Husiti

Animovaný / Komedie / Historický

Česko, 2013, 85 min

Pavel Koutský

Pavel Koutský

Tohle prostě nebylo vůbec zlé. Já mám opravdu rád seriál Dějiny udatného českého národa, který osobitou formou a velkou dávkou netrapného vtipu poskytuje dokonalý podrobný průlet českými dějinami od začátku až do konce. Husiti jsou vytvoření totožnou formou a dobrá zábava je to i tentokrát. Ve srovnání se zmíněnými Dějinami se ale tady nedržíme příliš historické pravdy a to je podle mě chyba. Je to více pohádka, dějinné události jsou tu překrucovány a závěr je úplně bláznivý. Škoda, protože Pavel Koutský by Husity jistě zvládl udělat vtipné i kdyby je pojal jako vysloveně zábavný dějepis bez výmyslů. Rovněž některé pasáže jsou opravdu hodně roztahané a nudí. Vše ale vyvažuje vtipnost, která u takhle dlouhého filmu sice nedosahuje kvalit pětiminutových dílů Dějin, ale i tak dokonale pobaví (honička s víceúčelovým bojovým vozem je super) a primitivní animace vůbec neuráží, naopak dokonale k vyprávění sedí. Já osobně jsem se bavil dobře a film hodnotím přes všechny nedostatky kladně.(6.1.2015)

• dopitak

K faktickým a nezáměrným chybám bych jen podotkl, že Malešov u Kutné Hory není žádným městem, jak se o něm ve filmu mluví. Kombinace dějin, fikce a muzikálu je poměrně smrtelná. Kdyby místo písniček obsadily vtipy, dalo se s tím něco dělat. Jenomže vtipy přítomné se nedaří a pozitivem zůstává jedině dabing Kaisera s Lábusem. Neodpustitelné je dvojobsazení postavy Jana Husa (Viktora Preise v písničkách střídá kdosi..). Právě písničky a křečovitá snaha u humor Koutského netradičnímu animovanému pokusu zlomily vaz.(15.6.2014)

Prvních 20 minut jsem se obával že to lepší už nebude ale pak se malinko tempo rozjelo. Tento animák má jeden základní problém a to je že není vhodný až tak moc pro děti , jelikož bez základního vzdělání nebo tucha o tom co bylo spousta vtipů vyjde na prázdno a opravdu se takříkajíc nechytnete. Já dal za čtyři a to kvůli třem věcem prvni dabing herců druhá postava Vartenberka s jeho kočárem s modrým majáčkem a za třetí ústřední duo dvou třeti řadých bambulů co měli více štěstí jak rozumu. Za sebe musím říct že jsem z toho byl opravdu nadšen a líbilo se.(10.11.2013)

• Autogram

Keď to mal byť film pre deti, tak je to za odpad. Nezdá sa mi, že pre dnešnú historicky dezorientovanú mládež je vhodné niečo také, kde sa história zosmiešni, prekrúti, rozšíri a doplní o nejaké absurdnosti a potom sa prezentuje pod názvom Husiti. Pre dospelých už môže platiť, že sebavedomý národ si môže urobiť srandu zo svojej histórie, takej či onakej, ale stále je to len za jednu hviezdu za občasný vtip a zvyšok plný trápností. Históriu si v animácii vedel vkusne a vtipne podať Viktor Kubal, to sa dnes už ťažko podarí. A uviesť film v predvečer výročia nie je celkom šťastné, viac by sa to hodilo na prvý apríl.(5.7.2017)

• kaylin

Když v jednom dni vidíte "Jana Husa" od Otakara Vávry a hned po tom tohle, říkáte si, jestli to současní tvůrci mysleli vážně. Animace není špatná, ale pro nějakou komedii. Bohužel si nemyslí, jestli pojetí Husa a husitů tímhle způsobem je skutečně to pravé. Dle mého tedy není a navíc to ani není zábavné.(27.7.2017)

• - Kdyby se papíry s nákresy poskládali na sebe, vznikla by vám hromada vysoká několik metrů. (tyna97)

• - Produkce filmu trvala téměř 4 roky. (tyna97)

• - Když ''blondýna'' pro muže po boji nese jídlo na stůl, nahoře na talíři je tlačenka, které se objevuje a zároveň mizí. (tyna97)