Byzantium

• Česko Byzantium: Upíří příběh (více)

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy,  hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku. Uprostřed zbytků laciného luxusu a polorozpadlých hotelů se pokoušejí sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým a osamělým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium. Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor, věčná školačka, najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804, ačkoliv je jí 16 let a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstali naživu, potřebují pít lidskou krev. V malém, poklidném městečku začínají umírat lidé. A minulost, před kterou dívky tak dlouho prchaly, je pomalu dohání. Zvítězí láska nebo věčný život? (oficiální text distributora)

Hanys_

Upířina trošku jinak. V pomalém tempu vyprávěný příběh o dvou dívkách, které se motají světem a jsou rády, když přežijí následující den. Ale upřímně si raděj dám podesáté Interview s Cruisem a Pittem než tuhle story, která zpočátku vypadá dost zajímavě, ale po čase prostě nudí. Body navíc za fak hot Artenton. 5/10 ()

kedl

Kdyby Gemma Arterton předvedla alespoň nějakou žhavou erotickou scénu, ve které by bylo vidět víc než jen kousek jedné bradavky, taky bych dal i ty 4 hvězdy, ale to její občasné "polooblečené" promenádování vskutku nestačí víc jak na 3* a to jsem tomu filmu tolik věřil. ()

LittleMonste

Atmosféricky hutné, ale děj si nedokázal udržet mou pozornost, myšlenkami jsem, už po první půlhodině, neustále utíkal někam jinam. Herecky dobře zvládnuté, podmanivá hudba dokresluje náladu filmu...to ke kladům filmu. Příběh je roztahaný, nudný a 118 minut se zdálo jako celá věčnost a posledních 15 minut, kdy se konečně něco začne dít, film nevytáhnou na lepší hodnocení než ** (40%) ()

F.W.Colqhoun

This is the end. | Of what? | Of time. EXPERIENCE IDENTITY CREATIVITY Vampyrismus byl už v literatuře a filmu lecčím, feminismem pokud vím spíše výjimečně, pakliže vůbec. Příběh Claire a Eleanor, podobný nejen v jednotlivostech o dvacet let starší homo-romanci téhož režiséra, překrývá úděl krví potřísněných upírů s údělem krví potřísněného ženství; etické savkyně o výkonu vakuových pump, držící se chudokrevné existence [zuby-]nehty. Se Saoirse Ronan a Gemmou Atrerton, andělskou i kurevskou stránkou 'věci' (scéna, při níž tuhne krev jen v některých žilách: Gemma-Claire ve vodopádu), to jde tak snadno, že přehlédnete, jak efektivně to kazí otravně exaltovaný adept Caleb Landry Jones: I must say, you are definitely Ella's type - earnest, clueless, about as sexy as a pair of shoes. ()

Asmodin

Jupí konečně padla ta epocha zvaná Twilight. Nikdy mě nepřestane fascinovat jak se různí režiséři perou s upířím tématem. Tenhle film je jedinečný v proměně upíra. Nikdy jsem neslyšela o přeměně pomocí svatyně, ve které člověka napadne jeho vlastní astrální tělo a tím se sám přemění. Jeden jediný detail zůstává stejný: žádný upír nikdy nesmí do domu bez pozvání. Čekala jsem, že by se mohlo tělo upíra rozpadnout v prach, ale nic takového nejspíš by diváci ihned odhalily, že jde o upírky; nebo že zmíní neodrážení se v zrcadle, česnek a místo upířích tesáků, upíří spár? Bylo to originální zpracování. Zajímavá musí být i ta divadelní hra nějak si to nedokážu představit v moderním pojetí, ale když se v divadle dokáže ztvárnit i Dracula, tak proč ne. ()

iampatrik

60% Krásně podaný melancholický, temný příběh dvou upírek. Studené podnebí a prostředí Británie navíc tomuto tématu sedí, ne třeba mluvit o vnadné G. Arterton a půvabné Ronan. Několik působivých scén (vodopád a Arterton, drát versus hlava), ale jinak neskutečně prázdný film, z ne moc dobře odvyprávěným příběhem. Škoda škoda škoda. ()

peetriss

Filmů s upíry a o upírech je nespočet, i proto si v prvé řadě cením faktu, že zkušený Neil Jordan dokázal přijít s něčím jiným. Byzantium není sledem scének krvavých upířích krmí, nýbrž atmosféricky povedeným, melancholicky podaným, dramatem matky a dcery přes dvě století společensky izolovaných pro svou upírskou odlišnost. Ono vůbec upíří projevy hrají až sekundární roli v závěsu za hloubkovým psychologickým rozborem vztahů a těžkostí dvě stě let dospívající introvertní teenky v podání výborné minimalistické Saoirse Ronan. Herecky zahanbit se nenechala ani Gemma Arterton, která navíc stíhá ukázat nejednu sexy kreaci. Vizuálně nejlíbívější je však výborná spolupráce režiséra s kameramanem, která stvořila záběry s perfektní kompozicí a přesnou prací s barvami, což v kombinaci s pasujícími klavírními a smyčcovými tóny dává punc profesionálně zvládnutého filmového řemesla. Vytknout však musím přílišnou roztahanost, chtělo to jemně zkrátit stopáž a také se vyhnout několika scénám snažícím se zavděčit mainstreamově naladěným divákům. 70% ()

Teabag

Hororu je v Byzantium pomálu, ale o to víc tu funguje dramatická složka. Herecké obsazení je moc dobré, atmosféra poutavá a příběh se zajímavě kroutí, takže se výsledek vcelku povedl. ()

Pavkan

Je to atmosférické, žel jen využitými lokacemi. Gemmu i Saoirse mám rád, stejně jako filmy Neila Jordana, a tak jsem se předem smířil s upířinou a variací na slavné Interview s upírem. Dostal jsem film, který se v mnoha ohledech snaží být "upscale", ale když tu slupku prokouknete, zůstane stokrát omletá banalita. Škoda, velká škoda. ()

Mikino00

Jordan vstoupil podruhé do stejné řeky, po atmosférickém Interview natočil ženskou verzi pro současné mladší nenáročné publikum ovlivněné vlnou Stmívání a neuspěl. Ač je to stále o třídu lepší než zmíněná série, jedná se o nezajímavý příběh bez výraznějších dějových zvratů, značně nedomyšlený s ústřední zamilovanou dvojicí, která si snad nemůže získat sympatie nikoho. Vypadá to dobře, jak je již u tohoto režiséra zvykem, ovšem jen Gemma Arterton to svými sexy oblečky neutáhne. ()

sona123

Tedy...film má bezesporu zajímavou atmosféru. Netradiční, melancholickou, zajímavou. Téma a provedení se blíží upířím deníkům. A celé je to vlastně tak trochu blábol. Kouzlo ovšem Byzantium má a rozhodně se mu nedá upřít originalita. Ovšem z hlavy se mi film vykouřil hned další den. ()

ac3r odpad!

To byla taková nesnesitelně utahaná nesmyslná ptákovina, že nemůžu dát ani hvězdu za Gemmu Arterton, které to opravdu seklo, ale tím veškerá pozitiva končí. Mam rád filmy o upírech, tohle je ale úplně mimo. ()

Nethar

Překvapivě se mi to vcelku líbilo, asi že jsem tentokrát zase nic moc neočekával. Pěkná hudba dokrášlující atmosféru, posmutnělá Saoirse a ta Gemma, no však víte. Ale nic moc převratného na zapamatování to není. ()

Wancohoff

ocenujem slusny kompletny pribeh, fajn herecky, a vcelku zaujimave nove pojatie upirov. aj napriek dvom hodinam film bavil. 70% ()

M1k9

Díky sexy Gemmě solidní povídačka o děvkách a upírech. Asi z toho šlo vymáčknout víc než jen (dech beroucí) scény s pícháním do krku, cucáním a odnímáním hlav. 2.5/10 ()

mateas.matt

Tak moc brzdenej film jsem nevidel uz hodne dlouho. Po celicky film jsem se citil, ze se snazi rozjet, predvest neco velkeho.. a tohodle pocitu jsem se nezbavil az do konce.. bohuzel. ()

Silviaxx

Keby nebolo vytvorených už toľko filmov, seriálov a neviem čoho všetkého o upíroch, tak by v mojich očiach Byzantium obstál určite kvalitnejšie ako depresívna dráma - veľmi temná, tmavá, chladná a odmeraná, no predsa len v niečom odlišná od ostatných snímkov, ktoré zdieľajú rovnakú tému. Keďže je toho veľa, tak mi práve tento počin veľmi nereže - mám dojem akoby to "upírie" bolo len okrajovou záležitosťou popri tom ako sledujeme ťažký život matky s dcérou, ich neustále úteky a podobne - to, že sú upírky je len vedľajší efekt. Film teda nezaujal po stránke témy, ktorej sa venuje. Zaujal ma skôr po stránke atmosféry, prostredia a predovšetkým hudby. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

Proboha, ještě jedna Sněhurka?!

14.02.2012

Letošním soubojem Sněhurky (Mirror, Mirror) a Sněhurky a lovce to neskončí. Po pestrobarevné komedii a akční fantasy přijde trocha kung-fu. Studio Walt Disney se snažilo projekt, předtím známý jako… (více)