Husiti

The Hussites

(festivalový název)

Animovaný / Komedie / Historický

Česko, 2013, 85 min

Pri takom nízkom hodnotení cítim potrebu film Husiti obhájiť, lebo vôbec si ho podľa mňa nezaslúži. Ja som sa pri ňom veľmi dobre pobavila. Čo sa týka vekovej kategórie, film síce uvádza, že je určený deťom ale podľa mňa si ho najviac užijú dospelí, ktorí majú v českých dejinách prehľad, vtedy jednotlivé žarty padnú na úrodnú pôdu :) To, že niekedy boli niektoré žarty na hrane mi osobne vôbec nevadilo, je to dôkaz, že predsa len animovaný film znesie viac ako ten hraný. Riešiť historickú presnosť je úplne bezpredmetné, to by sme mohli riešiť pri každom hranom, či animovanom historickom filme, veď film Husiti sa vôbec nechce tváriť ako historický dokument. A posledná vec, čo sa týka "odfláknutej animácie", to že niečo nie je krásne pixarovsky uhladené a 3D automaticky nemusí znamenať odfláknutosť. Mne náhodou kreslená animácia bola veľmi sympatická.(31.8.2014)

Tohle prostě nebylo vůbec zlé. Já mám opravdu rád seriál Dějiny udatného českého národa, který osobitou formou a velkou dávkou netrapného vtipu poskytuje dokonalý podrobný průlet českými dějinami od začátku až do konce. Husiti jsou vytvoření totožnou formou a dobrá zábava je to i tentokrát. Ve srovnání se zmíněnými Dějinami se ale tady nedržíme příliš historické pravdy a to je podle mě chyba. Je to více pohádka, dějinné události jsou tu překrucovány a závěr je úplně bláznivý. Škoda, protože Pavel Koutský by Husity jistě zvládl udělat vtipné i kdyby je pojal jako vysloveně zábavný dějepis bez výmyslů. Rovněž některé pasáže jsou opravdu hodně roztahané a nudí. Vše ale vyvažuje vtipnost, která u takhle dlouhého filmu sice nedosahuje kvalit pětiminutových dílů Dějin, ale i tak dokonale pobaví (honička s víceúčelovým bojovým vozem je super) a primitivní animace vůbec neuráží, naopak dokonale k vyprávění sedí. Já osobně jsem se bavil dobře a film hodnotím přes všechny nedostatky kladně.(6.1.2015)

• kaylin

Když v jednom dni vidíte "Jana Husa" od Otakara Vávry a hned po tom tohle, říkáte si, jestli to současní tvůrci mysleli vážně. Animace není špatná, ale pro nějakou komedii. Bohužel si nemyslí, jestli pojetí Husa a husitů tímhle způsobem je skutečně to pravé. Dle mého tedy není a navíc to ani není zábavné.(27.7.2017)

Prvních 20 minut jsem se obával že to lepší už nebude ale pak se malinko tempo rozjelo. Tento animák má jeden základní problém a to je že není vhodný až tak moc pro děti , jelikož bez základního vzdělání nebo tucha o tom co bylo spousta vtipů vyjde na prázdno a opravdu se takříkajíc nechytnete. Já dal za čtyři a to kvůli třem věcem prvni dabing herců druhá postava Vartenberka s jeho kočárem s modrým majáčkem a za třetí ústřední duo dvou třeti řadých bambulů co měli více štěstí jak rozumu. Za sebe musím říct že jsem z toho byl opravdu nadšen a líbilo se.(10.11.2013)

• Autogram

Keď to mal byť film pre deti, tak je to za odpad. Nezdá sa mi, že pre dnešnú historicky dezorientovanú mládež je vhodné niečo také, kde sa história zosmiešni, prekrúti, rozšíri a doplní o nejaké absurdnosti a potom sa prezentuje pod názvom Husiti. Pre dospelých už môže platiť, že sebavedomý národ si môže urobiť srandu zo svojej histórie, takej či onakej, ale stále je to len za jednu hviezdu za občasný vtip a zvyšok plný trápností. Históriu si v animácii vedel vkusne a vtipne podať Viktor Kubal, to sa dnes už ťažko podarí. A uviesť film v predvečer výročia nie je celkom šťastné, viac by sa to hodilo na prvý apríl.(5.7.2017)

• - Na filmu pracovalo asi 25 lidí, z toho 9 animátorů, mezi nimi také Pavel Koutský. Hlavních animátorů pak bylo celkem 5. [Zdroj: czechanimation.cz] (hippyman)

• - Produkce filmu trvala téměř 4 roky. (tyna97)

• - Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)