Návrat do Země Nezemě

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Dobrodružný

USA / Kanada / Austrálie, 2002, 72 min

J.M. Barrie (divadelní hra), Temple Mathews

Joel McNeely

Pokračování animovaného snímku Petr Pan z roku 1953 natočené klasickou animací. Hrdinou se stává malá Jane (dcera Wendy z prvního dílu), která v době války v Anglii se v noci dostává do pohádky o Petru Panovi. Zde si musí prožít své poznání, znovu uvěřit na pohádková stvoření a proměnit se zase z velké nevěřící dívky v pohádky věřící dívenku. Klasická Disneyho pohádka pro děti, které studio natáčelo před 50 let. Pro malé děti příběh jako stvořený, pro dospěláky také přijatelné.(8.8.2015)

Samozřejmě, že v porovnání s vymazlenou animací Shreků, Úžasňáků nebo Tintinů je Never Land chudým příbuzným, ale co do skutečné pohádkové atmosféry je pro mě Walt Disney nepřekonatelný, a to i v případě takovéhle prskavky, u které ani nestihnete zavřít víko. P.S: Zdálo se to jenom mně nebo je Zvoněnka fakt kočka?(5.1.2013)

V podstatě docela příjemná kreslená pohádka, určená hlavně malým divákům, která se dá s jistou dávkou nadhledu brát jako chronologický mezičlánek mezi definitivní verzí P.J.Hogana z roku 2003, a dobrým Spielbergovým pokusem o zakončení ságy v roce 1991. Dospělé může zaujmout, že se příběh odehrává v době náletů na Londýn během druhé světové války, což nám jistě připomene Narnii. Pak už je to většinou celkem infantilní, a nebude se vám to líbit. Navíc jde v podstatě o to samé, co prožíval Petr s Wendy, jen to teď prožívá s její dcerou. Ale celé je to až příliš bezpečné, aby se děti nebály, a kreslený Hook je ten vůbec nejneschopnější ze všech Hooků, co znám. Ovšem závěrečné setkání dospělé Wendy a malého Petra Pana (kdysi platonických milenců) má už zase něco do sebe!(12.7.2007)

Originál samozřejmě zůstává o něco výše, ale přes rozpačitou válečnou linku musím Wendyině ratolesti v hodnocení nenápadně pomoct. I na ploše zjednodušené variace již jednou viděného totiž Nezemě dokonale okouzluje, v samém závěru neuvěřitelnou silou dojímá a v první řadě má ve svých službách záporáka z nejslavnějších. Kapitán Hook by se mohl jen labužnicky usmívat a stejně by šlo o parádní podívanou.(8.3.2014)

• Marek1991

Takmer 50 rokov po najznámejšom filme o Petrovi Panovi je tu ďalšie výrazné animované dielo, ktoré však akoby uviazlo v tých časoch a divákovi neponúka nič lepšie, akurát ide v rovnakých šlapajach so scenárom, ktorý sa mi navyše v niektorých bodoch nezdal vhodný pri porovnaniach realita a sny a deti a dospelý. Úprimne som čakal krajšiu rozprávku s nejakým výraznejším posolstvom. Možno pre malé detičky to je, ale tie staršie pri tom asi ťažko udržíte, lebo dnes sú obklopené nezmyslami a nevhodnosťami a chcelo by to skôr niečo na vzor rozprávky Wall-E, dokonca to tromfli aj seriálové rozprávky ako What's with Andy?, či The kids from room 402, no najmä tie z 90. a 80. rokov si detské srdcia získali viac, toto bola len príjemná spomienka na staršie dielo.(31.5.2013)