Evidence

Thriller / Horor

USA, 2013, 94 min

Tak tohle se vážně povedlo. Skvělý found footage horor obohacený o policejní vyšetřování skoro jako ze seriálu CSI: Las Vegas. Když jsem si tento horor pouštěl, očekával jsem klasický found footage, nicméně tvůrci mě přesvědčili o opaku. Snímek perfektně graduje a má skvělé, až nečekané rozuzlení celého příběhu. Evidence je rozhodně velkým překvapením v žánru found footage a doufám, že takovýchto chytře natočených snímků které na první pohled vypadají zcela obyčejně, bude v dohledné době více.(30.11.2014)

Evidence není zrovna mistrovské dílo, ale jedno mu musím uznat, bavil mě. Po celou dobu přiměřeně dlouhé a výborně vyvážené stopáže. V podstatě se tam pořád něco děje, alespoň v té FF části. Ta detektivní část byla skoro zbytečná, téměř nefunkční a hlavně nepřesvědčivá. Když se zaměřím na herce, je to tak půl na půl. Každou chvíli mě otravoval někdo jiný, takže rozmanitost je zde vždy přítomná. FF funguje podobně. Občas je tam tak moc kamer, že se příběh začne divně prolínat a když už máme přijít na nějaké menší rozuzlení, kamera přepne do nočního, otravného režimu. Všechno by to odpovídalo tak nějak na dvě hvězdy. Ale pak tu máme ještě onu pointu, která se snaží zamíchat kartami co to jen jde. Na mě to ale docela zapůsobilo, i když jsme tohle viděli už stokrát jen v jiném kabátku a pochybuji, že by tohle v reálném světě tak lehce prošlo, ale já za to hvězdičku přidám a určitě na Evidence budu vzpomínat spíš v tom dobrém. Ale ten plakát je taky docela děs.(20.8.2014)

Na benzínové pumpě několik desítek kilometrů od Las Vegas dojde k šílenému masakru, po němž kromě kompletně zničené benzínky zůstává na místě i několik mrtvých těl. Detektivům se podaří zachránit několik nahrávek z videokamer a mobilních telefonů, které jen částečně podlehly ohnivé zkáze a snaží se jejich analýzou rozplést komplikovaný případ... Různých found footage filmů se v posledních letech objevilo jak hub po dešti, některé lepší, některé horší. Některé originálnější, některé pak méně. Evidence pak patří z mého pohledu jednak k těm originálnějším, a jednak i k těm lepším (v rámci žánru). Sice by se na filmu našlo několik (desítek) věcí ke kritice, ale na druhou stranu odhalování pomocí nahrávek mne docela bavilo. Plusem je určitě i herecké obsazení, byť v kvalitě "nahrávek" je nutné některé osoby rozpoznávat více podle hlasů, než vizuálně a to s sebou i jedno obří minus - v nejvypjatějších scénách jsou nahrávky "jakože" poškozeny, čili napjatý divák z toho má prdlačku (pokud opominu jednu či dvě lekačky, které plynuly z "poškození" nahrávky v tiché a tmavé scéně. Jednu hvězdičku přihazuji za závěrečné rozuzlení - ač jsem v průběhu filmu vymyslel několik možných ukončení, toto mne fakt nenapadlo...(18.10.2013)

• George Stobbart

Keď sa minulý rok objavil found footage horor "Evidence", išlo o nenápadný, ale prevažne vydarený kúsok. Tohtoročný, rovnomenný FF horor "Evidence" je síce ambicióznejší, profesionálnejší, natočený s kvalitnými hercami, ale celkovo slabší. Dej sa zaoberá vyšetrovateľmi, ktorým sa po masakri na opustenej benzínke dostane do rúk kvantum nahrávok. Tie začnú sledovať a analyzovať, s cieľom zistiť čo sa vlastne odohralo a kto má mŕtvoly na svedomí. Príbeh bohužiaľ nie je nič moc a navyše je zbytočne rozsekaný na x nahrávok, ktoré postupne strácajú na účinnosti a zaujímavosti. Niektoré vraždy sú fajn, ale často zase naopak nič nevidieť, chýba nejaké výraznejšie napätie a ani záverečná pointa ma zo sedačky nezdvihla.(6.7.2013)

• zbyshek

Začátek vypadal slušně a cítil jsem mírnou naději, že to tak bude pokračovat. Ale tak, co bych zas mohl čekat na této úrovni. Vypadalo to na klasickou vyvražďovačku skupinky amerických teenagerů, samozřejmě vše z vlastního pohledu kamery. Tam za louží už prakticky tak běžná věc, jak tady cikán a další cikán. Ne, nechci být rasista, ani v USA nejsou. Je celkem vtipné, jak skoro v každém takovém filmu musím být ve skupince nařachaný mladší bílý chalan, se sexy přítelkyní, asiat a černoch, prostě myslí na všechno. Tedy téměř, jelikož tady asi důkladně nepřemýšleli nad příběhem, protože takové trhliny a nesmyly v ději jsem už dlouho neviděl. Sice tvůrci docílili momentu překvapení v závěru, ale mě už to bylo celkem jedno, kdo to nakonec udělal. Když jsem došel k rozzluzlení, jen jsem si klepal na čelo. 15%.(23.3.2014)