The King's Whore

La puttana del re

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Francie / Itálie, 1990, 93 min

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1990 - Nominácia na 1. cenu(18.3.2013)

Cortiho snímek převrátil naruby obvyklé schéma, v němž se většinou ženy derou o to, aby se z nich staly královy favoritky. Tentokrát dělá jedna provdaná krásná šlechtična všechno možné, aby se královou favoritkou nemusela stát. A ejhle, okolí ji k tomu přinutí, a to v čele s jejím vlastním manželem a tchyní. Jeanne de Luynes (jak se skutečná historická postava jmenovala) však nehodlá být loutkou a o své lásce a životě si hodlá rozhodovat sama. Timothy Dalton zde podává excelentní výkon a zastiňuje půvabnou Valerii Golino.(24.10.2011)

Příjemný příběh (pomineme-li Agenturu uvádějící věci na pravou míru) o tom, jaké je to sloužit králi, když máte za manžela zbabělce. Film mne především nadchnul svoji výtvarnou stránku, některé scény působily jako obrazy. Dialogy moc hodnotit nemohu, protože jen z náslechu jsem chytla tak třetinu, ale věta „Madam, Piemont už vaše služby nepotřebuje!“ fakt potěšila.(18.8.2010)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.9.2006)