Husiti

Animovaný / Komedie / Historický

Česko, 2013, 85 min

Pavel Koutský

Pavel Koutský

Pri takom nízkom hodnotení cítim potrebu film Husiti obhájiť, lebo vôbec si ho podľa mňa nezaslúži. Ja som sa pri ňom veľmi dobre pobavila. Čo sa týka vekovej kategórie, film síce uvádza, že je určený deťom ale podľa mňa si ho najviac užijú dospelí, ktorí majú v českých dejinách prehľad, vtedy jednotlivé žarty padnú na úrodnú pôdu :) To, že niekedy boli niektoré žarty na hrane mi osobne vôbec nevadilo, je to dôkaz, že predsa len animovaný film znesie viac ako ten hraný. Riešiť historickú presnosť je úplne bezpredmetné, to by sme mohli riešiť pri každom hranom, či animovanom historickom filme, veď film Husiti sa vôbec nechce tváriť ako historický dokument. A posledná vec, čo sa týka "odfláknutej animácie", to že niečo nie je krásne pixarovsky uhladené a 3D automaticky nemusí znamenať odfláknutosť. Mne náhodou kreslená animácia bola veľmi sympatická.(31.8.2014)

• FILMOVKA

Kreslená pohádka vyrobená na stejný způsob jako večerníček Historie udatného českého národa. Sice se tady ta historie zkresluje co to jde (což nevím, jestli je dobré pro děti), ale bylo to hezky přitroublé. V podstatě se to celé upravilo pro potřeby pohádky - Zikmund je pořádný padouch a Hus je zachráněn a v Americe založí město Hustaun, později Houstoun. Takže to minimálně není předvídatelné.(2.8.2015)

Tohle prostě nebylo vůbec zlé. Já mám opravdu rád seriál Dějiny udatného českého národa, který osobitou formou a velkou dávkou netrapného vtipu poskytuje dokonalý podrobný průlet českými dějinami od začátku až do konce. Husiti jsou vytvoření totožnou formou a dobrá zábava je to i tentokrát. Ve srovnání se zmíněnými Dějinami se ale tady nedržíme příliš historické pravdy a to je podle mě chyba. Je to více pohádka, dějinné události jsou tu překrucovány a závěr je úplně bláznivý. Škoda, protože Pavel Koutský by Husity jistě zvládl udělat vtipné i kdyby je pojal jako vysloveně zábavný dějepis bez výmyslů. Rovněž některé pasáže jsou opravdu hodně roztahané a nudí. Vše ale vyvažuje vtipnost, která u takhle dlouhého filmu sice nedosahuje kvalit pětiminutových dílů Dějin, ale i tak dokonale pobaví (honička s víceúčelovým bojovým vozem je super) a primitivní animace vůbec neuráží, naopak dokonale k vyprávění sedí. Já osobně jsem se bavil dobře a film hodnotím přes všechny nedostatky kladně.(6.1.2015)

• dopitak

K faktickým a nezáměrným chybám bych jen podotkl, že Malešov u Kutné Hory není žádným městem, jak se o něm ve filmu mluví. Kombinace dějin, fikce a muzikálu je poměrně smrtelná. Kdyby místo písniček obsadily vtipy, dalo se s tím něco dělat. Jenomže vtipy přítomné se nedaří a pozitivem zůstává jedině dabing Kaisera s Lábusem. Neodpustitelné je dvojobsazení postavy Jana Husa (Viktora Preise v písničkách střídá kdosi..). Právě písničky a křečovitá snaha u humor Koutského netradičnímu animovanému pokusu zlomily vaz.(15.6.2014)

• Big Bear

Dnešním dětem je problém přiblížit historii. Nebaví je. Je to průda a vopruz. Proč vůbec něco vědět o Ramsesovi, Jeruzalému či nějakém Husovi? Důležité je přeci vědět, kde je dobrej wifi signál, kdo má na kartě nasosaný nějaký cracklý full prima hry a apps, co kdo vycraftil v minecraftu atd... -----Všechno je na to učitelích a způsobu výkladu dějepisu. Udělat to nějak zábavně a záživně nedokáže každý. Drcení dat a událostí nazpaměť je ta nejhorší cesta. Proto vítám každou snahu připomínat naší historii dětem jakoukoliv formou. Máme svojí historii a máme nač být hrdí. Bohužel vlastenectví je u nás dnes stejně vyčpělý pojem jako Jan Hus se svojí pravdou... Hodit dějiny zábavnou formou na filmové plátno je myslím jednou z cest, jak dětem nenásilně některé události sdělit, oživit či ukázat... O to více však musí být tvůrci opatrní v tom, jakým způsobem to budou prezentovat. Nechci tvrdit, že nelze udělat kreslenou pohádku o Janu Husovi, protože by to bylo znesvěcení velké ikony naší historie... ale je třeba to udělat vyváženě. Ať je tam humor, ale ať je tam i to o co se mistr Jan snažil, co propagoval a zač zemřel. Tady mi přišlo, že nějak převažovala ta zábavnost, muzikálnost a tak mi to celé přišlo špatně pojaté. Je to velká škoda. Dávám tedy jen jeden kalich. *(12.10.2014)

• - Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)

• - Na filmu pracovalo asi 25 lidí, z toho 9 animátorů, mezi nimi také Pavel Koutský. Hlavních animátorů pak bylo celkem 5. [Zdroj: czechanimation.cz] (hippyman)

• - Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)