Není větší lásky

• Velká Británie No Greater Love
Velká Británie, 2009, 85 min

Po deseti letech korespondence dostal režisér Michael Whyte povolení ke vstupu a natáčení v klášteře Nejsvětější Trojice v londýnském Notting Hillu. Klášter bosých karmelitek byl založen v roce 1878. Sestry žijí v klauzuře a věnují se modlitbě a práci. Klášter neopouštějí s výjimkou návštěvy lékaře. Po celý den zachovávají mlčení. Mluví mezi sebou pouze dvakrát denně během stanovené rekreace. Několikrát oceněný dokument Není větší lásky (No Greater Love) nabízí jedinečný pohled do života řeholnic, které opustily moderní svět a jeho výdobytky. Film sleduje průběh jednoho roku za branami klauzury. Kromě výjimečných záběrů i několik rozhovorů se sestrami nám dává nahlédnout do bohatství jejich vnitřního života protkaného duchovními zápasy, ale též prodchnutého radostí z důvěrného vztahu s Bohem. (Paulínky)

sestrad

Není to drama, ale dokument, to především. Jinak napoprvé, ani napodruhé mi zatím nějak nesedl, obecně mám problém s převáděním těchhle témat na plátno, obrazová doslovnost podle mě bývá dost zrádná a vůbec nemusí zachytit to, o co těm lidem jde. Já vím, jsou tam i rozhovory s těmi sestrami, ale přeci jen, shrnu to takhle: nějak málo fotogenické, ne? Asi není jedno, koho si pustím do kláštera, aby u nás natáčel: radši Gröninga (viz Velké ticho) než Whyta, zatím :) ()