Patrick

Austrálie, 1978, 115 min

Everett De Roche

Donald McAlpine

Brian May

„Patrick“ je výborný film, který ukazuje, že béčko může být smysluplné, že to není jen akce, ale že to má hloubku a dobrou psychologii společně s dobrými postavami. Přesně to zde dostáváte se zápletkou, která je sice jednoduchá, ale velmi dobře podaná. O „Patrickovi“ jsem slyšel hodně před tím, než jsem ho zhlédnul, viděl jsem i remake, ale originální film mě rozhodně nezklamal a ani mi nepřišlo, že už za sebou má pěkný věk.(8.6.2015)

Najlepsi film co sa tyka telekinezy je genialna The Medusa Touch s Burtonom. Toto nebolo vyslovene spatne, len rezisersky nic moc - Richard Franklin natocil perfektny film Road Games 1981, este aj to Psycho 2 sa celkom dalo. Tu uz ale sa reziser dostal do vod siveho, sediveho priemeru - a z tychto vod je najtazsie vystupit. Skoda toho spackaneho zaveru, hlavne ked film divaka navnadi na fajnovu podivanu : 60 %(15.8.2018)

Hodně přesné hodnocení těchto 69%. Sám jsem dospěl ke stejnému číslu, které je v mé stupnici těsně na hranici čtyř hvězd. Kdyby film nebyl tak dlouhý, určitě bych tu jednu přihodil, protože začátek a první polovina jsou velmi dobré s jednou či dvěma skvělými lekačkami, no postupně už divák začíná vyhlížet závěr, který už je dost nemastný neslaný. Film má překvapivě dost slušnou atmosféru, takže kdo by neměl co sjet, tak klidně s chutí do Patricka. 69%(29.7.2013)

To takhle přijedete na festival, natěšení na kulturní zážitek, uklidnění, že vám nikdo nebude žvýkat u pusy popcorn nebo svítit mobilem do očí. Jdete na horor z roku 1978. V sále se zhasne, houstne atmosféra a najednou... publikum se začne bezdůvodně tlemit a už nepřestane. Já se omlouvám, nechci se nikoho dotknout, ale to jsou lidi opravdu tak dementní, že čekají od 40 let starého hororu nějaké speciální efekty, litry dokonalé krve a já nevím co všechno ještě? Patrick je průměrný horor, který ale obsahuje nejeden skvělý hororový moment a na svou dobu je prostě dobrý. Je tam samozřejmě spousta úsměvných momentů, ale dyť je to prostě film z roku 1978! Nejvíc mne po filmu dostal jeden divák, který povídá partnerce: "Tohle prostě bylo strašný, Hitchcock točil v tý době taky horory a jaký panečku! Tohle byla proti tomu fakt komedie." Tak já nevím, ale třeba takový Ptáci mi připadají dnes mnohem "komediálnější" než Patrick. Holt Richard Franklin není ale Alfred Hitchcock a pro festivalové rádoby intoušky není dostatečně cool.(29.7.2010)

Tento australský snímek se stal odrazovým můstkem pro úspěšného režiséra Richarda Franklina, pro kterého to byl první film se kterým dokázal prorazit do celého světa. Bezesporu se nejedná o čistokrevný hororový kousek, ale spíše psychothriller, který si za tu řadu let své existence získal pěknou řádku svých příznivců, ale i docela dost odpůrců. Především díky na tu dobu docela netradičnímu pojetí. Patrick se totiž po celou dobu pohybuje na pomyslném zobáčku vah, protože místy dokáže nevýslovně nudit, aby vzápětí doslova explodoval pořádnou dávkou akce, napětí a skutečně hutné hororové atmosféry.(31.8.2010)