Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

Xeany

Mé pocity jsou rozporuplné. Skutečně mě překvapila Gemma Arterton, která se konečně někde trochu projevila. Taky chválím Saoirse za její moc pěkně vystřižené klavírní vystoupení. Obrovský mínus je ten jejich vystřelovací nehet namísto špičáků?? No.... co k tomu dodat. A krvavé vodopády? No comment. Takže slabší tři hvězdy... ()

PeterJon

Zatial mi žiaden z Jordanových filmov nesadol. 1* za hudbu od Javiera Navarreta. 1* za atmosféru a krásny hotel Byzantium, inak je to vampírska opera pre teenagerov. ()

PlysovyMacko

Film je viac založený na potemnelej atmosfére ako na deji. Dve upirky sa pretlkaju životom a z flashbackov sa dozvedáme ich príbeh, ich minulosť ako to všetko začalo. Prepichuju sa tu hrdla a staršia upirka vedie bordel. Film je pomaly, na konci príde na trochu akcie. Zaujala ma myslienka, že len muži môžu byť upíri. Najlepšia scéna bol vodopád krvi. ()

natalie15

Byzantium je skutočne netradičný a svojím spôsobom inovatívny film o upíroch za posledných niekoľko rokov. Možno budem preháňať, ale svojím spôsobom je to "ženská verzia" Interview s upírom. Tým ženská mám však na mysli len dve veci: ženské hlavné postavy a detailne načrtnutý vzťah dcéry a matky. Saoirse Ronan je vynikajúca ako nevinná, panenská kráska, ale vyniká hlavne Gemma Artreton, ako jej ochranárska, energická a bojujúca matka. Byzantium má skutočne temnú, ponurú a depresívnu atmosféru, ktorá je spôsobená rozprávkovo-hororovými vizuálmi (temný ostrov s hrozivou svätyňou, vodopád, ktorý sa mení na krv) a nádhernou hudbou, ktorá predstavuje nespočetné variácie Beethovenovej Sonáty (http://www.youtube.com/watch?v=EU0alisl60s). Navyše, upírska mytológia je vo filme určitým spôsobom tak trošku obohatená o nové prvky (v podstate, upíri nie sú silnejší, rýchlejší, nemajú zvláštne schopnosti, len sú zaseknutý vo veku premeny, žijú večne a za stratu duše sú odsúdení piť krv). Myslím že mi v pamäti utkejú najmä tieto tri scény: Eleanor hrajúca na klavíre, rozhovor Eleanor s psychologičkou, a napokon Clare a jej premena. Byzantium určite stojí za pozretie, a ten kto nečaká akciu, ale sugestívnu atmosféru a výborné herecké duo, bude určite milo prekvapený. ()

mata77

Tento melodramatický film neoslní len tak hocikoho, respektíve naň človek potrebuje mať skôr depresívnu náladu. Tiež je nutné podotknúť, že predlohou je divadelná hra, čo v určitých okamihoch presakuje aj do filmu. Priznám sa, že mi v pár momentoch spôsob básnického pojatia dialógov pripomenul Interview s upírom. Len s tým rozdielom, že Byzantium beží akoby so zatiahnutou ručnou brzdou. Saoirse Ronan, jej éterický zjav a vypleštené oči ešte viac prehlbovali moju mizernú náladu. Dievča je sympatické, recituje naozaj slušne, jej výrazový prejav sa ale dosť podobal tomu, ktorý predviedla vo filme The Host. Talent ale určite má a do tejto role sa hodila. Z hereckých výkonov za zmienku stojí Gemma Arterton, dala do toho srdiečko a to ju zachránilo. Ostatní herci ma až tak nepresvedčili. Jonny Lee Miller, sťaby záporák, ktorý výrazne zasiahol do osudov Clary a Eleanor, dostal málo priestoru sa skutočne prejaviť, takže viac-menej splynul s ostatnými postavami. Aj sa mi občas zdalo, že cítim tú komornú atmosféru, o ktorú tvorcom išlo, vždy to ale prerušil herec nevhodným prejavom, strohá kamera, či opakujúce sa zábery na "krvavý vodopád". Konflikt postáv, o ktorý tu ide, bol vykreslený slušne, dokonca prišla gradácia. Stalo sa tak ale príliš neskoro a preto som mala po takmer dvoch hodinách pocit, že film končí príliš nečakane, že mi tam chýba ešte aspoň 10 minút depresie z nesmrteľnosti, izolovanosti a nechutnosti vlastného bytia. ()

elanista1

Slusny upirsky film s dobre postavanym pribehom, nejakymi zvratmi, a ktory vobec nenudi a castokrat potesi nejakou efektne krvavou scenou, sem-tam nejakou akcnou nahanackou, a sem-tam nejakym dusnym dialogom. Ale najviac potesi Gemma Arterton, a samozrejme reziser ktory vyuziva jej krasu dokonale a castokrat nam ponuka okulahodiace pohlady na jej figuru. A vie dokonca aj dobre hrat! To je smrtelna kombinacia...a uz sa tesim ako bude Gemma vyzerat o 15 rokov. Akoze..nechcem to takto zaokruhlovat, ale minimalne 50% z toho dobreho pocitu, ktory po dopozerani mam, ma na svedomi prave Gemma Arterton. ()

Honzulik

Byzantium: Upíří příběh - Tak tento film na mne moc nezapůsobil a přišel mi poněkud nudný a až moc přetáhlý. Samotní herci nejsou známí, ale přesto se celkem snaží o co nejlepší výkon. Ale je to vše tak nějak obyčejné, bez nápadu a pořádné akce. Uděluji 3*. ()

a0001

Oceňujem, že bol príbeh o upíroch podaný inak ako som zvyknutý, páčilo sa mi predstavenie postáv jednotlivo a ich charakter vo filme, žiaľ to bolo všetko. Dej bol pomalý bez dákych akcií alebo zvratov a pôsobil fádne natoľko, že bol až nudný. Pozeratelný film a to len vďaka Gemme, ktorá okorenila dej svojou postavou a vizuál svojim výzorom. ()

pojta

Ústřední herecké duo a vzláštní způsob vyobrazení upírů vzbuzovalo zájem. Bohužel se dostavilo zklamání. Takže hvězdičky jsou každá za ústřední duo plus za ojedinělé s tvárnění upírů. ()

Vasyl

Tenhle film jsem si pustil, protože už jsem dlouho neviděl nic s Gemmou. No a dostal jsem Gemmu. Jako striptérku, kurvu, bordelmamá a bezcitnou krvelačnou upírku. Myslím že jsem zahlídl aji bradavku! Dál ale nic-moc. Příběh upírskýho zrození ze začátku 19. století ani zrzatá lovestory ze současnosti už mě moc nenadchly. Zajímalo by mě, kolik záběrů tohodle filmu je přímo zepředu Saoirse do ksichtu, o těch jejích modromodrých očích se mi dneska bude asi zdát. A to jsem viděl Gemmu v negližé... ()

CrazymanM

Dvě hodiny utrápenosti,film vhodný nejlépe pro náctileté,nevěděl jsem do čeho jdu a to se mi vymstilo.Pro spoustu lidí určitě skvělý film,pro mě však zbytečnost!!! ()

PetraMishka

Mám slabost pro Neila Jordana a tak tomuto filmu odpouštím, že vlastně není nic extra, ale stále je dostatečně zajímavý, drí si jeho rukopis a obě hlavní představitelky jsou výborné. ()

blazma

Příběhy o upírech mám docela v lásce, přeci jen tady s námi jsou historky o těchto horrorových démonech strašně dlouho a měli tolik podob, že se v tom člověk ztrácí. Jenže když narazíte na některý co se snaží aspoň lehce vybočit z řady toho upírského stereotypu, hned se vám zapíše do paměti. Tak nějak jsem to měl s tímto filmem. Žádný krvák, spíš řešíte strasti dvou dívek, které jsou ve světě upírů, kde být ženou a ještě k tomu upírkou je pro jejich druh velmi nebezpečné. Jenže ony si dokázali poradit. Poměrně zajímavé drama s touto scifi tématikou bylo příjemné sledovat, nic méně na opakované koukání to rozhodně nebude, stejně tak to ani není film, který by jste hned doporučili, kdyby po vás chtěl někdo film o upírech. ()

wick

Průměrné...o upírkách a upírech nijak nevybočuje např. úrovně z průměrné Twilight ságy. Místy jsme se nudil a od Neila J. bych čekal něco víc. ()

Kráskadne

Souhlasím se všemi komentáři od tří hvězdiček dolů. Ale co si budeme povídat? Prostě nejde natočit koukatelnou upírovinu bez obsazení alespoň jednoho hezkého chlapa. Vždyť jsou to filmy pro holky! ()

paradoxman

Zajímavé. Čekal jsem kravinu stylu Twilight. Podobnost je ale pouze v tom, že hlavní hrdinkou je náctiletá upírka. Díky tomu jsem dostal naservírováno polohistorické drama, které téma vampýrů uchopilo velmi civilním způsobem. Gemma je úžasná a nejen díky svým vnadám válcuje zasněnou Saoirse. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)