Husiti

(festivalový název)

Animovaný / Komedie / Historický

Česko, 2013, 85 min

• Tom_Lachtan

Tohle někdo podělal, hodně, ovšem otázkou je, kdo za to může, on už fakt, že do kin i na DVD šel film pod názvem " Husiti ", přičem na začátku filmu je uveden původně plánovaný název " Hus i ti Husiti " vypovídá o souladu jednotlivých složek procesu výroby a propagace... Kdyby to jen nebyla taková dementnost... Dovedu si představit, že by výsledek mohl být dobrý, buď by tomu pomohlo jasné zaměření na dospělého diváka, kdy by prostě nebyl problém v tom, že hlavní postavy jsou v podstatě alkoholické svině, které neustále lžou, chlastají a zdrhají, takhle je prostě neskutečně mimózní představovat takové postavy jako hrdiny malejm dětěm, žel přítomno je i dost dalších chyb, které jsou jenom diletantské, třeba že písňové party Mistra Jana nezpívá dabér jeho hlasu Viktor Preiss, který zpívat umí. Bohužel, všechny přítomné písničky jsou neskutečně debilně otextované (vyjma Kdož su boží bojovníci, přirozeně) a zní hůř, než titulní písničky animovaných seriálů pro děti v maďarském dabingu, ona je hudba celkově jako z nějaké hodně nepovedené představy o němé filmové grotesce. Docela obstojná animace a pár fungujících vtipů rozhodně nedokáže celek udělat něčím jiným, než jen zhovadilostí, která chce být vtipná parodie historie, ale jde ji to asi jako třínohé fretce klasický balet.(1.5.2014)

• FILMOVKA

Kreslená pohádka vyrobená na stejný způsob jako večerníček Historie udatného českého národa. Sice se tady ta historie zkresluje co to jde (což nevím, jestli je dobré pro děti), ale bylo to hezky přitroublé. V podstatě se to celé upravilo pro potřeby pohádky - Zikmund je pořádný padouch a Hus je zachráněn a v Americe založí město Hustaun, později Houstoun. Takže to minimálně není předvídatelné.(2.8.2015)

Pri takom nízkom hodnotení cítim potrebu film Husiti obhájiť, lebo vôbec si ho podľa mňa nezaslúži. Ja som sa pri ňom veľmi dobre pobavila. Čo sa týka vekovej kategórie, film síce uvádza, že je určený deťom ale podľa mňa si ho najviac užijú dospelí, ktorí majú v českých dejinách prehľad, vtedy jednotlivé žarty padnú na úrodnú pôdu :) To, že niekedy boli niektoré žarty na hrane mi osobne vôbec nevadilo, je to dôkaz, že predsa len animovaný film znesie viac ako ten hraný. Riešiť historickú presnosť je úplne bezpredmetné, to by sme mohli riešiť pri každom hranom, či animovanom historickom filme, veď film Husiti sa vôbec nechce tváriť ako historický dokument. A posledná vec, čo sa týka "odfláknutej animácie", to že niečo nie je krásne pixarovsky uhladené a 3D automaticky nemusí znamenať odfláknutosť. Mne náhodou kreslená animácia bola veľmi sympatická.(31.8.2014)

• Terva

Bylo, nebylo...Hus i ti Husiti....... Příšerný. Husův prach asi vztekle létá po "polovičních" Čechách. Nevěděl jsem, zda se mám smát nebo brečet. Z kvalitním grafickým programem bych to asi natočil líp. A to neberu v potaz, jak je tu Pravda překrucována. Ještě, že jsem na to nešel z dětma do kina. Když jsem to viděl na dvd, dětem jsem to vyloženě zakázal. Ale jim je nějakej Hus u p...a raději si pustily Jak vycvičit draka 2.(2.11.2014)

• Big Bear

Dnešním dětem je problém přiblížit historii. Nebaví je. Je to průda a vopruz. Proč vůbec něco vědět o Ramsesovi, Jeruzalému či nějakém Husovi? Důležité je přeci vědět, kde je dobrej wifi signál, kdo má na kartě nasosaný nějaký cracklý full prima hry a apps, co kdo vycraftil v minecraftu atd... -----Všechno je na to učitelích a způsobu výkladu dějepisu. Udělat to nějak zábavně a záživně nedokáže každý. Drcení dat a událostí nazpaměť je ta nejhorší cesta. Proto vítám každou snahu připomínat naší historii dětem jakoukoliv formou. Máme svojí historii a máme nač být hrdí. Bohužel vlastenectví je u nás dnes stejně vyčpělý pojem jako Jan Hus se svojí pravdou... Hodit dějiny zábavnou formou na filmové plátno je myslím jednou z cest, jak dětem nenásilně některé události sdělit, oživit či ukázat... O to více však musí být tvůrci opatrní v tom, jakým způsobem to budou prezentovat. Nechci tvrdit, že nelze udělat kreslenou pohádku o Janu Husovi, protože by to bylo znesvěcení velké ikony naší historie... ale je třeba to udělat vyváženě. Ať je tam humor, ale ať je tam i to o co se mistr Jan snažil, co propagoval a zač zemřel. Tady mi přišlo, že nějak převažovala ta zábavnost, muzikálnost a tak mi to celé přišlo špatně pojaté. Je to velká škoda. Dávám tedy jen jeden kalich. *(12.10.2014)

• - Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)

• - Produkce filmu trvala téměř 4 roky. (tyna97)

• - Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)