Husiti

Česko, 2013, 85 min

Pavel Koutský

Pavel Koutský
  • Mrkvič

Možná jsou Husiti rafinovaným dílem, které chytře modifikuje část naší historie, ale pro mě je to nudná sračka. Vtip nula. Vizuální stránka nula. Ještě horší jsou zpívané pasáže, které se nějak snaží natáhnout film na alespoň těch 80 minut. Hodně moc lituju české studenty, kteří na tohle museli chodit do kina se školou.(2.5.2014)

Tohle prostě nebylo vůbec zlé. Já mám opravdu rád seriál Dějiny udatného českého národa, který osobitou formou a velkou dávkou netrapného vtipu poskytuje dokonalý podrobný průlet českými dějinami od začátku až do konce. Husiti jsou vytvoření totožnou formou a dobrá zábava je to i tentokrát. Ve srovnání se zmíněnými Dějinami se ale tady nedržíme příliš historické pravdy a to je podle mě chyba. Je to více pohádka, dějinné události jsou tu překrucovány a závěr je úplně bláznivý. Škoda, protože Pavel Koutský by Husity jistě zvládl udělat vtipné i kdyby je pojal jako vysloveně zábavný dějepis bez výmyslů. Rovněž některé pasáže jsou opravdu hodně roztahané a nudí. Vše ale vyvažuje vtipnost, která u takhle dlouhého filmu sice nedosahuje kvalit pětiminutových dílů Dějin, ale i tak dokonale pobaví (honička s víceúčelovým bojovým vozem je super) a primitivní animace vůbec neuráží, naopak dokonale k vyprávění sedí. Já osobně jsem se bavil dobře a film hodnotím přes všechny nedostatky kladně.(6.1.2015)

• Terva

Bylo, nebylo...Hus i ti Husiti....... Příšerný. Husův prach asi vztekle létá po "polovičních" Čechách. Nevěděl jsem, zda se mám smát nebo brečet. Z kvalitním grafickým programem bych to asi natočil líp. A to neberu v potaz, jak je tu Pravda překrucována. Ještě, že jsem na to nešel z dětma do kina. Když jsem to viděl na dvd, dětem jsem to vyloženě zakázal. Ale jim je nějakej Hus u p...a raději si pustily Jak vycvičit draka 2.(2.11.2014)

• Frajer42

Nudná pohádka o tom, jak to tenkrát mohlo být. Pro děti zaručeně zcela nekoukatelné, pro zbytek minimálně nudné. Takže film není určen pravděpodobně vůbec nikomu. Docela dlouho jsem na snímek čekal, protože obrázky vypadaly docela zajímavě, ale ve finále převládá zklamání. Čekal jsem, že bych se místy snad i mohl pousmát, ale tohle mělo ke komedii brutálně daleko. Vlastně mě vůbec nenapadá, co pěkného o snímku vyplodit. Hvězdička za evidentní snahu něco vytvořit. Něco dost nejasných tvarů a rozměrů.(18.5.2014)

Z historie se člověk může poučit, nebo si z ní může dělat legraci. Autoři přišli s vtipným nápadem, jak zakamuflovat Husův konec a Žižkův zrod. Při kázáních podsouvají Husovi přímo citace z Výkladu Viery, Desatera a Páteře, což přičítám k dobru. Líbilo se mi i propojení na osobnosti světových dějin. Od filmu jsem moc neočekával, nakonec jsem byl příjemně překvapen. Otázkou zůstává, komu je film určen: (základo)školáci neznalí příčin a fakt, nepochopí. Díky filmu se může diskutovat o manipulovatelnosti dějinami. Dějiny udatného národa českého jsou ve své zkratce mnohem lepší.(7.11.2013)

• - Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)

• - Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)

• - Produkce filmu trvala téměř 4 roky. (tyna97)