poster

Rubín má barvu krve (TV film)

Krimi

Československo, 1989, 70 min

 • topi
  ***

  Solidní detektivka z konce osmdesátých let s typickou dobovou ateliérovou atmosférou, která se mě u těchto inscenací moc líbí. Dvojice milenců jsou zastřeleni, když večer odjíždí lesem na chatu. Zdánlivě jasný motiv žárlivosti se ve skutečnosti točí kolem restaurování starožitností, z nichž jeden z pohárů měl miliónovou hodnotu a nebyl ještě ani zapsán do seznamu ke komisi. Někdo ten pravý vyměnil za falzifikát, hlavních podezřelých tak přibývá a pachatel udělá vše, aby ten cenný kus s pravými rubíny získal. Škoda jen toho chvílemi zmateného střihu, který kolikrát nesmyslně prznil děj. Hudba Jiří F. Svoboda.(30.7.2019)

 • Schlierkamp
  ***

  Československý televizní krimi film, v němž se vyšetřuje vražda rozmarné a nevěrné manželky (D. Batulková) uměleckého restaurátora Raucha (B. Rösner), jež byla nalezena mrtvá spolu se svým milencem. Zpočátku se kriminalisté ve složení major Vízek (R. Brzobohatý) a poručík Mazánek (Z. Žák) zabývají vražedným motivem vyplývající z neurovnaných rodinných vztahů obětí, avšak posléze vychází najevo, že čin bude souviset s vdovcovou profesí. Přestože se dá pachatelova totožnost určit poměrně brzy, příběh není špatně vymyšlen a dramatické události se odehrávají až do konce. Ve vedlejších rolích se objeví krásná I. Svobodová v roli Rauchovy milenky, P. Soukup v příšerném dobovém oděvu jakožto Rauchův asistent a F. Němec jako dr. Fiala, ředitel muzea. Bohužel je až příliš znatelné, že se jedná o televizní dílo, zejména kvůli mizerné kameře, jednoduchému studiovému prostředí a nevyvinutým postavám. Jedná se o typickou průměrnou televizní kriminálku z přelomu 80. a 90. let.(12.1.2016)

 • argenson
  ***

  Ne úplně špatně vymyšlený příběh a chvályhodná absence koloritu socialistické reality, a když už, tak v míře snesitelné. To ovšem shozeno závěrečnou a typicky českou, tím pádem směšnou honičkou. Plus herecké výkony na hranici věrohodnosti a parodie včetně hodně divné postavy babičky Věry Kubánkové.(23.10.2011)

 • Rosalinda
  **

  Hodně televizní byla tahle původní televizní inscenace. Hódně televizní... se všemi inscenačními manýry té doby. Hudba příšerná, atmosféra na nic, "hercové" a herečky nic moc, ale zvučná jména, téma celkem zajímavé, režie hrůza. "Vua, vuá, dej sem pohár! Máš čas do pondělka." Horší než na divadle.(23.10.2011)

 • Marthos
  **

  Vcelku slušná kriminální zápletka s překvapivým rozuzlením, ale ti herci... Rösner bohužel zbytečně přehrává, Brzobohatý je nesympatický a ostatní se potácí někde mezi apatií a afektem. Snad jen František Němec neslevil z navyklého standardu a hraje svého padoucha opravdu skvěle. Celkově ovšem nic proti ničemu.(27.6.2016)