj a jeho spoiler). Bohužel, právě tohle je hlavní a dost možná i jediný důvod, jež mi zabraňuje dát Shakugan no Shana III alespoň lehce nadprůměrné hodnocení. Lepší ** ()

DExUS

Wow, vzkriesenie veľmi dobrého anime ktoré malo snáď úplne zbytočnú druhú sériu. Nečakal som žiadne zázraky, pretože druhá séria bola poslabšia. Po zhliadnutí prvej epizódy ma to okamžite upútalo, no prišlo sucho a nuda, ktorá však bola nutná pre niekoho kto starú Shanu nevidel, niečo ako znova zoznámenie sa z postavami. Od piatej epizódy to prišlo, kvalitný zaujímavý dej plný skvelých súbojov. No a potom zasa nuda a trocha neopchopiteľný dej. Potom zasa wooow a úžasné súboje. Celkom zaujímavo sa pohybujú ako váhy raz shit raz super. V tomto momente je vonku 10ep ktoré som videl. Zatiaľ to ma u mňa *** , ale ma to potenciál dokonca aj na ***** . Rozhodne pokračujú v starom dobrom duchu v akom bola druhá polovica prvej série. Zatiaľ nehodnotím, akonáhle táto posledná séria skončí ohodnotím. ()

Nahmair

Toto bola Shana? Po dopozeraní som mal pocit, akoby tvorcom zmokol scenár, následne písmenká neboli dobre rozpoznateľné, a tak to niekto pracne prepísal, a čo nevedel prečítať, si jednoducho domyslel. Mám ale silné podozrenie, že na prepisovaní pracovalo viac ako len jedna osoba, a to nezávisle od seba. Ako inak vysvetliť, že vznikla taká nesúrodá sprostosť? Dialógy? Neviem koľko viny na tom nesie preklad titulkov, ktoré som pozeral, alebo je to naozaj taká bieda, ale poväčšinou nedávajú zmysel. Postavy buď kričia, alebo prednášajú hlboké frázy, ktoré majú asi v sebe niesť posolstvá pravdy, a múdrosti, bohužiaľ prinášajú len nechápavý výraz na divákovej tvári. Je to len pompézne táranie hlúpostí do vetra. Príbeh? Aký príbeh? Pri tak geniálne napísaných dialógoch? Niečo sa tu počas tých 24 dielov predsa len deje, ale... môže sa niečo tak hrozné nazývať príbehom? Proti sebe bojujú 2 strany, pričom jedna je dobrá, a jedna zlá. Pričom, zásadne umierajú iba postavy zlej strany, zatiaľ čo strana dobrá na konci skončí len s minimálnymi stratami. Prečo je ale dobrá strana dobrá, a zlá strana zlá , to už je záhada. Asi preto, lebo tí „dobrí“ viac a ohnivejšie rozprávajú Aby som to zhrnul, v podstate, celých 24 dielov sa masakrujú 2 strany, potom sa deje dačo divné, potom dakto povie dačo závažné (čo nedáva zmysel), medzi to je tu samozrejme romantická línia Jujiho a Shany pri ktorej mi už hlava zastáva, a ak som sa predtým snažil pochopiť motivácie postáv, pri nich to vzdávam, pretože nedostávam ani stonku ktorej by som sa mohol chytiť. A tak sa to opakuje až k wtf koncu, ktorý ukazuje to najlepšie zo scenáristického umu. Na druhej strane, animácia bola pekná. A hudba sa dala tiež prežiť. To je ale asi kúsok málo. ()

arctican

Shakugan no Shana III (final)!!!! Hneď prvý diel ma nasral s tým čo tam "leakli" no ešteže to "fixli" a skončilo tak ako som myslel/chcel!!!! Už len pre tento dôvod dávam hodnotenie aké dávam. Čo sa týka kvality, tak musím povedať aj keď sa mi to ako anime páčilo že 3. séria o dosť zaostáva za 1. alebo 2. sériou. Najväčšie zlo, ktoré tu bolo je, že to začína byť všetko také čím ďalej tým menej prehľadné a preplácané (hlavne ku koncu). Objavuje sa tu dosť veľa nových postav, ktorých postoj, zmysel nie je niejako vysvetlený, proste prišli. Na druhú stranu v 3. sérii sa ta akčnosť "vyšantí" do nepríčetna , v podstate je to celý čas akcia-akcia-akcia, čo nie je na škodu, no bohužiaľ s tým prišli aj momenty kde sa to dostalo do bodu kvantita>kvalita. No ako som na začiatku nič zo záporov mi nezabráni dať aj 3. sérii 5/5* (mám pocit že teraz si na chvíľu radšej nič ďalšie nepozriem nech sa to vo mne "uloží", pretože nerád by som bol sklamaný z ďalšieho anime, ktoré by nemuselo byť také dobré a "vzrušujúce")!!! ()