Link

Scénografie:

Norman Garwood

Kostýmy:

Catherine Cook

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,720,450Tržby Celosvetovo $-(26.10.2009)

Hoci rád píšem poviedky s vraždiacimi zvieratami a hoci rád pozerám filmy s vraždiacimi zvieratami, o existencii Linka som sa dozvedel až vďaka Eraserhead666 v roku 2017. S nadšením som si ho zohnal a i keď nejde o nič vyložene nadpriemerné, rozhodne to nie je žiadne béčko a som veľmi rád, že som to videl. Starodávny zámok pri večne rozbúrenom mori, spenené vlny, škrekot čajok, okolo lesy a malebné anglické dedinky a po vidieku behajúce svorky útočných psov, to všetko sú ingrediencie, z ktorých režisér vytvoril kus skvelej atmosféry. A evidentne si povedal, že keď už platí opice a cvičiteľov, tak dá primátom skutočne poriadne veľký priestor. A dal. Opica kam len pozrieš. S ľudskými postavami je to bohužiaľ už o poznanie horšie – Elisabeth Shue ešte ako tak fajn a Terence Stamp diabolský, ale z prvej sa čoskoro stane tradičná hororová dievčenská potenciálna obeť a Stamp je len z úvodu a potom zmizne. Troška tomu ubližuje aj scenár, ktorý ukazuje opice miestami s až prehnane vysokou inteligenciou (profesor s nimi síce robil experimenty, ale nezachytil som jediný, ktorý by vysvetľoval zničenie napr. telefónneho spojenia). Samostatnú kapitolu tvorí psychedelická hudba Jerryho Goldsmitha, ktorá je absolútne WTF a absurdne obskúrnym spôsobom úžasná (zároveň však bohužiaľ zľahčovala krvavé scény).(23.3.2017)

Po Čelistech a Cujovi nejlepší "zvířecí horror"... zatraceně úderné dílko, kde si nemůžete být jisti, odkud na vás opička vyskočí. :-)(21.5.2015)

Profesor Steven Phillip spolu s asistentkou z rady študentov, Jane, vykonáva na odľahlom vidieku pokusy na opiciach. Jedným z hlavných "objektov" na sledovanie je šimpanz menom Link. Jeho spočiatku priateľské, priam humorné správanie časom vykazuje nevýdanú agresiu. Situácia sa ešte viac vyhrotí po nečakananom profesorovom odchode. V blízskosti Linka už nikto viac nie je v bezpečí. Tobôž mladá asistentka. Miestami nebavilo, miestami bavilo. O mimoriadny filmový zážitok sa síce nejedná, no musím uznať že "Link" nie je zlým thrillerom (rozhodne nie hororom, lebo ako som sa už milión krát vyjadril, z môjho pohľadu samotná myšlienka nestačí). Nič podobné ako mimoriadné gore neočakávajte. Sekvencie zla sa síce v záverečnej polhodinke objavujú pomerne často, no vsetko prebieha v norme, bez krviprelievania. "Pointa"? Dnes už sa nedá veriť ani žiadne opici (ani tej po chlastačke, ani tej čo máte po svojom boku :D). Vďaka originálnemu príbehu a záveru - 60%.(29.9.2014)

Franklin natočil hodně dobrý film, a zároveň takový nezvyklí. Vraždící opice bych se nebál říct jsou poměrně častým jevem ve světě hororu, jmenujme třeba Shadow of Kilamajro nebo Kongo. Tady je vše uděláno trochu jinak, tahle opice není jen tak obyčejná ale je zatraceně chytrá a toho později začne využívat. Je to sice takový bizarní film ale je prostě dobrý, sice hodnotím jen 3*, ale zatraceně silnýma. A plus k tomu má naprosto dokonalej hudební doprovod.(7.3.2013)

Určite pozoruhodný kúsok, ktorý je z polovice animal hororom z polovice mrazivým thrillerom so stupňujúcim sa napätím a postupne hustnúcou atmosférou, to všetko za tradične pôsobivého hudobného doprovodu Jerryho Goldsmitha. Orangutan Link je vážne úžasný a je radosť sledovať jeho takmer ľudskú mimiku, výrazy a gestikuláciu.(18.1.2012)

Napínavý zvířecí thriller, který stojí hlavně na prostředí a výtečné dvojici šimpanzů. Dneska by to odflákli digitálem, tehdy to byla stará dobrá zvířecí práce. Trošku nechápu, že jsem o tom filmu dodnes nevěděl. Kvalitativně někde mezi výborným Of Unknown Origin a filmovým Cujem 3.5*(20.3.2017)

Profesor antropológie so študentkou zoologie v odľahlom vidieckom sídle robia experimenty na opiciach, hľadajú chýbajúci článok v evolúcii ľudstva. Nie, neiskrí to medzi nimi, o Jane má väčší záujem opičiak Link, ktorý ju sleduje pri kúpaní. Výkon mladučkej Elisabeth Shue v úlohe šikovnej študentky a jej súhra so zvieratami dopadla na výbornú. Tie opice majú skrátka herecký talent, najmä Link to hrá ako A. Hopkins. V tomto mrazivom trileri skríženom s atmosferickým animal hororom nie je núdza o napätie, ani o vtipné okamihy. Film je natočený za menej peňazí, ale dôstojne. Soundtrack zvýrazňuje príbeh a myšlienku. Zvieratá môžu byť akokoľvek skrotené, pre človeka stále predstavujú určitú hrozbu.(13.8.2012)

Inteligentní, ale béčkový film mého mládí v dobách VHS na který se znovu rád po letech podívám. Filmy o opicích mě vždy velmi fascinovali, ať už to byl Projekt X nebo Planeta opic , asi proto, že k nim mám velmi blízko :)(23.5.2015)

Já jsem si celou dobu při pohledu na Linka říkal, že to prostě není možný, že takhle šimpanz nevypadá. A on to skutečně šimpanz nebyl, byl to orangutan. Což ale nijak nesnižuje jeho herecký výkon, který je prostě úchvatný. Film na něm stojí a díky němu je prostě nádhera ho sledovat, i když konec je takový zbytečně symbolický a rychlý. Dobrý teror.(20.7.2017)

Neobvyklý thriller. Profesor zkoumá na šimpanzech vztahy mezi lidmi a opicemi. Šimpanz Link je nadmíru inteligentní a čím dál nebezpečnější, o tom se přesvědčí studentka na praxi. Na konci filmu je Link už opravdu hustej vraždící šílenec. Moc pěkný, na mě možná trochu moc britský, ale 70% jako prd. A navíc opičák Link není jediný, kdo se rád podívá na svlečenou dvaadvacetiletou Elisabeth Shue.(18.4.2006)

• zahadum

Hrozne nesympatický, nelogický film o vraždiacej opici ktorá mala viacej rozumu ako hlavná predstaviteľka.(17.4.2017)

Tento napínavý film má dva obrovské klady: herecké výkony hlavního opičáka a prostředí, kde se dej odehrává. Opuštěné anglické usedlosti na pobřeží mají vždy něco do sebe a do hororů se prostě hodí. Samotný film je však spíše béčkového založení, s nepříliš komplikovaným dějem, není ani srozumitelně vysvětleno, proč začal šimpanz vraždit, nebo jak přesně zahynul doktor. Závěrečná pasáž s hořícím domem je na takovýto nenáročný videofilm nezvykle velkolepá. Dávám tři.(30.9.2014)

Kdyby záleželo na mé osobní kategorizaci tak bych film zařadil mezi psychologické horory, ale jestli to někdo takto nedokáže vnímat, žánr thriller se k tomuto snímku též hodí. Však díky pomalému rozjezdu se z filmu stává jen koukatelný průměr, nýbrž přesto se příběh nakonec přece jen dostane do druhé fáze, na níž divák čeká, a tak bych si dovolil říct, že film nejméně na jedno shlédnutí je, ač děj okolo šimpanze, jemuž přeskočí, je místy zaujatelný. Avšak scéna, kdy Elisabeth Shue se snaží dostat do vany, k čemuž díky opičákovi nedojde, je trochu - roztomilá, jak Elisabeth stojí úplně nahá před opičákem s výrazem nechápající školačky s nevinností v očích.(5.2.2017)